Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
.beranej.p3b.z.s
Je to normální login? (novell)
U nás na škole, když jsme chtěli jako kancelářský balík, použít 602Suite (ještě před OOo), při vyslovení "602" nám byla okamžitě zakázána, a musel být MS Office. Od MŠMT dostáváme nejrůznější blb... pardon, výukový software, který někdy ani nejde nainstalovat, nebo který už máme dávno koupený. Ale na to, co bychom potřebovali, peníze nejsou. Že nemá smysl udržovat "funkční" 10 let staré počítače vysvětluji už několik týdnů. Někteří učitelé neumí ani základy práce se soubory - ve Wordu matlaj vše do jednoho souboru, uložit něco třeba na H: je téměř nepřekonatelný problém. A ti zdatnější učitelé a studenti se zase cítí značně omezováni tím, že si na počítač nemůžou nainstalovat kdejaký (nelegální) software. Argument, že na počítači kromě nich může pracovat dalších 300 lidí, a že si na něm tedy nemůžou dělat co chtějí, příliš nechápou. A naprogramovat webovou aplikaci lze (taky se na to zrovna chystám), ale budu to dělat ve svém volném čase (jako ostatně i nezanedbatelnou část správy školní sítě).
Sice jsem dříve neměl moc rád, když někdo říkal, že hlavním problémem školství jsou peníze, ale dnes, kdy se řeší i jestli se může koupit náplň do tiskárny, už to tak bohužel je. Kdybych dělal ve škole správce sítě na plný úvazek, můžu učitelům ukázat OOo, říci jim něco o OSS - a oni by si časem zvykli. S úvazkem 0,0něco na tohle ale rozhodně čas nemám - a ve zbytku času přeci jen musím také něco vydělat.
Pak člověka opravdu potěší, pokud studenti (a dokonce i studentky) začnou požadovat Firefox. A může ho akorát mrzet, že jej chce ve škole nasadit už řadu měsíců (původně samozřejmě Mozillu), ale pro nedostatek času ještě nestihl připravit automatickou konfiguraci. Dneska toho s IT člověk ve škole moc nezmůže, protože peníze nejsou a čas se musí věnovat opravám starých počítačů a sw. Tak buďte rád, že se můžete dohadovat o Wordu a OOo - můj současný pocit ze školské informatiky je spíš beznaděj.
Tiskni
Sdílej: