O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Rozhodl jsem se tohle napsat proto, abych měl co dávat lidem jako jeden z důvodů, proč by měli přejít na Jabber a nepoužívat Skype. Asi to málokoho přesvědčí, ale taková banalita mě teda neodradí
Když si představím, že by všechny protokoly měly být uzavřené, běhá mi hrůzou mráz po zádech. Tak třeba kdyby byl e-mail uzavřená technologie, jak by to asi vypadalo? Předpokládám, že by to nemělo daleko k dnešní situaci na poli Instant messengerů. Každý poskytovatel mailu by používal svůj vlastní protokol pro příjem a odesílání pošty, měl by svůj vlastní program, kompatibilní jen s jeho konkrétním produktem, nevalné kvality a se spoustou balastu (chci říci features) navíc a oblíbeným bonusem - reklamou. Kdyby někdo chtěl být nedejbože v kontaktu s někým od konkurence musel by si nainstalovat další program výše uvedených vlastností.
A můžeme si představovat dál: Lidi, které nebaví mít na počítači tolik nesmyslů (a chtějí si to narvat do jednoho programu) a lidi, kteří používají nějakou platformu, pro kterou daný klientský program není a chtějí si posílat emaily musejí vymyslet řešení. A jelikož se jedná o uzavřenou a nedokumentovanou technologii, tak jim nezbyde nic jiného než sledovat provoz na síti a domýšlet se, jak to zhruba asi tak funguje. Časem to dotáhnou tak daleko, že už ten protokol někomu třeba uzavřený připadat nebude. Takže jsme ve fázi, kdy už zhruba víme, jak to funguje, ale pořád tomu něco chybí... Co by to tak... hm... Jak zní to v téhle imaginární době zapovězené slovo, před lety vymazáno ze slovníků? Dokumentace? Jistota? Otevřenost? Decentralizace? Jednota? Nebo všechno dohromady? Dokud totiž systém nebude splňovat tohle, tak bude pořád uzavřený. Nebudeme mít jistotu, že se vyzkoumaný způsob komunikace nezmění, aby firma nepřišla o zisky.
Přirovnání k e-mailu má inspiraci v jedné diskusi na jakémsi polském jabber fóru, kterou nemohu najít. Taky jsem tam někde narazil na fajné motto (v souvislosti s argumentem, že komunikátor XYZ používá YZX lidí): "Lidi, jezte hovna, miliony much se přece nemohou mýlit"
Tiskni
Sdílej:
Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?
Můžete si vybrat klientský program ... Navíc je Jabber jako jediný IM systém prost veškerých reklamTo stejné, i pro ostatní protokoly mám k dispozici spoustu klientů a bez reklamy.
Seznam vašich kontaktů je uložen na serveru. Je vám tedy přístupný odkudkoli, z jakéhokoli počítače a díky množství klientů i z různých operačních systémů. S použítím jabberappletu nebo webjabu se můžete přihlásit dokonce i přes webový prohlížeč.U icq tohle nemůžu? Je fakt, že ukládání kontaktů je tam docela mizerně udělané, zvlášť za situace, kdy používám více klientů. Z toho hlediska je zlatý licq, protože kašle na registrace.
Jabber je bezpečný. Vaše konto je chráněné heslem, se serverem se můžete spojit přes kódovaný protokol SSL a používat šifrování a digitální podpis přes PGP.První plus, ale já nešifruji a nepodepisuji (zatím) ani e-mail, takže to asi nevyužiji, ale do budoucna se to může hodit. Tak s tou nevědomostí něco udělej a napiš sem, jak na icq via jabber. Jaké jsou zkušenosti a jak je to spolehlivé, které klienty použít. Vem si, že za situace 100% icq, 0% cokoliv jiného nemám potřebu zkoumat cokoliv jiného.
Ale pozor! Kopete, Gaim, Miranda a další se na ty služby připojují přímo, čili máte dohromady několik spojení se servery, navíc, když si sednete k jinému počítači, tak si všechny účty musíte znova nastavovat. U Jabberu stačí nastavit pouze transportní agenty - a máte pouze jedno spojení - s jabber serverem - a ten je spojený se vším ostatním. A když někam příjdu, sednu, zapnu Jabber klienta (existuje spousta webových verzí) a voa'la - mám vše jak má :) A aby nedošlo k omylu, tak i přes Kopete, Gaim, Miranda... se lze připojit na Jabber... :) ..Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?