Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Tiskni
Sdílej:
Teď zrovna nemluvím o těch extremistech z vás, kteří se buď brutálně věnují nějakému softění a mají tak mezi 2 až 4 GB RAM, nebo jedou bleeding-edge Gentoo a proto oceňují brutální výkon co nejlepšího CPU anebo se prostě více věnují hraní her a oscilují tak někde od úrovně X1800/GF7800 výše.Spadám do všech třech skupin, je to hodně zlé?
A hledal jste třeba i u HP? Mám nx6125 s turionem&ATI a jsem spokojený.
ideálně pak samozřejmě Core (Duo) nebo Turion (X2). K tomu přidejme obyčejných 512MB paměti (a klidně si 64MB může alokovat grafika, to opravdu pro mne není problém)
Kdybych si musel pro normální desktop vybrat mezi Core Duo resp. Turionem X2 s 512 MB paměti a starým Athlonem 1800+ s 2 GB, beru jednoznačně to druhé.
vim ~/.emacs
(incf knize-ignor)
(print "To je ale sofistikované přitakání")
do toho pocitam i "developer's desktop", je kvzteku, kdyz vam syntax hiliting nebo 50 oken se zdrojaky zpomali pocitac do nepouzitelna. (o vim nechci nic slyset, tabovany editor s object browserem je nenahraditelny a vi/vim je nutne zlo na nahatych prestarlych solarisech).Co se ti na vimu nelibi? Taby umí (>= 7.0, do té doby to mělo "jen" buffery, což ale bohatě stačí) a object browser umí taky (stačí vybrat hezký plugin/script).
.... Vyrobky nvidia se soustredi na vykon a nikoli efektivitu. Takovy chipset nForce4 topi i pri vypnutem pocitaci....Perpetum Mobile?