Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Phoronix.com píše, že Adobe oznámilo Open Screen Project, jehož součástí je otevření specifikací Flashe (formátů SWF a FLV/F4V) pro všechny. Flash Player zůstane uzavřený, nicméně tento krok, za kterým stojí společnosti Intel, LG, Nokia, Motorola a další, velmi pomůže projektům Gnash a swfdec.
Tiskni
Sdílej:
reakce na silver/moonlight?Jak to s ním vůbec je? Já měl za to, že má být ve stádiu vývoje, jenže dneska už mi na serveru Server Unleashed nutí EXE ke stáhnutí(potom se naskýtá logická otázka: A kde vezmu ELF pro Firefox?).
proc by posilali XML ktery zabere nekolikanasobne vice dat nez binarni soubor?A koho to v dnesni dobe a s dnesnimi pripojenimi zajima? Na mobilu si SL stejne pouztet nebudes.... U AJAXu bychom taky meli misto XML a JSONu posilat binarni blob?
Je snad pozadavek aby animace editoval koncovy uzivatel v notepadu ?Ne, ale kdyz bude vyvojar vedet, ze je to XML a dostane JS API, muze s tim kodem pracovat i jinak nez ho jen placnout do stranky a nechat bezet..
Silverlight bych moc za vzor uspechu nebral protoze jsem jeste nevidel v zivote stranku ktera by pouzivala tuto technologii.No to je argument!
ale musim rict, ze flashove prvky na strance umi byt fajnCenou za tyto fajn flashové prvky je blikající a poskakující reklama, která vyžere výkon jednoho jádra CPU a zanedlouho zboří celý prohlížeč. Ne, děkuji. A za celé stránky ve flashi bych webdesignery stavěl do kouta do doby, dokud neudělají alternativní variantu, které se se zobrazí, když flash není nainstalován.
A odmitat pracovat s flashem s ohledem na proprietalnost nema smysl, to zakaznika nezajimaJa to bral z hlediska uzivatele webovych stranek, nikoliv z hlediska webdesignera.