Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nejakou dobou se zabyvam otazkou, jestli je mozne koupit pouzitelny notebook do 6000,- Kc ?
Nepotrebuju nejaky extra vykon (coz je z mych financnich moznosti celkem jasne), hlavni vyuziti bude Internet a Mail. Kdyby byl schopny prehrat nejaky film, nebo MP3, aniz by to sezralo cely vykon pocitace, rozhodne bych se nezlobil.
Hodila by se vestavena sitovka a zvukovka, modem nepotrebuju. WiFi asi budu muset koupit zvlast, s cimz pocitam.
Zrejme prichazi v uvahu pocitac s taktovaci frekvenci processoru nekde mezi 133Mhz az 3-400Mhz, RAMka nekde kolem 64MB, disk 4,6 - 6GB.
Zajima me, co ma nejvetsi vliv na celkovy vykon pocitace. Jestli bude treba ve finale rychlejsi pocitac s pomalejsim processorem, ale vetsi RAM, nez obracene.
Jako OS planuju zkusit NecoBSD (chci si overit zvesti o rychlem systemu), nebo (kdyby to nevyslo) ArchLinux. Normalne pracuju v KDE, ale tady bych asi zkusil XFCE, nebo neco na ten zpusob.
Dalsi vec, ktera mi vrta hlavou je to, jestli by se mohlo stat, ze koupim mrchu, ve ktere se mi potom treba nepovede rozbehnout Linux (resp. FreeBSD) vubec, nebo nepojede neco duleziteho (uspavani, baterie,...)
Pokud tedy nekdo mate nejaky postreh, napad, nebo radu k tematu, napiste to prosim do dizkuze.
Dekuji
Tiskni
Sdílej:
No, nedavno jsem koupil Toshib Satellite Pro 440CDT (p133, 148MB ram, 2GB harddisk) za 2800 - chce se to divat kazdy den na bazary, treba na jarmark - dobra nabidka je vetsinou druhy den uz pryc...
Ten typ co mi ho prodával říkal, ze na baterku vydrzi 15 minut...mi vydrzi dve a pul hodiny...nevim kde se stala chyba, asi se na poste rozhodli, ze udelaji dobry skutek :_)