Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Teď zrovna nemluvím o těch extremistech z vás, kteří se buď brutálně věnují nějakému softění a mají tak mezi 2 až 4 GB RAM, nebo jedou bleeding-edge Gentoo a proto oceňují brutální výkon co nejlepšího CPU anebo se prostě více věnují hraní her a oscilují tak někde od úrovně X1800/GF7800 výše.Spadám do všech třech skupin, je to hodně zlé?
A hledal jste třeba i u HP? Mám nx6125 s turionem&ATI a jsem spokojený.
ideálně pak samozřejmě Core (Duo) nebo Turion (X2). K tomu přidejme obyčejných 512MB paměti (a klidně si 64MB může alokovat grafika, to opravdu pro mne není problém)
Kdybych si musel pro normální desktop vybrat mezi Core Duo resp. Turionem X2 s 512 MB paměti a starým Athlonem 1800+ s 2 GB, beru jednoznačně to druhé.
vim ~/.emacs
(incf knize-ignor)
(print "To je ale sofistikované přitakání")
do toho pocitam i "developer's desktop", je kvzteku, kdyz vam syntax hiliting nebo 50 oken se zdrojaky zpomali pocitac do nepouzitelna. (o vim nechci nic slyset, tabovany editor s object browserem je nenahraditelny a vi/vim je nutne zlo na nahatych prestarlych solarisech).Co se ti na vimu nelibi? Taby umí (>= 7.0, do té doby to mělo "jen" buffery, což ale bohatě stačí) a object browser umí taky (stačí vybrat hezký plugin/script).
.... Vyrobky nvidia se soustredi na vykon a nikoli efektivitu. Takovy chipset nForce4 topi i pri vypnutem pocitaci....Perpetum Mobile?