Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
A ano, když se chce u mě na síti někdo připojit tak i když se jedná o BFU tak si musí nastavit IPv6 adresu.Máš mít radvd nebo dhcp6
Jasně, mohl jsem použít DHCP, ale na co, když si platím pevnou adresuA to se nějak vylučuje? Já si DHCP jako správce sítě nemůžu vynachválit a klienti téže.
Zbytečnej DHCP klient v systému kvůli ... ničemu?Ale no…300kb? A když se ti to nebude líbit tak si to zkompiluješ s volbou -Os nebo použiješ ten Linuxový. A navíc v Gentoo je DHCP už v základu(teda ve stage3 minimálně) a nastavené.
Navíc je to trochu pomalejší.Co?
system
... 300kb není problém, ale zbytečnost... a připočítej zbytečnýho démona. A jak říká Marek, start toho rozhraní je pomalejší.
DHCP tu nemám, určitě není v system
Kde?
300kb není problém, ale zbytečnostProč? Za ten luxus to určitě stojí.
a připočítej zbytečnýho démona.Není to démon(teda pokud se bavíme o dhclientovi) ale program, který si vyžádá adresu, nakonfiguruje ji a pak se zase terminuje. A jak říkám:
Symbol: IP_PNP_DHCP [=y]
Prompt: IP: DHCP support
Defined at net/ipv4/Kconfig:183
Depends on: NET && INET && IP_PNP
Location:
-> Networking
-> Networking support (NET [=y])
-> Networking options
-> TCP/IP networking (INET [=y])
-> IP: kernel level autoconfiguration (IP_PNP [=y])
A jak říká Marek, start toho rozhraní je pomalejší.A to má pravdu:
$ sudo time dhclient
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.6
Copyright 2004-2007 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/
Listening on LPF/eth0/00:4f:4e:17:0b:f0
Sending on LPF/eth0/00:4f:4e:17:0b:f0
Listening on LPF/eth1/00:0b:6a:96:be:eb
Sending on LPF/eth1/00:0b:6a:96:be:eb
Sending on Socket/fallback
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 6
DHCPDISCOVER on eth1 to 255.255.255.255 port 67 interval 8
DHCPOFFER of 192.168.2.66 from 192.168.2.65
DHCPREQUEST of 192.168.2.66 on eth0 to 255.255.255.255 port 67
DHCPACK of 192.168.2.66 from 192.168.2.65
bound to 192.168.2.66 -- renewal in 1623 seconds.
0.04user 0.04system 0:01.40elapsed 3%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k
0inputs+16outputs (0major+7668minor)pagefaults 0swaps
V podstatě se celá komunikace skládá ze 4. paketů, takže 2 * ping k nejbližšímu DHCP serveru + nějaký ten strojový čas na sešrotování.
To je set systémových balíků, který nemůžeš vyhodit.DHCP tu nemám, určitě není vKde?system
Proč? Za ten luxus to určitě stojí.Za jakej luxus? Jednou si nastavím pevnou adresu a je to, fakt to nepotřebuju.
Fair enough, já mluvil o dhcpcd.a připočítej zbytečnýho démona.Není to démon(teda pokud se bavíme o dhclientovi) ale program, který si vyžádá adresu, nakonfiguruje ji a pak se zase terminuje.
V podstatě se celá komunikace skládá ze 4. paketů, takže 2 * ping k nejbližšímu DHCP serveru + nějaký ten strojový čas na sešrotování.Ano, celá zbytečná komunikace...
To je set systémových balíků, který nemůžeš vyhodit.No tak pravdou je, že se bez DHCP dá žít, ale…
Za jakej luxus? Jednou si nastavím pevnou adresu a je to, fakt to nepotřebuju.No tak pokud to máš na Desktopu u kterého nic neměníš a správce už nemá v plánu přečíslovávání…
Fair enough, já mluvil o dhcpcd.Aha, no to je ale jiná a dhcpcd, to je opravdová mrcha. Zrovna teď je v něm bug, který způsobuje pěkné zacyklení a nádherně mi vytěžuje router(záznam sem přihodil jako přílohu).
Zdá se mi to nebo mě tady fakt přesvědčuješ abych používal DHCP?Přesně tak, dokud nepřesvědčím i samotného Watzkeho, tak nebudu moci umřít s klidem v duši.
Fair enough, já mluvil o dhcpcd.a připočítej zbytečnýho démona.Není to démon(teda pokud se bavíme o dhclientovi) ale program, který si vyžádá adresu, nakonfiguruje ji a pak se zase terminuje.
$ ps -el |grep dhc 1 S 0 5746 1 0 80 0 - 538 - ? 00:00:01 dhcdbd 4 S 100 22670 5746 0 80 0 - 610 - ? 00:00:00 dhclientJakýkoliv DHCP klient musí být buď démon nebo si musí po každém startu nastavit záznam v atd, aby mohl obnovovat lease.
Jakýkoliv DHCP klient musí být buď démon nebo si musí po každém startu nastavit záznam v atd, aby mohl obnovovat lease.Ale no ták. Co neví, to ho nepálí.
u notebooků mám na wifi i kabel nastavené stejné IP adresy (takže můžu vytáhnout kabel a zapnout wifi bez ztráty navázaných spojení).To můžu udělat i bez DHCP
# The primary network interface allow-hotplug eth0 iface eth0 inet static address 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 network 192.168.0.1 broadcast 192.168.0.255 gateway 192.168.0.1takže obtížné to není ..
3) Vista a XP - propojené křížovým síťovým kabelem na obou správně nastavené adresy a ani se nepingly, tohle jsem vážně nepochopil...Tohle se stalo ve škole i mně (dobře, tak mým kamarádům). Ten firewall ve Vistách totiž asi považuje ping(a vůbec veškerá komunikace, kterou nezapočal ten stroj) za potenciální bezpečnostní riziko. Po půl hodině klikání a nějaké té magie, se nám to podařilo rozjet.
Niektoré programy majú ten, niektoré iný, netuším podľa čoho...Podle toho co se delalo stylem copy & paste z XPcek a co se psalo znovu
Podle toho co se delalo stylem copy & paste z XPcek a co se psalo znovuNie, teraz som do toho trochu kukol a vyzerá to že ak program tomu dialógu nastaví flag OFN_ENABLEHOOK (ktorý umožňuje spracovávať správy ktoré dostáva to okno), tak sa zobrazí ten old-style dialóg, inak sa zobrazí ten nový so záložkami. Z akého dôvodu to tak v MS spravili ale netuším
Niektoré programy majú ten, niektoré iný, netuším podľa čoho...Podle toho, jestli zavoláte metodu
saveDialogExExEx()
s asi pěti argumenty, nebo metodu saveDialogExExExExExSuperVistaEx()
a chce se vám vytvářet těch tisíc reserved argumentů a pro dalších pět tisíc argumentů volat nějaké metody, které vytvářejí odpovídající hodnoty pro tu funkci a ještě poté řešit, co jak uvolnit, protože něco za vás Vista uvolní sama nějakým leakem a něco musíte uvolnit sám. Pak je tam ještě dost blbý ladění, protože ty některý "uvolňovací" funkce jsou i v příkladech zakomentovaný, protože z nějakých důvodů prostě v daném kontextu falírují To trideni po radcich je fakt demence. Me tohle vadilo uz na zakladce v matice, kdyz sme pocitali ze zbirky. V knize byly presne tak seskladany priklady:
a) ... b) ...
c) ... d) ...
Kdyz jsem se nesoustredil na to, jak jsou priklady setrideny, pocital jsem obvykle v poradi a) c) b) d), pricemz v sesite jsem je mel oznaceny jako a) b) c) d).
Co me ale zarazi na prvni pohled, je zobrazovat pruh nazev, datum porizeni, znacky, velikost a hodnoceni v zobrazeni, pri kterem se az na ten nazev zadna jina informace nezobrazuje. Tomu ja rikam totalni nedotazenost. Ted kdyz srovnavam tvuj screenshot s tim od Cubica, nemohu si nevsimnout znacne nekonzistentniho prekladu z aj do cj.
Tiskni
Sdílej: