Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšel Linux 3.8 (LKML). Přináší celou řadu novinek. Například souborový systém Ext4 nyní dokáže ukládat data drobných souborů přímo v inode, což zvyšuje výkon a efektivitu využití místa na disku. Btrfs má novou operaci "replace" (nahraď) umožňující efektivní nahrazení jedné jednotky ve svazku. Nový souborový systém F2FS důsledně navržený pro paměťová úložiště na bázi NAND flash. Odstraněna podpora procesorů 386. Podrobnosti na The H, Kernel Newbies a samozřejmě v Jaderných novinách.
Tiskni
Sdílej:
Odstraněna podpora procesorů 386.Linux uz nevie co od popularity tak teraz eliminuje majoritu uzivatelov tymto nepodarenym gestom
Ja jsem si v minulem tisicileti normalne hral s linuxem na 386@40MHz. Monkey linux tusim a mozna i zipslack.
Monkey linuxJo, to bylo disket!
Kdybych dělal novou distribuci, tak taky budu mít jen 64bitovou (AMD) verzi (případně ARM).A co lidi s menší RAM? Skoro by bylo lepší k tomu přidat x32 verzi, ačkoli nevim, jak moc to je/není použitelný v praxi...
Čím to je, že se ctěné obecenstvo raději vrhne na komentování marginálie (odstranění podpory dávno nepoužívané HW platformy) místo komentování zajímavých vylepšení FS?
Nejspíš tím, že pravděpodobně v případě těchto věcí vůbec netuší která bije. Natož aby k nim něco mohlo fundovaně podotknout.
nebylo tak tezky tyhle veci spojit, takze to bylo spravny.To jste pochopil uplne spatne. Smysl to ma spojit, pokud to prinese technicky benefit. Prectete si alespon dokumentaci zde, pak snad budem moci byt vice konkretni.
k f2fs: nebylo by lepsi vytvorit vrstvu ktera implementuje wear leveling nad blokovym zarizenim a nad to dat normalni fs? Pripada me ze tady uplne zbytecne michaji 2 veci dohromady...Ne, protoze "normalni" fs delaji spoustu veci jistymi zpusoby protoze predpokladaji ze budou pouzite na normalni disk; ty veci jsou zbytecne nebo dokonce spatne pro flashky. Nejlepsi by bylo mit jeden fs s integrovanym wear levelingem, meli bychom jeden poradne udelany flash-friendly fs misto stovky zabugovanych sr****ych firmwaru od hw vyrobcu. Nicmene, jako obvykle je problem v tom, ze todle sice chapou engineers tech vyrobcu, ale uz ne pointy haired bosses.