Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Miguel de Icaza poprvé veřejně kritizoval patentovou dohodu mezi Novellem a Microsoftem. Řekl, že by bylo lepší, kdyby firma zůstala u open source komunity, ale že neměl vliv na toto rozhodnutí.
Tiskni
Sdílej:
Jestli se ti technologie původem z MS nelíbí, nepoužívej je.Ano, az tyhle shity budou vsichni bojkotovat, tak bude zase lepe... Ale klidni si v tom pis, co chces, na muj komp to nepachne.
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
... against any implementation of the Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 Specification, or of any subsequent version thereof ("OpenDocument Implementation") in which development Sun participates to the point of incurring an obligation, ...Takže FUD to není (a teď nevím, jakýho smajlíka sem dát).
Pisatel, kterému odpovídáte, napsal tunu svých argumentů, vy se omezíte na výroky "jsou to shity", "bez nich bude lepe", "na muj komp to nepachne", což jsou prázdné fráze, bez argumentů, v prázdnosti s nimi můžou soutěžit jen komunistická hesla z 50. let, jako "není místo pro přisluhovače západu", "zatočíme s vykořisťovateli", "vůle pracujícího lidu" atd ... aspoň nějaké argumenty by nebyly?Huh? Ja jsem sdelil, at si vyvojari pisou, v cem uznaji za vhodne, ja proste veci vyzadujici Mono, Moonlight apod. zasadne instalovat a pouzivat nebudu - neboli hlasuju nohama, jak uz tady nekdo trefne sdelil. Pokud by tohle udelala vetsina uzivatelu, tak si muze Novell a MdI svoje spinave patentove ksefty s M$ strcit az tam, kde slunce nesviti, protoze ty aplikace jim budou k nicemu. Nic vic, nic min.
To jsem si všimnul, že většina, co je proti Miguelovi v téhle diskusi, má takhle prázdné výroky, zatímco Ti, co to vidí naopak, většinou napsali hodně argumentů - čím to asi bude?no jistě, třeba hned první reakce v threadu je zářnou ukázkou korektní argumentace, jak dokázat, že Miguel není šašek - prostě řekneme, že to plyne z toho, že nějaký diskutér na ábíčku je šašek 100x větší
Ano, az tyhle shity budou vsichni bojkotovat, tak bude zase lepe...Uz jen fakt, ze Silverlight je na rozdil od binarniho Flashe zalozen na XML, ho cini zajimavym (stejne tak XPS oproti PDF -- i kdyz XPS mi na prvni pohled na rozdil od OOXML moc intuitivni nepripadl). Tyhle stupidni zvasty muze mit jen fanatik, ktery je moc liny na to, aby si o vecech neco zjistil nez je zacne komentovat.
Miguel toho pro FOSS možná udělal víc všichni lidi z ábíčka dohromady (doufám, že jsem se nikoho nedotkljak řekl Drom: Byt sasek a byt prispevatel OSS se nevylucuje. jak měříš to "udělal pro FOSS"? počet řádků kódu krát počet jejich uživatelů? - v tom případě bys ovšem byl pěkně mimo, neb na ábíčko chodí celkem dost lidí, kteří přispívají do jádra apod. nebo nějaký "přínos komunitě"? - jak si tady okolo můžeš přečíst, ne všichni považují jeho kroky za pozitivní, a mají k tomu dobré důvody
Jsem mu vděčný za Mono, protože můžu v Linuxu psát v C#, stejně jako ve Win.a k čemu je to dobré? - jestliže chceš dělat věci stejně jako ve Windows, proč tedy nepoužívat Windows?
Tak nevím, jaký máš zrovna ty důvod ho nazývat šaškem?!protože se tak chová ... viz tato zprávička: "Miguel de Icaza poprvé veřejně kritizoval patentovou dohodu mezi Novellem a Microsoftem." - hm, a že to tedy neřekl hned, že se mu to nelíbí, proč s tím vylezl najednou až když je tu módní vlna výsměchu Novellu v reakci na některé nedávné kroky Microsoftu? "Řekl, že by bylo lepší, kdyby firma zůstala u open source komunity, ale že neměl vliv na toto rozhodnutí." - hm, jsem líný dohledávat, jak dlouho je v Novellu "Vice President of Developer Platform", ale určitě tam v době uzavírání dohody nebyl úplný nýmand; spousta vývojářů v reakci odešla, ale u Miguela ticho po pěšině, ale najednou má potřebu kritizovat? takhle se nechová člověk zásadový, takhle se chová šašek (ostatně zakládat konkurenci KDE jen protože Qt tehdy nemělo licenci odpovídající ideálu svatých GNU bojovníků, a o pár let později prosazovat věci, okolo kterých je ve srovnání s tehdejším licencováním Qt totální černočerné právní bahno, je taky celkem zajímavý kotrmelec)
Jestli se ti technologie původem z MS nelíbí, nepoužívej je.jak již napsal Michal Kubeček, samotné "hlasování nohama" nemusí vůbec stačit
v Jave (= stejne jako ve Windows), ma radsi rovnou pouzivat WindowsKdepak, Solaris
naprosto; ale napadá mě při tom cosi o pohybu malých kulatých předmětů vůči části stavení, v horším případě o jiných malých kulatých předmětech coby krmivu ...a k čemu je to dobré? - jestliže chceš dělat věci stejně jako ve Windows, proč tedy nepoužívat Windows?Jses si jisty, ze vis o cem pises?
To je stejny jako kdyby jsi napsal, ze ten kdo rad pise napr. v Jave (= stejne jako ve Windows), ma radsi rovnou pouzivat Windows. C# je jazyk a Mono je jeho SDK.stejné to rozhodně není; ale jelikož máš pochybnosti o tom, co vím či nevím a co píšu, raděj moc psát nebudu a ponechám ti tento problém ku samostudiu z jiných zdrojů; jako jemný úvod do problematiky doporučím dvě citace z wikipedie: Java - Primary Goals: "It should allow the same program to be executed on multiple operating systems." .NET Framework: "The Microsoft .NET Framework is a software component that is a part of Microsoft Windows operating systems. ... and is intended to be used by most new applications created for the Windows platform."
Mimochodem velka cast CLI je standardizovana EMCA.chtěl jsi asi napsat Ecma International ... tedy pokud myslíš tu organizaci, která skáče jak Microsoft píská, a tedy odkazování na její "standardy" má asi takovou váhu, jako odkaz na dokumentaci zveřejněnou Microsoftem ...
Bohuzel je tam i ta mensi, ale dost podstatna cast, ktera muze byt predmetem patentovych sporu (v USA).možná to pro tebe bude novinka, ale patenty nejsou jenom problémem USA, krom toho patenty nejsou jediným problémem ohledně "svobodnosti" software ...
sorry, ale plácáš páté přes deváté a absolutně ignoruješ příčinnost ... to podle tebe opravdu není žádný rozdíl mezi multiplatformním návrhem a sprostou kopií části jedné platformy na jiné?Java - Primary Goals: "It should allow the same program to be executed on multiple operating systems."Ano, presne tak. Nainstaluj si Mono na Windows a pobezi ti to i tam.
S .NET frameworkem je to pochopitelne tezsi, protoze Mono neimplementuje kompletne Windows.Forms, nicmene o .NET frameworku ani kolega nic nepsal.nepsal? - a co potom znamená tohle: Jsem mu vděčný za Mono, protože můžu v Linuxu psát v C#, stejně jako ve Win. tož to asi teda nemůže psát stejně jako ve Win, že?
nezapomeň, že brzy bude standardem i OOXMLchtěl jsi asi napsat Ecma International ... tedy pokud myslíš tu organizaci, která skáče jak Microsoft píská, a tedy odkazování na její "standardy" má asi takovou váhu, jako odkaz na dokumentaci zveřejněnou MicrosoftemAno, preklep, omlouvam se. Neumim posoudit, jestli skace jak MS piska. Jako fakt beru, ze je to standardizovano:
Ano, to je pro me novinka, nevim o tom, ze by patenty byly problemem jinde krome USA. Pokud vim, tak problem to je pouze pro EU subjekt, ktery ma pobocku v USA nebo by kod porusujici patenty distribuoval v USA.pokud vím, ten Hannover, o kterém se tady píše, v USA neleží ... jistě, z větší části šlo patrně o patenty na hardwarová řešení, nicméně píše-li se, že "... the alleged patent violations deal with devices that have MP3, MP4, or digital video broadcast functions ...", soudím z toho, že šlo i o softwarové záležitosti; zákony našich sousedů bohužel neznám, ale nějaký problém s tímto u nich zjevně existuje
ISO/IEC 23270:2006 (C#)A kde je standardizováno ADO.NET, ASP.NET, zmíněné WinForms etc. etc.?
ISO/IEC 23270:2006 (CLI)
ISO/IEC TR 23272:2006 (CLI, XML Libraries)
ISO ISO/IEC TR 25438:2006 (CLI, Common Generics)