Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Co nového ve světě železa? Procesory, grafické karty, úložná zařízení. Komentáře a hodnocení.
Platforma NVIDIA Ion. VIA Trinity - konkurence pro Ion? Corsair TX850W - další od SeaSonicu? Micron + Sun = NAND flash s miliónem zápisů. 22 palců od AOC s LED podsvícením. Lenovo Thinkpad W700 už nejen s tabletem, ale i druhým LCD.
Intel dokončil 32nm výrobní proces. Seagate zkracuje záruku u některých disků. Myš oslavila 40 let existence. Seasonic má certifikaci 80Plus Gold pro tři zdroje. XFX jde do "tábora rudých".
NVIDIA Quadro NVS 450 se čtyřmi DP výstupy. Přejmenování vybraných grafik NVIDIA. SpursEngine srdcem Canopus FIRECODER Blu. Supervýkonný Micron SSD. Nové zdroje SeaSonic s 80Plus Silver certifikací.
AM3 kompatibilní desky Gigabyte. Hybridní počítač x86 a Xilinxem. Specifikace USB 3.0 je venku. NVIDIA Tesla Supercomputer. 7GHz GDDR5 paměti Hynix. S3 Graphics Chrome 500. I Toshiba už má 500 GB 2,5palcový disk. 34nm flash Intel+Micron.
Xeony z Nehalemu v Q1/09. AMD uvádí 45nm Opterony. 45nm Phenomy II. První desky s podporou AM3 procesorů. NVIDIA přechází na 55 nm, původní GeForce GTX 260 končí. Nových notebookových 500 GB od Hitachi i Fujitsu. 2,5palcových 15 000 RPM od Fujitsu.
Dell pod Intel Atom volí SiS čipset. Unikátní Palit Radeon HD 4870 X2. Radeon HD 4850 X2 exkluzivně od Sapphire. NVIDIA Quadro FX 470 a FX 370 LP. NVIDIA 4GB Quadro FX 5800. Tři GeForce v jednom notebooku Toshiba. Asus Eee Top s dotykovým LCD. 23palcový monitor Samsung s rozlišením 2048×1152. Stejných 23 palců s rozlišením 2048×1152 i od Dellu.
Minulý týden bylo na poli hardwaru poměrně klidno, ticho před bouří bylo předzvěstí příchodu Nehalemu. Kromě toho se tedy spolu podívejme na aktuální stav firmy Silicon Integrated Systems a také další veselou historku ze světa hollywoodských filmů na Blu-ray chráněných pomocí BD+, vlastně… ničím.
Novinky u Apple. ASRock versus Gigabyte Ultra Durable 3. NVIDIA Quadro CX. GeForce 9300/9400. Radeon HD 4830. Nová řada zdrojů Corsair. Dění kolem Asus Eee: Asus přidá základní desky a možná dotykový displej, Eee PC S101.
Protože byl na poli hardwaru za poslední týden poměrně klid, bude se tento díl věnovat jediné, obrovsky významné události v oboru: rozdělení AMD na dvě nezávislé společnosti a potížím s patentovými licencemi, které z toho pro firmu možná plynou. Kromě toho si ještě krátce popovídáme o dalším dění kolem vadných GPU NVIDIA a cenovém kartelu ATI/AMD a NVIDIE.
Další žaloba na NVIDII a také firmy Dell a HP. NVIDIA opět přeznačí vybrané grafiky. Vyrovnání AMD/ATI a NVIDIE za cenový kartel. Mobility Radeon HD 4000. Radeon HD 4350 a HD 4550. Pevné a „solidní“ disky: nové „zelené“ disky Western Digital - Transcend SSD se 136MB/s zápisem. Modrý laser: Blu-ray v podání Pioneeru, dvanáctirychlostní modrý laser od Sanyo.
I tento týden se děly poměrně zajímavé věci. Transmeta, někdejší chlebodárce Linuse Torvaldse, je na prodej, DDR3 paměti nové generace klepou na dveře, Tilera ohlásila 64jádrový procesor TILEPro64, těšit se můžeme na Radeon HD 4830 a také zrychlovaly Blu-ray vypalovačky.
Detaily o Core i7. Dvoujádrový Atom na světě. AMD s novým sloganem. Zpoždění čipsetů pro AM3? Radeon HD 4850 X2. NVIDIA o HD 4870 X2. Radeony HD 4550. HD 4670 se všemi výstupy. NVIDIA propouští. Tegra v akci.
Po minulém týdnu, kdy jsme rozjeli seriál o novinkách v oblasti hardwaru hned třemi články, již nyní nabíháme na „standardní režim“. Dnes si tedy poprvé povíme o věcech, které se udály za posledních sedm dní, a samozřejmě si přihodíme i pár specialitek, které sice asi hned tak doma nikdo z nás mít nebude, ale určitě stojí za to je zmínit.
V grafikách je současný stav věcí jednoduchý, jakkoli může působit na první pohled zmateně. Máme tu totiž pouze dva plně fungující výrobce GPU: AMD a NVIDIA. Oba mají svá pozitiva a negativa, ale o obou řešeních lze říci, že odvádí svou práci skvěle. Ostatní firmy se zabývají buď integrovanými řešeními (Intel, (VIA, SiS)), nebo občas přijdou s nějakou kartou, která zapadne v propadlišti dějin (S3 Graphics).
Dneškem počínaje startuje další seriál, který bude přinášet přehled toho nejzajímavějšího dění z oblasti hardwaru. Nepůjdeme zbytečně příliš do hloubky a nebudeme informovat o každé prkotině – spíše chceme usnadnit život těm z vás, kdo byste měli rádi základní přehled o hardwaru, ale nebaví vás prolézat všechny ty české i zahraniční servery specializované na železo.
Tiskni
Sdílej: