Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Linux-ákům polahodím. V práci 2007 dodaná tiskárna Kyocera FS-C5020n instalovaná z originál CD si vyváděla, co chtěla, ať už jsme ji instalovali jako lokální-USB nebo síťovou. I technická podpora od Janus musela zapnout buňky. Nakonec se zprovoznila po spoustě zásahů.
Před 14ti dny jsem ten samý typ instaloval na USB s nejnověji staženým driverem a problémy rovněž. Nepomáhal ani předem spuštěný DELETER od KYOCERY. Zase se musela použít Janusem sdělená fičurka.
Obdobné problémy jsou známé i s jinými ovladači. Kdysi jsem tak zápasil doma na Widlích s inkoustovou EPSON tiskárnou.
Ještě bych k té EPSON tiskárně tiskárně dodal, že jsem vy-yahoo-val ovladač nějakého prodejce v USA, který ale pro zaslání chtěl číslo jeho pokladního bloku. Slitoval se a zaslal mi driver gratis. Tiskárna pak šlapala jako Swiss-watches.
debug /dev/tts/USB0 921600 noipdefault defaultroute ipcp-accept-local lcp-echo-interval 60 lcp-echo-failure 5 usepeerdns nopcomp noauth noaccomp nodetach user "601123456@etcz" connect "/usr/sbin/chat -s -S -V -t 5 -f /etc/ppp/cdma.chat"/etc/ppp/cdma.chat:
'' '' '' 'ATZ' 'OK' 'ATI' 'OK' 'ATDT#777' 'CONNECT' 'ATO'/etc/ppp/chap.secrets:
"601123456@etcz" * "tajneheslo" *Připojíš se příkazem
pon cdma
Jenže někdy při update systému se právě tenhle neupdatnul korektně a byla bez grafiky nucená bootovat do Windows.A proč svádíš chybu distribuce na ovladač? Stejně tak bys mohl tvrdit, že třeba truecrypt je k ničemu, jelikož není součástí kernelu. Já si jádro kompiluji sám, tak ani nemohu využívat distribuční balíčky s jadernými moduly, protože je potřeba kompilovat je s jádrem, které mám. Takže úplně automaticky při upgradu jádra kompiluji znovu nvidii i truecrypt. A nevykřikuji, že jsou k ničemu, protože mi ty staré přestaly fungovat.
Ovladače by se neměly hackovat, to nemá budoucnost, měl by je dodat výrobce. Jak je ale donutit?
Mám opačný názor. Výrobce by měl dodat specifikaci zařízení a ovladač nechat na tom, kdo to umí lépe.Ve Windows byla např. spousta ovladačů grafických karet, které se lišily i při změně revize. Dokonce jsem zažil případ, kdy tatáž karta se stejným označením i revizí vyžadovala jiný ovladač jen proto, že byla vyrobena v jiné pobočce téhož výrobce. Ani ovladač dodaný s kartou nefungoval a trvalo mi několik hodin, než jsem zjistil, kde karta byla vyrobena a než jsem našel fungující ovladač. Linux mě jenom upozornil na to, že jsem změnil zařízení, zeptal se, zda má změnu akceptovat a vše fungovalo. A stačil mu jeden společný ovladač ke všem kartám se stejným čipem.
Ve Windows je situace taková, že stovka výrobců nakoupí stejný čip, vyrobí stovku v podstatě identických zařízení a s nimi je vydána stovka ovladačů, které nefungují s ničím od konkurence. Je to úplně zbytečné ale výrobce to jinak dělat nebude.
Ovladače by se neměly hackovat, to nemá budoucnost, měl by je dodat výrobce. Jak je ale donutit?Tím, že bude linuxový trh natolik velký, že se tato snaha výrobci zásadně promítne do prodejů.
Tiskni
Sdílej: