Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Rozhodl jsem se tohle napsat proto, abych měl co dávat lidem jako jeden z důvodů, proč by měli přejít na Jabber a nepoužívat Skype. Asi to málokoho přesvědčí, ale taková banalita mě teda neodradí
Když si představím, že by všechny protokoly měly být uzavřené, běhá mi hrůzou mráz po zádech. Tak třeba kdyby byl e-mail uzavřená technologie, jak by to asi vypadalo? Předpokládám, že by to nemělo daleko k dnešní situaci na poli Instant messengerů. Každý poskytovatel mailu by používal svůj vlastní protokol pro příjem a odesílání pošty, měl by svůj vlastní program, kompatibilní jen s jeho konkrétním produktem, nevalné kvality a se spoustou balastu (chci říci features) navíc a oblíbeným bonusem - reklamou. Kdyby někdo chtěl být nedejbože v kontaktu s někým od konkurence musel by si nainstalovat další program výše uvedených vlastností.
A můžeme si představovat dál: Lidi, které nebaví mít na počítači tolik nesmyslů (a chtějí si to narvat do jednoho programu) a lidi, kteří používají nějakou platformu, pro kterou daný klientský program není a chtějí si posílat emaily musejí vymyslet řešení. A jelikož se jedná o uzavřenou a nedokumentovanou technologii, tak jim nezbyde nic jiného než sledovat provoz na síti a domýšlet se, jak to zhruba asi tak funguje. Časem to dotáhnou tak daleko, že už ten protokol někomu třeba uzavřený připadat nebude. Takže jsme ve fázi, kdy už zhruba víme, jak to funguje, ale pořád tomu něco chybí... Co by to tak... hm... Jak zní to v téhle imaginární době zapovězené slovo, před lety vymazáno ze slovníků? Dokumentace? Jistota? Otevřenost? Decentralizace? Jednota? Nebo všechno dohromady? Dokud totiž systém nebude splňovat tohle, tak bude pořád uzavřený. Nebudeme mít jistotu, že se vyzkoumaný způsob komunikace nezmění, aby firma nepřišla o zisky.
Přirovnání k e-mailu má inspiraci v jedné diskusi na jakémsi polském jabber fóru, kterou nemohu najít. Taky jsem tam někde narazil na fajné motto (v souvislosti s argumentem, že komunikátor XYZ používá YZX lidí): "Lidi, jezte hovna, miliony much se přece nemohou mýlit"
Tiskni Sdílej:
Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?
Můžete si vybrat klientský program ... Navíc je Jabber jako jediný IM systém prost veškerých reklamTo stejné, i pro ostatní protokoly mám k dispozici spoustu klientů a bez reklamy.
Seznam vašich kontaktů je uložen na serveru. Je vám tedy přístupný odkudkoli, z jakéhokoli počítače a díky množství klientů i z různých operačních systémů. S použítím jabberappletu nebo webjabu se můžete přihlásit dokonce i přes webový prohlížeč.U icq tohle nemůžu? Je fakt, že ukládání kontaktů je tam docela mizerně udělané, zvlášť za situace, kdy používám více klientů. Z toho hlediska je zlatý licq, protože kašle na registrace.
Jabber je bezpečný. Vaše konto je chráněné heslem, se serverem se můžete spojit přes kódovaný protokol SSL a používat šifrování a digitální podpis přes PGP.První plus, ale já nešifruji a nepodepisuji (zatím) ani e-mail, takže to asi nevyužiji, ale do budoucna se to může hodit. Tak s tou nevědomostí něco udělej a napiš sem, jak na icq via jabber. Jaké jsou zkušenosti a jak je to spolehlivé, které klienty použít. Vem si, že za situace 100% icq, 0% cokoliv jiného nemám potřebu zkoumat cokoliv jiného.
Ale pozor! Kopete, Gaim, Miranda a další se na ty služby připojují přímo, čili máte dohromady několik spojení se servery, navíc, když si sednete k jinému počítači, tak si všechny účty musíte znova nastavovat. U Jabberu stačí nastavit pouze transportní agenty - a máte pouze jedno spojení - s jabber serverem - a ten je spojený se vším ostatním. A když někam příjdu, sednu, zapnu Jabber klienta (existuje spousta webových verzí) a voa'la - mám vše jak má :) A aby nedošlo k omylu, tak i přes Kopete, Gaim, Miranda... se lze připojit na Jabber... :) ..Jabber vás spojí se všemi uživateli všech konkurenčních IM sítí. Díky Jabberu nepotřebujete jeden klient pro ICQ, jiný pro Yahoo! a jiný pro MSN messengerŽe by Kopete, Gaim, Miranda, Trilian, SIM tohle taky neuměly?