Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Vyšlo KDE 4.2.3. Opravuje spoustu chyb v KHTML a KMailu a několik dalších oprav se týká programů Kate, KAlarm a KRunner. Více v seznamu změn.
Tiskni
Sdílej:
Posedlost vlastním dílem?
Přešel bych zpátky z Firefoxu, kterej mě docela štve a omezuje.
Proč zrovna FireFox?
Kwallet nepujde, ale vzhled neni problem si nastavit nejaky vzhled gnome, a pak pri startu spustit gnome-settings-daemon. Stahovani neni problem poresit pres Plugin Flashgot.
Mne zase v Konqueroru chybi neco jako gmail manager a taky poradny adblock (to co je v Konqueroru je docela bida a na Adblock Plus z FF to nema.
O takové malichernosti ve vzhledu ti jde, ale abys do zpráviček psal správně česká slova a ne zkomoleniny, to už je ti ukradený. Problém je, že nechápeš, že si tu zprávičku nepíšeš pro sebe, ale že jí taky pak budou číst ostatní lidi.
Omluva. Moje chyba. Špatně zformulováno, takže oprava: Proč zrovna FireFox když ne Konqueror a když existuje spousta jiných prohlížečů?
No tak zrovna jeden moloch za druhý moloch jsem také nemyslel. Existuje spousta jiných (a doporučuji i jít dál než jen Gecko based) a také lehčích prohlížečů.
Dufam ze tuto chybu opravili, viz v prilohe.
Sem tamsa plasma zasekne a zerie kopec CPU. Pouzivam arch + KDEmod 4.2.2
To ze neco zere bezduvodne 100% CPU neni chyba??????
Robil to kalendar(dik za tip) naozaj, a chyba to urcite je! :). Zaujimave jej ze v 64bit verzii archlinuxu to nerobi prave som to skusal.
Ani kdyz pak zbytecne zere vic elektriky a vic huci vetrak?
A co je na tom? Ja mam taky 4-jadro a 2GB pameti... Uz si ani nepamatauju, kdy jsem naposled vyuzil aspon 3/4
swapoff -a && swapon -a
(mám na to i alias). Takže teď mám 2GB RAM a tak nějak s tím přežívám (to, co potřebuju, vždycky udělám, i když občas se musím nějak omezit), ale dvojnásobek by rozhodně neuškodil.
Já mám dva stroje, oba jsou dvoujádra. První má 3GB RAM a nevejdu se, druhý má 4GB a vejdu se tak tak. Další stroj, který snad bude v tomto století, bude též dvoujádro a 8GB RAM. Ale pro něj mám připravené trošku jiné úlohy, takže tam se možná nevejdu.
Tak nějak. Současné minimum bych viděl na 2 GB, optimum kolem 4-6 GB podle toho, co člověk zrovna dělá. Zabývám se převážně web developementem a ty 3-4 giga běžně spotřebuju (ne, neběží mi tu žádné virtuální mašiny). Navíc je tu výhoda diskové cache -- celý systém se chová svižněji, když se nemusí furt něco načítat z disku.
Natoz kdyz jsem zkusil z cvicnych duvodu naistalovat oracle... 2 giga udelaly papa a zacal se plnit swap
Tak si to nastav a pak vypni ten odpornej Enterprise Manager. Hned se dostaneš pod gigo.
emctl stop dbconsole
Akorát ho čas od času zapni, třeba na noc, ať má šanci si udělat svý domácí úkoly (sežrat dalších pět giga RAM). Teď mě tak napadá, že jsem ho minimálně rok nezapnul a vůbec mi nechybí.
Nevím, jak to kdo má, ale já jsem zvyklý na šest ploch. Na každé něco běží. Minimální sestava je Opera (40 oken žádný problém), Firefox, Konqueror a Quanta. K tomu otevřených několik oken Konqueroru na prohlížení souborů. Obvykle nějaké to PDFko, Amarok, SIM, pár oken Kwrite a konzolí, několik obrázků v GIMPu.
A věřte mi, že dvě giga vám budou málo Je však dost možné, že je to stylem práce. Okna nezavírám ("co kdybych je ještě potřeboval") spíš počkám, až se desktop totálně přeplní (někde na úrovni taby do půl obrazovky v Opeře na WUXGA) a pak všechn pozavírám.
Je to "cistokrvny" stvorjadrac a 2 GB stacia uplne v pohode ved naco viac na desktop? Aj ked mam popustane asi 20 programov stale je kopec volneho.
Tak nekomu takove nedodelane veci staci
Já si jednoduše počkám, až KDE 4.x proteče v Debianu do testingu. Sice to asi bude ještě trvat, ale to už to bude zřejmě bez problémů.
Pravděpodobně až se podaří stabilizovat 3.5.10.
V Gentoo jsem s KDE 4.2.2 a Qt 4.5 na žádný fujtajbl nenarazil. Záleží jaké fujtably myslíš.