Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Když kolem mě šla zpráva, že Google už zprovoznil svého IM Google Talk, hned jsem se o to začal zajímat. Hlavně mě zajímalo jestli to opravdu funguje na Jabberu. Ono to opravdu funguje na jabberu, ale musím říct, že jsem byl jinak docela zklamán. Je to sice jen beta, ale už začátek nicmoc. SSL certifikát si podepsali sami, v seznamu služeb není jediná služba, nejde si tam uložit o sobě informace do vCard. Tohle byly jen blbosti, které mi nevadí, to co mi vadí teprve přijde: nejde posílat zprávy na jiné Jabber servery. Když napíšu kamarádům na njs.netlab.cz, tak se mi můj text vrátí. Opravdu doufám, že tu komunikaci s jinými servery to časem rozchodí, jinak se z toho stane další téměř proprietární síť.
Když jsem se ptal na IRC, nebo po firmách co dělají profesionálně WiFi na to, jak snížit softwarově packet loss, tak mě všichni považovali za blázna. Ale mě se to podařilo. Sice mi radikálně vzrostly odezvy, ale i to se dá přežít mnohem lépe jako současný packet loss kolem 40% (u 15000 bytového pingu).
Upozornění: Nejde o reálné snížení packet loss nastavením síťové karty a jádra OS, jde pouze o způsob jak ten packet loss schovat tak, aby nedělal problémy programům, které se z něj normálně neumí vzpamatovat.(Update 25.8)
Už několika lidem se podařilo rozchodit graficky mód Mac OS X pro x86 na klasickém intelu. Zatím je to prý dost nestabilní a pomalé, ale aspoň trochu to chodí.
Více třeba na:
http://www.strengholt-online.nl/osx_howto/index.htm
Zajímavé zdroje informací o postupu:
http://www.osx86.classicbeta.com/wiki/index.php/Main_Page
http://www.research.gwgaming.net/wiki/index.php?title=Main_Page
http://www.concretesurf.co.nz/osx86/
Citace ze včerejšího dílu Smallville: Ten den se blíží!
Po dlouhé době jsem si vybral poštu, začal jsem si pročítat mailinglisty a nestačím se divit. Jednak jsem se dozvěděl, že na Primě někdo likviduje dřevomorku úpravou mikrovlnky na jakési dělo. Už vidím jak tím někdo usmaží souseda. Ale našel jsem i docela zajímavý Open Source projekt. Dokonce ten projekt funguje i v Linuxu. Jedná se o program na návrh desek plošných spojů: Kicad. Zvládá to i 3D náhledy. Určitě to bude zajímavě. Ještě jsem to moc nezkoušel, ale asi se konečně zbavím kombinace wine + PlotPC. Vlastně ani nevím o dalším free programu na návrh DPS pod Linux. Eagle je tuším omezený na jistou velikost desky, pak už to chce placenou verzi.
Před pár dny se na trackery dostal 2.43GB soubor s variantou operačního systému Mac OS X pro platformy x86. Je to tedy zatím verze na testování, nic oficiálního. Navíc se to zatím nikomu nepodařilo na normálním stroji plně rozchodit. Jsou s tím hlavní 2 problémy. Nikdo zatím nemá potřebný TCPA/TPM DRM chip a není moc procesorů s SSE3. Naštěstí vývoj pokračuje. Pro Darwina už existuje patch, který simuluje ten chip a pomalu vzniká i náhrada SSE3.