Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Thom Holwerda uvažuje nad aktuálním stavem linuxového desktopu. Tvrdí, že GNOME 3.0 je jen číslo, pod kterým není žádný souhrn představ, jak by to mělo vlastně vypadat. Okolo KDE 4.0 představy jsou, ale jak se naplňují? Poslední vývojářská verze KDE 4.0 údajně vypadá jako škaredější kopie KDE 3. Na druhé straně je Mac OS X, který stále inovuje a vylepšuje. Čtěte článek na osnews.com.
Tiskni
Sdílej:
No podle mě je rozdíl mezi KDE 3.0 a 3.5 dost velký.Hlavně právě v 3.5. Pro mě osobně byl největší šok, že v této verzi úplně překopali strukturu nabídky "Start"
gnome vs kde vs masox gui. nic vic, nic minNo tak v tom clanku rozhodne nemluvi jen o vzhledu, mluvi o features.
potom kritizuj autora zprávičky a nikoliv nespokojeného čitatele ábíčka, protože já v textu zprávičky čtu "vypadá jako škaredější kopie", a: - jelikož slovy "vypadat" a "škaredý" se obvykle hodnotí vzhled a nikoliv věci pod kapotou - jelikož v daném kontextu to odpovídá významu vzhled (Qt 4 věci, co jsem viděl. jsou zatím opravdu vizuálně relativně ošklivé) - jelikož featury KDE 4 (zdaří-li se implementace) nechají KDE 3 daleko vzadu, tudíž význam "škaredější = horší kopie" je nesmysl pak nelze z textu soudit, že "rozhodne nemluvi jen o vzhledu, mluvi o features"gnome vs kde vs masox gui. nic vic, nic minNo tak v tom clanku rozhodne nemluvi jen o vzhledu, mluvi o features.
Pokud je to názor, který mě zaujal, tak o něm napíšu. Nemůžu za to, že vás to nezajímá.Dobrá, ale pár poznámek: 1) Zprávičky nejsou blog, tudíž bych nekladl kritérium "zaujal mě" až tak vysoko - zrovna tak ne-li důležitějším kritériem je, co by mohlo zajímat zdejší publikum. Což ale předpokládá nějaký objektivní přínos. 2) Když jsem nadhodil otázku, čím je článek vlastně zajímavý, tak rozhodně neočekávám odpověď: Mě zaujal
Schválně jsem se kouknul na LinuxSoft a hle, zprávičku o názoru "obyčejného někoho" vidím taky (o Freespire a open source). Kdybych to tu plnil zprávičkami tohoto stylu, tak neřeknu, ale takhle...Máte opravdu pozoruhodné měřítko kvality... BTW ještě něco, tušíte, jaký rozdíl je mezi zprávičkou (která přináší nějakou informaci) a (reklamní) upoutávkou (která má za úkol přimět kliknout na odkaz)? Tato vaše zprávička je spíš tou upoutávkou, včetně vlezlého "čtěte". Vaše nevýhoda je, že kvalitní zprávu si člověk přečte a zpravidla necítí potřebu se k ní vyjadřovat, proto se vám může zdát, že vás pořád jen někdo kritizuje. Ale spíš se zamyslete nad tím, pod jakým typem zpráviček se kritika objevuje a zkuste vnímat argumenty více věcně než osobně. Konkrétně vám řeknu, že já po vaší zprávičce začal pátrat, co je to za důležitého člověka, ten Holwerda, když je tak důležitě uveden, a že jsou jeho názory pro linuxový desktop tak důležité. Došel jsem k závěru, že naprosto nijak. Pak jsem si přečetl ten článek, třeba je to něco objevného... ještě horší. Takže mi z toho vyšlo, že příště nebudu nad vaší zprávičkou přemýšlet, protože jména, která uvádíte, jsou patrně jen náhodná, a články, které vás zaujaly, se vyznačuji především tím, že jste na ně narazil. To abyste neřekl, že se nevyjádřím konkrétně.
Vaše nevýhoda je, že kvalitní zprávu si člověk přečte a zpravidla necítí potřebu se k ní vyjadřovat, proto se vám může zdát, že vás pořád jen někdo kritizuje.Popřemýšlel jsem nad tím a asi to tak bude...
Já jsem se ale hlavně pozastavil nad tím, že zprávičku uvozujete jménem autora, jako by to byla nějaká autorita nebo snad dokonce insider ... zkrátka kdokoliv, kdo má k tématu říct něco víc než každý náhodný pozorovatel.Když jsem zprávičku přečetl, měl jsem z ní dojem dojem, že si z odkazovaného článku dělá trochu legraci. A proto mi připadlo trefné, že je napsána falešně seriózním stylem, včetně jména autora na začátku. A protože jsem celou zprávičku vnímal asi v tomto smyslu: "Tak se podívejte, co na osnews vyplodil tenhle výtečník...", nepovažoval jsem ji od začátku za zbytečnou nebo nevhodnou. Rád se občas podívám, jak o OSS nebo Linuxu referují různí "zasvěcenci", a kde se berou názory, se kterými se někdy potkávám v diskuzích.
Apple has continuously been improving its Mac OS X operating system, adding new and sometimes even innovative featurevelmi zaujimave. zrovna dnes som cital http://criptonita.com/~nacho/blog/2006/12/21/discover-rename-and-launch/. Think Different!