Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Navštěvuji jednu průmyslovou školu, bohužel ve výpočtní technice se striktně používa MS Word. Nu já jsem byl proti a řekl jsem, že doma Word nemám a, že si ho nehodlám kupovat. Používam OpenOffice.org nekompromisně jsem argumentoval.
Nu dobrá, řekla paní učitelka, používej si OpenOffice.
Blížil se termín odevzdání seminární práce. Po dokončení jsem seminárku odevzdal ve formátu *.sxw.
Když paní učitelka četla moje hodnocení byl jsem překvapen. Dva s otazníkem. "Zajímalo by mne blíže mé hodnocení."
No tys to měl ve formátu A5 (opravdu jsem jí tištěnou verzi odevzdal ve formátu A5, ovšem digitální byla A4 podle zadání), no...pak... nějaký vzoreček tadys měl, ale byl velice jednoduchý.
Použil jsem vzorec výpočtu hvězdného data. Matematicky nebyl opravdu nijak moc složitý ovšem v zadání nebylo uvedeno jak složitý, dlouhý vzorec má být.
Začal jsem se tedy vyptávat na to proč mě kvůli formátu A4, který měl být údajně špatně nastaven a vzorci, který nebyl nikde specifikován dala 2 s otazníkem.
Svou řeč začala velmi emotivně: "Kdybys měl složitější vzorec, tak ho v OpenOffice neuděláš."
"Udělám klidně se s vámi vsadím."
"Bude ti to trvat o hodně dýl a navíc v OpenOffice nedokážeš . místo *. V tom OpenOffice se to musí programovat"
"Pro mě je daleko rychlejší a efektivnější, vzorec "programovat"."
"Nevěřím, že bys dokázal vzorec napsát rychleji než já."
"To je pouze osobní názor. Já ten váš akceptuji."
"Já jsem matematik, a matematikové používají word, je to zkrátka lepší, proč si myslíš, že matematikové používají word?"
Cítil jsem, jak v ní napětí a emoce jenom rostou, proto jsem ještě zklidnil. Nevím jestli je ona matematik, ale dobrá
"Protože nic jiného neznají."
"To je možné, ovšem já znám pouze jednoho chemika, kterému více vyhovoval přídavný modul do OpenOffice."
Vůbec jsem nevěděl proč se tahle dohaduje, ale chtěl jsem bránit svojí čest
"Profesionální publikace se sázejí v Latexu - což je profesionální software, který nemá grafické rozhraní (pokud alespoň vím já, možná je to jinak, ale určitě má textové rozhraní)."
"Vidím, že by jsme se asi nedomluvili tak naší konverzaci budeme muset přerušit.", řekla a známku mi už nezdůvodnila.
Tiskni
Sdílej:
.beranej.p3b.z.s
Je to normální login? (novell)
U nás na škole, když jsme chtěli jako kancelářský balík, použít 602Suite (ještě před OOo), při vyslovení "602" nám byla okamžitě zakázána, a musel být MS Office. Od MŠMT dostáváme nejrůznější blb... pardon, výukový software, který někdy ani nejde nainstalovat, nebo který už máme dávno koupený. Ale na to, co bychom potřebovali, peníze nejsou. Že nemá smysl udržovat "funkční" 10 let staré počítače vysvětluji už několik týdnů. Někteří učitelé neumí ani základy práce se soubory - ve Wordu matlaj vše do jednoho souboru, uložit něco třeba na H: je téměř nepřekonatelný problém. A ti zdatnější učitelé a studenti se zase cítí značně omezováni tím, že si na počítač nemůžou nainstalovat kdejaký (nelegální) software. Argument, že na počítači kromě nich může pracovat dalších 300 lidí, a že si na něm tedy nemůžou dělat co chtějí, příliš nechápou. A naprogramovat webovou aplikaci lze (taky se na to zrovna chystám), ale budu to dělat ve svém volném čase (jako ostatně i nezanedbatelnou část správy školní sítě).
Sice jsem dříve neměl moc rád, když někdo říkal, že hlavním problémem školství jsou peníze, ale dnes, kdy se řeší i jestli se může koupit náplň do tiskárny, už to tak bohužel je. Kdybych dělal ve škole správce sítě na plný úvazek, můžu učitelům ukázat OOo, říci jim něco o OSS - a oni by si časem zvykli. S úvazkem 0,0něco na tohle ale rozhodně čas nemám - a ve zbytku času přeci jen musím také něco vydělat.
Pak člověka opravdu potěší, pokud studenti (a dokonce i studentky) začnou požadovat Firefox. A může ho akorát mrzet, že jej chce ve škole nasadit už řadu měsíců (původně samozřejmě Mozillu), ale pro nedostatek času ještě nestihl připravit automatickou konfiguraci. Dneska toho s IT člověk ve škole moc nezmůže, protože peníze nejsou a čas se musí věnovat opravám starých počítačů a sw. Tak buďte rád, že se můžete dohadovat o Wordu a OOo - můj současný pocit ze školské informatiky je spíš beznaděj.