3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Které prostředí je podle vás z těch 2 nejrozšířenějších (KDE a GNOME) lepší?IceWM :-P Na blbou otázku blbá odpověď.
A free pro všechny platformy bude kdy?Prosím, nešiřte tu bludy a raději používejte Google, jak sám často doporučujete
"MS Windows GUI je nedostižně rychlé..."Heh ? Já teda nevim, ale doma mám K7 na nějakých 900MHz, 384MB RAM, linux + KDE a v práci W2k na P4@2GHz, 512MB RAM a pak nějaký P4 s XPčkama a ty w2k jsou tak +- stejně rychlá jako to, co mám doma (pravda, mozilla se startuje mnohem dýl než konqueror a občas při přepínání aplikací divně laguje a OOo se spouští snad desítky vteřin, ale to neních chyba woken ) a XPčka jsou potom vyloženě zabržděná a jsem rád, že na nich dělá kolegyně, protože já bych je za chvíli musel rozmlátit. A to jsem je zkoušel přeinstalovat, jestli to nepomůže, a nepomohlo. Když na tom stroji pustím knoppix nebo slax, tak to lítá úplně jinak. Proto vůbec nechápu, kam lidi na ty bludy o rychlosti windows GUI chodí. To máte všichni vypnuté DMA a grafiku jedete přes VESU nebo framebuffer ?!?!
To je pravda! Ani Gtk ani Qt se s gui ve Windows nemůže měřit. .
/etc/opt/gnome/gnome-vfs-2.0/vfolders/applications-all-users.vfolder-info
,
aby pak mohl každý uživatel svoje vlastní menu editovat. Ačkoliv mám na disku nainstalované FC2 a FC3, ještě jsem si tam s tím nehrál, ale bude to něco podobného, ale tuším, že to bude někde v /usr/share...
Ačkoliv již léta používám KDE (nevím jaká verze byla v SuSE 6.4), tak jen tak z nostalgie sleduji vývoj GNOME, které znám z Debianu Slick, tam to snad nebyla ani verze 1.0, a musím řict že mi KDE připadá mnohem snáze konfigurovatelné, v gnome mi chybí především konqueror, a KWM toho myslím zvládne více než Metacity, alespoň jsem nikde nenašel, jak nastavit aby mi okno startovalo s definovanou polohou, velikosti a dalšími speciálními vlastnostmi. Používám tedy občas Gnome ve verzích 2.4 až 2.8 (na SuSE 9.0 jsem měl donedávna 2.2), pokusil jsem se tam zprovoznit podobné funkce jako v KDE, ale stojí to mnohem více usilí. Jinak si musite odpovědět sám, stejně když naistalujete obě, tak tím moc místa nestratíte, protože když budu používat jen KDE, tak díky GNOME aplikacím stejně budu mít za chvilku podstatnou část GNOME prostředí nainstalovanou, a naopak to platí stejně.
Ty mýty o nenáročnosti a rychlosti GNOME pramení z historie řady 1.x, která se současnou 2.x nemá vůbec nic společného.To není tak docela pravda. Třeba Nautilus z GNOME 1.4 na 64MB bez swapu vůbec nenaběhne a se swapem je velmi pomalý, zatímco v GNOME 2.4, kde jsem to testoval, je i bez swapu docela svižný.
Priklad: chci k3b, ale nechci kde, chci nautilus, ale nechci gnome. mozna Patrik udela Slackware bez gnome a bude pokoj ...
Dalsi problem je, ze pouzivam-li prevazne fluxbox a spustim tedy k3b, tak i kdyz mam (a musim mit KDE), tak se nejdrive musi spustit QT, atd a to trva hodiny a to mam XP 3600+ ... V KDE je to ihned, protoze QT a ostatni knihovny bezi, ale uz zabiraji 80 MB, jen abych sputil jednu graf. aplikaci ....
Pak to tedy opravdu vypada, ze vitezi Window Maker, Fluxbox, apod + console ...
Jinak Gnome se mi nikdy nelibilo, verze 1.4 byl smejd a verze 2.8 je o nicem a hlavne ty zavislosti + konfigurace, to dam radsi KDE 80 MB RAM a jedu ....
Zajimavy flameware ....Sváčo, to bys mohl stejně tvrdit, že nechceš žádná Xka a žádný operační systém a bootovat přímo do aplikací.)) Ja vidim problem jinde... A to v tom, ze BEZ KDE a GNOME to nejde, ja treba NECHCI mit na pocitaci ani kde, ani Gnome ..... ale nejde to ...
Priklad: chci k3b, ale nechci kde, chci nautilus, ale nechci gnome. mozna Patrik udela Slackware bez gnome a bude pokoj ...
![]()
Dalsi problem je, ze pouzivam-li prevazne fluxbox a spustim tedy k3b, tak i kdyz mam (a musim mit KDE), tak se nejdrive musi spustit QT, atd a to trva hodiny a to mam XP 3600+ ... V KDE je to ihned, protoze QT a ostatni knihovny bezi, ale uz zabiraji 80 MB, jen abych sputil jednu graf. aplikaci ....80MB nezabírají, to je hloupost. Většina z toho je cache. Každopádně knihovny a desktopová prostředí jsou od toho, aby paměť šetřily a zároveň usnadňovaly programátorům práci. Nikoliv naopak. Můžeš mít spuštěny desítky aplikací naráz a knihovna stačí otevřená v paměti (a uložená na disku) jenom jednou. Kdyby si každá aplikace musela táhnout všechno ve svojí režii, tak by zabírala nejmíň 10x tolik RAM i místa na disku, protože by všechen kód vlekla ssebou. Podívej se na OOo, to je krásný příklad takové solitérní obludy.
Napr v Debiane(sarge) vzdy bezal gnome ako po masle. Zatialco KDE je tam dost padave (neviem mozno tomu je aj v inych distrach).Já mám na notebooku debian sarge a mužu říct, že mi KDE ještě nikdy nespadlo, nedělá žádné problémy a je rychlé. Běží cca 5-12 hodin denně.
Tiskni
Sdílej: