Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Od nepamněti jsem používal na prohlížení dokumentů především Ghost View. Na několik málo knížek, co mám ve formátu DeJaVu jsem používal oficiální prohlížeč, který mne, jakožto milovníka gtk, příliš neoslovil. Jelikož poslední dobou si občas Ghost View nějak neporadil s některýmy pdf, hledal jsem náhradu. A ta spadla z čistého nebe a doslova mě ohromila. (POZOR, ~200 kB obrázků)
Především zobrazovat dokumenty ve formátu pdf, dvi, dejavu a postscript. Asi nejlepší je podpora pdf, která umí věci, o kterých se mi nesnilo.
Podpora pdf je takřka dokonalá, dokonce je podporováno vyhledávání. toto vyhledávání nemáproblém s českou diakritikou, tedy alespoň ne na dokumentech tvořených TeXem -- ať už pdftexem, nebo dvipdfm. Také funguje select&paste z pdf, opět včetně diakritiky.
Subjektivním hodnocením je podpora formátu djvu dostatečná.Vzhledem k povaze formátu nefunguje ani vyhledávání, ani select&paste.
Podpora dvi je vcelku dostatečná, ale bohužel není naimplementováno ani vyhledávání, ani kopírování textu.
Tady mě trochu evince zklamalo, kromě absence podpory vyhledávání a kopírování, narazil jsem i na prapodivné problémy s anti-aliasingem.
Evince se mi moc líbí na prohlížení pdf. Přijde mi použitelné na prohlízení djvu a dvi. Skoro nepoužitelné je na postscript, díky divnému (asi žádnému) antialiasingu.
Tiskni
Sdílej:
Taky bych se přidal.