Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jedinou rozumnou cestuTo predsa nemoze byť problém vytvoriť rpm zoznamy, kde sa nainštaluje len to, čo je v danom zozname.
BFU asi taky neskáče nadšením z toho že se každá aplikace v linuxu ovládá jinak, že jsou jinak klávesové zkratky atd. O tom že ty aplikace vypadají jinak se asi nemusíme ani bavit. To víme všichni.
Ano, přejmenujme Firefox na Super Internet Browser, KGet na Ultra Download Accelerator, AmaroK na Linux Music Player, Kopete na Linux Messenger...A ještě bych dodal XMMS na LinAMP, aby to bylo komplet
O tom že ty aplikace vypadají jinak se asi nemusíme ani bavit.Mluvíte o Windows, že? Na Linuxu máte GTK+ a QT, zbytek se příliš často nevyskytujete. Ve Windows má každá třetí aplikace svojí miliardu skinů...škoda mluvit.
Kdo chce jinou, má později možnost si ji doinstalovat.akorat to ma jednu chybu
sudo apt-get remove sound-juicer
a koukej, co ti to povi, ze se vsechno odinstaluje Rozhodně to nebylo myšlené jako například kritika Gentoo. Těmi jinými distribucemi jsem myslel některé jiné, nikoliv všechny jiné. To, že na Slackwaru se člověk ve většině případů dozví víc a snadněji než na Mandrivě snad uznáváte.
To, že na Slackwaru se člověk ve většině případů dozví víc a snadněji než na Mandrivě snad uznáváte.
Já ne. Kdysi jsem si to myslel, ale už jsem z toho vyrostl.
Pomineme-li ty, co o Linuxu nikdy neslyšeli
Pokud má být Linux opravdová konkurence Windows,
Linux = jakákoliv distribuce s Linuxovým jádrem, která se skládá z jádra operačního systému, jisté množiny základních nástrojů z projektu GNU a dalších distribučně specifických záležitostí.
Možná je problém v tom, že se Linux snaží tvářit až příliš desktopově - uživatel tak získá dojem, že Linuxem se lze proklikat stejně jako Windows
celkově však Linuxu snaha ukazovat extrémní desktopovost spíše škodí. Nemluvě o tom, že některé screenshoty Linuxu pro uživatele nevypadají příliš lákavě.
Linux = některé klikací distribuce orientované zejména na začátečníky.
Pokud ještě potřebujete vědět, jak se jmenují některé z těch klikacích distribucí orientovaných zejména na začátečníky, pak v mém podání jde o Mandrake Linux/Mandrakelinux/Mandriva, Fedora Core x a Ubuntu.
Z těchto uvedených se mi nejvíce zamlouvá Ubuntu, ačkoliv má stále na čem pracovat.
A já to risknu.
Kdo a na základě čehoAntimonopolný úrad?
Já to vážně nevím, v tomhle se nevyznám. Jsem uživatel a je mě to jedno. Logiku v tom ale nevidím žádnou. Jako tvůrce programu mám mít absolutní právo na to udělat v něm co já chci a jak já to chci mít. U OS to platí stejně. Mám pocit že antimonopolní úřad ještě neudělal ani jeden program natož OS.
Kdo a na základě čeho může programátory této soukromé firmy nutit k tomu, aby například umožnili odstranění MSIE nebo WMP ?Vlastní rozum. V MS si můžou myslet, že MSIE a WMP jsou dobré programy, ale třeba já si to nemyslím a chci jiné. Když si ale v MS myslí, že oni ví, jak je to nejlepší, tak je od toho odrazovat nechci. Používám takový operační systém, kde si můžu vybrat.
Dokážeš odinštalovať vo svojej distribúcii všetky varianty vi? Určite sa to pomocou nejakých hackov dá aj u mňa.Pomocí hacků? Mmm... já tomu říkám
emerge -C gvim vim-core
. cd / tar -tjf /misc/lfs6-pkg/vim-6.4-bin.tar.bz2 > /list rm -f `cat list` rmdir -p `cat list` rm listKéž by to šlo tak snadno i s IE ve Windows...
/misc
?
/dos/d/lfs/lfs6-pkg/...
. Pokud by se někdo podivoval nad tou cestou, tak to napíšu rovnou - ano, je to na FAT32 oddílu. Já na to léta letoucí používám k mé plné spokojenosti prográmek RegCleaner.Když jsem ho naposledy použil, tak smazal nějaké klíče VC++ a začaly tomu šíleně blbnout všechny toolbary. Vynikající to nástroj.
Zkus RegSupremem Pro.
Už chápu proč velká část uživatelů a propagátorů Linuxu nemá rádo Windows. Je to z toho důvodu, že mu nerozumí, nechápou systém configurace, registrů, ... a jsou spokojeni s tím jednoduchým co mají. Je škoda, že spousta protestních hlasů je způsobena z neznalosti a nevědomosti jak jiný systém funguje a tudíž není a nebude dost možné implementovat věci a systémy, které jsou navrženy a praktikovány daleko lépe.
Mohu dostat docela jednoduchou odpověď na to, zda si myslíš, že nerozumím Windows?
nevim jesi ush se tady tedle clanek http://www.cdr.cz/a/14961 nebrobiral, ale pokud chtej v budoucnu tak pevne svaaazat hw s OS konkretne s windows vista, uprimne maaam o linux vazne obavyUpřímně, já to vidím přesně naopak. Buď to půjde hacknout, nebo bude mít celá tato banda velké problémy. Spíš to ale celé chcípne, jako X pokusů předtím. Nepodcenujme sílu warezu.
A tady musím konstatovat, že jakkoli mám Linux rád, představa světa, kde (skoro) všichni používají Linux, se mi nelíbí o nic víc, než představa světa, kde (skoro) všichni používají Windows…Vidim to stejne. Nechci, aby vsichni presli na Linux. Rad bych jen, aby Linux motivoval k prechodu masu lidi dostatecnou k tomu, aby zacala fungovat skutecna trzni soutez.
Na zaver bych mel jedno mele OT, proc by mel byt na desktopu hlavne linux a ne treba bsd ?A proč hlavně BSD a ne Linux?
Tiskni
Sdílej: