Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Možná jste si někteří všimli nového kolegy s nickem ADIO, který hned začal chrlit jeden blog za druhým.
Nezúčastněného pozorovatele na nich zaujme zejména komolení češtiny do jakéhosi neznámého tvaru, až mi to chvílemi připadá, jako by to psal translator a ne člověk. Z diskusí pod blogy je několikrát vysloveno podezření, že ač se ADIO prezentuje (A) jako napůl Polák a napůl Čech, tak to spíš vypadá, že (B) si (z nás) jen dělá srandu. Což se mu podle příspěvků i daří, někteří diskutující jeho styl převzali bez výhrad, je radost to pak číst a každopádně je to pro mě příjemné osvěžení
Tiskni
Sdílej:
Znaková řeč a klasická čeština jsou dva naprosto rozdílné jazyky s rozdílnou stavbou vět.Jinou stavbu oproti češtině mají i cizí jazyky, a přesto se je lidé naučí. Nemyslím si, že by to muselo souviset.
nemá potřebu vyvracet ani dokazovat, vůbec nemá potřebu se hájit. Což je zajímavé a o něčem to svědčí.Ano, je do další důkaz mé teorie, že se jedná o nepříliš povedeného bota. Pravda, čekal bych to spíš na IRC, ale třeba se časy mění a někoho napadlo nasadit "umělou inteligenci" na diskusní fóra a blogy, aby potrápil místní diskutéry a pobavil se, jak si vykládají se skriptem.
a) pořádně mu to nandat, zostudit až vyhnat z webu
b) prostě to nečíst, popř. blokovat
Hmm. To jste mě zmátl. Ty vaše blogy působí tak radostně, že jsem měl i tu nestandardní češtinu za takové záměrné zpestření.Napsal něco, co tu radostnost vylučuje? Mě jeho projev připadá takový roztomilý. A to, že je nedoslýchavý je pro mě naprosto postačující vysvětlení, jeho větné stavby. Zvláště když je navíc napůl polák a určitě nepřečetl tolik českých knížek jako já.