T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Když kolem mě šla zpráva, že Google už zprovoznil svého IM Google Talk, hned jsem se o to začal zajímat. Hlavně mě zajímalo jestli to opravdu funguje na Jabberu. Ono to opravdu funguje na jabberu, ale musím říct, že jsem byl jinak docela zklamán. Je to sice jen beta, ale už začátek nicmoc. SSL certifikát si podepsali sami, v seznamu služeb není jediná služba, nejde si tam uložit o sobě informace do vCard. Tohle byly jen blbosti, které mi nevadí, to co mi vadí teprve přijde: nejde posílat zprávy na jiné Jabber servery. Když napíšu kamarádům na njs.netlab.cz, tak se mi můj text vrátí. Opravdu doufám, že tu komunikaci s jinými servery to časem rozchodí, jinak se z toho stane další téměř proprietární síť.
Když jsem se ptal na IRC, nebo po firmách co dělají profesionálně WiFi na to, jak snížit softwarově packet loss, tak mě všichni považovali za blázna. Ale mě se to podařilo. Sice mi radikálně vzrostly odezvy, ale i to se dá přežít mnohem lépe jako současný packet loss kolem 40% (u 15000 bytového pingu).
Upozornění: Nejde o reálné snížení packet loss nastavením síťové karty a jádra OS, jde pouze o způsob jak ten packet loss schovat tak, aby nedělal problémy programům, které se z něj normálně neumí vzpamatovat.(Update 25.8)
Už několika lidem se podařilo rozchodit graficky mód Mac OS X pro x86 na klasickém intelu. Zatím je to prý dost nestabilní a pomalé, ale aspoň trochu to chodí.
Více třeba na:
http://www.strengholt-online.nl/osx_howto/index.htm
Zajímavé zdroje informací o postupu:
http://www.osx86.classicbeta.com/wiki/index.php/Main_Page
http://www.research.gwgaming.net/wiki/index.php?title=Main_Page
http://www.concretesurf.co.nz/osx86/
Citace ze včerejšího dílu Smallville: Ten den se blíží!
Po dlouhé době jsem si vybral poštu, začal jsem si pročítat mailinglisty a nestačím se divit. Jednak jsem se dozvěděl, že na Primě někdo likviduje dřevomorku úpravou mikrovlnky na jakési dělo. Už vidím jak tím někdo usmaží souseda. Ale našel jsem i docela zajímavý Open Source projekt. Dokonce ten projekt funguje i v Linuxu. Jedná se o program na návrh desek plošných spojů: Kicad. Zvládá to i 3D náhledy. Určitě to bude zajímavě. Ještě jsem to moc nezkoušel, ale asi se konečně zbavím kombinace wine + PlotPC. Vlastně ani nevím o dalším free programu na návrh DPS pod Linux. Eagle je tuším omezený na jistou velikost desky, pak už to chce placenou verzi.
Před pár dny se na trackery dostal 2.43GB soubor s variantou operačního systému Mac OS X pro platformy x86. Je to tedy zatím verze na testování, nic oficiálního. Navíc se to zatím nikomu nepodařilo na normálním stroji plně rozchodit. Jsou s tím hlavní 2 problémy. Nikdo zatím nemá potřebný TCPA/TPM DRM chip a není moc procesorů s SSE3. Naštěstí vývoj pokračuje. Pro Darwina už existuje patch, který simuluje ten chip a pomalu vzniká i náhrada SSE3.