OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojáři Arch Linuxu upozorňují na problém související s přesunem souborů z adresářů /bin, /sbin a /usr/sbin do adresáře /usr/bin při aktualizaci systémů. Před necelým rokem byly přesunuty soubory z /lib do /usr/lib. Důvody přesunů jsou uvedeny například v článku Proč sloučit /usr na Fedora.cz.
Tiskni
Sdílej:
Desna blbost. Nekdo nejmenovany neco neumi udelat a misto toho aby to opravil tak prizpusobi okolni system sve sr4cce.
Opravdu platí tahle odpověď, i když je v dotazu to „už“?Ano. Jestliže doteď to fungovat mohlo (ať už to to konkrétnímu člověku fungovalo, nebo stačilo opravit některý z balíčků), teď už to fungovat nebude moci. To „už“ je zcela namístě.
Není to náhodou tak, že v Archu základní systém bez připojeného /usr nefunguje už teďNa to se zeptej těch, kteří to používají, zda jim to funguje a především co všechno jim takto funguje.
takže se na tom nic nezmění?Změní. Jestliže se dosut mohl kdokoli podílet na nápravě opravou jednotlivých balíků, po tomto kroku již náprava není možná. Jestliže to některým lidem doposud fungovalo a využívali to (netuším, zda konkrétně na Archlinuxu), tak si umím představit, že toto považují za změnu.
V archu sa proste nabootuje live install cd (to uz by malo ist asi aj priamo z grub 2), pripoji root a pouzije pacman s nasmerovanym rootom na pripojeny root (pripadne chroot).
V archu by iny pristup moc fungovat ani nemohol, kedze pri niektorych updatoch nie je iste, ze system prejde cez boot noveho jadra a uchovava sa tam vzdy len jedna verzia jadra (vynimkou je stable jadro, ale to ked som skusal naposledy, tak kvoli systemd ani nenabootovalo).
... (netuším, zda konkrétně na Archlinuxu) ...
.
Moze to byt pre teba nezvycajne a neuveritelne, ale ja som sa s tebou nesnazil hadat. Len som spominal dovody preco to tak v archu je a preco to v archu nik nepouziva pre tych, co nemaju s archom skusenosti (ako si priznal v komentari napr. ty).
Proc mam pocit, ze Archlinux se riti do horoucich pekel, nasledujic Fedoru? Dependency hell, systemd, usrmove...
Obecne spousta veci okolo linuxu jde do pekel :-/ at uz systemd, tadle blbost, gnome 3, pulseaudio...
Ale spousta bordelu, ve kterem bychom se jednoho dne utopili zmizela.jako například?
Třeba OpenRC tu byl dávno před systemd, takže příležitost tu určitě bylaProto taky nikde v ničem, co napíše Lennart jméno OpenRC není vidět. A může se stát, že systemd trvale přebije i to OpenRC protože tím, že bylo vnuceno do enterprise distribucí, na něm teď visí docela dost peněz. OpenRC naproti tomu nezíská ani zlomek prostředků na vývoj, co získá systemd. A tím nemyslím jenom finanční prostředky.
Taky bych byl raději za postupné nabalování featur na jednoduchý základní model. A před každou revoluční změnou pokud možno referendum namísto "dělali jsme na tom pár let, tady to máte, budete to muset používat".
Na druhou stranu se mi samotnými "init skripty" více líbí takový OpenRC, který v zásadě definuje jednoduchý layout (příklad), ale nebrání použití vlastního skriptového kódu. Takový "SysV 2.0". Ano, ta volnost může vést k neunifikovanému kódu, ale - upřímně - kdo tam ten kód chce dát, tak si jej tam přes unit file hooky stejně nacpe, daleko "prasáčtějším" způsobem.
ExecStartPre= -/usr/bin/pkill -u %u unison ; /usr/local/bin/music.sh stop ; /usr/bin/mysql -e 'slave stop'
Ano, tohle je přece ten lepší způsob.
No jo, už mlčím, flamewar stačil/stačí v jiné diskuzi.
Bordel mozna zmizel ve Fedore, kde byl napr. glib v /lib[64] a to byla prasarna. U ostatnich distribuci je ale cisto a knihovny (+ kernel) jsou striktne separovane podle sveho urceni. Napr. mit moduly a firmware kernelu v /usr/lib64 mi pripada uchylne.
Ještě aby to bylo jako normální služba, která jde vypnout, když chci přímo pracovat s ALSA a nechci, aby se mi v tom náhodně něco vrtalo a zamykalo si zvukovku. Po cca 15 minutách zkoumání možností vypínání pulseaudia na Ubuntu (upstart?) jsem se uchýlil k chmod -x
. Tak trochu se bojím, že se socket-activated službami v systemd mi místy nezbyde nic jiného.
PS: Až mi tohle workaroundnou automatickým chmodem, tak mám v záloze ještě hardlinky!
USB zvukovky sú shit :) OSS vyvíjali primárne pre profi zariadenia.Tak už chápu, proč OSS na běžném linuxém trhu prohrává na plné čáře, když nedokáže nabídnout základní uživatelskou funkcionalitu.
Tá podpora USB, onboard šmejdov atď. samozrejme nahráva PA/ALSA a tak to už asi zostane.V tom případě je potřeba se smířit s tím, že ALSA/PA/cokoliv je pro 99% lidí (i geeků) vhodnějším řešením než OSSv4. Já jsem třeba podobně smíření s Gentoo, kde patřím mezi tu menšinu, pro které se nějakým způsobem hodí, OSSv4 mě podle toho, co píšeš, nemá co nabídnout.
OSSv4 mě podle toho, co píšeš, nemá co nabídnout.Na kvalitu všetci serú, made in China :)
Pulseaudio bych ale poznal, protože by to nehrálo...Jako fakt dobré, to som sa fakt aj od srdca zasmial
# cat /etc/apt/preferences.d/01systemd-forbidden Package: systemd Pin: origin "" Pin-Priority: -1 Package: pulseaudio Pin: origin "" Pin-Priority: -1
Na kvalitu všetci serú, made in China :)Pokud kvalita má kvalita znamenat, že mi to na 99% nebude dobře fungovat, pak jsem někde nepochopil nějakou ironii ;).
Jaký shit?no a pak jsou tu další věci, jako latence apod. ... jak si stojí USB v porovnání s FireWire, například?Slyšel jsi zvukovky jako Pro-Ject nebo Audiotrack MAYA U5 či DR.DAC2 DX nebo E-MU? To je jiná třída, ale je potřeba slušný řetězec dále, aby to bylo poznat.
FireWire je nádherná sběrnice, a je mi dost líto, že s ní jabko tak blbě pracovalo, že se nerozšířila. Nicméně dobře provedenou kvalitní zvukovku by ani méně stabilní USB by neměla ohrozit.nevím, jak s tou kvalitou provedení, ale měl jsem krabici na disk s možností připojení jak USB tak FW, disk v tom se svejma možnostma ani neblížil teoretickejm přenosovejm rychlostem, a přesto na FW běhal rychleji než na USB, nemluvě o zátěži na procesoru ...
To co zvukovka potřebuje jsou data včas. A tak, jako nebereš data na přehrávání synchronně z disku, ale nějakou dobu máš dopředu načtenou v bufferu, se může chovat i dobrá zvukovka, oznámí přehrávači ať dává vzorky v předstihu a chytí je do bufferu.celá tvoje úvaha stojí na tom, že je možné si o data říct dříve než je potřebuješ - což je pravda tak když si přehráváš nějakou mptrosku, ale už ne ve spoustě dalších případů (už třeba jen takový telefon, že ...)
Dostat do zvukovky správné bity, a dostat je tam včas.Nebude náhodou USB zvukovka používat na přenosy izochronní mód? Tedy mód: hlavně ať se to nezpozdí, nevadí, když občas nějaký paket vypadne.
USB zvukovky sú shit :)
Samozrejme je k nemu potrebny este zosilovac, ale ten uz nema s usb v podstate nic spolocne.
Jo aha, takže USB zvukovky se nepoužívají v profi sféře…nic takovýho kolega neřeknul, tak trošku nedáváš implikaci
Sure, samej shit.jak tak koukám, tak víceméně jo
Je fakt že velká část z uvedených není výkvět profi kvality, ale i tak je to vysoká úroveň. V profi audiu už jsem interní zvukovku neviděl dlouho.a kdo říká, že by v profi audiu hledal interní zvukovku?
Protože dělat se pro profi použití, USB zvukovky budou jedna z hlavních prioritgoto #288
Zrovna Gnome 3 mi přijde dobréMě přijde konceptuálně skvělé, provedení žádný zázrak, stabilita vývoje pod kritickou hranicí a komunikace směrem k širší komunitě na bodu mrazu.
Tradice jsou fajn, ale přešlapování na místě... moc krásná ukázka zmrdispeaku. Nemáme dobrý důvod, proč něco udělat, použijeme frázi, která zní ošklivě. Překlad tvé věty do češtiny: Tradice jsou fajn, ale zbytečné rozbíjení věcí, které doteď bez problémů fungovaly, nemá s životem nic společného. To už moc nezní...
Ale kolik z těch důvodů pro vznik /usr má dneska skutečné opodstatnění? Napadá vás nějaký neobskurní případ, kdy má smysl mít /usr/bin jinde než /bin? Jak je již zmíněno na jiném místě v diskusi, systém bez připojeného /usr je stejně nepoužitelný.
Co by se při kompilaci mělo rozbít? Arch adresáře /bin a /sbin nezrušil úplně, jen z nich udělal symlinky na /usr/bin. Pokud je nějaký program tak fundamentálně zbastlený, že mu toto vadí, nebude progresivnější to opravit spíš než udržovat toto staré schéma adresářové struktury?
Jak je již zmíněno na jiném místě v diskusi, systém bez připojeného /usr je stejně nepoužitelný.ano, oblíbená Lennartovská lež ... Arch možná, ale RHEL jsme na základě reálných požadavků zákazníků opravovali, aby bez namountovaného /usr použitelný byl
Co v tomto případě znamená použitelný? Že je možné spustit diagnostické a konfigurační nástroje, pomocí kterých se ten /usr připojí? Mimochodem, pokud RHEL potřeboval opravit, aby toto vůbec fungovalo, nenaznačuje to něco o tom, jak často je tato možnost využívána?
Nechci tvrdit, že se pro oddělený /usr nedá nalézt use-case (use-case se dá vymyslet na leccos, když se člověk snaží ), zároveň ale nevidím důvod, proč by tento historický relikt měl být standardem u desktopových dister.
Mimochodem, pokud RHEL potřeboval opravit, aby toto vůbec fungovalo, nenaznačuje to něco o tom, jak často je tato možnost využívána?Pokud něco nefunguje, tak to sice znamená, že to nikdo nepoužívá, ale neznamená to, že by to nikdo nepoužíval, kdyby to fungovalo.
zároveň ale nevidím důvod, proč by tento historický relikt měl být standardem u desktopových dister.Mně osobně taky přijde zbytečné se upínat na kombinaci odděleného /usr a provozu bez initramfs (v rámci initramfs lze toto samozřejmě řešit), takže mi usrmove konceptuálně vyhovuje. Beru ho jako takový cleanup. Jediné, co mi nevyhovuje je jako obvykle provedení, kdy se bez pádného zdůvodnění přidělá práce hromadě lidí. Jo, kdyby organizátoři usrmove dokázali odhadnout, otevřeně sdělit a zajistit i tu práci s tím spojenou (jinak než „máte to rozbité, opravte si to“), to by bylo jiné kafe.
Fakticky se /bin přesunul do initramdisku.V rámci usrmove nikoliv. Roky jsem používal rootfs na LVM, tudíž jsem měl na initramfs stejné požadavky jako někdo, kdo by chtěl dnes provozovat /usr na LVM. Spíš bych řekl, že se odstranilo řešení, které bylo používané velmi malou částí uživatelů. To může být obecně dobrý i špatný krok.
Dneska na Fedoře už obsahuje i kopii systemdVhledem k tomu, že systemd obsahuje mimojiné i init, tak je to nutnost.
když v systému upgradujete systemd na verzi, která není kompatibilní s tou v initramdisku.To může být legrace :). Tak nějak si říkám co má být co systemd nekopatibilní s tím s initramfs.
LOL!
když v systému upgradujete systemd na verzi, která není kompatibilní s tou v initramdisku.Rozbita zpetna kompatibilita?
Co v tomto případě znamená použitelný? Že je možné spustit diagnostické a konfigurační nástroje, pomocí kterých se ten /usr připojí?ano, přesně tak, že zajistí prostředí, které je schopno /usr připojit
Mimochodem, pokud RHEL potřeboval opravit, aby toto vůbec fungovalo, nenaznačuje to něco o tom, jak často je tato možnost využívána?nikoli, naznačuje to pouze to, jak mizerně je RHEL testován, resp. že i do něj se zavlékají chyby - když budeš, cojávím, třeba měnit kola na autě, a teprv po vyjetí z garáže zjistíš, že potřebujou dofouknout, svědčí to o tom, že s tím autem (resp. na té sadě kol) málo jezdíš, anebo tedy spíše o tom, že sis zavlekl chybu (nasadil nenahuštěná kola) a selhal v procesu kontroly (zapomněl změřit tlaky a dofouknout před vyjetím)?
Nechci tvrdit, že se pro oddělený /usr nedá nalézt use-case (use-case se dá vymyslet na leccos, když se člověk snažíto já zase tedy nevidím důvod pro jiné "historické relikty", na kterých se tvrdě lpí, nicméně to není podstatné, důležité je, že nechápu, jaká pozitiva by to tedy mělo přinést - co se pro to desktopové distro změní přesunutím pár souborů a změnou několika adresářů na symlinky?), zároveň ale nevidím důvod, proč by tento historický relikt měl být standardem u desktopových dister.
Možná tím, že pro vývoj se změť adresářů s binárkami změní v jediný path?pardon, ale této větě nerozumím?
nejde jen o to, jak desktopové distro funguje, ale také o to, jak je vývoje schopné...jelikož i balíčkuju, tak o systémových cestách trošilinku tuším, a opravdu nemám pocit, že by jejich rozdělení jakkoli překáželo vývoji ...
Ech, když píšete kód spouštějící nějaké binárky, co je pro vás snazší - pracovat s několika různými adresáři s možností různého umístění na discích nebo s jediným?1) Pokud spouštím něco cizího a nechci do detekovat během kompilace, je nejlepší cestou to volat bez cesty, prostým jménem, a spoléhat na proměnnou prostředí $PATH, popřípadě pokud očekávám její debilní nastavení. Pokud je to něco systémového, tak bych radši volil rovnou #2. 2) Závislosti je nejlepší detekovat během konfigurace buildsystému, tedy během ./configure či ./autogen.sh. Pak je mi úplně jedno, jestli do seznamu cest přidím jednu nebo dvě navíc. Navíc tento problém už je řešený z důvodu nekompatibility distribucí i v jiných oblastech souborového systému (libexec budiž příkladem), takže krok typu protlačíme usrmove do Fedory není řešením. Jediným řešeným by byla diskuze mezi distributory a vytvoření nového plošného standardu, kterým se všichni budou řídit. Popřípadě by dokument měl mít nějakou přílohu s konkrétními připomínkami a plánovanými výjimkami distribucí, které se z nějakého důvodu nechtějí něčemu podvolit.
Opravdu nevím, v čem je jediný /usr/bin skutečně horší než předchozí stav.V tom, že samotný usrmove (dle slov mnoha packagerů a adminů) rozbil hromadu věcí, zatímco organizátoři tvrdili, že to nic nerozbije. Nakonec si to všichni opraví a administrátoři zvolí například řešení s initramfs. Výsledkem tedy není žádná trága, ale dá se říct za hodně peněz ukrutně málo muziky.
Ech, když píšete kód spouštějící nějaké binárky, co je pro vás snazší - pracovat s několika různými adresáři s možností různého umístění na discích nebo s jediným?hm, aha ... tak tedy za prvé k tomu předchozímu neporozumění, ono se to ale právě v "jediný" nezmění a za druhé, jak již naznačil kolega, nepotřebuju pracovat s nějakými adresáři
V balíčkování nemáte problém se závislostmi a jejich kontrolou?občas mám, ale nikoli kvůli cestám
A co portace na různé platformy - ani tam není problém s množstvím adresářů?poslyš, slyšel jsi někdy třeba o cmake nebo autotools?
Systémové cesty jsou zajímavé tím, že mohou procesy po nich běhající urychlit nebo zpomalit a současně mohou zjednodušit nebo zkomplikovat jejich údržbu.tuto vznešenou myšlénku jaksi nechápu ... jakože nějaký adresář budu mít namountovaný z rychlejšího disku a jiný z pomalejšího apod.?
A pak je tu pojetí userspace...hm, tak jestli jsem teď napsal, že něco nechápu, tak tady už mě napadá jen něco o fakt dobrym matroši ...
Opravdu nevím, v čem je jediný /usr/bin skutečně horší než předchozí stav. Ale nejsem neomylný ani vševědoucí :)prosím, nedělej ze sebe až takového debila, děkuji
To by mě zajímalo co se rozbije.hm, žeby separátní mountování /usr?
Používám to už pár dní a furt nic.kolik používáš serverů s obskurními uložišti, kterým nestačí jaderné ovladače?
hm, žeby separátní mountování /usr?OK, to je pravda. Ale neumím si představit use-case pro něco takového (a když už, asi by tam zrovna neběželo desktopový distro jako je Arch) - obsah /usr bývá dost závislý na ostatních adresářích a nevidím důvod pro jeho separaci.
kolik používáš serverů s obskurními uložišti, kterým nestačí jaderné ovladače?Žádný, ale to mi přijde taky slušně okrajové... Spravuju stovky serverů, ale tohle jsem neviděl.
obsah /usr bývá dost závislý na ostatních adresáříchasi nerozumím, na čem by jako /usr mělo záviset?
a nevidím důvod pro jeho separaci.třeba že může být read-only, narozdíl od takového /var?
okrajové != nevýznamné kolik z těch tvých serverů je něco jiného než x86? když se tu budeme bavit dejme tomu o vybavení DreamWorks (jen ilustračně, nevím jaké konfigurace používají), kolik takových instalací po světě je, to je přece úplně okrajové, ne? - takže jim to v klidu rozbijeme, ať si radši nakoupí stejný hardware jako má Lennart, na tom bude systém chodit, nebo to úplně zabalí, koho zajímá nějakej Shrek, že?kolik používáš serverů s obskurními uložišti, kterým nestačí jaderné ovladače?Žádný, ale to mi přijde taky slušně okrajové... Spravuju stovky serverů, ale tohle jsem neviděl.
No na zbytku systému. Myslel jsem tím to, že třeba nelze používat stejný /usr v Ubuntu a v Archu.obsah /usr bývá dost závislý na ostatních adresáříchasi nerozumím, na čem by jako /usr mělo záviset?
Ok, to je dost netradiční požadavek, ale určitě to nejde nějak udělat, aby se při early bootu připojil / a do něj read-only /usr a pak to nabootovalo (se systemd)? A především: pokud máš velmi specifický požadavky, bývá běžný, že budeš používat dost specifické řešení. Vím, že ty to asi vidíš jen jako když ti někdo hází klacky pod nohy, ale kvůli tomu tyhle věci nevznikaj. Kdyby se totiž vždycky hledělo úplně na každou prkotinu, tak se nikdy nikam vývoj nepohne. PS: zrovna DreamWorks asi bude mít peníze na to zaplatit jednoho admina, aby jim připravil systém.a nevidím důvod pro jeho separaci.třeba že může být read-only, narozdíl od takového /var?
Kdyby se totiž vždycky hledělo úplně na každou prkotinu, tak se nikdy nikam vývoj nepohne.Otázka je, zda ten vývoj přinesl taky nějaká významná pozitiva, když už se tu diskutují negativa.
Za prvé se sníží počet "základních" adresářů v PATHTo není funkční výhoda, ale pouhý úklid (cleanup). Úklid by se měl typicky plánovat tak, aby co nejméně narušil provoz a aby všichni byli včas informovaní o změnách, které jsou pro ně nějak zásadní.
takže se to bude procházet o chlup rychlejiOptimalizace s prakticky nulovým efektem? To stejné, co výše.
Za druhé se konečně budeme moci spolehnout na umístění "env"Zrovna to použití env, které máš namysli je ošklivý hack, který jen obchází neschopnost jiných nástrojů, ale co už.
(ale i dalších nástrojů) při psaní shebangů ve stylu "#!/usr/bin/env python3".Snad jediná věc, o které má smysl se bavit. Nicméně tohle by se stejně nejlíp vyřešilo podporou "#!python3". A pokud jde o samotné env, tak na jeho vyřešení stačí jeden blbý symlink, který je zadarmo. Takže pokud vezmu jenom ta pozitiva, co jsi uvedl ty, tak ta jsou nesporná, nicméně jejich význam je minimální. Férový člověk by změnu takto prezentoval a riskoval, že se setká s odmítnutím. Myslím si, že to L. dobře věděl a proto zvolil taktiku, která maximalizovala úspěch, protože on už se rozhodl a ostatní nejsou zajímaví (tedy kromě těch, kdo automaticky souhlasí).
Ok, to je dost netradiční požadavek, ale určitě to nejde nějak udělat, aby se při early bootu připojil / a do něj read-only /usr a pak to nabootovalo (se systemd)?Tak teď jsem se dočetl, že to tak na Archu je (/usr se připojuje z initramfs).
hm, myslel jsem, že se bavíme o jednom systému - jinak je to argument asi jakože ten /usr nemůžeš použít ve Windows ...No na zbytku systému. Myslel jsem tím to, že třeba nelze používat stejný /usr v Ubuntu a v Archu.obsah /usr bývá dost závislý na ostatních adresáříchasi nerozumím, na čem by jako /usr mělo záviset?
promiň, ale ty tvoje "tradice" mi už fakt lezou krkem - svět opravdu nekončí u tvojeho desktopu a "stovek serverů" které spravuješ tuhle možnost svého času využíval třeba projekt Kiosk a vůbec je to oblíbené u některých "polotlustých" klientů (nevim, jak se ta kategorie správně jmenuje, hledat jsem líný)Ok, to je dost netradiční požadavek, ale určitě to nejde nějak udělat, aby se při early bootu připojil / a do něj read-only /usr a pak to nabootovalo (se systemd)?a nevidím důvod pro jeho separaci.třeba že může být read-only, narozdíl od takového /var?
A především: pokud máš velmi specifický požadavky, bývá běžný, že budeš používat dost specifické řešení.hm, takže máme nějaké řešení, které si v klídku používají všichni, a nahradíme ho řešením, které může používat "většina", aby ti "specifičtí" najednou museli zavádět "specifická řešení", když jim doteď stačilo to obecné?
Vím, že ty to asi vidíš jen jako když ti někdo hází klacky pod nohy, ale kvůli tomu tyhle věci nevznikaj.ještě jsem se nedozvěděl, kvůli čemu to tedy vzniká, pomineme-li Lennartovo ego? kvůli těm pochybným výhodám s minimálním efektem, které jsou dalekosáhle převáženy nevýhodami, které už stály (deseti?)tisíce člověkohodin práce navíc?
Kdyby se totiž vždycky hledělo úplně na každou prkotinu, tak se nikdy nikam vývoj nepohne.... jak nám denně Linus se svým pravidlem nerozbíjení existujícího dokazuje, že?
PS: zrovna DreamWorks asi bude mít peníze na to zaplatit jednoho admina, aby jim připravil systém.to jako že kdo má peníze, tak je automaticky musí chtít vyhodit pro nic za nic, když by je vyhazovat nemusel, kdyby se nějakej exot nerozhodl všechno bezdůvodně překopat? a co ti, co na toho admina nemají?
Mám být zvědavý na to, co potřebujete vy a co vám symlink nanabídne?To už se snad dá považovat za základní znalost, alespoň po přečtení zbytku této diskuze nebo čehokoli na toto téma.
Snívam ...
Snívam o tom, že reaz updatnem arch a nič sa mi nerozbije. Mám za sebou 2 roky používania archu a ešte sa mi nestalo, že by po update niečo neprestalo ísť ...
Mne napríklad momentálne nefunguje vôbec podpora png v gimpe (dosť zásadná vec). Riešenie je update gimpu ... na ktorý si netrúfam. Nemám tu v práci žiadne zariadenie z ktorého by som núdzovo mohol nabootovať okrem siete a ... po posledných celodenných problémoch s presunom /usr/lib si viem predstaviť ako to dopadne zase s týmito adresármi. Takže podčiarknuté a spočítané kašlem na png ako formát kým mi nedonesie bootovacie USB.
To mám síce ešte na stole, ale už ho nemám kam strčiť :'(
Vidím to skôr na inštaláciu gentoo (síce v práci je to trochu ehm ... ale na druhej strane posledných 7 rokov na gentoo neriešim problémy, jednoducho funguje.
Nenapadá mne ale, proč bych v takovém případě nedal na síť i / – ten počítač bude bez sítě nepoužitelný tak jako tak.no, tak třeba proto, že / ti umožní vůbec tu síť připojit?
A co se argumentů týká, tak hlavně zatím nikdo nepředhodil žádný argument, proč je sloučení dobré nebo potřebné. Celé to proběhlo jenom na základě lží o kompatibilitě (s čím?) a lží o celé distribuci na jednom svazku. Distribuční balíčky ovšem mají své soubory taky v /etc nebo ve /var, žádné vylhané sdílení /usr se tak nemůže na systémech podobných Fedoře konat. O lži, že můj odjakživa oddělený /usr "už dávno nefungoval" se mi nechce skoro zmiňovat.
A co se argumentů týká, tak hlavně zatím nikdo nepředhodil žádný argument, proč je sloučení dobré nebo potřebné. Celé to proběhlo jenom na základě lží o kompatibilitě (s čím?) a lží o celé distribuci na jednom svazku. Distribuční balíčky ovšem mají své soubory taky v /etc nebo ve /var, žádné vylhané sdílení /usr se tak nemůže na systémech podobných Fedoře konat. O lži, že můj odjakživa oddělený /usr "už dávno nefungoval" se mi nechce skoro zmiňovat.Jo, ta argumentace byla debilní, ale mnoho lidí to nemělo šanci poznat a chytili se, včetně mě.
na pripojeni site nepotrebujes /, ale staci ti initramfs, ne?a na co initramfs, když mám / ? to, že se Fedora rozhodla posunout o léta zpátky, do dob, kdy po každém updatu kernelu muselo být znovu puštěno lilo, a vynahrazuje si to pouštěním dracutu či jak se ten krám jmenuje a místo prostého updatu konfigurace rovnou sestavuje celý minimální systém, ještě neznamená, že to tak chtějí všichni
Zatim jsem nevidel poradnej argument, proc je slouceni spatne.kup si brejle :-p především, je to změna - takže by tu měly být argumenty proč ji dělat, nikoli proč ji nedělat
Jen samy kecy, ze to zakaznici RH _vazne_ _nutne_ a _bezpodminecne_ potrebuji.chápu, že pro mladé úspěšné frikulíny jsou některé enterprise záležitosti asi tak reálné, jako Paroubkovi marťani, nicméně narozdíl od těch marťanů jde o reálný problém
A ramdisk to nezvladne?To máš asi tak – Kay & co. tvrdí že problémy spojeného /usr vyřeší ramdisk. Šťouralové tvrdí, že problémy s ramdiskem vyřeší oddělený /usr. (disclaimer: já bootování skrz initrd nemám rád, takže jsem Štoural)
Šťouralové tvrdí, že problémy s ramdiskem vyřeší oddělený /usr.Jsou šťouralové a šťouralové, že. Jedni jenom šťourají, druzí jsou schopni i předložit relevantní argumenty ;).
Připojení k síti obstará už BIOSTo sice jo, ale jak? Majitelé linuxových strojů (často) chtějí jednotné, dynamické a plně funkční síťování, ne nějaké biosové hacky, aby se dal stáhnout image.
tak máme DHCP klienta v jádřeMoc informací o tom nikde není, takže citation needed, protože ve zdrojácích kernelu nic s dhcp v názvu nevidím, a pokud to existuje, tak to zřejmě to naštěstí nikdo moc nepoužívá. Cpát takovéhle věci do kernelu je dost jalový nápad. Má to samé nevýhody a žádné výhody. DHCP klient potřebuje ke své práci jednu jedinou věc, a to je AF_INET/AF_INET6 UDP socket. Pokud si DHCP klient navíc hraje na konfiguračního démona, tak ještě NETLINK socket (+pár hacků na nedostatky netlinku). To nemůže dopadnout jinak než blbě a to se přesně stalo s kernelovou podporou autokonfigurace IPv6.
Který firmware umí vedle jádra stáhnout i initramdisk?Triviálně každý, protože initramdisk jde přibalit k jádru. Ve skutečnosti se ale většinou stahuje initramdisk samostatně a používá se k tomu PXELINUX nebo jiný nástroj, který se ze sítě stáhne jako první.
Co když nemáš x86?Tak potřebuješ nástroje pro svoji architekturu, to je přece normální.
Prostě v určitých případech je život bez initramdisku jednoduššíPopravdě řečeno mi nějak není jasné, co vlastně řešíš. Jádro typicky potřebuje userspace k tomu, aby dělalo něco smysluplného. Nejjednodušší způsob, jak jádro může přistupovat k userspace je initramdisk, protože ten už v paměti je ve chvíli, kdy s jádro spustí. Pokud dokážeš zavést do paměti jádro, dokážeš tam s ním zavést i initramfs (ledažebys narazil na velikostní limit). Samozřejmě je možné přímo do jádra cpát hromadu typických userspace nástrojů a používat je jako bridge mezi jádrem a úložištěm userspace. Třeba tam můžeme zduplikovat i celou síťovou autokonfiguraci. Co na tom, že jsme dodnes nebyli schopní zařídit, aby nám fungovala alespoň v userspace, kde je všechno mnohem jednodušší a udržovatelnější? Je to vtipné. Když se nástroj z hlavního systému vykopíruje do initramfs, všichni řvou. Když se ale userspace nástroj vezme a přepíše jako kernelový modul, jsou všichni zticha. Přitom údržba složitějších kernelových nástrojů je takřka nemožná, což se ukazuje i na věcech jako bonding/teaming, IPv6 router discovery a mnoha dalších.
Samozřejmě je možné přímo do jádra cpát hromadu typických userspace nástrojů a používat je jako bridge mezi jádrem a úložištěm userspace. Třeba tam můžeme zduplikovat i celou síťovou autokonfiguraci. Co na tom, že jsme dodnes nebyli schopní zařídit, aby nám fungovala alespoň v userspace, kde je všechno mnohem jednodušší a udržovatelnější? Je to vtipné. Když se nástroj z hlavního systému vykopíruje do initramfs, všichni řvou. Když se ale userspace nástroj vezme a přepíše jako kernelový modul, jsou všichni zticha. Přitom údržba složitějších kernelových nástrojů je takřka nemožná, což se ukazuje i na věcech jako bonding/teaming, IPv6 router discovery a mnoha dalších.Z tohohle pohledu už začíná vypadat třeba umístění firewalld celkem logicky.
Že to běží v jůzrspejsu.Už chápu. Je to tak. Můj názor je, že patří do kernelu holé minimum toho, co tam z nějakého důvodu musí být. Tedy engine pro filtrování paketů a minimální kód pro zpřístupnění vnitřní konfigurace toho engine do userspace. Největší výhodou je to, že nemusíme co chvíli překopávat kernel a reimlementovat v něm znovu a znovu věci jen proto, že se nám přestaly líbit, stačí vyměnit userspace nástroj. Taky to umožňuje používat stejný kernel pro použití v embedded, na serverech i na laptopech. Problém je v tom, jak vyvážit jednoduchost a flexibilitu u toho kernelového API. Na tom závisí, zda musíš mít nástroj s exkluzivním přístupem nebo zda je to jenom možnost a můžeš přístup ke konfiguraci i sdílet. U firewallu je to sdílení tradičně velmi špatné, u síťové konfigurace je o něco lepší.
Připojení k síti obstará už BIOS, když stahuje přes TFTP jádro a initrd.prozradím ti sladké tajemství ... existuje moře hardware, které není x86, a se kterým se pracuje úplně jinak než jako s nějakou domácí krabicí z nejlacinějšího eshopu, včetně toho, že existují i sítě nepostavené nad IP, přičemž TFTP funguje nad UDP/IP, pokud tomu správně rozumím
nicméně to je hodně specializovaný případ a trochu mimo téma...Souhlasím...
A proc to Solaris zavedl uz ve verzi 11?Proč to nezavedly jiné unixy? Udělal jsem si takový menší průzkum googlem – BSDčka mají /usr. AIX má /usr. HP-UX má /usr. Irix má /usr. Kde jsou ty "ostatní komeřcní unixy" o kterých se píše v tom Kayově pamfletu?
/usr Mount point for sharable user and system administration commands, libraries and documentation. /sbin Essential system commands. Essential commands are defined as executables that are needed to boot the system and mount the file systems. A full comple- ment of utilities is available only after /usr is mounted.Čili ať už je v tom /sbin cokoliv (a třeba mít tam initskripty se mi docela líbí) mělo by to stačit k nutný údržbě systému. Bez berliček jako je initrd. Pokud bude platit tohle, můžou být symlinky kde chtěj jaký chtěj ani nikdo (příčetnej) neřekne ani popel.
Přináší /usr na odlišném oddílu nějaké výhody? Jinak bezvýznamné.Původní i nový /usr lze používat read-only mimo dobu instalace balíků, takže za použití vhodných nástrojů (nemám, nezkoušel jsem) je možné /usr libovolně sdílet a ukládat i na média nevhodná pro častý zápis. Ať se ozve někdo, kdo nějaký systém takto reálně provozuje ;). Ostatní výhody mi připadají málo významné (poskládání věcí na disku apod).
Tak jsem se přinutil najít heslo a připojit se na busyboxí shell. ADSL modemů mám vícero, tenhle je spíš light verze (bez wifi a jen jeden ethernet port). Velikost flash je 2MB, velikost RAM je dokonce asi jen 8MB. Image z flash je tvořen kernelem a userspace ve squashfs, kterej se mountuje read only. V systému je ramdisk na /var, zbytek RAM sežere asi kernel a ssh a http démoni. Tedy žádný fs ve zkopírovaném ramdisku.Tedy přesně odpovídá tomu, co jsem psal.
Pouze s rozdílem, že RAM není permanentně zaplněná ramdiskem, ale jen občas nějakým bufferem dekompresního algoritmu pro squashfs.Přesně tak. I když si asi dokážeš představit, že dostatek RAM je i v tomto případě velkou výhodou.
Ale je zde docela šance, že by se u mého modelu dekomprimovaný image do RAM fakt nevešel.Je to možné.
To je vtip? Zkoušel jste někdy bootovat systém síťově z nějakého serveru (teď nemám na mysli jen nějaké ftp/http)? To mám jako mít 30MB initrd?!No a co by se stalo tak hroznýho, kdyby initrd měl 30MB? Pravděpodobně by se nestalo v zásadě nic ani kdyby měl 150MB... Krom toho dneska by neměl být problém nabootovat plnohodnotný systém odněkud ze sítě (nebo třeba z myši
TFTP ma limit na velikost souboru 32 MB ... jenom nektere extenze umi vic, ale neni to standard.Ty "extenze" mají RFC, takže to mi přijde dostatečně standardní... Jinak prosímvás, uklidněte se, těch 150MB byla nadsázka jako prase, to by mohla být velikost nějaké minimalistické grafické live distribuce. Do 32MB initrd se snad musejí vejít všechny potřebný základní command-line nástroje. Nebo vy snad v init 1 provozujete MySQL server?
Dobře, jsem s tím srozuměn, zítra si jdu pro dávkySpíš si jdeš vyrobit initramfs image ;).
diskové pole pro ukládání všech těch "cool", "hot" a "eye-candy" ramdisků, které jsem naposledy používal před mnoha lety a které nyní budou mít velikosti srovnatelné s průměrně velkými distribucemi.Gentoo, root na LVM:
-rw-r--r-- 1 root root 3.8M Dec 13 01:26 initramfs-genkernel-x86_64-3.6.8-gentooFedoří je nějakej strašně nenažranej, ale to není můj problém.
Fedoří je nějakej strašně nenažranej, ale to není můj problém.Spíš ten gentusáckej bude odlehčenej o ovladače věcí, který ty v životě neuvidíš, ale one-size-fits-all initrd binární distribuce na někdy někde natrefí. Teda osobně se mi líbí spíš ten druhý přístup, kór když ani tak to není nic strašnýho (F19):
$ du -sm /boot/{vmlinuz,initr}* 5 /boot/vmlinuz-0-rescue-e1f6ffd81ce8478aa08e14b9ff7c0a4e 5 /boot/vmlinuz-3.9.2-301.fc19.x86_64 5 /boot/vmlinuz-3.9.4-300.fc19.x86_64 26 /boot/initramfs-0-rescue-e1f6ffd81ce8478aa08e14b9ff7c0a4e.img 12 /boot/initramfs-3.9.2-301.fc19.x86_64.img 9 /boot/initramfs-3.9.4-300.fc19.x86_64.img
Spíš ten gentusáckej bude odlehčenej o ovladače věcí, který ty v životě neuvidíš, ale one-size-fits-all initrd binární distribuce na někdy někde natrefí.Je to standardní genkernelový, nic jsem nevyhazoval. Takže buď lépe filtruje generické věci podle potřeb (například LVM jsem musel ručně povolit), nebo jsou nějak jinak nastavené defaults i pro hardware. Netuším.
kavol boot # ls init* ls: nelze přistoupit k init*: Adresář nebo soubor neexistuje:-p
To bys tam radši měl partišny?ano, o jednu zbytečnou vrstvu méně
To LVM mi tam sedí víc.proč?
a jak často potřebuješ šibovat s velikostma a proč to děláš?Málo často, ale když musíš, tak musíš.
a šifrovaný / a swap zvlášť,Takže zadáváš při bootu heslo dvakrát?
protože "musíš"? - sorry, ale to je dosti prapodivný důvod ...a jak často potřebuješ šibovat s velikostma a proč to děláš?Málo často, ale když musíš, tak musíš.
jak už jsem odpovídal, jen jednoua šifrovaný / a swap zvlášť,Takže zadáváš při bootu heslo dvakrát?
Chápeš? Je to docela smysluplná volba.i když netestuju různý nový filesystémy pro specifický účely? - ne, nechápu
Jen se snažím vysvětlit ti nějakej use case pro LVM nad jedním "zařízením".A zrovna dokonce odlišný use case než mám já, čímž přispíváš k rozmanitosti. Já typicky LVM používám na provoz více operačních systémů, ať už jde o virtualizaci, dualboot nebo chroot, u kterého se počítá s tím, že by to někdy mohlo běžet samostatně. Nasazuju LVM ve všech případech s výjimkou těch, kdy můžu disk rozdělit jednorázově při instalaci.
já ti vyřešim změnu velikosti oddílů i bez LVM, kolik dáš?Když dáme dost vysokou pokutu za ztrátu dat, tak bych se toho nebál. Budeš dostávat za úkol bez LVM řešit ty stejné úlohy, na které jsem dole psal, že LVM používám ;). A ani ti nebudu nadávat za to, že je změna velikosti bez LVM řádově pomalejší.
chm, možná jsem blbě pochopil tvůj příspěvek, který toto odstartovalTo je dost možné. Příspěvek výše to ale myslím popisuje docela přesně.
Gentoo, WTF na jednom disku LVM?Osobně LVM používám výhradně nad jedním fyzickým zařízením či nad jedním RAIDovým polem.
O.M.F.S.M. genkernel a initrd. Styď se člověče, to už můžeš rovnou provozovat blbuntu.[flame]Nepatřím mezi frikulíny, co mají Gentoo kvůli kompenzaci malého penisu, tudíž můžu nástroje vybírat podle subjektivní užitečnosti a nikoliv podle cool effectu ;).[/flame]
Srsly, ještě nedávno bych lidem co jsou líný kompilovat kernel doporučil Archa, ale teď už si nejsem tak jistej…Nevím jak ty, ale já rád přenechám kompilaci počítači. Mimochodem, jak dlouho ti ta kompilace trvá?
Mimochodem, jak dlouho ti ta kompilace trvá?Urcitne podstatne min nez pres genkernel, pacz 99% jadra jsou veci ktery nikdy nevyuzijes a daj se vypnout. Co trva DLOUHO je dopracovat se k funkcnimu .configu, zvlast kdyz to clovek dela poprve. Na notesech s ICH cipovkou ktery jsou vsecky na jedno brdo a uz to celkem znam je to prace nacisto tak na pul odpoledne.
--menuconfig
?
genkernel --help
a věnovat pozornost sekci Kernel Configuration settings a parametru --kernel-config
.
Jestli jsme se dotknul tak se omlouvam, nemyslel jsem to nijak zle.Ani ne, navíc jsem byl ve svém komentáři o poznání drzejší než ty, takže nemám nárok být uražený.
Proste me to prekvapuje, cekal bych ze kdyz ma nekdo cas matlat se s gentoo, tak je nastaveni si vlastniho kernelu celkem detail.1) Nikde jsem netvrdil, že kernel nekonfiguruju. A genkernel považuju za skvělý nástroj, který plní svůj účel, pokud ho správně nastavím. 2) Patlání s Gentoo věnuju minimum času. Většinu času naopak využívám výhod, které ten systém poskytuje a čas díky němu šetřím.
Muzes mi prozradit co te na gentoo zlakalo?Šetří mi čas a ulehčuje mi práci. Část toho, co dělám, je zásah do klíčových systémových komponent, což má za následek různé problémy se závislostmi a neznám systém, ve kterém by se řešily tak jednoduše jako v Gentoo. Kromě toho Gentoo umí při minimálním úsilí vybuildovat hromadu běžného open source software. Popravdě řečeno jsem kdysi Gentoo odolával několik let, kdy ho používala majorita mých linuxových známých. Asi před šesti lety jsem potřeboval co nejrychleji vyzískat systém dle zadání (i konkrétní verze některých komponent), aby odpovídal nějakému embedded systému a Gentoo v chrootu byla bezkonkurenčně nejrychlejší možnost, jak toho dosáhnout. Tehdy jsem zkusmo z toho chrootu udělal živý systém a nějaký ten rok jsem to s úspěchem používal. To dost zdržovalo, protože tehdejší stroje, co jsem měl, nebyly úplně srovnatelné s tím, co mám dneska. Před rokem jsem se začal znovu věnovat vývoji systémových komponent, tak jsem si na jeden stroj Gentoo nainstaloval.
Důvody přesunů jsou uvedeny například v článku Proč sloučit /usr na Fedora.cz.Kupka hnoje, nesmyslů, polopravd i vyložených lží je uvedena například v článku Proč sloučit /usr na Fedora.cz.
/rescue
, kde budu staticky zlinkovane binarky pre pracu v tomto rezime (tak ako ma napriklad FreeBSD).
V tom osobne nevidim ziadnu vyhodu.Pak ti asi nemůžu pomoci, pokud nevidíš ani tu, kterou jsem napsal výše.
I ten initrd image musi byt ulozeny na disku.To, co píšeš je nesmysl, takže nevím, jak bych měl reagovat. Může být samozřejmě uložen na jakémkoli zařízení, které umožňuje ukládat a číst relativně malé množství dat a může k němu být přistupováno různými způsoby.
Na FS mozes jednoducho k nemu pristup podla potreby.Pokud by toto byla pravda, tak by žádný initramfs nikdy nevznikl.
/
FS bez initrd.
Harald říkal na Fedoře tuším něco o 12 MB nerozbalených i s NetworkManagerem a závislostmi včetně kryptoknihoven.Tak nejak. Ty reci o 500MB mi prijdou uplne mimo.
Pod 128 to vidím už spíše na specializované embedded distribuce, kde se to řeší jinak.Presne tak. Nejmensi system na kterem loaduji Linux ma 32MB a skutecne se resi vse jinak.
1. Initramfs se před použitím musí celý nahrát do paměti, na stroji s málo RAM mám smůlu.Stroje s málo RAM neprovozuju. I blbej router za pár stovek má 32 MB. Stroj, na kterém chceš dělat něco reálného, by těch 128 MB mohl dneska v minimu mít, ne? Pokud v dnešní době provozuješ stroje s <128 MB s podstatnou částí FS na komplikovanějším úložišti, musíš počítat, že s tím bude trochu práce navíc (třeba vyházení nepotřebných věcí z initramfs).
2. Když chci v rescue prostředí kouknout např. na rootovo .bash_history, a to rescue prostředí je initramfs mám smůlu.Pokud jsi schopný namountovat root, tak se k tomu dostaneš. Pokud ne, tak se k tomu nedostaneš stejně tak. Tenhle argument neberu.
3. Initramfs je read-only, když si chci uložit nějaké logy, dumpy a podobně tak mám smůlu.Stačí si namountovat read-write úložiště a můžeš si do něj psát, co chceš, bez ohledu na to, že samotný initramfs je read-only.
Jasné?Podle mě jsi napsal jeden jediný relevantní argument, a to ten úplně první. Já osobně initramfs vidím nejen jako řešení, ale v mnohých případech jako nejlepší řešení a kdyby sloušený /usr byl status quo, tak bych ho 100% upřednostil před jeho rozdělováním.
Pokud jsi schopný namountovat root, tak se k tomu dostaneš. Pokud ne, tak se k tomu nedostaneš stejně tak. Tenhle argument neberu.Porovnáváme initramfs a root. Ekvivalent pro "nenamountuji root na stroji s bez initramfs" je "nenatáhnu initramfs".
Stačí si namountovat read-write úložiště a můžeš si do něj psát, co chceš, bez ohledu na to, že samotný initramfs je read-only.Opět. S namounotvaným / můžu psát rovnou a nemusím řešit nějaké externí úložiště, mountování dalších FS a podobně. Zkrátka je to jednodušší.
Porovnáváme initramfs a root.Pokud se stále bavíš o bootovacím či rescue initramfs, tak nikoliv, protože v obou případech je ultimátním cílem připojit funkční root.
Zkrátka je to jednodušší.A nebo složitější, záleží na úhlu pohledu. Mám dojem, že se někdy donutím o tomhle napsat článek, protože diskuze byla velmi inspirující.
Pridavat stale dalsie a dalsie veci do initramfs nie je riesenie.Naprosto souhlasím. Do bootovacího initramfs patří jenom nástroje nutné pro boot, popřípadě sada nejzákladnějších nástrojů pro opravu. V lepším případě můžeš mít k dispozici separátní rescue initramfs, kde bude cokoliv.
Uz tam bude chybat len Xorg s KDE 5.Ale vůbec není problém postavit initramfs třeba včetně Xorg a co já vím Gnome Shellu. A není na tom vůbec nic špatně, initramfs jde používat na více účelů než jenom ten hlavní. Pokud se ale bavíme o tom, zda v klasickém initramfs mají být nástroje potřebné k namountování klíčových filesystémů, tak ty by tam podle mě být měly a dost těžko mě budeš přesvědčovat, že ne.
si zoberte priklad s mac os, kazda app ma vlasny adresar a ked ho hodim do kosa je prec, koniec. Prajem pekny den :)Proboha jenom to ne.
Spousta lidí prostě nesnáší pana L.A proč asi?
Z toho, co vidím (přiznávám, že moc aktivně nesleduju), se mi zdá, že na systemd se nejvíc nadává v hospodě u piva.Je to tak. Další problém je v tom, že Lennart řeší reálné problémy, na které jiní dlouhodobě kašlou a na tom si sbírá body. Aneb když veteráni usnou na vavřínech, musí vzít vývoj do ruky někdo nový a odbornístí ani pečlivostí se jim vůbec nemusí rovnat.
Ja mam z nich pocit ze to sou Windowsaci a chcou vsechno pokurvit tim ze to chcou priblizit svemu oblibenemu os.
Arch úspěšně přeinstalován, systemd je celkem jednoduchý akorát mě překvapilo, že se moje síťová karta nejmenuje eth0. Asi 10 minut jsem se pral se "systemd enable dhcpcd@eth0" a až pak jsem přišel na to, že se tam píše místo eth0 cosi strašně škaredého.Pokaždé, když mám co dočinění s dhcpcd, tak si jen ověřím, že ho fakt nemám rád.
Priznavam, ze by me nenapadlo jak jednoduse jim to muze projit a jak lehce vetsina hracu na poli tvurcu/provozovatelu distribuci padne do zajeti. Vim jak vyznamne se RH podilel a podili na upstreamovych projektech, ale tohle podle me uz prekrocilo unosnou hranici. Chapu, ze je to komercni subjekt a cilem je dominance na trhu a s tim spojene zisky, ale s pouzivanyma metodama na urovni vendor lock-inu nebo sirenim FUDu se nemuzu ztotoznit a nezadaji si ani s jednou nejmenovanou firmou z Redmondu.
Ten "napad" na slouceni adresaru vidim jen jako zkousku demonstrace sily a vlivu. Nejdriv se umele vytvori problem ("neco nefunguje, prestoze to funguje", "neco hrozi, prestoze neohrozuje") a pak se prijde s predem pripravenym resenim, ktere je nutne bleskove prosadit, aby cile nezacaly o tom vic premyslet. Vysledkem je ziskani pozice, upevneni moci nebo primo naplneni kapes. Tenhle princip funguje univerzalne, ve vetsim i v ramci politickych systemu.RH je podnik, který "to" všechno dělá.to zní skoro jako kdybysme byli Borgové
Slyšel jste vůbec někdy o FHS?Jo. Například adresáře
/etc/xml
a /etc/sgml
nepovažuju za nejbrilantnější nápady ve FHS. Nic není černobílý...
Mimochodem, ví někdo, jak má vypadat FHS 3.0?
Hned jsem si říkal že určitě dělá pro nějakou firmu která se tím zabývá.Rovněž mám občas pocit, že někteří jedinci pracují pro jinou firmu, než pro tu, která je zaměstnává ;).