Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »ale mi snad porad jeste rekontruovat puvodni data z hashe neumime, ne?To je spíš tím, že takovéto hashe nikdo zatím moc nepotřeboval, a tak je ani netvořil, řekl bych (jako naprostý laik).
Mezi hlavní vlastnosti této funkce patří: 1. jakékoliv množství vstupních dat poskytuje stejně dlouhý výstup (otisk) 2. malou změnou vstupních dat dosáhneme velkou změnu na výstupu (tj. výsledný otisk se od původního zásadně na první pohled liší) 3. vysoká pravděpodobnost, že dvě zprávy se stejným hašem jsou stejné
1) První možnost asi napadne každého, není v ní cítit žádná originalita, jednoduše vymyslet nějakou monstrózní kompresy, jejíž dekomprimátor by měl obrovskou databázi a nahrazoval definované řetězce jinými.a možnost 2
2) Druhá možnost mi přijde originálnější. Vzpomněl jsem si na hash, jakožto jedinečný otisk dat. Takový hash, ze kterého by šlo "zničeho" vycucat reverzí data. K tomu už by byl třeba "jen" počítač s vysokým výkonem :). Ve finále by pak stačil poslat relativně malý řetězec, ze kterého by mašinka s obrovským výpočetním výkonem sestrojila data.
0
, další 1
a tak dál, takže délka neříkejmetomuhashe může teoreticky být log(n)/log(2)
(zaokrouhleno na celé číslo nahoru), kde n
je počet zpráv, které už v minulosti prošly orákulem. Což bude dávat kompresní poměr, který případ 1 může těžko dosáhnout. Akorát mě teď napadlo, že by se takovému orákulu nedalo říkat "náhodné", ale u kompresní funkce to není na závadu. Navíc když by to byla tak vyspělá civilizace asi by nepoužívali číselnou soustavu o základu 2 ve svých počítačích, ale o základu e.I kdyz je e opravdu optimalni bazi, tak si osobne nedovedu predstavit stroj, ktery by tuto bazi pouzival, leda ze by se pouzil nejaky trik, treba jako ten s bazi zalozenou na zlatem rezu, kde jse mozne reprezentovat cela cisla konecnym poctem nul a jednicek. Bez konecne reprezentace celych cisel by byla konstrukce pocitacu prinejmensim extremne komplikovana (tedy alespon pocitacu v podobe, jake je dnes zname), pokud ne rovnou nemozna, protoze by se prirozena i racionalni cisla choval stejne jako iracionalni, jedinou vyjimkou je uz zminena baze zalozena na zlatem rezu, a to jen diky sve sobepodobnosti. Vice viz treba tady. Ale dokazu si predstavi pouzivani takovychto systemu (ve spojeni s "klasickou" ridici jednotkou) pro numericke vypocty, svym zpusobem matematicke koprocesory reprezentuji cisla podobnym zpusobem uz dnes.
I kdyz je e opravdu optimalni baziTo je blbost, a dost nakažlivá. I když, uznávám, sexy.
Latinka není zrovna efektivní na využití místa - tím spíš, že popisuje pouhé zvuky, nikoli ideje.Na druhou stranu se dá abeceda naučit velmi rychle a neznámé slovo člověk alespoň přečtě (platí pro jazyky, kde psaná podoba slova neztratila vazbu na výslovnost).
Neplatí to samozřejmě vždy, ale třeba v angličtině a jiných jazycích můžeš správnou výslovnost té „fonetické“ latinky taky jen hádat. Kdybys věděl něco o čínském písmu, tak bys třeba tušil, že zpravidla jedna část určuje významový okruh, druhá výslovnost. Neplatí to samozřejmě vždy, ale třeba v angličtině a jiných jazycích můžeš správnou výslovnost té „fonetické“ latinky taky jen hádat.K tomu se vztahovala závorka v předešlém příspěvku. Umím přečíst 3 jazyky psané latinkou (en, de, it) a z nich pouze u jednoho není výslovnost svázaná s psanou podobou (angličtina; a i tam se dá většinou vytušit).
myslíš, že neznámý znak nepřečteš (pokud jsi rodilý nebo dost zkušený mluvčí)?Hlavně myslím, že nemám šanci, pokud jsem cizinec. Navíc jednoduchá abeceda neznamená jen snadné čtení, ale i opisování, zapamatování a psaní/tisk. Kupříkladu jsem jednou jel tramvají s Francoouzi, kteří vyslovovali Palmovka jako Palmokaa [ponechme stranou, že zřejmě nepochopili skvělý systém pražských tramvají, které na tom displeji na každé zastávce ukazují konečnou]. A přestože nevědí, jak se to vyslovuje, nemaj šajn co to může znamenat, dokážou na tu Palmovku dojet (a patrně by se na Palmokaa i doptali). To je nemyslitelné s nějakým obrázkovým písmem. Celkově myslím, že symboly (jakékoli) by měly být co nejabstraktnější a abstrahovat od významu a tahů je jen dobře.
"mit jen zacatek (kde je hlavicka) a konec souboru a par hashu + by se vedelo co to ma bejt za data a jakou maji presne velikost - a z toho se to snazit zrekonstruovat"To mi připomíná Járu Cimrmana..."někdo musel světu ukázat, že vyfukováním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne"...
Tiskni
Sdílej: