Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Tisková zpráva Ministerstva financí (nebo BSA?) Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik: Hardware bez softwaru není uznatelný daňový náklad, Veřejné rozpočty přichází o nemalé prostředky, Pirátství je zabiják inovací a ekonomického rozvoje.
Tiskni
Sdílej:
Vetsi naklady na udrzbu Linuxu?Možná tím myslí, že Windows (v malých firmách a školách) mnohdy spravuje Pepa, kterej těm počítačům přece rozumí.
To je jasne. Vsechny budou vehementne proti.Kupodivu ne. Máme zastoupeno vše: Od vehementního odsuzování přes plytké nicneříkající kecy až po nadšený souhlas.
Ta zpráva je nesmysl. MF jen tupě přetiskuje co jim BSA řekne.
Právě to považuji na postoji ministerstva za vůbec nejhorší. Zahraniční soukromá společnost, která zrušila českou pobočku, aby nemusela platit po prohraném soudním sporu, diktuje ministerstvu, jak má dělat daňovou politiku, a to dokonce v rozporu se zákonem. A ministerstvo se k tomu ochotně propůjčí.
Mějme soukromou osobu, například Pepu, který sbírá CD a DVD. Má jich tolik, že si založí muzeum CD jako firmu a nové modely pořizuje na firmu (a vesele pobírá dotace). Na své CD či DVD nikdy nic nevypálí, protože by je poškodil - nepředstavovaly by již nikdy bezcenný průmyslový výrobek, který se ničím neliší od ostatních svého druhu a jako exemplář z toho druhu by ztratil svou hodnotu.
Pepa tedy nakupuje ohromné množství CD a DVD, které v žádném případě nemůže zneužít k vypálení pirátského softwaru. Ale zlá BSA mu neumožní odečíst si sbírku CD, jeho jediný zdroj obživy, piva a hulení, z daní. Jeho muzeum bude chátrat, zatímco sousední půjčovna kradených a piratských DVD filmů nakonec skoupí jeho sbírku a rozšíří prodejnu o jeho muzeum. Samozřejmě že na prázdná média vypálí své kradené filmy.
Nakonec Pepovi nezbude nic než pár milionů z dotací na muzeum, z příjmů od návštěvníků a půjčování pirátských DVD ve své videopůjčovně.
BSA ho k tomu vlastně dotlačí!
pirátství tuzemským výrobcům a distributorům softwaru tak ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korunA to by jeden řekl, že by na Ministerstvu financí měli ovládat alespoň základy sčítání a logiky.
Ale i kdyby si ho koupil – pokud dojde k legalizaci softwaru (dokoupení licencí) znamená to
V obou případech tak dojde ke snížení daňových příjmů státu. Počítá s tím tento odhad?
IT firmy by díky vyšším výdajům za informační technologie zvýšily své příjmy o 6,2 miliardy korun
Buď tento úbytek daňových příjmů zapomněli započítat, nebo věří, že si tohoto myšlenkového kotrmelce veřejnost nevšimne. Těžko říct, co je horší.
BTW: nevíte někdo jak to na tomto ministerstvu chodí – jestli když jim napíšu otevřený dopis, zda na mne za odměnu pošlou kontrolu, nebo to mám risknout?jestli když jim napíšu otevřený dopis, zda na mne za odměnu pošlou kontroluTy máš snad co skrývat, že se bojíš kontroly?
A tatínek už ale pospíchal do kanceláře, kde na něj čekala jeho oblíbená finanční kontrola. Ale nebojte se děti, tatínek měl všechno v pořádku. A tak po pětidenní buzeraci šesti daňových úředníků dostal jen takovou malou, symbolickou pokutu. "Jen tak aby se neřeklo", jak pravil hlavní daňový úředník. No, neřeklo se, ale já mám pocit, že tatínkovi bude těch 800 tisíc docela chybět.
Tak ne, špatně jsem to pochopil, tohle by se mělo dít jen v případě, že na počítači opravdu najdou nelegálně nainstalovaný software:
Pirátům by také mohlo hrozit doměření daňového úniku, které vznikne neodvedením DPH z nelegálně instalovaného softwaru, včetně uložení penále.
Ale i tak je to docela tvůrčí přístup.
výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnýmiby mělo stačit říct, že sis stáhnul GNU/Linux pod GPL licencí (tudíž jsi legálně nabyl software) a jsi v pohodě. Jenže vysvětluj to nějakému úředníkovi… Ale hlavně mi přijde přitažené za vlasy, proč by to měl člověk vůbec vysvětlovat, je to absurdní a presumpce viny (s tím se bohužel v poslední době setkáváme čím dál častěji*). A proč by za jeden přečin (krádež softwaru) měl být člověk potrestán dvakrát**? To taky odporuje logice a principům práva. Když někdo krade (tudíž nevydělává a neplatí z toho daně a sociální poji…daně), tak ho soud taky donutí doplatit daně z toho, co by si hypoteticky vydělal, kdyby nekradl a musel pracovat? *) když jsem byl na základce, tak nás učili o presumpci neviny a jaká je to v demokracii vymoženost a jak si toho máme vážit. Učí se to dneska ještě? Třeba by tu mohl někdo vědět, kdo tyhle ústavy ještě navštěvuje. **) ještě jednou na těch doplatcích daní a penále.
Třeba by tu mohl někdo vědět, kdo tyhle ústavy ještě navštěvuje.No, už jsem sice na gymplu, ale základku jsem ještě nedávno navštěvoval. Nějaká zmínka o tom padla, ale nějak příliš se to nezdůrazňovalo.
Tvůrčí možná, ale zcela v zajetých kolejích. Když BSA chce zaplatit cenu neprodaného softwaru, tak stát chce zaplatit daň z neuskutečněného obchodu. Podobně si platíme veřejnoprávní média za možnost je sledovat, nikoliv za to, že je sledujeme. Stejně platíme autorské poplatky za možnost vytvořit si kopii, nikoliv za opravdu vyrobenou kopii. Dnes se neplatí za uskutečněnou službu, ale za možnost službu uskutečnit. Prostě další zatemňovací vrstva ekonomiky. A zdá se, že i přes nedávnou hospodářskou krizi obchod s virtuálním zboží je stále lákavý.
Když BSA chce zaplatit cenu neprodaného softwaru, tak stát chce zaplatit daň z neuskutečněného obchodu.Jeden obchod se sice neuskutečnil (koupě softwaru), ale uskutečnil se jiný obchod (podnikatel si za ušetřené peníze koupil něco jiného). Bude tedy stát vracet to, co vybral na daní z těchto alternativních obchodů? Divil bych se. Když si nějaký podnikatel koupil (např. pod výhrůžkami BSA) licenci na Windows, tak si nepořídil svobodný operační systém a nezaplatil si moje konzultační služby. Můj obchod se neuskutečnil a já z toho mám ušlý zisk. Kde se o něj mohu přihlásit? Aha, na lampárně, děkuji.
prave jsem poslal tento mail na adresu ivan.fuksa@mfcr.cz:
Dobrý den
Dnes jsem si přečetl článek na stránkách Ministerstva Financí (viz subject) a měl bych k tomuto článku jeden dotaz, který mi, jak doufám, zodpovíte. Naše společnost působící v IT odvětví nakupuje nové počítače vždy zásadně bez softwaru, protože na všech počítačích používáme operační systém GNU Linux, který, jak snad víte, je poskytován zdarma, tudíž za nej nikde nikdy nemusím nikomu nic platit. Veškerý software využíváme v souladu s jeho licencí, tudíž se, dle mého názoru, nedopouštíme žádného přestupku, či tresného činu. Ve zmiňovaném článku jsem se dočetl, že nákup hardwaru bez softwaru nebude uznatelný jako nákladová položka. Mám to chápat tak, že abych mohl uplatnit počítač jako daňový náklad, musím si k němu zakoupit i software (zřejmě od společnsti Microsoft), pro který ale nemám absoultně žádné upotřebení? Připadá mi to jako velice nefér jednání ze strany státní moci vůči naší společnosti (a zcela jistě i dalším) a na druhé straně jako by stát chtěl napomáhat k většímu zisku soukromé, navíc zahraniční, společnosti.
Máme se tedy připravit na to, že budeme nuceni nakupovat, zcela zbytečně, pro nás nepotřebný software?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, zasílám odpověď jménem prvního náměstka Ivana Fuksy. S pozdravem Jakub Haas, odd. Komunikace MF ČR Dobrý den, děkuji za Váš e-mail. Jsem rád, ze tisková zpráva Ministerstva financí vyvolala diskuzi široké veřejnosti a přispěla k osvětě v dané oblasti. Tisková zpráva nepřináší žádnou závratnou novinku, pouze potvrzuje, že daňová správa podřízená Ministerstvu financí ve svých standardních kontrolách přispívá k boji proti softwarovému pirátství. Jistě nikdo nemůže čekat, že jako první náměstek ministra financí budu daňové úniky přehlížet, či dokonce ignorovat. Rozpočtová situace je příliš vážná. Nyní ke konkrétním bodům, které se po vydání tiskové zprávy objevily. Domnívám, se že došlo k určitému nedorozumění. Neuváděl jsem, že každý hardware bez software je automaticky daňově neuznatelný. Pokud se podíváme na tiskovou zprávu pozorně, dočteme se např., že "v případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat." Pochopitelně jsem si vědom, že existuje legální bezplatný software (Linux, BSD apod.), ale o tom vůbec tisková zpráva nehovoří, ten za nelegální software daňová správa rozhodně nepovažuje. Velmi důležitá je komunikace s daňovou správou, které je potřeba při případné kontrole skutečnost o používání bezplatného legálního software sdělit. Stejně tak lze jednoduše doložit, že při výměně hardware došlo k přeinstalování v minulosti legálně nabytého software. Potom se nikdo nemůže dostat do problémů. Doufám tedy, že se mi podařilo vysvětlit určité nedorozumění, a budu rád, pokud se diskuse o boji proti softwarovému pirátství povede i nadále korektně. Se srdečným pozdravem Ivan Fuksa, 1. náměstek ministra financí -----Původní zpráva----- Od: David Toman <xxxxx@vseborice.net> Odesláno: 26. května 2010 1:03 Komu: ivan.fuksa@mfcr.cz Předmět: Dotaz k článku Softwarové pirátství bude stále častěji postihováno jako daňový únik Dobrý den Dnes jsem si přečetl článek na stránkách Ministerstva Financí (viz subject) a měl bych k tomuto článku jeden dotaz, který mi, jak doufám, zodpovíte. Naše společnost působící v IT odvětví nakupuje nové počítače vždy zásadně bez softwaru, protože na všech počítačích používáme operační systém GNU Linux, který, jak snad víte, je poskytován zdarma, tudíž za nej nikde nikdy nemusím nikomu nic platit. Veškerý software využíváme v souladu s jeho licencí, tudíž se, dle mého názoru, nedopouštíme žádného přestupku, či tresného činu. Ve zmiňovaném článku jsem se dočetl, že nákup hardwaru bez softwaru nebude uznatelný jako nákladová položka. Mám to chápat tak, že abych mohl uplatnit počítač jako daňový náklad, musím si k němu zakoupit i software (zřejmě od společnsti Microsoft), pro který ale nemám absoultně žádné upotřebení? Připadá mi to jako velice nefér jednání ze strany státní moci vůči naší společnosti (a zcela jistě i dalším) a na druhé straně jako by stát chtěl napomáhat k většímu zisku soukromé, navíc zahraniční, společnosti. Máme se tedy připravit na to, že budeme nuceni nakupovat, zcela zbytečně, pro nás nepotřebný software? Předem děkuji za odpověď. -- S pozdravem David Toman Všebořice.net s.r.o. http://www.vseborice.net Tel: 608xxxxxx Tento email neobsahuje viry, protože nepoužívám Windows. [Původní zpráva není uvedena v plném rozsahu]Snad se na me puvodni tazatel nebude zlobit, ze jsem to sem cele prekopiroval (vymazal jsem jeho email and tel#).
Tento email neobsahuje viry, protože nepoužívám Windows.Tohle mě rozesmálo =)