Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nejakou dobou se zabyvam otazkou, jestli je mozne koupit pouzitelny notebook do 6000,- Kc ?
Nepotrebuju nejaky extra vykon (coz je z mych financnich moznosti celkem jasne), hlavni vyuziti bude Internet a Mail. Kdyby byl schopny prehrat nejaky film, nebo MP3, aniz by to sezralo cely vykon pocitace, rozhodne bych se nezlobil.
Hodila by se vestavena sitovka a zvukovka, modem nepotrebuju. WiFi asi budu muset koupit zvlast, s cimz pocitam.
Zrejme prichazi v uvahu pocitac s taktovaci frekvenci processoru nekde mezi 133Mhz az 3-400Mhz, RAMka nekde kolem 64MB, disk 4,6 - 6GB.
Zajima me, co ma nejvetsi vliv na celkovy vykon pocitace. Jestli bude treba ve finale rychlejsi pocitac s pomalejsim processorem, ale vetsi RAM, nez obracene.
Jako OS planuju zkusit NecoBSD (chci si overit zvesti o rychlem systemu), nebo (kdyby to nevyslo) ArchLinux. Normalne pracuju v KDE, ale tady bych asi zkusil XFCE, nebo neco na ten zpusob.
Dalsi vec, ktera mi vrta hlavou je to, jestli by se mohlo stat, ze koupim mrchu, ve ktere se mi potom treba nepovede rozbehnout Linux (resp. FreeBSD) vubec, nebo nepojede neco duleziteho (uspavani, baterie,...)
Pokud tedy nekdo mate nejaky postreh, napad, nebo radu k tematu, napiste to prosim do dizkuze.
Dekuji
Tiskni
Sdílej:
No, nedavno jsem koupil Toshib Satellite Pro 440CDT (p133, 148MB ram, 2GB harddisk) za 2800 - chce se to divat kazdy den na bazary, treba na jarmark - dobra nabidka je vetsinou druhy den uz pryc...
Ten typ co mi ho prodával říkal, ze na baterku vydrzi 15 minut...mi vydrzi dve a pul hodiny...nevim kde se stala chyba, asi se na poste rozhodli, ze udelaji dobry skutek :_)