Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Předseda vlády by měl mít možnost za jistých okolností vyhlásit takzvaný stav kybernetického nebezpečí a celý internet vypnout. A to třeba v případě ohrožení počítačovými piráty. Vláda dnes schválila věcný záměr zákona, který takový krok umožní.
Tiskni
Sdílej:
A jakpak to chtějí udělat technicky? Respektive stále mi připadá, že si neuvědomují, že ten internet není jen Seznam, Facebook a spol., ale že je na něm závislá ekonomika:Tak se prostě vypne Seznam.
A jakpak to chtějí udělat technicky?Nainstalují kill-switch do NIXu a/nebo do těch pár hostingových center co zbylo?
Respektive stále mi připadá, že si neuvědomují, že ten internet není jen Seznam, Facebook a spolJeště chybí YouTube, YouPorn, PornTube, Playboy.com, ale jinak se povedlo vyjmenovat celý _český_ internet.
Ještě chybí YouTube, YouPorn, PornTube, Playboy.com, ale jinak se povedlo vyjmenovat celý _český_ internet.Heh imho kdyby vypnuli tohle všechno, tak by nastala ještě horší katastrofa než, kterou by mohli způsobit nějací teroristi
Vypnutí DNS?
Ono jestli dojde k vypnutí DNS, tak se znehodnotí asi všechno, co má ve zdrojových kódech "čitelnou" adresu místo IP adresy A když jsem viděl psp a další věci co vznikaj tam nahoře, tak myslim že to skončí studenou válkou....ono brzo si bez DNS ani tu vodu nedokážeme ohřát
no jestli dojde k vypnutí DNS, tak se znehodnotí asi všechno, co má ve zdrojových kódech "čitelnou" adresu místo IP adresyJo ty myslíš jako že by si poslanecká sněmovna odhlasovala možnost vypnutí globálního DNS... vzhledem k tomu, že fungování některých DNS serverů je mimojiné bráněno i armádou USA, tak bych jim přál pěknou zábavu.
Já se právě docela bojim, že u nás se může stát cokoli. A to jsem vyloučil možnost, že "sběrač kabelů" nerozezná optiku od mědi (myslim že UPS se to už stalo a bylo to tady na ABC v blogu).
a uz nikdy neopustis basuUž hledám RFC IP Over heater pipe !
Toto je internet.
The video is currently unavailable.
Zaujímalo by ma ako budú mať vyriešenú bezpečnosť. Pretože tieto zásahy nie sú ako vypnutie žiarovky.
Ak by bola zanedbaná bezpečnosť a došlo by k spusteniu vypínaciej rutiny. To by nemuselo byť bez následkov. Uvediem ako príklad komunikácia medzi jednotlivými uzlami rozvodnej siete. Určite by nebolo prijemné kompletné zrútenie elektrizačnej sústavy, prípadne jej poškodenie neuváženým odpojením komunikačných systémov. Keďže je táto sústava prepojená s inými sústavámi EU, nestrhlo by to so sebou celú EU ? V prípade komunikácie s vonkajším svetom by to nemuselo nutne znamenať kolaps elektrizačnej sústavy. Ale nikto asi nevie čo urobia SCADA systémy pri takéjto udalost.
Podľa mňa by skôr pomohlo školenie užívateľov o zabezpečení vlastných systémov.
Uvediem ako príklad komunikácia medzi jednotlivými uzlami rozvodnej siete. Určite by nebolo prijemné kompletné zrútenie elektrizačnej sústavy, prípadne jej poškodenie neuváženým odpojením komunikačných systémov.Whooops, vona ta elektrika běhá přes internet? To jsme si soudruzi nepohlídali, příště se z toho musíme poučit. Zadám analýzu za dvě miliardy, kámoš je vodborník, ten to zfoukne.
Nie nebeží cez internet.
Napíš cez aké médium prebieha komunkácia riadiacích systémov ?
Ale ty se stejnak primarne predavaji GSM branou jako SMSCož bude imho jeden ze systémů, který budou chtít vypnout buď s internetem nebo v dalším kole(čku salámu).
Absolutně nijak, je to tlupa idiotů, co nadělá akorát víc škody než užitku.Zaujímalo by ma ako budú mať vyriešenú bezpečnosť. Pretože tieto zásahy nie sú ako vypnutie žiarovky.
Z jakých peněz že to ten stát bude platit? Aha, sakra.No, právě.
Z jakých peněz že to ten stát bude platit? Aha, sakra.No právě. V ČR je zodpovědnost zaměstnanců omezena na N jejich platů (N teď přesně nevím), u politiků nevidím ani to.
Mne pripadá takéto opatrenie ako nevhodné.
Nastáva otázka či pri zistení narušenia systému, už nie je daný systém pod kontrolou útočníka ? Ako iste sa vie, že rozumný útočník urobí opatrenia na prípad odpojenia od siete.
Podľa mňa by bol takýto krok ako pomoc útočníkový v dosiahnutí jeho ciela.
Inými slovámi toto nie je sranda. Takéto zásahy by maly byť dobre naplánované a zistené možné reakcie ostatných infraštrukturných systémov.
Tady se oficiálně někdo snaží zarazit útok na klíčovou infrastrukturu... tím, že útok dokončí za něj.
30. 5. 2012 09:31, autor: aha aktualizováno 30. 5. 2012 19:27Ooooold. A navíc tam tu povinnost "vypnout internet" nikde nevidím. Akorát
Jedinou podstatnou změnou pro soukromoprávní subjekty bude oproti normálnímu režimu podle zákona o kybernetické bezpečnosti zavedení povinnosti poskytovatelům služeb elektronických komunikací a subjektům zajišťujícím sítě elektronických komunikací provádět protiopatření stanovená NBÚ. Protiopatření budou oznamována prostřednictvím kontaktních údajů, které tito poskytovatelé sdělili provozovateli národního CERT/CSIRT, které jsou sdíleny NBÚ.a
Protiopatření – úkony a činnosti, jichž je třeba k ochraně sítí elektronických komunikací nebo informačních systémů před negativním dopadem kybernetické bezpečnostní události (např. instalace nové verze antiviru, úprava bezpečnostních pravidel firewallu, instalace bezpečnostních záplat informačního systému).Jo, teoreticky může být protiopatření stylu
iptables -I OUTPUT -j DROP
, ale...
Ooooold. A navíc tam tu povinnost "vypnout internet" nikde nevidím. AkorátTakže kachna?
Takže kachna?Kachna to není. Viz Připomínkové řízení k návrhu věcného záměru zákona o kybernetické bezpečnosti. Samozřejmě u novinářů (ani z ČT) nelze žádné věcné informace hledat, přečtěte si to. K variantě přímé regulace ("stát prostřednictvím svých orgánů přímo kontroluje a reguluje fungování služeb informační společnosti") NBÚ konstatuje (str. 26-27):
Vzhledem k extrémní ekonomické a organizační náročnosti, jakož i k velmi problémové ústavní konformitě, se varianta přímé regulace jeví být v současné situaci nevhodnou a prakticky neproveditelnou.
Je tady dneska jeste nekdo clenem CZFree?Rád bych. Existuje CZFree v podobě, kdy by člověk mohl být jeho členem?
ale komunitni infrastrukura zda se jeste nerekla sve posledni slovo.Poslední slovo sice neřekla, ale podle mě už bude vždycky doménou pár geeků. CZFree-style sdružení totiž málokdy dokážou poskytovat kvalitu připojení k internetu (tedy k ostatním) odpovídající dobře vedené malé firmě. A propojení mezi sebou. Jasně, na sousedské sdílení je to fajn, ale jak to jde do většího rozsahu, tak kolikrát bývá propojení přes internet spolehlivější a třeba i rychlejší. Holt anarchie má své kouzo ale i svá úskalí.
Ale vždyť oni to přece nevypnou nadobro.....ne úmyslně
Myslim že hodně lidem by stačilo jedno demonstrační vypnutí a brzo by se rozjela paralelní síť
[necas@internet ~]$ supremier ifdown "*.cz"ps: takový ohlas snad nesklidila ani "paní Věra", a to nebylo radno brát její slova na lehkou váhu. Tehdy ten zkušební balónek vypuštěný tajnými službani všichni podcenili, a teď se najednou diví.
[necas@internet ~]$ telnet *.cz Login: su premier Access granted, uid=0 [necas@* ~]$ halt