Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vyšla vývojová verze xf86-video-intel 2.7.99.1. Odstraňuje podporu XAA a EXA, protože nepodporují GEM (2D akceleraci obstarává UXA), a také DRI1. Tímto se změnšil objem kódu o 10 % a vývojářům to velice usnadní další vývoj. Kromě toho vylepšuje běh X serveru bez DRI. Kvůli těmto změnám je potřeba mít xorg-server 1.6 nebo novější.
Tiskni
Sdílej:
Odstraňuje podporu XAA a EXA, protože nepodporuje GEM (2D akceleraci obstarává UXA)
To mi nedává smysl. Nemělo tam být "…protože podporuje GEM"?
Nebylo to mysleno tak, ze ty dva nepodporuji GEM?
Qt 4.5.0 (prý ta 4.5.1 přináší víc bugů než opravuje...)Nevšiml jsem si ničeho; kdo to tvrdí?
>Ach jo, Intel i AMD jdou hezky s vývojem dopředu..
To ještě neznamená, že jsou použitelné. Poslední půlrok se s Intelem nemůžu domluvit a to hned na několika distrech. Na starých čipsetech jsou velké problémy, na nových jede, ale s EXA pomalu. s zas UXA nefunguje tak jak má atd. atd. atd.
Taky mi s nejnovejsima driverama jede akcelerace na polovinu toho co jela pred rokem
Mam stejny pocit. Navic se na klasickych notebookovych 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07) VELICE silne projevuje napr. tearing, takze pro prehravani filmu jsou nepouzitelne...
(Tearing - horizontalni trhani obrazu, jako kdyz presmiknete fotku)
XVideo hardwarově zvětšuje a mění jas, kontrast a v těch novějších kartách děla i některé další tranformace. U klasického x11 výstupu musí tohle odedřít procesor.
Takže pokud si to video nepustíte zvětšené přes celou obrazovku a se standardní světlostí apod., tak ten rozdíl rozdíl je fakt jen režie X protokolu, což na nových strojích není tak patrné.
popravdě mám ten samý pocit. A obecně mám pocit, že často starší drivery fungovaly lépe.
Nechápu, co s tím furt máte. Nevím sice, jak na tom byl před rokem, ale teď mi funguje bez nějakých velkých problémů...
... ale až bude vše hotovo tak si budeme jen chrochtat. Holt daň za vývoj a přechod.
Jede pod 2.6.30 jak má VMware server 1.0.x? Nevíš? Kvůli němu jsem musel downgradovat z 2.6.29 - ani po dvou patchích co jsem našel nešly spouštět lokální VM :(
Mě se ani nenastartují Xka s virtualním monitorem a spuštěným UXA, snad to brzy opraví, XAA to naštěstí stále jistí