Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/sh
IPTABLES=`which iptables`
LAN_ROZSAH="192.168.1.0/24"
$IPTABLES -P INPUT DROP
$IPTABLES -P FORWARD DROP
$IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p tcp ! --syn -m state --state NEW -j DROP
$IPTABLES -A INPUT -i lo -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 22 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 137 -j ACCEPT # NetBIOS Name Service
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 137 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 138 -j ACCEPT # NetBIOS Datagram Service
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 138 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 139 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 139 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 445 -j ACCEPT
Nezli verit tomu ze neco zapnuto bylo. :)
Zkontrolovat co je v iptables se da snadno pres iptables -nvL
To explicitní zahazování "new not syn" paketů sice všichni opisují jeden od druhého, ale z bezpečnostního hlediska to žádný efekt nemá. U SMB (v dotazu jsem si nevšiml žádné zmínky o tom, že má být SMB povoleno) není potřeba u portů 137-139 povolovat UDP i TCP, stačí UDP 137 a 137 a TCP 139. Také mi není jasné, k čemu je dobrá kombinace
IPTABLES=`which iptables` $IPTABLES ...
Chci 64bit verzi, takže: a) pojede mě dobře (dobře=jednoduchá instalace pro holku) Java (kvůli mojí bance) a kodeky pro audio-video? Je jedno jestli nativní 64bit či jen 32bit verzeŘekl bych to takhle: Jednoduchá odpověď je "Ano". Přesnější odpověď zní "Ano, pokud budeš mít na paměti, že nějaké mírné rozdíly mezi nimi mohou existovat." Začíná to třeba už tím, že Python podobně jako Ruby, Lisp a jiné podobné jazyky dělí celá čísla na malá ("Fixnums", v Pythonu typ int) a velká, co se nevejdou do strojového slova ("Bignums", v Pythonu typ long - jsou mírně pomalejší, ale zato můžou mít milióny číslic), takže
type(12345678901)
na 32b stroji vrátí <type 'long'>
, kdežto na 64b stroji <type 'int'>
. Takovéhle věci by ale neměly ovlivnit funkčnost ničeho, co je napsané rozumně. Myslím, že prozatím bude nejvhodnější odpověď "zatím se tím netrap, jestli na to (vůbec kdy) narazíš později, budeš už vědět, jak si s tím poradit". d) je možno nainstalovat openSUSE tak aby byl celý disk šifrovaný (až na /boot), tak jako to přes LVM umí Ubuntu? Při instalaci se mě podařilo tohle udělat akorát s /home.AFAIK, naše distribuce podporuje šifrovaný root celkem bez problémů: http://en.opensuse.org/Encrypted_Root_File_System_with_SUSE_HOWTO
a) ANO b) ANO c) ANO d) nevím, s LVM nemám zkušenost, ale jak už tady řekl někdo přede mnou, šifrování má smysl pro data, nikoli pro opensource aplikace, kde není žádné know-how k "ukradení"