Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Tiskni
Sdílej:
#!/bin/sh
IPTABLES=`which iptables`
LAN_ROZSAH="192.168.1.0/24"
$IPTABLES -P INPUT DROP
$IPTABLES -P FORWARD DROP
$IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p tcp ! --syn -m state --state NEW -j DROP
$IPTABLES -A INPUT -i lo -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 22 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 137 -j ACCEPT # NetBIOS Name Service
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 137 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 138 -j ACCEPT # NetBIOS Datagram Service
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 138 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 139 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p UDP -s $LAN_ROZSAH --dport 139 -j ACCEPT
$IPTABLES -A INPUT -p TCP -s $LAN_ROZSAH --dport 445 -j ACCEPT
Nezli verit tomu ze neco zapnuto bylo. :)
Zkontrolovat co je v iptables se da snadno pres iptables -nvL
To explicitní zahazování "new not syn" paketů sice všichni opisují jeden od druhého, ale z bezpečnostního hlediska to žádný efekt nemá. U SMB (v dotazu jsem si nevšiml žádné zmínky o tom, že má být SMB povoleno) není potřeba u portů 137-139 povolovat UDP i TCP, stačí UDP 137 a 137 a TCP 139. Také mi není jasné, k čemu je dobrá kombinace
IPTABLES=`which iptables` $IPTABLES ...
Chci 64bit verzi, takže: a) pojede mě dobře (dobře=jednoduchá instalace pro holku) Java (kvůli mojí bance) a kodeky pro audio-video? Je jedno jestli nativní 64bit či jen 32bit verzeŘekl bych to takhle: Jednoduchá odpověď je "Ano". Přesnější odpověď zní "Ano, pokud budeš mít na paměti, že nějaké mírné rozdíly mezi nimi mohou existovat." Začíná to třeba už tím, že Python podobně jako Ruby, Lisp a jiné podobné jazyky dělí celá čísla na malá ("Fixnums", v Pythonu typ int) a velká, co se nevejdou do strojového slova ("Bignums", v Pythonu typ long - jsou mírně pomalejší, ale zato můžou mít milióny číslic), takže
type(12345678901)
na 32b stroji vrátí <type 'long'>
, kdežto na 64b stroji <type 'int'>
. Takovéhle věci by ale neměly ovlivnit funkčnost ničeho, co je napsané rozumně. Myslím, že prozatím bude nejvhodnější odpověď "zatím se tím netrap, jestli na to (vůbec kdy) narazíš později, budeš už vědět, jak si s tím poradit". d) je možno nainstalovat openSUSE tak aby byl celý disk šifrovaný (až na /boot), tak jako to přes LVM umí Ubuntu? Při instalaci se mě podařilo tohle udělat akorát s /home.AFAIK, naše distribuce podporuje šifrovaný root celkem bez problémů: http://en.opensuse.org/Encrypted_Root_File_System_with_SUSE_HOWTO
a) ANO b) ANO c) ANO d) nevím, s LVM nemám zkušenost, ale jak už tady řekl někdo přede mnou, šifrování má smysl pro data, nikoli pro opensource aplikace, kde není žádné know-how k "ukradení"