Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
LiveHTTPHeaders nejdou napsat vůbecAle v základu je tam skvělý nástroj na sledování HTTP provozu (a další pěkný věci jako JS debugger). Možná to je spíše ve webkitu než v Chrome, to nevím.
Dost díky tomu váhám mezi funkčně skromnějším ale rychlým Chrome a nadupanějším*) ale pomalejším Firefoxem.Rovněž, ale zatím jsem u Firefoxu. Hlavně mě štve jeho bobtnání (třeba 300 MB RAM) a postupné zpomalování po delším běhu bez restartu. Opravdu je na tom windowsí FF o tolik lépe?
Jenom dotaz: čím je firefox nadupanější?Tab Kit, Edit Cookies, HTTPS-Everywhere, Open in Browser, Tamper Data, pro některé Vimperator. Něco z toho už má možná náhradu pro Chromium.
Jenom dotaz: čím je firefox nadupanější?Stačí číst:
*) Lépe fungující kontrola pravopisu (hlavně přepínání čeština/cestina/angličtina). Lépe fungující a snáze ovladatelná rozšíření adblock a noscript (subjektivě).Moc toho nepotřebuju, takže to jsou drobnosti. Ale o to překvapivější je rozdíl v možnostech. Čekal bych, že tyhle prkotiny zvládnou všechny prohlížeče zhruba stejně.
javascript:
(který se používá pro vykonání javascriptového kódu z odkazu) a kde není tento protokol v záložkách/oblíbených zakázán. S efektivností či neefektivností GUI nemají bookmarklety vůbec nic společného.
Viz stranka ktera ma u formularu autocomplete=off se da donutit k pamatovani hesla pomoci: http://www.mydigitallife.info/2008/07/18/force-firefox-to-offer-to-save-or-remember-password-for-yahoo-windows-live-msn-passport-paypal-and-other-secure-websites/Na tohle a mnoho dalších omezení se hodí Web Developer Toolbar.
FF 3.6.13 zabírá 11,4 % z 4 GiB paměti=467MiB. To je víc, než jsem psal já. Mně teď běží taky od pátku, žere 171 MiB, ale tabů mám jenom pár. FF kreslí např. diskuze na AbcLinuxu dvakrát pomaleji než Chromium. Navíc jeho GUI tuhne při vykreslování v jiných panelech, protože to všechno obhospodařuje jeden proces. Chromium to má inteligentněji.
Samotné vykreslení zbytek.A ten zbytek je u mě u Firefoxu dvakrát delší než v Chromiu.
Jediné co dává smysl, jsou benchmarky typu Kraken, Peacekeeper a FishTank.Ty testují hlavně rychlost JavaScriptu.
Hmm, u mě se ta rychlost vykreslení významněji nelišila. Asi se na rychlé mašině rozdíly smazávají.Samotné vykreslení zbytek.A ten zbytek je u mě u Firefoxu dvakrát delší než v Chromiu.Jediné co dává smysl, jsou benchmarky typu Kraken, Peacekeeper a FishTank.Ty testují hlavně rychlost JavaScriptu.
Ale nedokážu si představit, že bych si dával pro každý článek nebo zprávičku do Thunderbirdu další NNTP účet - to by byl děsný bordel.WTF? - Thunderbird potřebuje separátní účty pro jednotlivá vlákna v rámci diskusní skupiny? - to snad ne ...
Nevím, co se tady komu nelíbí.Nelíbí se mi, že se kvůli tvému 398B komentáři muselo stáhnout 287kB HTML, které musel server složitě vygenerovat (=vyšší zátěž, NNTP konferenci s provozem podobným Abc by zvládl kdejaký křáp), to musel můj prohlížeč přeparsovat a vykreslit, což sežralo 5 sekund strojového času a mnoho megabajtů operační paměti (tady to ještě jde, ale již zmíněnou Krokodýlí řeku kreslí skoro minutu, navíc se tahá mnoho mega kvůli jednomu novému komentáři), pokud stránku z nějakého důvodu zavřu, přijdu o označené nepřečtené komentáře, nebo ještě lépe na mnoha diskuzích se ani nepřečtené komentáře neoznačují, nemají obdobu tlačítka „další“ atd. O nějakém rozhraní přizpůsobeném malému displeji mobilu si můžu nechat jenom zdát.
To samozřejmě nepotřebuje. Ale jak jinak zařídit, aby nestahoval úplně všechno (všechny diskuze na abclinuxu.cz), ale jenom to, co mě zrovna zajímá?NNTP (podobně jako IMAP a POP) má tu hezkou vlastnost, že lze stahovat jen hlavičky, dokud si vlákno nerozklikneš, nebudou se tedy stahovat příspěvky (což je obdobné jako při přístupu na stránku, zobrazí ti to "rozcestník" a je jen na tobě, co si rozklikneš a načteš)
Kromě toho by se vlákna musely nějak propojit s článkama na webu - bylo by to asi dost kostrbaté.co je kostrbatého například na tom, aby každý článek (zprávička, cokoliv pod čím se dá diskutovat) otevíral nové vlákno?
Diskuze přímo na webu je nejjednoduššínetriviální množství lidí by si dovolilo s tímto názorem nesouhlasit ...
a žádného speciálního klienta na ni nepotřebuju.uff, a to si čteš pakety v tcpdumpu nebo ve wiresharku, a požadavky posíláš netcatem?
Nevím, co se tady komu nelíbí.že 640 KiB musí stačit každému ... totiž že nám cpeš, že nesmíme toužit po lepším řešení
co je kostrbatého například na tom, aby každý článek (zprávička, cokoliv pod čím se dá diskutovat) otevíral nové vlákno?Články jsou tady a NNTP mám v thuderbirdu - jak by to mohlo být propojené? Obávám se, že by to nešlo jinak než odkazama. Prostě by to byly 2 různé věci na různých místech.
Když se pak k diskuzi vrátím po delší době, tak zase budu chtít vědět, čeho se týká.nerozumím, jak toto souvisí s tím, kde si ji budeš procházet ...
Tady na webu je to nějak uspořádané, vím i že jsou nové příspěvky v diskuzi podle hvězdičky u zprávičky.nevím, jak thunderbird, ale třeba knode vytučňuje předměty nových příspěvků (i třeba pokud jsou ve skrytém podvlákně), resp. skupiny nové příspěvky obsahující, a pokud se pamatuju, umí v jednotlivých vláknech zobrazit počet nepřečtených příspěvků - to je IMO rozhodně větší komfort ("lépe uspořádané") než jen nějaká hvězdička za odkazem na diskusi
NNTP by se hodilp, ale ideální by podle mě bylo na tohle použít local storage z HTML5 (nové prohlížeče už podporují). Tak by mohly zůstat diskuze integrované s webemproč by to mělo být ideální? - neustále tu zavádíš samoúčelný požadavek, že to musí být řešeno přes "web" ... to je asi jako když ouřad vypíše výběrový řízení na něco, zadá obecný požadavky, a pak tam propašuje něco ve stylu že firma musí mít sídlo v Horní Dolní, takže mnohem výhodnější nabídky se pak zahodí a vyhraje předvybraná firma s odůvodněním, že jediná splnila všechny podmínky
a přitom by se šetřily KB.no jenže ono nejde jen o to přenosový pásmo, viz výše, už jen třeba vykreslit v browseru stránku, na který je všechno pohromadě, je mnohem náročnější než zobrazit trochu textu v NNTP klientu (btw, newsy se dají celkem slušně číst i v textovém režimu, ale podívej se na nějakou diskusi na ábíčku v linksu, jaký je to v tom www rozhraní hokej ...)
(btw, newsy se dají celkem slušně číst i v textovém režimu, ale podívej se na nějakou diskusi na ábíčku v linksu, jaký je to v tom www rozhraní hokej ...)To je fakt. Taky v textovém rozhraní se prakticky každý web používá buď blbě nebo katastrofálně blbě. Je to taková z nouze ctnost. GUI je mnohem lepší. Tyhle věci bych řešil optimalizací webu. V textovém rozhraní si stejně budu chtít číst web, ne jenom newsy, pokud teda z nějakého důvodu vůbec textové rozhraní na čtení Ábíčka používám.
proč by to mělo být ideální? - neustále tu zavádíš samoúčelný požadavek, že to musí být řešeno přes "web"Třeba proto, že abclinuxu.cz je web? Je lepší se držet jednoduchého řešení mít všechno na webu, když to jde, než zbytečně dělat část na webu a část v newsech. Když to bude kvalitně vyřešené na webu, budou z toho mít užitek všichni, i ti, co nepoužívají vůbec NNTP klienta. Proč to rozdělovat tak, že web bude mít tyhle výhody a newsy zase jiné a přeskakovat mezi nima, když může být všechno tady na webu, pro všechny a se všema výhodama? Pokud jsou problém textové prohlížeče, pak optimalizovat web pro textové prohlížeče.
Mně šlo o to, že to vidím přímo u článku, nemusím hledat to samé na 2 místech - na webu a v newsech - mám to pěkně pohromadě.opět WTF? - pokud se bavíme o NNTP rozhraní k ábíčku, mluví tady snad někdo o tom, že když by to bylo v newsech, tak by to již nadále nesmělo být na webu? (krom toho, i kdyby nesmělo, tak bys to tedy měl pohromadě v tom nntp klientovi ...)
půjč si Braillův terminál, zavaž si oči šátkem, a pak se bav o tom, co je "z nouze ctnost"(btw, newsy se dají celkem slušně číst i v textovém režimu, ale podívej se na nějakou diskusi na ábíčku v linksu, jaký je to v tom www rozhraní hokej ...)To je fakt. Taky v textovém rozhraní se prakticky každý web používá buď blbě nebo katastrofálně blbě. Je to taková z nouze ctnost. GUI je mnohem lepší.
opět jako výše, naprosto nesmyslný předpoklad, že by se zavedením NNTP rozhraní musel zrušit web (resp. jeho část těmi newsy pokrytá) když je "všechno tady na webu", tak to rozhodně není pro všechny se všema výhodama - to již bylo diskutováno výše, že newsy mají oproti webu spoustu výhod, když nebudou newsy, nebudou ani ty výhody, ergo neplatí "jen web = všechny výhody"proč by to mělo být ideální? - neustále tu zavádíš samoúčelný požadavek, že to musí být řešeno přes "web"Třeba proto, že abclinuxu.cz je web? Je lepší se držet jednoduchého řešení mít všechno na webu, když to jde, než zbytečně dělat část na webu a část v newsech. Když to bude kvalitně vyřešené na webu, budou z toho mít užitek všichni, i ti, co nepoužívají vůbec NNTP klienta. Proč to rozdělovat tak, že web bude mít tyhle výhody a newsy zase jiné a přeskakovat mezi nima, když může být všechno tady na webu, pro všechny a se všema výhodama?
když je "všechno tady na webu", tak to rozhodně není pro všechny se všema výhodama - to již bylo diskutováno výše, že newsy mají oproti webu spoustu výhod, když nebudou newsy, nebudou ani ty výhody, ergo neplatí "jen web = všechny výhody"Jakou výhodu mají newsy oproti dobře udělanému webu (včetně kešování do local storage (šetření KB) a se snahou o maximální přístupnost (nevidomí))? Argument "na webu je všechno pohromadě" je taky blbost - nemusí to tak být. Na webu je všechno tak, jak to webmaster udělá. Když to chce mít pohromadě, bude to pohromadě, když to chce jinak, bude to jinak.
Tu výhodu, že mezi klientem a serverem je standardní aplikační protokol, který nese sémantickou informaci. HTML takovým jazykem není. Přesněji řečeno je v kontextu jednoho příspěvku, ale není v kontextu aplikace (webové diskuze). Slavné HTML5 se vzmohlo jen na nabídku a patičku.
Taková vlastnost pak umožňuje mít klienta a způsob zobrazování a ovládání diskuze nezávislou na tom, jak to webmaster udělal. (Já třeba zdejší poradnu čtu v programu slrn, jiní lidé zde zmiňují Knode nebo Thunderbird. Každý si přijde na své.)
Čuchám, že narážíte na rozdělení webové aplikace na obsah a aplikaci technikou AJAXu. Jenže má to drobný problém: Nemáte standard. A nikdo se vám nebude programovat s ad hoc klientem pro každou webovou diskuzi znovu.
V Americe jednu dobu frčel LiveJournal. To byl takový, dnes by se řeklo, blogovací systém. Klienta jsem našel jen v programu centericq. Kam myslíte, že by to dotáhlo o několik řádů menší Ábíčko?
Články jsou tady a NNTP mám v thuderbirdu - jak by to mohlo být propojené?krátká odpověď: jednoduše delší odpověď: jaký je problém, aby se článek při uveřejnění zároveň odeslal na news server jako nový příspěvek?
Akorát IMHO je blbost mít stejnou věc dvakrát: jednou na webu a jednou v newsech, když stačí web.Akorát IMHO je blbost mít ke stejné věci dvě rozhraní: jedno webové a jedno newsové, když mi stačí web. - to jsi asi chtěl říct, ta původní formulace jaksi neodpovídala realitě
Opravdu je na tom windowsí FF o tolik lépe?Firefox pod wine je rychlejsi nez ten nativni.
I tak ale doufám, že to zůstane jen volitelné.No to doufám. I když na stavový řádek už je potřeba rozšíření…
For the time being, there is a status bar shim included so that add-ons that expect the status bar to be present will still work. This will go away soon, so update your add-on now!https://developer.mozilla.org/en/The_add-on_bar
Jen nevím, co přesně si mám představit pod pojmem soon.
I v Linuxu?Windoze API umožňuje kreslení do rámečku (páč ve win je WM jen jeden™ a ten se o moc nedělí).
V linuxu by šlo prostě oknu nastavit, že je bez rámečkuTakhle to používám už teď – u oken jako je prohlížeč mám ten okraj skrytý (kwin) a že tam nemám tlačítka pro maximalizaci a spol je mi jedno, protože prohlížeč je stejně pořád přes celou obrazovku, nepřesouvám ho, nezmenšuji a běží prakticky pořád (a když už ho chci zavřít, tak Ctrl+Q). Jestli to bude jako výchozí chování, budiž, nevadí mi to. Když se zmenší nabídka a místo pruhu bude jen tlačítko, je to taky fajn. Aspoň budu moci vyhodit jeden doplněk (Hide Menubar). Co mi ale vadí, je odstranění ikony RSS/Atom z adresního pruhu (totální kravina – a nechoďte na mě s tím, že to nikdo nepoužívá) a kvůli tomu si zase nějaký doplněk budu muset doinstalovat. Takže to bude 1:1.
Když se zmenší nabídka a místo pruhu bude jen tlačítko, je to taky fajn.To je kravina, to ať nedělají. Takhle se ta nabídka bude blbě používat. Třeba nabídku Záložky využívám pořád.
No ale to je snad samozřejmost, ne? V každém maximalizovaném browseru si samozřejmě vypínám lištu okna, aby browser zabíral celou obrazovku, ale aby si jinak zachoval všechny vlastnosti normálního okna. Na dnešních širokoúhlých displejích je to nezbytnost.
(Zajímavé je, že zatímco v KDE je tato možnost odnepaměti, Gnome se na něco tak základního nezmůže dodnes. (Což je jeden z mnoha desítek důvodů, proč Gnome nepoužívám.))
Ne, klávesa F11 dělá něco zcela jiného. Funkci, o které jsem psal, Gnome prostě neumí. (Jako ostatně všechny užitečné funkce. Zkrátka aby to uživatele nemátlo...)
Jenže já zmizení lišty nechci u všech maximalizovaných oken. Chci ho jen u některých oken, ne nutně maximalizovaných, a jen občas. Což Gnome samozřejmě neumí, aby uživatele nemátlo.
Jinak mizení lišty maximalizovaných oken v Gnome je celkem triviální a dá se za pět minut naklikat v gconf-editoru. Ale jak už jsem psal, taková funkce je mi k ničemu.
budoucnost patří HTML5:(
XLink just defines that a link exist, not what type of link (i.e. is the link describing where the site-map is, is the link to a stylesheet to be used to style the document, is the link a clickable navigation link).To ještě dokážu pochopit – bylo by trochu nesystémové předpokládat, že každý xlink má být klikatelný, budiž. Ale když tomu XLinku nastavím atribut
xlink:show="replace"
a xlink:actuate="onRequest"
, tak je snad nad slunce jasné, že ten odkaz má fungovat, ne!? Příště by mohli trochu víc přemýšlet, než v zájmu světlých zítřků něco rozbijí.
Tiskni
Sdílej: