OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšel Adobe Reader 9.1. Umí prohlížení v tabech, rychleji se spouští, lépe se integruje s různými distribucemi, má pokročilejší tiskový dialog a přichází i v podobě instalátoru (.bin).
Tiskni
Sdílej:
T* - T* = int T* - int = T* string a("bla"); int length = a.length(); int pos = a.find(blablabla);Kdyby tam radši napsal:
T* - T* = {celočíselný typ se sizeof == sizeof(T*)} T* - {celočíselný typ se sizeof <= sizeof(T*)} = T* string a("bla"); string::size_type length = a.length(); string::size_type pos = a.find(blablabla);Za tohle bych fakt kopal do obličeje a je až k pláči, že se na "prestižní" škole učí takovýhle kraviny. Ani mu snad o tom nebudu říkat, aby si na mě nezasednul, nikdy nevíte, co ten člověk může být zač.
template<typename T> inline int operator-(T*, T*) { return prase_cast<int>(T - T); }Tak by i mohl mít pravdu, ale nemyslím si, že to myslel takto.
template<typename T> inline int operator-(T* a, T* b) { return prase_cast<int>(a - b); }To je tím, že jsem nejdřív chtěl napsat jen prototyp, ale ten prase_cast byl tak lákavý
Ale no tak. Jsi tu obligatni prudic s Windows Vista 64bit. Dokonce jsi pro nej chtel rozprodavat binarky toho tveho Commanderu co jsi nakonec neudelal.
string::size_type
je vážně úchylárna, a nedivím se nikomu, kdo to nepoužívá.
Osobně tohle jako zásadní problém nevidím. Celkově ale mám z tohoto vydání poměrně dobrý pocit. Byla přidána reload funkce (není tedy už potřeba „hack“), podpora pro pipeline, (Open)Solaris, prohlížení v tabech (to nemá ani windows verze Adobe Raderu 9.1!) apod. Z changelogu mám jednoduše pocit, že tato verze alespoň částečně vyslyšela přání uživatelů unixových operačních systémů.
Spousiteni se da zrychlit velice snadno - alespo u starsich verzi. PDF format podporuje spoustu "blbosti" mpeg, avi, javascript, formulare, ... na kazdou vec ma acroread zvlastni plugin, staci jenom vyradit za startupu vsechny neupouzivane formaty.
Akorat ze se to neuklada do PDFka ale do nastaveni Okularu IIRC.
To je otazka. Neviete niekto, ako je to s FDF (kludne aj read-only)?
umí javascripty, viz třeba acrotex
Tak moc pěkně to vylepšili, zběžně jsem to ozkoušel a vypadá to super..
Adobe u mě opět o kousek stuplo... :)
Pomoct zaprasit system tak, aby polovina veci prestala fungovat a nejblizsi aktualizace systemu zase zneprovoznila dany program? Dekuji, ale takoveto prasarny, at si strci do ****
To maj jako dělat sto tisíc balíků? Chlape, vždyť by nedělali nic jinýho než jen balili!
Ne. Maji dat k dispozici .tar.gz s rozumnou licenci a zbytek nechat na tvurcich distribuce.
nebo treba LFS kompatibilni rpmka vlastni instalator je opravdu pravek
Nemyslel jsi spis LSB?
je to jedna z moznosti, takze kto chce deb, rpm,.. nech si posluzi ftp.adobe.com/pub/adobe/reader/unix/9.x/9.1/enu/