Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšel GRUB 2.00. Druhá generace tohoto zavaděče, která je už nějakou dobu aktivně používaná ve všech možných distribucích, přináší výkonnostní vylepšení a podporu nových souborových systémů a protokolů. Na AbcLinuxu najdete návod na jeho používání.
Tiskni
Sdílej:
A narozdíl od něj by se vám při přímém bootování z UEFI nestalo, že se po přeinstalaci už do toho Linuxu nedostanete.
Nepiš obecně o "Linuxu", ale uveď, o jakou distribuci se jedná, protože tohle se mi u Arch Linuxu ještě nestalo. A nejsem určitě sám. Navíc kdyz instalaci poděláš, tak tě ani UEFI nespasí, protože samotné jádro (Linux) a "Initial RAM Filesystem" nejsou zárukou, že se do systému "dostaneš".
No, to ale v UEFI jaksi nejde. Jako jo, slo by udelat bootloader co by se kompiloval pri kazde instalaci jadra, vlozil se na bootovaci partitionu a zapsal do seznamu pomoci efibootmgrViz CONFIG_EFI_STUB v jádře 3.3 a vyšším.
Pak není problém např. přendat disk do jiného počítače nebo vyměnit desku a mít maximum věcí beze změny.A jak vam v tom brani UEFI BIOS pracujici s GPT partition, ktera pouziva fixni UUID pro identifikaci partition, ze ktere bootuje?
Proč? Já na Grub 2 nic špatného nevidím. Nikdo tě např. nenutí využívat automatické tvorby grub.cfg
Coz vede k tomu, ze konfigurace se musi generovat a clovek neni schopen si sam napsat (celou) konfiguraci grubu.Nemám teď chuť řešit filozofické otázky typu jestli pohodlné nástroje vedou na neschopnost člověka. Nicméně, pokud nejsi schopný si sám napsat celou konfiguraci grubu a nejsi hloupý, není těžké tuto tvoji neschopnost odstranit. Pokud je vůle.
set timeout=1 set default="0" insmod part_gpt insmod ext2 menuentry 'Arch Linux' { set root='(hd0,gpt2)' linux /boot/vmlinuz-linux root=UUID=23f0f1a2-e273-42f6-b5a1-9d6424002ad6 ro quiet initrd /boot/initramfs-linux.img } menuentry 'Arch Linux Fallback' { set root='(hd0,gpt2)' linux /boot/vmlinuz-linux root=UUID=23f0f1a2-e273-42f6-b5a1-9d6424002ad6 ro initrd /boot/initramfs-linux-fallback.img }Oproti starému grubu navíc přibyly navíc dva řádky s insmod.
A ještě lepší mi připadá identifikace pomocí LABELu.
Ale zato je pro člověka čitelnější, pokud ho správně zvolíte.
nicméně všechny alternativy zaberou několik×-mnoho více času, než to bylo ve „starém“.Má zkušenost zcela odporuje té tvé.
+1
Proto většinou radši kritizuju věci, na kterých se mi nelíbí konkrétní nedostatky, abych mohl mít v případě zapracování či vyvrácení mé kritiky radost :).závidím ti, jak málo ti stačí k radosti ... bohužel, to, že někdo něco spraví, mi nevrátí zpátky ten čas, který jsem kvůli demenci vývojářů ztratil na napravování jejich chyb, a který jsem mohl využít nějak příjemněji, třebas s rodinou, a když už bych ho měl trávit u počítače, tak jsem aspoň mohl vytvořit něco nového, konstruktivního, mít z toho užitek a být potenciálně prospěšný i dalším
bohužel, to, že někdo něco spraví, mi nevrátí zpátky ten čas, který jsem kvůli demenci vývojářů ztratil na napravování jejich chyb, a který jsem mohl využít nějak příjemněji, třebas s rodinou, a když už bych ho měl trávit u počítače, tak jsem aspoň mohl vytvořit něco nového, konstruktivního, mít z toho užitek a být potenciálně prospěšný i dalším+1
Automatické vytváření grub.cfg
ve mně taky nebudí libé pocity, ale nikdo tě nenutí, abys automatickou konfiguraci používal. Je možné vytvořit si ručně grub.cfg
nebo zařídit, aby se automaticky vytvářel tak, jako bys ho napsal ručně.
Minimální grub.cfg
by mohl vypadat takto:
set timeout=10 set default=0 set menu_color_normal=light-blue/black set menu_color_highlight=light-cyan/blue menuentry "Linux" { insmod part_msdos insmod ext2 search --no-floppy --label LABEL --set root linux /boot/vmlinuz26 root=/dev/disk/by-label/LABEL ro initrd /boot/kernel26.img }
set superusers="root" password root hesloviz
info grub security
Grub 2 je paskvil. Umí například někdo chránit heslem samotný grub2?Samotná kombinace těchto dvou vět je komická.