Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Linux Magazine shrnuje reakce a další vývoj ohledně rozhodnutí použít pro port Google Chrome knihovnu GTK+ místo Qt. Evan Martin, hacker, který pracuje na linuxovém portu, vysvětluje možnosti, jak řešit "views" (např. taby v titulku okna), a Ben Goodger, šéf projektu přidává vysvětlení, proč se rozhodli nepoužít Qt.
Tiskni
Sdílej:
Qt je fajn, akurat je na nom postavene KDE, GTK je zase blbe, akurat je na nom postavene Gnome - prerobte niekto Gnome a aplikacie ako Inkscape, GIMP a pod. na QT a pridajte aplikacie ako K3B a zavolajte mi...
GTK je zase blbe
Zas. Skončí to vůbec někdy?
Je nějaký rozdíl mezi GUI a UI?
GUI je podmnozina UI (GUI, TUI, web-UI)
A nebude to ten odcizený důvod?
Tak to som teda nepochopil a myslim, ze sa to ani pochopit neda
Qt je multiplatformny vsestranny toolkit.
GTK je len widget toolkit.
Nejakej suvislej odpovede sa asi nedockam , takze:
Hadam, ze podla Teba je Qt prilis overhead, preto ho nepouzili. Qt je ale modularne, takze ekvivalent GTK je QtGui.
Ako uz odkazal Lubos na Chrome FAQ, neriesili technicku stranku, proste robili v tom, co poznaju.
Hadam, ze podla Teba je Qt prilis overhead
Podle mě ne. Na to abych mohl něco takového vypustit z úst jsem moc velká lama. Proto neodpovídám, ale cituju.
Co sa mna tyka, tak radsej sa pytaj aj na hlupost, ako mam ja hadat otazku
A este to aj vyznieva sarkasticky
Asi to někdo šlohnul
... a GTK+ a Tk a FLTK a FOX a wine a kdoví co ještě (skutečný hardcore by přidal i OpenStep a jiné radosti).
a Tk a FLTK a FOX a wineHaha.
Zdá se ale, že trapné to příjde pouze mně, tak se vlastně nic nestalo. Důležité je, aby si se za svou práci nemusel stydět a to se přinejmenším v tomto případě neděje. Vše je tedy v naprostém pořádku. (to smrtelně vážně bez jakéhokoli náznaku sarkasmu)
Instead we'll have to pick one set of UI behaviors that feels right to the largest proportion of Linux users that we can find. Just to re-iterate: the goal isn't to target every linux user and their preferences, but rather to figure out what will work best for *most* linux users.http://groups.google.com/group/chromium-dev/msg/540a3f63f7b66bab
Správný postřeh, není to tam. Jen mlhavě naznačené, že si "bouchli do stolu a že chtějí Gtk", žádný bližší určení kdo přesně a proč. Byli to vývojáři? Všichni? Většina? Jeden vlivný vojář? Nějaká osobnost co strahla ostatní? Nějaké CTO? Hlasovali o tom? Byla nějaká argumentace? Zpracovala se technická analýza? Tu bych rád viděl teda. Byla to náhoda, že se jim sešel tým vývojářů kteří měli primárně zkušenosti z Gtk projektů a nechce se jim učit nic moc nového? Nebo jsou to opravdoví fandové Gtk? Prostě jen otázky a spekulace.
Jestli si mohu zaspekulovat, napadá mě jeden politický důvod. Konkurence. WebCore/Khtml/Safari jede na Qt, Firefox má svůj GUI framework (XUL, pravda trochu to volá Gdk ale je i port na Qt) takže co z open source frameworků zbývá? reálně? - Gtk.
Zcela nespekulativně, linuxový desktop, se svým minimálním rozšířením, leží na okraji zájmů i pro Google. Je jim to prostě jedno, co to bude za framework, jestli se bude projekt zpožďovat či bude mít nižší kvalitu. To už jím záleží více na kvalitě Mac portu (viz originální text).
Jestli si mohu zaspekulovat, napadá mě jeden politický důvod. Konkurence. WebCore/Khtml/Safari jede na Qt, Firefox má svůj GUI framework (XUL, pravda trochu to volá Gdk ale je i port na Qt) takže co z open source frameworků zbývá? reálně? - Gtk.Kdyz uz jsme u toho nepodlozeneho spekulovani, tak by me v tehle souvislosti napadla spis Nokia. Nokia ted kontroluje Qt, a Google se svym Androidem se bude s Nokii potkavat na bitevnim poli o ten obrovsky balik penez, ktery bude v mobilnim internetu. Jak to presne do sebe zapada? Tezko rict, nevime jake strategie maji jednotlivi hraci. Bude Nokia dal tlacit Symbian? Prijde nejakym zasadnejsim zpusobem i s telefony postavenymi na Androidu? Nebo budou Androidi telefony ostatnich vyrobcu spis jen konkurovat Nokii? Prijde Google s verzi Chrome pro Android (coz se da cekat)? Rekl bych ze tady rozhodne nejde o to 1% uzivatelu linuxoveho desktopu - spis jde o obrovsky trh mobilnich telefonu a mozna i o trh netbooku, ktery ma obrovsky rustovy potencial, kde ma Linux vyrazne vyssi zastoupeni, a kde se spekuluje o netboocich na kterych pobezi Android. Jeste uvidime, jestli se Google sikovne vyhnul zavislosti na necem co je pod kontrolou budouciho velkeho soupere, jestli naopak nestastne minul krasnou synergii zajmu spolu s Nokii proti ostatnim, a nebo jestli tady jen placam do vody... coz je nejpravdepodobnejsi.
A když už tady tak špekulujete, zkoušeli jste alespoň ten Qt port WebKitu?
A když už tady tak špekulujete, zkoušeli jste alespoň ten Qt port WebKitu?Ne, proc? Jak to souvisi se spekulovanim? Zatim spokojene pouzivam Firefox - podle toho co tak ctu se mi sice zda ze Webkit - at uz v Chrome nebo v necem jinem - bude do budoucnosti perspektivnejsi... jenze zatim me to nezajima, kvuli add-ons ktere pouzivam pro me bude FF zrejme jeste dlouho nenahraditelny. A kdyby ho v budoucnu udelali po vzoru Chrome vice-threadovy, aby mi zatuhnuti jednoho tabu nezatuhlo cely prohlizec, a kdyz budou pokracovat ve zrychlovani JavaScriptoveho enginu... tak budu s FIrefoxem spokojene zit v dokonale blazenosti.
Haha, tak ted jsem si toho taky všiml Jo, dobrej vtípek. Díky bohu, že Safari není napsané v QT. Ještě do něj dát ikonky z KDE a to by byl masochismus
Michael Pyne postrehol presne to isté.
I think what the real reason is, is that Ben Goodger likes GTK+ better, or is at least more familiar with it, and made the decision to use it. Which is fine, that’s his choice, and is probably borne out by his experience working with Netscape and working on the Firefox project. I just don’t see why he’s having to try to make up excuses after the fact.
Zařaď zpátečku ty spátečníku
A ještě by mě zajímalo v čem je GTK+ jako trabant a Qt jako BMW. Aspoň jednou. Jediné co bych zatím byl schopen akceptovat je rozdíl jak se v obou toolkitech programuje (a o tom mám ještě docela pochybnosti). A ty si snad programátor? A nebo v rychlosti vykreslování? Klidně si připojím něco co bude nahrávat výstup z grafiky a pak přímo na mém desktopu provedu Tomešovské srovnání(mám dokonce snad pocit, že Qt 4.5 neumí pracovat s XRenderem). A nebo v čem už proboha?
Ja jsem v Qt rok programoval na plny uvazek. Nemuzu to srovnavat s Gtk, protoze tam ta dlouhodoba zkusenost chybi, ale pokud by se mi nekdo pokousel namluvit, ze Qt je z hlediska programatora nejaky zazrak, pravdepodobne bych ho fyzicky napadnul, protoze jeste ted, par let pote, se mi zdaji sny o signalech a slotech.
Radu let jsem pouzival KDE, pozdeji jsem zacal pouzivat Gnome, vyzkousel jsem i KDE4 a zustal u Gnome. Nemyslim se, ze uzivatele KDE jsou pitomci, myslim si o nich jenom to, ze maji jine pozadavky nebo jine zvyky a KDE jim vyhovuje vic. Skoda, ze rada zdejsich uzivatelu KDE to nevidi aspon trochu podobne.
Já si to myslel. Ale třeba to budou jen jiné pohledy na slovo programovat. Pro jistotu dám link na původní vlákno. U mě vyskočily pochybnosti už když jsem četl:
Imho naklikať niečo v Qt Designer je miliónkrát rýchlejšie a jednoduchšie než v Glade, to sa nedá porovnávať proste
Tak konkretne na signalech a slotech mi vadil ten preprocesor. C++ proste zadne signaly ani sloty nema. Ale to nebyl hlavni problem, to byl jenom opruz, vic vadilo vecny zkoumani kodu Qt ve snaze prijit na to, proc zrovna tohle nefunguje i kdyz by melo a mailovani si s technickou podporou :) Ale byla to verze 3.neco, mozna uz je to ted jinak.
Ale jak rikam, neznam Gtk, takze nemuzu srovnavat. A nemel by to srovnavat ani kdokoliv jiny, kdi si zkusil napsat Hello word a precetl 2 tutorialy, protoze o tom to vazne neni.
Ale čo nepovieš!
Jasně, ale já prostě musel. Už na to začínám být pomalu alergický. Mám totiž zkušenost, že když někomu něco dovoluje něco naklikávat, tak to bude obhajovat i kdyby to bylo hovno nebeské. Není to teda zkušenost z oblasti toolkitů, ale jisté platformy…ale vždyť to je vlastně jedno.
No prave... jsou situace, kdy proste neni kam kliknout