Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více ».beranej.p3b.z.s
Je to normální login? (novell)
U nás na škole, když jsme chtěli jako kancelářský balík, použít 602Suite (ještě před OOo), při vyslovení "602" nám byla okamžitě zakázána, a musel být MS Office. Od MŠMT dostáváme nejrůznější blb... pardon, výukový software, který někdy ani nejde nainstalovat, nebo který už máme dávno koupený. Ale na to, co bychom potřebovali, peníze nejsou. Že nemá smysl udržovat "funkční" 10 let staré počítače vysvětluji už několik týdnů. Někteří učitelé neumí ani základy práce se soubory - ve Wordu matlaj vše do jednoho souboru, uložit něco třeba na H: je téměř nepřekonatelný problém. A ti zdatnější učitelé a studenti se zase cítí značně omezováni tím, že si na počítač nemůžou nainstalovat kdejaký (nelegální) software. Argument, že na počítači kromě nich může pracovat dalších 300 lidí, a že si na něm tedy nemůžou dělat co chtějí, příliš nechápou. A naprogramovat webovou aplikaci lze (taky se na to zrovna chystám), ale budu to dělat ve svém volném čase (jako ostatně i nezanedbatelnou část správy školní sítě).
Sice jsem dříve neměl moc rád, když někdo říkal, že hlavním problémem školství jsou peníze, ale dnes, kdy se řeší i jestli se může koupit náplň do tiskárny, už to tak bohužel je. Kdybych dělal ve škole správce sítě na plný úvazek, můžu učitelům ukázat OOo, říci jim něco o OSS - a oni by si časem zvykli. S úvazkem 0,0něco na tohle ale rozhodně čas nemám - a ve zbytku času přeci jen musím také něco vydělat.
Pak člověka opravdu potěší, pokud studenti (a dokonce i studentky) začnou požadovat Firefox. A může ho akorát mrzet, že jej chce ve škole nasadit už řadu měsíců (původně samozřejmě Mozillu), ale pro nedostatek času ještě nestihl připravit automatickou konfiguraci. Dneska toho s IT člověk ve škole moc nezmůže, protože peníze nejsou a čas se musí věnovat opravám starých počítačů a sw. Tak buďte rád, že se můžete dohadovat o Wordu a OOo - můj současný pocit ze školské informatiky je spíš beznaděj.
Tiskni
Sdílej: