Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak mi nedávno umřel domácí počítač. Inu co, po drobné prodlevě jsem z rodinného rozpočtu zakoupil nový a když změny, tak změny. Místo Linuxu jsem nainstaloval FreeBSD a místo své současné architektury i386 jsem sáhl po verzi pro amd64.
Bylo mi nabízeno P4 3GHz, ale poté co jsem si vyslechl hrůzostrašné historky o hlučnosti jsem zakoupil AMD Athlon64 3000+. Je tichý a nehřeje se. Již jsem si s FreeBSD hrál i předtím, ale přesto jsem byl velmi zvědavý, jak to poběží. Zvláště poté co jsem si přečetl dvě dosti špatné recenze na amd64 verzi. Takže pln očekávaných potíží a coredumpů jsem nainstaloval FreeBSD 5.4-RELEASE amd64. Vcelku chápu, že v drtivé většině aplikací je 32bit->64bit jen kosmetická změna, která se nijak neprojeví na rychlejším běhu aplikace. Ale ten pocit!
Musím říci, že jsem byl příjemně překvapen, žádné dramatické pády se nekonaly a systém jsem rozběhl hned napoprvé hladce, včetně veškerého hw (přiznávám, kompatibilitu s linuxem i FreeBSD jsem si předem ověřoval). Desktop mi po obligátní nastavovací proceduře, tj. vybalení konfiguráků ze zálohy, běží stabilně a chová se podle očekávání. Předem upozorňuji, že veškeré poznatky se vstahují jen k mé vlastní konfuguraci a skladbě software. Jinde to může být úplně jinak. Co nemohu posoudit je rychlost, při přechodu z AMD K6 200MHz na AMD Athlon64 3000+ to samozřejmě lítá jako blesk. Kupodivu, přes obě recenze které jsem četl mi okamžitě funguje kompatibilita s 32bit linuxem, takže software, který není nativní běží. Konkrétně AcrobatReader, Java, XnView a OOo.cz běží bez problémů. Hry které mám rád pouštím v nativním Dosboxu (nesmějte se, někteří z nás hrají už jen občas a staré "pecky" jsou stejně nejlepší ).
Abych jen nechválil, existuje několik problěmů, které na mě čekají. Nativní flashplayer nefunguje, linuxovou verzi jsem ještě nezkoušel. Občas potřebuji spustit aplikaci pro windows, wine a qemu není pro amd64 portováno. Je tu jen bochs, ale ještě jsem jej nezkoušel, a očekávám problémy (http://www.abclinuxu.cz/blog/doli/2005/7/15/94351), ale chci jen w98, tak to snad projde. Nefunguje samozřejmě avfs, ale ten nejde ani na linuxu 2.6 . A také je pravdou, že občas některá, méně významná, aplikace odmítne fungovat, např. xosview = coredump, vyvolání vlastností v xffm4 = coredump (ještě že ho nechci používat). Určitě jsem na spoustu dalších potíží zapoměl. Ne všechno je problém FreeBSD, mnoho z nich je záležitost amd64 architektury, takže s Linuxem bych měl naprosto stejné potíže. Architektura amd64 je přeci jen trochu "syrová".
Příště budu pokračovat se zkušeností z instalace a prvních poinstalačních krůčků a kroků.
Tiskni
Sdílej: