Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
...tentokrát ještě abstraktnější
Jak se tak snažím lidem vysvětlit, proč nepoužívám ICQ ale Jabber (a při příležitosti se je pokusit konvertovat), tak musím mít nějaké přesvědčivé argumenty. A jelikož ty pro mě nejvýznamnější jsou tak trochu filosofické a tak trochu technické, musím mít způsob, jak tyto důvody přiblížit i lidem, kteří nechtějí a nepotřebují vědět, proč je decentralizovaná síť a otevřený protokol lepší. Pokud tedy je i srovnání s e-mailem příliš vzdálené normálnímu životu, chci to zkusit ještě jinak. Zde si jednak urovnám myšlenky a jednak sem můžu lidi odkazovat.
Ačkoli se ten problém týká i Skypu, Wordu, Excelu, Powerpointu a hafo dalších věcí, tak tohle píšu hlavně jako ICQ x Jabber.
Když bude chtít Alice konečně říct Bobovi, co si o něm myslí, tak má několik možností. Předpokládejme, že chce napsat dopis.
Aby mohl Bob dopis přečíst, musí rozumět jazyku, kterým je dopis napsán.
Pokud bude Alice vtipná a napíše dopis třeba čínsky, tak ačkoli Bob čínsky neumí, není ztracen. Může se totiž čínsky naučit. Nebo si najmout překladatele. Nebo si zaplatit kamaráda, který se čínsky naučí. Zkrátka situaci může vyřešit díky tomu, že čínštinu se nikdo nesnaží utajit.
Pokud ale bude zlá, použije pro zapsání dopisu jakési exotické nářečí, kterému na světě rozumí všehovšudy ona a jedna Africká famílie. To by Bobovi přineslo spoustu problémů navíc. Pokud bude chtít dopisům od Alice rozumět, nezbyde mu než přinést si domů člena oné famílie aby mu tlumočil Aliciny dopisy. Naučit se jazyk taky nemůže, protože ta famílie si to chce uchovat pro sebe. Poslední možnost je porovnávat nějaký čas originály s překlady a zkusit si podle toho jazyk odvodit, ale všichni cítíme, že to není ono.
ICQ je je jako ten exotický dialekt, protože se neví, jakým způsobem spolu ICQ programy komunikují, kromě toho, co bylo vyčteno pozorováním síťového provozu (tak mohly vzniknout klienty jako Miranda, SIM, Trillian, a vůbec všechny, které nejsou oficiálně od ICQ.com
Jabber je jako jakýkoli jazyk, kterému se můžeme naučit, protože jeho protokol je přesně zdokumentován a dokonce jeho základ je standardizován mezinárodní organizací IETF.
Pokud bude chtít Alice poslat dopis Bobovi, udělá to:
a) Jako ICQ: Pošle dopis na poštu někam do USA, kde se podívají na adresu a pošlou jej k Bobovi.
b) Jako Jabber: Pošle dopis na svou nejblížší pobočku pošty, kde se podívají na adresu a pošlou to dál směrem k Bobovi (ať už přímo, pokud je Bob ve správě tetéž pošty nebo na poštu, která Boba zná)
Já bych odpověděl b), jak Vy?
Tiskni
Sdílej: