Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Před několika dny vyšla první betaverze Opery 10.0. Vzhledem k tomu, že Opera je jako webový prohlížeč průběžně ve velmi rychlém vývoji, většina změn, které přináší jsou spíše evoluční nežli revoluční povahy, přesto jsou však nové schopnosti Opery 10.0 velmi zajímavé. Pojďme se tedy na ně podívat blíže.
Jednou z asi nejzásadnější změn v Opeře 10.0 je nasazení inovovaného renderovacího jádra Presto 2.2. Tím, že renderovací jádro Opery patří mezi nejrychlejší, se Opera pyšní již delší dobu, přesto však Opera pracuje na dalších zrychleních. Z těch pro uživatele asi nejznatelnějších je zrychlení práce z Flashem, který je funkční prakticky okamžitě po načtení webové stránky - typicky v případě Youtube.com již není třeba čekat jednu až dvě sekundy na zobrazení okna Flashe, nyní se zobrazuje současně s načtením webové stránky. Zároveň se zlepšila stabilita operapluginwrapperu, a tak je práce s Flashem spolehlivější.
Opera 10.0 beta 1 - Informace o verzi
Kromě zrychlovací mánie mezi renderovacími jádry zuří i souboje ve zvládnutí nejrůznějších testů prohlížečů. Jedním z nich je Acid 3, který Opera od verze 10.0 alpha zvládá na 100 bodů ze 100.
Razantními změnami prochází i e-mailový klient Opery, který (konečně!) bude schopen vytvářet i e-maily v HTML formátu. Do e-mailů tak bude možné vkládat obrázky přímo do textu, upravovat formátování a od verze 10.0 beta 1 bude možné do zápatí e-mailu v HTML například vložit fotografii. V nastavení e-mailového klienty se pak objevila i možnost opožděného mazání mailů ze serveru.
Kromě funkčních změn pak Operu zasahují i ty kosmetické. Kromě nového a dle mého názoru velmi povedeného decentního vzhledu k nim patří nová možnost zvětšení tabů (záložek, či karet ), ve kterých se zobrazí náhledy otevřených webových stránek. Netuším, do jaké míry je tato nová vlastnost užitečná, nicméně jak je vidět, naprogramovat to lze. Nově (pokud o novinku nejde, pak se omlouvám) lze i nastavit pozadí speed dialu. Speed dialu se týká i návrat možnosti otevření předvolené stránky kliknutím kolečkem myši (v Opeře 9.6x došlo k vložení textu ze schránky).
Nově zpracované záložky, Speed Dial s pozadím od SUSE
Majitele mobilních telefonů s Operou Mini pak jistě potěší možnost synchronizace záložek s mobilním zařízením.
Tak trochu spíše otravnou novinkou Opery 10.0 je pak kontrola pravopisu, samozřejmě (zatím) bez podpory češtiny. V porovnání s alfaverzí Opery 10.0 pak došlo k několika dalším změnám - byla zlepšena stabilita samotné Opery, která v alfaverzi čas od času spadla, zmizel český překlad, a byla opravena práce s UTF-8 v e-mailovém klientu. Stále ale zůstává neopravena chyba, kdy při přepnutí odesílatele emailu zůstává v mailu "viset" původní patička. Vcelku je tedy možné Operu 10.0 beta bez velkého rizika nasadit i pro běžné použití. Nicméně pro náruživé testery nového software je potřeba doplnit jednu výstrahu - Opera 10.0 bez varování změní konfigurační soubory e-mailového klienta. Pokud tedy chcete Operu 10.0 vyzkoušet, zazálohujte svůj adresář ~/.opera
, neboť při případném návratu zpět ke stabilní verzi 9.64 již kvůli novým konfiguračním souborům nebudete mít k e-mailům přístup.
Tiskni
Sdílej:
Jedním z nich je Acid 3, který Opera snad jako jediný prohlížeč v alespoň beta stádiu zvládá na 100 bodů ze 100.Kedy prestal WebKit (a teda aj prehliadače na ňom založené) zvládať Acid3 test na 100/100? :) Inak to s tým rýchlejším štartom Flash znamená, že sa načítava pred tým, ako je vlastne jasné, či ho tá stránka bude potrebovať?
Kedy prestal WebKit (a teda aj prehliadače na ňom založené) zvládať Acid3 test na 100/100?Na Webkitu mám založené Qt4 Demo Browser a Rekonq, oba dva mi dávají jenom 98/100 (Qt 4.5, verzi WebKitu netuším). Jinak co se týče Flashe, asi to tak bude, protože třeba právě na Youtube se videa spouštějí ještě před tím, než jsem schopen nějakým způsobem je zastavit. Podle nastavení to asi jinak udělat nejde (kromě zakázání Flashe). Je fakt že něco jako Flash-on-click by nebyla špatná funkce (to má tuším Midori?)
Bohužel nemám k dispozici Safari 3, ale myslím si, že Safari 4 to zvládají krapet déle než Opera 10
Jj, tak nějak to vlastně bylo. Matně si na to vzpomínám, ale jsem línej to hledat
Opera 10.0 - na co se těšitJá se netěším - už přes týden spokojeně používám =)
~/.opera
jsem si samozřejmě nezazálohoval Vyzkouším, snad se videa na youtube, nebudou tak sekat jako v 9.64.
OPERAPLUGINWRAPPER_PRIORITY=0 opera &Alebo to rovno strcit do /etc/profile pre vsetkych.