plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Linux.com píše o komunitním forku nelineárního video editoru Cinelerra. Doteď komunita pouze udržovala upravenou verzi té oficiální, která navíc obsahovala různé opravy chyb a rozšíření, což se teď mění, především kvůli odlišným cílům komunity a společnosti Heroine Virtual Ltd. (vlastník projektu), která odmítá značné množství komunitních úprav.
Tiskni
Sdílej:
proč zkoušet horší OSProč používat horší OS? Tohle je tvůj subjektivní názor. Mně někdo nutit Windows, tak asi zcvoknu.
Dokonce i dlouholetý zapřísáhlý Gentooista programátor poslal Gentoo z nedostatku času a po pár problémech do kopru a už používá jen Visty. Řeknu ti čím to je, BFU neumí s počítačem a s operačním systémem to vážně nesouvisí."Dlouholetý zapřísáhlý Gentooista programátor" je BFU? To je niečo ako železné drievko z umelej hmoty?
Na jednu stranu se té firmě nedivím, že si do toho nenechají kecat, protože je to jejich produkt. Na druhou stranu právě proto je opensource tak rozštříštěné. Každá horká komunitní hlava by hned na truc dělala nový produkt, než hledala kompromis jak se domluvit ke spokojenosti všech.V OSS máte možnost volby: zkusit se domluvit, pokud to nejde a rozumíte tomu, můžete to forknout. U uzavřených projektů tato možnost není. Takže se neforkují ne proto, že by lidi byli až tak spokojeni, ale protože to zkrátka nejde. Ale je samozřejmě jasné, že je lepší se domluvit a táhnout za jeden provaz.
jakékoli dění okolo Cinelerry může znamenat pouze změnu k lepšímu.Amen. Začať by bolo treba s build procesom. Pokiaľ si človek nespraví kópiu systému, na ktorom sa to vyvíja, tak to neskompiluje