Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nokia pracuje na technologii bezdrátového dobíjení mobilních telefonů z okolního elektromagnetického záření, které nás všudypřítomně obklopuje (Wi-Fi, GSM základnové stanice, TV vysílače, atd.). Současný prototyp generuje 3 - 5 mW, cílem je však dosáhnout 50 mW, což už by bylo dostatečné množství energie na pomalé dobíjení baterie (v době, kdy je mobil v úsporném režimu). Nejsložitější na vývoj je širokopásmový přijímač schopný pracovat v pásmu 500 MHz - 10 GHz. Pokud se podaří cíle dosáhnout, znamenalo by to revoluci pro všechna mobilní zařízení.
Tiskni
Sdílej:
a co má tohle společného s [linuxem|opensource|IT]?
ja si myslim, ze mobilnimi zarizenimi je mysleno i notebooky
jedna se pouze ale o domenku :)
docela by mne zajímalo, kolik energie bude muset lítat okolo, aby z toho slo čerpat 50mW
a co to pak udělá s uživatelem...
co jsem zkoušel (jednoduchým ukazovátkem), tak na sledovaných místech toho VF výkonu moc nebylo (v místnosti možná 100uW 10MHz-1GHz). Možná mám štěstí... Půl metru venku za oknem to bylo mnohem horsi
Měl jsem na mysli, že aby dostali těch 50mW, tak toho radioveho smogu bude muset být mnohem více
Aha, už chápu, Ten výkon zdesetinásobí ne dalším vývojem, ale prostě zvýšením množství smogu na ulici a v domě :)
O tomhle jsem se ucil pred lety na stredni skole. Slo o radiove vysilani. Durazne nas pred tim varovali, podle tehdejsich zakonu to bylo trestne, pry i nekoho odsoudili, kdo takhle kradl vykon.
Nepochybuji, ze toho nokia dosahne, no vylezu si na stozar, dam telefony k vysilaci a bude to jako ok? No co ten prijimajici?
To by se pak mohlo řešit nějakým paušálním poplatkem.To je nesmysl hodný organizací typu OSA, Intergram, RIAA a spol.
Tak to zase chce nejaky inovativni trouba precurat zakon zachovani energie. Kdyz takhle budou dobijet mobil vsichni, bude ta energie chybet prave tomu puvodnimu ucelu...
A on puvodni prispevek zminujici vykon vysilacu mel na mysli instalovany vykon a ne ERP? IMHO je pro tuhle diskusi ERP vykon mnohem dulezitejsi.
Z akademickeho prostredi jsem si zvykl na pravidlo, ze ti nejvetsi frajeri byli skromni a slusni lide. Naopak kdejaky doktorand, ktery se placal za par drobnych ve svem oboru si honil triko arogantnim chovanim podobnym tomu Vasemu.
Intelektualne jste mozna na vysi, Vase chovani tomu ale nenasvedcuje. Prijde mi smutne, kdyz clovek, ktery ma (udajne) zkusenosti v oboru, a ktery by mohl byt prinosem do diskuse, se chova jako nejaka nula co si musi nahonit ego a lecit si tak mindraky.
Lze s oponentem nesouhlasit, a dat mu to slusne najevo. Ale to co predvadite Vy je tragedie. Nejste-li schopen vest debatu na urovni, racte se odporoucet k sobe rovnym nekam do kravina.
Dekuju a nepiste mi. A pokud mozno nepiste vubec.
Ano. To je pravda. Ale porad to neni dobry duvod pro arogantni chovani a prenaseni neshody do osobni roviny.
Z toho, ze nekdo veri necemu, co povazujete za nesmysl bych si na Vasem miste tezkou hlavu nedelal.
Cas bude soudcem. Budto s timto Nokia uspeje nebo selze. Vic netreba resit.
Ono nejde ani tak o kradení výkonu, jako spíš o problémy s parazitním vyzařováním. Zejména u něčeho takového jako je širokospektrální přijímač s vysokým ziskem. Pokud nebudou doknonale odladěné impedance tak to bude nějaký výkon zářit ven... s největší pravděpodobností intermodulovaný mezi jednotlivými pásmy. Nic hezkého. Aneb dost prasečina vůči kmitočtovému rozsahu... ale pořád lepší než internet po silovém vedení.
Ona ta Vaše pomyslná anténa s usměrňovačem také funguje jen díky parazitním kapacitám a indukčnostem. Usměrňovač, ať už bude tvořen jakkoliv rychlou diodou, zůstává i tak nelineární součástkou, na níž dochází už jen z jejího principu ke vzájemným intermodulacím.
Již v 60.tých letech byly malé tranzistorové příjímače, které měly dva laditelné obvody, přičemž jeden byl napojen přímo na usměrňovač, který napájel zbytek přijímače, a druhý šel na demodulaci a vycházel z něj poslouchaný signál. Přestože tyto příjímače měly z principu laděné obvody (čím vyšší Q, tím větší zisk energie), docházelo k rušení, díky kterému byly většinou telekomunikačních úřadů zakázány.
Zcela jistě jsou v rácmi svých opravných kódů moderní komunikační prostředky více odolné, než jak tomu bylo u amplitudové modulace tehdejších krátkovlných rozhlasových stanic, ale přesto to z hlediska signálního spektra prasečina je a prasečinou to zůstane.
Nevěřil by jste, jaké rušení do signálu dá i pitomý špatně uzemněný hromosvod (přechodový odpor je vzhledem k různým oxidům nelineární a působí také intermodulaci).
Tj. jedná se nejenom o neefektivní nesmysl, který je pro získávání energie nevhodný, ale v případě větší účinnosti i o rizikový faktor likvidující frekvenční pásma.
Kdyz takhle budou dobijet mobil vsichni, bude ta energie chybet prave tomu puvodnimu ucelu...To je jako říct, že když si na telefony dáme fotovoltaické články, budeme mít tmu
Treba pobliz (max. stovky metru) stredovlnneho vysilace by se dala udelat ramova antena a vf energii usmernit a pouzit na dobijeni akumulatoru. Ale co z ostatniho radiobordelu to teda nevim.
Verte si kazdy komu chcete. Dobijeni mobilu z el site tak jak to dela se dodnes urcite nezruinuje energeticke site. Pokud si nekdo mysli ze to zatizi jeho ucet za elektrinu tak at si telefon nabiji u zamestnavatele. V naproste vetsine lokalit je sila VF pole tak slaba ze to nestoji za nic ani jako signal pro mobil ci tv nemluve o wifi.
Mozna je to vsechno kvuli vydrzi na akumulator. Kdyby vyrobci trochu stali na zemi tak by pouzivaly do mobilu nejake standardni clanky NiMh NiCd apod ktere maj poradnou kapacitu oproti pidiplacickam co tam davaji. Pravda mobil by byl trochu oteklejsi, ale co.
Me treba klekl po cca 2,5 roku akumulator v mp3 prehravaci a co jsem s tim udelal ?
Po zjisteni ceny za opravu jsem se n****l a vyvedl z prehravace tenkou dvoulinku k packu 4 tuzkovych akumulatoru a ejhle prehravac najednou vydrzi hrat cely tyden nonstop !!!
Radeji by mely premyslet cim topit a nedotovat desetitisicemi rocne nejake pochybne spolky nez resit takove ptakoviny.
> Kdyby vyrobci trochu stali na zemi tak by pouzivaly do mobilu nejake standardni clanky NiMh NiCd apod ktere maj poradnou kapacitu oproti pidiplacickam co tam davaji.
Oni ty pidiplacicky jsou Li-ion clanky ktery maji o dost vetsi energetickou hustotu nez NiCd/NiMh. I kdyz je pravda, ze NiMh maji zas delsi zivotnost.
Tech 3-5 mW se me dost nezda. Treba takovych -60 dBm (10^-9 W) je uz dost slusny signal na wifi a to je na 20 MHz kanalu, takze pri stejne hustote signalu na celych 10 GHz by to bylo jen 500x vic (~ 10^-6 W). Ledaze by nekde byly opravdu vyznamne peaky v radiovem smogu.
Ja beru z Vaseho chovani jistotu, ze jste neco podstatne mene nez inzenyri z Nokie.
Respekt si ziskate inteligentnim a slusnym vystupovanim. To jste zatim moc nepredvedl a podle toho si taky zaslouzite respekt.
Jiste ze ne. Vas oponent xm ale nelze a nepodvadi. Pouze necemu veri a rika proc.
To, ze nekdo rika svuj nazor, ktery Vy povazujete za mylny neni lhani a podvadeni.
Oponenti se porazeji argumenty a ne urazkami. Ze vy tu neco prohlasite s tim, ze si to muzete sam v praxi overit a neopomenete poznamenat, ze on neco takoveho nejspis ani nevidel neni argument ale arogance.
Ano, mozna mate pravdu. Ale ted si predstavte, ze sem prijde nekdo jiny, bude tvrdit pravy opak a taky prohlasi, ze si to muze v praxi overit. Co pak? Ci tvrzeni. bude mit vetsi vahu?
Ale cenim si, ze na mou kritiku nereagujete vypady. To se mi stalo uz nekolikrat.
Zacnete prosim tim, ze se zaregistrujete a prihlasite, abych vas mohl normalne blokovat. dik
S = 4pi*r^2 = 12.56*1km^2 = 12.56km^2 = 1 256 000 000dm^2→ na anténu nám dopadá 1/1 256 000 000 z 20 000W = 1/1256000000*20000 = 15uW Jestli neumím počítat, tak mě opravte
A nechteji oni nahodou ziskat 50mW cili radove vic nez ti vyslo?
OK. Ja myslel, ze obhajujes tu teorii nejakym mezivypoctem ze ktereho by slo dal odvodit, ze to dosazitelne je. Mea Culpa.
Tady je právě kámen úrazu. I když každý signál sám o sobě "je v úrovních, které nestojí za debatu", tak dohromady přes těch několik GHz pásma se mohou naintegrovat na docela zajímavé číslo.
Integrace = vzájemná intermodulace... tj. ve výsledku rušení daných pásem.
Ano, přijímané pásmo je možné rozdělit do více subpásem, na každé z něj nastavit anténí prvek, který by pracoval s útlumem 3dB na příjem a cca 20dB na intermodulaci... Jenže tím opět poklesne účinnost, v tomto ideálním případě na polovinu.
Dělají se pásmové filtry i na větší rozsahy, ale se vzrůstající kvalitou prudce vzrůstá cena, rozměry a nároky na stínění.
f < 400 MHz ... 2 W/m^2 f = 400 MHz - 2 GHz ... f / 2 * 10^8 W/m^2 f > 2 GHz ... 10 W/m^2
Dekuji za vysvetleni.
Premyslim, jestli nahodou Nokia nehodla pribalovat k mobilu jeste rozkladaci antenu s metrovym prumerem.
"Odebráním"? Anténa nefunguje jako vysavač, který nacucne veškerý signál z okolí. Indukuje se v ní proud ze signálu, který skrz ní prochází po (skoro)přímce z vysílače a pouze vytváří stín, který je průmětem jejího tvaru do prostoru. A díky rozptylu vlnění se nepromítá nijak zvlášť daleko.
Ve velmi těsné blízkosti vysílačů je sice potřebný výkon soustředěn, ale jeho odebráním pro účely nabíjení způsobíme jeho nedostatek pro primární funkci vysílače - distribuovat informaci.Taky se mi to dlouho nezdálo, ale pak jsem si to "velmi" vyložil opravdu extrémně (řádově několik desítek minut [úhlových!] stínu) a přišlo mi, že tím myslí opravdu stínit.
Tak si do těch několika desítek úhlových minut stínu započítej i rozptyl signálu, který nejhůř pár metrů od antény přijímače změní úplný stín na jen drobný pokles intenzity signálu.
Někde sem četl, že Edyzón měl patentovanou >>výrobu<< elektrické energie z hluku na ulici. Množství vyrobené energie bude asi srovnatelné s množstvím získatelným z rádiových vln, viz výše. Nicméně, vynalezl i povedenější vynálezy, s kterými udělal díru do světa. Takže všechna čest.
No nevím, odhaduji, že by to mohlo fungovat v blízkosti wifi nebo jiného mobilu. Když se vydám někam mimo elektrifikovanou civilizaci, kde bych takové nabíjení využil nejvíc, tak by posloužil spíš fotovoltaický článek.
Dostatečný výkon na většině míst to ale to bude mít určitě, když se přijímaný signál prožene zesilovačem napájeným z baterií.
To už je IMHO realističtější využití kinetické energie při chůzi (jako to umí třeba některé "samonatahovací" mechanické hodinky).Už dávno existuje i elektrická verze takových hodinek. Pokud by to ale mělo sloužit k napájení mobilů, asi by se to poměrně negativně promítlo do rozměrů a váhy. Pokud totiž uvažujeme baterii 1000 mAh s napětím 3,6 V (tj. zjednodušeně vypočteno energie 3,6 Wh = 3600 J), která se v průměru vybije za 5 dní, budeme potřebovat dodávat průměrný výkon cca 8 mW (ztráty zanedbávám). Bude-li mobil v pohybu 1 hodinu denně, potřebujeme během pohybu výkon 200 mW. Při střední rychlosti pohybu setrvačného tělesa (závaží v generátoru) 0,1 m/s to dává nějakých 200 g váhy. Měl by někdo zájem o mobil, který by místo řekněme 100 g vážil více než 300 g (závaží + zbývající část generátoru) a měl by téměř rozměry cihly? (Vycházím z hrubých odhadů, ale je to spíš optimistický scénář.)
Bohužel všechny mají nevýhodu v nutnosti použití speciálních bot (nebo celkem složitá úprava stávajících)Pokud se to udělá dostatečně tenké, může se to vyrobit jako vložka. Muselo by to ale co nejvíc kopírovat tvar boty, aby se s tím pohodlně chodilo. Případně by se to dalo zabudovat do podrážky.
buďto nutnost akumulátorů v botách, nebo dráty vedoucí skrz kalhotDráty v kalhotách nevidím jako extra problém - mohou být ve švu (a když se to dobře vyrobí, mělo by to úspěšně přežít i praní). Horší je, že se musí propojovat. Mezi kalhotami a botami, a také mezi kalhotami a mobilem, by musel být kousek volného kabelu a konektor. Už vidím sebe, jak by mi to lezlo na nervy a jak bych to nejpozději třetího dne urval.
žádný dráty skrz kalhoty - dejte si tam vysílač a zachytávejte tu energii!
Jeník s xm vám pak o tom poreferují
K diskuzi jsem se dostal poněkud později, než v době, kdy nejvíce košatěla, i tak si dovoluji připojit pár poznámek.
Motto: I v newspeaku bude možno říci, že "Velký Bratr je špatný". Už ale nebude možno říci proč.