Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Tak si tak sedím a najednou mi hlavou prolétne myšlenka. Říkám si, zda mne nenapadl vynález kola, ale nakonec bych o tom, vzhledem k mým nezkušenostem, pohovořil :)
Cože mi to proletělo hlavou? Nu, říkám si, jak by se daly v budounosti zařídit přenosy dat na velkou vzdálenost. Jak by se čistě teoreticky mohl zajistit monstrózně rychlý a stabilní spoj. Muselo by to dát opravdu hodně námahy něco takového sestrojit a vymyslet. Potřebovalo by to asi hodně energie apod. Pokud jde o přenos vesmírem, tak jak by se zajistilo kolizím s prolétajícími předměty (hodně dat by se muselo posílat víckrát) apod.
Toto jsou ovšem úvahy, které navazují na stávající technologie, což je imho špatně. V budoucnosti by takové technologie možná mohly mít nicotný zdroj energie apod.
Naskytne se ovšem otázka, proč stavět monstrózní spoje, jejichž datový tok je velmi ohromujicí a čistě teoreticky by asi hodně zarušovaly okolí (nebo také ne, viz odstavec výše :)). Co jiného tedy vylepšit, když né spoj jako takový? Co třeba nějak zefektivnit velikost přenášených dat? Ale jak? Jsou dvě možnosti, které mne napadly :
1) První možnost asi napadne každého, není v ní cítit žádná originalita, jednoduše vymyslet nějakou monstrózní kompresy, jejíž dekomprimátor by měl obrovskou databázi a nahrazoval definované řetězce jinými.
2) Druhá možnost mi přijde originálnější. Vzpomněl jsem si na hash, jakožto jedinečný otisk dat. Takový hash, ze kterého by šlo "zničeho" vycucat reverzí data. K tomu už by byl třeba "jen" počítač s vysokým výkonem :). Ve finále by pak stačil poslat relativně malý řetězec, ze kterého by mašinka s obrovským výpočetním výkonem sestrojila data.
Takže toď vše k tomu, co se mi honí hlavou při koukání na prázdnou skleničku :). Otázkou ovšem je, zda jsem úplně mmimo, nebo na tom i něco bude. Rád se nechám poučit odborníky :). Díky všem zúčastněným :)
Zdar Max UPDADE 23:42 : Abych upřesnil mou teorii. Dost lidí naráží na hash, ano, určitě jsem to špatně formuloval a možná i špatně pojmenoval. Nemyslím žádnou ze stávajích forem hashe. Myslím něco, co je na tomto způsobu založeno a k tomu ještě přibaleno pár věcí, aby šlo ony data vykouzlit, resp. nedocházelo ke kolizím. Jednoduše jde spíše říci, vyvinout nekolizní hashovací funkci. Na tuto otázku ovšem existují dva tábory. jeden tvrdí, že to nelze, druhý, že by takovou funkci šlo teoreticky vymyslet.
Tiskni
Sdílej:
ale mi snad porad jeste rekontruovat puvodni data z hashe neumime, ne?To je spíš tím, že takovéto hashe nikdo zatím moc nepotřeboval, a tak je ani netvořil, řekl bych (jako naprostý laik).
Mezi hlavní vlastnosti této funkce patří: 1. jakékoliv množství vstupních dat poskytuje stejně dlouhý výstup (otisk) 2. malou změnou vstupních dat dosáhneme velkou změnu na výstupu (tj. výsledný otisk se od původního zásadně na první pohled liší) 3. vysoká pravděpodobnost, že dvě zprávy se stejným hašem jsou stejné
1) První možnost asi napadne každého, není v ní cítit žádná originalita, jednoduše vymyslet nějakou monstrózní kompresy, jejíž dekomprimátor by měl obrovskou databázi a nahrazoval definované řetězce jinými.a možnost 2
2) Druhá možnost mi přijde originálnější. Vzpomněl jsem si na hash, jakožto jedinečný otisk dat. Takový hash, ze kterého by šlo "zničeho" vycucat reverzí data. K tomu už by byl třeba "jen" počítač s vysokým výkonem :). Ve finále by pak stačil poslat relativně malý řetězec, ze kterého by mašinka s obrovským výpočetním výkonem sestrojila data.
0
, další 1
a tak dál, takže délka neříkejmetomuhashe může teoreticky být log(n)/log(2)
(zaokrouhleno na celé číslo nahoru), kde n
je počet zpráv, které už v minulosti prošly orákulem. Což bude dávat kompresní poměr, který případ 1 může těžko dosáhnout. Akorát mě teď napadlo, že by se takovému orákulu nedalo říkat "náhodné", ale u kompresní funkce to není na závadu. Navíc když by to byla tak vyspělá civilizace asi by nepoužívali číselnou soustavu o základu 2 ve svých počítačích, ale o základu e.I kdyz je e opravdu optimalni bazi, tak si osobne nedovedu predstavit stroj, ktery by tuto bazi pouzival, leda ze by se pouzil nejaky trik, treba jako ten s bazi zalozenou na zlatem rezu, kde jse mozne reprezentovat cela cisla konecnym poctem nul a jednicek. Bez konecne reprezentace celych cisel by byla konstrukce pocitacu prinejmensim extremne komplikovana (tedy alespon pocitacu v podobe, jake je dnes zname), pokud ne rovnou nemozna, protoze by se prirozena i racionalni cisla choval stejne jako iracionalni, jedinou vyjimkou je uz zminena baze zalozena na zlatem rezu, a to jen diky sve sobepodobnosti. Vice viz treba tady. Ale dokazu si predstavi pouzivani takovychto systemu (ve spojeni s "klasickou" ridici jednotkou) pro numericke vypocty, svym zpusobem matematicke koprocesory reprezentuji cisla podobnym zpusobem uz dnes.
I kdyz je e opravdu optimalni baziTo je blbost, a dost nakažlivá. I když, uznávám, sexy.
Latinka není zrovna efektivní na využití místa - tím spíš, že popisuje pouhé zvuky, nikoli ideje.Na druhou stranu se dá abeceda naučit velmi rychle a neznámé slovo člověk alespoň přečtě (platí pro jazyky, kde psaná podoba slova neztratila vazbu na výslovnost).
Neplatí to samozřejmě vždy, ale třeba v angličtině a jiných jazycích můžeš správnou výslovnost té „fonetické“ latinky taky jen hádat. Kdybys věděl něco o čínském písmu, tak bys třeba tušil, že zpravidla jedna část určuje významový okruh, druhá výslovnost. Neplatí to samozřejmě vždy, ale třeba v angličtině a jiných jazycích můžeš správnou výslovnost té „fonetické“ latinky taky jen hádat.K tomu se vztahovala závorka v předešlém příspěvku. Umím přečíst 3 jazyky psané latinkou (en, de, it) a z nich pouze u jednoho není výslovnost svázaná s psanou podobou (angličtina; a i tam se dá většinou vytušit).
myslíš, že neznámý znak nepřečteš (pokud jsi rodilý nebo dost zkušený mluvčí)?Hlavně myslím, že nemám šanci, pokud jsem cizinec. Navíc jednoduchá abeceda neznamená jen snadné čtení, ale i opisování, zapamatování a psaní/tisk. Kupříkladu jsem jednou jel tramvají s Francoouzi, kteří vyslovovali Palmovka jako Palmokaa [ponechme stranou, že zřejmě nepochopili skvělý systém pražských tramvají, které na tom displeji na každé zastávce ukazují konečnou]. A přestože nevědí, jak se to vyslovuje, nemaj šajn co to může znamenat, dokážou na tu Palmovku dojet (a patrně by se na Palmokaa i doptali). To je nemyslitelné s nějakým obrázkovým písmem. Celkově myslím, že symboly (jakékoli) by měly být co nejabstraktnější a abstrahovat od významu a tahů je jen dobře.
"mit jen zacatek (kde je hlavicka) a konec souboru a par hashu + by se vedelo co to ma bejt za data a jakou maji presne velikost - a z toho se to snazit zrekonstruovat"To mi připomíná Járu Cimrmana..."někdo musel světu ukázat, že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne"...