Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Možná jste si někteří všimli nového kolegy s nickem ADIO, který hned začal chrlit jeden blog za druhým.
Nezúčastněného pozorovatele na nich zaujme zejména komolení češtiny do jakéhosi neznámého tvaru, až mi to chvílemi připadá, jako by to psal translator a ne člověk. Z diskusí pod blogy je několikrát vysloveno podezření, že ač se ADIO prezentuje (A) jako napůl Polák a napůl Čech, tak to spíš vypadá, že (B) si (z nás) jen dělá srandu. Což se mu podle příspěvků i daří, někteří diskutující jeho styl převzali bez výhrad, je radost to pak číst a každopádně je to pro mě příjemné osvěžení
Tiskni
Sdílej:
Znaková řeč a klasická čeština jsou dva naprosto rozdílné jazyky s rozdílnou stavbou vět.Jinou stavbu oproti češtině mají i cizí jazyky, a přesto se je lidé naučí. Nemyslím si, že by to muselo souviset.
nemá potřebu vyvracet ani dokazovat, vůbec nemá potřebu se hájit. Což je zajímavé a o něčem to svědčí.Ano, je do další důkaz mé teorie, že se jedná o nepříliš povedeného bota. Pravda, čekal bych to spíš na IRC, ale třeba se časy mění a někoho napadlo nasadit "umělou inteligenci" na diskusní fóra a blogy, aby potrápil místní diskutéry a pobavil se, jak si vykládají se skriptem.
a) pořádně mu to nandat, zostudit až vyhnat z webu
b) prostě to nečíst, popř. blokovat
Hmm. To jste mě zmátl. Ty vaše blogy působí tak radostně, že jsem měl i tu nestandardní češtinu za takové záměrné zpestření.Napsal něco, co tu radostnost vylučuje? Mě jeho projev připadá takový roztomilý. A to, že je nedoslýchavý je pro mě naprosto postačující vysvětlení, jeho větné stavby. Zvláště když je navíc napůl polák a určitě nepřečetl tolik českých knížek jako já.