Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Podle Billa Gatese byla tolerance softwarového pirátství nejlepší dlouhodobou strategií Microsoftu. Prohlásil, že „pro náš software je snazší konkurovat Linuxu, pokud existuje softwarové pirátství“. Vizte dnešní článek Pirátství nám pomohlo, říká Gates v Lidových novinách nebo originál ve Fortune: How Microsoft conquered China.
Tiskni
Sdílej:
Nic objevného. Někdy z roku 2003:
Budete hájit Windows vůči Linuxu pokud na Internetu nebudou kradená aktivační čísla programů? Studenty provedený průzkum a 87 procent dotázaných prohlásilo NE. Uživatelé platformy MS-Windows nejsou zvyklí platit.
http://paradox.webpark.cz/zajimavosti_bla_bla.htm
"Okna/windows davno pred vsemi vynalezl a nechal si patentovat XEROX, aby usnadnil ovladani fotokopirek."No to je mi history reinvention...
a) grafické prostředí v té době bylo celkem na tom špatně díky vysokým cenám HW (hlavně paměti)
b) dobrý byl údajně až OS/2 Warp (používal jsem ho), předchozí OS/2 nemohu posoudit, hlavně bezproblémové síťování, síť a "internetování" MS ještě lepil strašným stylem
c) dodnes než nastavovat Oulook-mail, tak je lepší sáhnout po jiné poště The BAT a podobně
Ten by udělal i z nejhorší linuxové distribuce nejdokonalejší operační systém planetyTeď jsi této diskuzi pěkně zavařil, teď tu bude flame jako mamut.
Proč, že jsem napsal pravdu. Kdyby tenkrát byly jiné operační systémy uživatelsky přívětivé, mohli mít dnes dominantní postavení na trhu oniAle houby. V té době v podstaě nikoho žádný operační systém nezajímal. Internet běžně dostupný nebyl, z hudby tak maximálně moduly a video ani omylem. Domácí počítač byl z 99% používaný jako chytřejší herní konzole. Kdyby býval Doom vyšel pouze pro OS/2 nebo jiný OS, tak MS dneska nikdo nezná.
A to lidé přeci chtěli!!!Nechtěli. MS se akorát svezl na obrovském boomu gamesení na PC (Doom a spol.) a lidi jeho systém akceptovali pouze jako nutné zlo. Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč.
MS se akorát svezl na obrovském boomu gamesení na PC (Doom a spol.) a lidi jeho systém akceptovali pouze jako nutné zlo. Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč.Suhlas.. Pamatam, ako "priekopnici" riesili, ze na to "direct X" potrebuju uz mat windows. (95 tusim)
:) Mám na pár hodin pauzu, tak jsem se hned musel mrknout.
Pokud je verze 2007 opravdu o tolik lepší, tak to LangSoftu gratuluji.
Jinak, pokud jde o slovník, vždy jsem za lepší produkt ve Windows považoval Lingeu, která BTW šlape skvěle i pod Wine, včetně čtení výslovnosti. Možná subjektivní pocit je, že má i lepší slovníky. Co se týká slovníku pod Linux, je zmíněný Stardict skvělý, protože funkčnost rozhraní je bezvadná (včetně toho, že umí zobrazovat okamžitě překlady k označeným slovům) a lze do něj naimportovat prakticky jakýkoliv slovník.
začal vyhrožovat soudem, protože jde prý o návod k trestnému činu.Ach jo, ta dnešní doba. Člověk si zaplatí za slovník, a pokud si ho prohlíží v jiném, než v Tom jediném® správném™ prohlížeči©, udělají z něj kriminálníka :-P
Plus - cíti sa už MS natoľko silný, že pirátstvo mohol začať potláčať?
Hm, a na základě čeho odsuzuješ všechny lidi, kteří byli v KSČ? A na základě čeho by byli ti členové po 30 lepší? Že se neměli možnost ukázat v pravém světle?
Tady to odsuzování na základě členství v KSČ mi přijde stupidní a ohánějí se jím jen ubožáci. Pokud soudím lidi, tak naprosto individuálně. A pokud někoho soudím za politické vystupování, tak aktivní kabátníky. Myslím tím například jednoho učitele z gymplu, kde jsem studoval, a jednoho studenta o ročník níž, než jsem byl. To byla neodbytná dvojka. Neustále agitovali ve stylu: Ať žije KSČ, ať žije SSM, se Sovětským svazem na věčné časy&hellip Pak přišel podzim 1989 a najednou pobíhali po škole s výkřiky Občanské fórum, a na Puškinův památník se už ani nepřišli podívat. Vidíš to, a ten student ani nepotřeboval být v KSČ. Teď možná někde vede nějakou pobočku ODS a je lustračně naprosto čistý.