Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Konflikt mezi vývojáři Gnome a Linusem Torvaldsem se opět rozhořel poté, co jeden ze španělských vývojářů odpověděl na starší Linusovu zprávu o uživatelích idiotech. Christian Schaller pak vyzval Torvaldse, aby zkusil Gnome nějaký čas používat a pak o něm referoval, načež Torvalds odpověděl zasláním patche, který by opravil Gnome tak, aby to Linusovi vyhovovalo. Více na Linux.com.
Tiskni
Sdílej:
Tak uz by mohl konecne prestat s tou svou trapnou krizovou vypravou.ehm...
poté, co jeden ze španělských vývojářů odpověděl na starší Linusovu zprávu o uživatelích idiotech. Christian Schaller pak vyzval Torvaldse, aby zkusil Gnome nějaký čas používat a pak o něm referoval,
uživatelé klikají a potom nadávají, že oni nic neudělali, že to samo ... !!! pos... počítač ... !!!Uživatel nemůže rozbít nic, na čem by závisel chod systému. A když si rozhází nastavení KDE, no tak se mu prostě smaže a obnoví se default stav.
Linus si postěžoval, že z userů zbytečně dělají idioty, že počítají s tím, že jsou idioti! Řekl, že když někdo chce dělat soft pro idioty, budou to používat jen idioti. Na tom nic není. Zkrátka se mu nelíbilo, jak o té věci smýšlejí tak vyslovil svůj názor. IMHO měl pravdu. Open source je o volbě.Problem premysleni vaseho i Linuse je stejny -- automaticky predpokladate, ze uzivatele moznosti nastaveni v rozsahu napr. KDE zajimaji a kdyz ne, je asi divnej (prip. idiot) nebo nerozumi pocitacum, je BFU a podobny nesmysly. Open source je o volbe, proto si nekteri lide zvolili desktop prostredi, jehoz principy fungovani a mnozstvi nastaveni jim vyhovuji. To je vazne tak tezke to pochopit?
Proste nemám cudziu skúsenosť, netuším ako ostatní vnímajú svet a ako sa v ňom cítia. Na druhej strane, asi práve preto už o tom radšej nebudem písať.A presne takhle by mel zacit premyslet Linus.
A co je to sakra Noplz.?!?Tipnul bych si: No please
Previously, Torvalds has said that Linux users should switch to KDE instead of GNOME because of the GNOME team's "users are idiots" mentality.
Volný překlad:
Torvalds dříve řekl, že uživatelé Linuxu by měli přejít z GNOME na KDE, kvůli tendencím vývojářů GNOME považovat uživatele za idioty.
Ono by stacilo jen zamyslet se nad tim, jak casto ten dialog k ukladani pouzivate k ukladani souboru nekam jinam nez do adresaru definovanych v oblibenych, resp. si ty oblibene dobre nadefinovat.
Nad tím jsem se samozřejmě zamyslel - nebo spíš zamýšlím, kdykoli potřebuji něco uložit v GIMPu (u otvírání to naštěstí není tak často, protože jsem si raději zvykl GIMP rovnou spouštět z příkazové řádky a jako argument mu dát jméno souboru).
Kdyz uz chcete nadavat na dialogy, tak si vemte na musku ten windowsoidni paskvil, kteremu rikaji vyvojari Qt open/save dialog (viz. treba Scribus).
Scribus neznám, ale pokud je to ten dialog, který používají prakticky všechny KDE aplikace, pak je pro mne o třídu lepší volbou než ten z Gtk2. Jinak bych ostatně nevěnoval tolik úsilí, abych ho mohl používat i ve Firefoxu (kde mi Gtk2 dialog pro Save As pil krev nejvíc).
Scribus nepoužívá klasický KDE dialog. Má dialog, který naprosto zapadne do Windows <noflame>pořád mi připadne lepší, než ten GTK</noflame>Kdyz pro pristup _kamkoliv_ tu lokaci proste musite rucne nalistovat, bez naznaku neceho jako jsou zalozky nebo zarizeni? Proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite, ze?
Jinak bych ostatně nevěnoval tolik úsilí, abych ho mohl používat i ve Firefoxu (kde mi Gtk2 dialog pro Save As pil krev nejvíc).
A povedlo se to? Myslel jsem, že je to jen můj nesplnitelný sen :) Můžu poprosit o nakopnutí, jak si takovou vychytávku zařídit? :)
about:config
nastavit položku ui.allow_platform_file_picker
na true
.
requests for config options was usually a result of broken behaviour in the window manager and thus feeling the behaviour should be fixed instead of a config option added to work around the problem
načež Torvalds odpověděl zasláním patche, který by opravil Gnome tak, aby to Linusovi vyhovovaloTo je divná věta...