Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Počítač s procesorem ARM:
by mě zajímal jako desktop |
|
42% (441) |
by mě zajímal jako HTPC |
|
56% (587) |
by mě zajímal jako server |
|
47% (491) |
bych zatím nekupoval |
|
9% (100) |
mě vůbec nezajímá |
|
12% (126) |
Celkem 1053 hlasů
Vytvořeno: 23.2.2011 13:02
Tiskni
Sdílej:
ale mít doma server je tak trošku zbytečnost
Já si zase nedokážu představit jak někdo, kdo má doma více než 2 počítače může žít bez serveru..
A ze jich tady za poslednich nekolik dekad spadlo
Ono to není tak drahé jak se válná většina lidí domnívá, při správném užití power managementu se dá vejít do tisícovky měsíčně na vcelku výkonný server. Ale samozřejmě uznávám že pod pojmy "tak drahé" a "relativně výkonný" si množí lidé představí leccos
No, mě se zdá, že ARM v notebooku zas tak lehce nebude.Vidíš, mě se každou chvíli zdá o tom, že v mém notebooku už nebude x86 :) a bude klid. Počítám, že si to tak do roka splním.
Taktéž, nokia n800
Navíc jsem moc nepochopil, jak to bude se slotem na kartu, ideálně bych si představoval dva SDHC nezmenšené.což o to, formát microSD není takovej vopruz, pokud člověk netouží zrovna po největších dostupnejch na trhu, tak ten cenovej rozdíl není tak strašnej, ale mít slot pod baterkou, jejímž vyndáním přijdu o systémovej čas (nemluvě o nutnosti vypnout/zapnout, což je na dlouhý lokte), to je hovadský ...
radši počkat domů
No to právě někdy není tak jednoduché. 4GB kartu za těch několik dní snadno zaflákám (holt RAW, expoziční řady atd.) a nechci si huntovat baterie prohlížením a mazáním ve foťáku.
... a notebook a netbook a tablet, ale s riadnou distribúciou, s plným KDE / GNOME / etc (plným čo do funkcionality, UI môže byť priohnuté)
sice Adobe reader naistalovany mam, ale na prohlizeni PDF pouzivam chrome/chromium je to rychlejsi a na baterku to zere mic nez adobe.Hmmm, asi jsem žil mnoho let v bludu, že v prohlížeči se to zobrazuje přes plugin toho Acrobat Readeru (nebo jiného PDF prohlížeče.)
prectu si v nem co potrebuji? prectu, me to staci, tobe to nenutim.Ne, fakt nepřečtu. Proboha, ten krám neumí ani stránkování. O ukládání jsem už psal a tisk jak jsem zjistil taky správně nefunguje. To je jak s kyjem na mamuta - a ještě tu příšernost vnucují lidem defaultně a vypnout to jde akorát přes about:plugins. Ufff.