Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Tak mi nedávno umřel domácí počítač. Inu co, po drobné prodlevě jsem z rodinného rozpočtu zakoupil nový a když změny, tak změny. Místo Linuxu jsem nainstaloval FreeBSD a místo své současné architektury i386 jsem sáhl po verzi pro amd64.
Bylo mi nabízeno P4 3GHz, ale poté co jsem si vyslechl hrůzostrašné historky o hlučnosti jsem zakoupil AMD Athlon64 3000+. Je tichý a nehřeje se. Již jsem si s FreeBSD hrál i předtím, ale přesto jsem byl velmi zvědavý, jak to poběží. Zvláště poté co jsem si přečetl dvě dosti špatné recenze na amd64 verzi. Takže pln očekávaných potíží a coredumpů jsem nainstaloval FreeBSD 5.4-RELEASE amd64. Vcelku chápu, že v drtivé většině aplikací je 32bit->64bit jen kosmetická změna, která se nijak neprojeví na rychlejším běhu aplikace. Ale ten pocit!
Musím říci, že jsem byl příjemně překvapen, žádné dramatické pády se nekonaly a systém jsem rozběhl hned napoprvé hladce, včetně veškerého hw (přiznávám, kompatibilitu s linuxem i FreeBSD jsem si předem ověřoval). Desktop mi po obligátní nastavovací proceduře, tj. vybalení konfiguráků ze zálohy, běží stabilně a chová se podle očekávání. Předem upozorňuji, že veškeré poznatky se vstahují jen k mé vlastní konfuguraci a skladbě software. Jinde to může být úplně jinak. Co nemohu posoudit je rychlost, při přechodu z AMD K6 200MHz na AMD Athlon64 3000+ to samozřejmě lítá jako blesk. Kupodivu, přes obě recenze které jsem četl mi okamžitě funguje kompatibilita s 32bit linuxem, takže software, který není nativní běží. Konkrétně AcrobatReader, Java, XnView a OOo.cz běží bez problémů. Hry které mám rád pouštím v nativním Dosboxu (nesmějte se, někteří z nás hrají už jen občas a staré "pecky" jsou stejně nejlepší ).
Abych jen nechválil, existuje několik problěmů, které na mě čekají. Nativní flashplayer nefunguje, linuxovou verzi jsem ještě nezkoušel. Občas potřebuji spustit aplikaci pro windows, wine a qemu není pro amd64 portováno. Je tu jen bochs, ale ještě jsem jej nezkoušel, a očekávám problémy (http://www.abclinuxu.cz/blog/doli/2005/7/15/94351), ale chci jen w98, tak to snad projde. Nefunguje samozřejmě avfs, ale ten nejde ani na linuxu 2.6 . A také je pravdou, že občas některá, méně významná, aplikace odmítne fungovat, např. xosview = coredump, vyvolání vlastností v xffm4 = coredump (ještě že ho nechci používat). Určitě jsem na spoustu dalších potíží zapoměl. Ne všechno je problém FreeBSD, mnoho z nich je záležitost amd64 architektury, takže s Linuxem bych měl naprosto stejné potíže. Architektura amd64 je přeci jen trochu "syrová".
Příště budu pokračovat se zkušeností z instalace a prvních poinstalačních krůčků a kroků.
Tiskni
Sdílej: