Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Známy autor Reflexu JXD by rád upraviť štandardy podľa IE a začať kampaň za zmenšovanie objemu HTML stránok. Nevidí rozdiely medzi atribútmi ALT a TITLE.
Tiskni
Sdílej:
KOLUMBIE Již pátého záznamu do Guinessovy knihy rekordů dosáhl kolumbijský empirický matematik Jaime García Serrano, když tentokrát vyhrál trigonometrický souboj s počítačem.Prvním úkolem pro Garcíu a pro počítač bylo vypočítat sinus čísla 888. Když se na obrazovce na bogotské univerzitě objevilo řešení úkolu počítačem, byl matematik už hotov a jehjo výsledek (0,0348995) byl dokonce přesnější. I při dalším úkolu - tangenty čísla 999 - byl matematik hotov, když počítač ještě pilně počítal.
Je to z deníku Metro, ale označené jako zpráva ČTK. Myslím, že Doležal toho bude muset ještě hodně vyhulit, aby se dostal na tuto úroveň…
time echo "import math; print math.sin(888)" | python real 0m0.082s user 0m0.050s sys 0m0.010sA to mám D700 a běží mi tu kompilace,
load average: 1.82, 2.02, 2.21
pro mladší čtenáře:Nevím jak moc mladší čtenáři jsou myšleni, ale to že jsem z komunismu zažil jenom pár roků ještě neznamená, že nevím co je Volha a jak se dnes jmenuje Leningrad
Vzpomínám si například, jak jsem potřeboval určitou knihu kvůli přípravě na riga. Knihovna evidovala osm anglických exemplářů a dva ruské. Osm anglických bylo půjčených, dva ruské byly volné… :-) V přírodních vědách je pořád spousta literatury v ruštině dostupnější než anglické překlady. Pravda, informatiky se to asi netýká…
To bych nehodnotil zrovna jako nezávislý a reprezentativní vzorek. Kdybych napsal "Lidé, kteří se latinsky neučili, mi všichni svorně potvrdili, že jim to v učení jiných jazyků nijak nechybělo.", byla by to úplně stejně nesmyslná úvaha…
$ wget --quiet -O - http://www.pathname.com/fhs/pub/fhs-2.3.html | grep directory | wc -l 105 $ wget --quiet -O - http://www.pathname.com/fhs/pub/fhs-2.3.html | grep folder | wc -l 0p.s. sorry za nepříliš korektní metodiku, ale pro ilustraci to stačí