Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Je tomu už několik měsíců, co vyšla další verze souborového manažeru pro KDE, Krusader 1.90. Je tomu už také někou dobu, co jsem si novou verzi zkompiloval pomocí ABSu, protože ačkoliv je Arch Linux bleeding edge distribuce, tento balíček zatím aktualizaci v repozitářích zdárně uniká.
Nedávno - a musím říct, že po dlouhé době - jsem do počítače vložil audio CD. Když jsem si příslušný adresář otevřel v Krusaderu, říkal jsem si nejprve, jak byl vydavatel mé nové učebnice Japonštiny pokrokový, že na CD umístil do příslušných složek i soubory ve formátu .ogg a mp3. Poté, co jsem tam zaregistroval ještě .flac, .wav a .cda a také pět souborů obsahujících celé cd ve všech těchto formátech, začal jsem vážně pochybovat, že se to všechno může na jedno obyčejné cd vejít.
Když jsem ale začal ze složky Ogg Vorbis kopírovat obsah cd a pozoroval dobu, kterou celá operace trvá, došlo mi, že vlastní převod do .ogg probíhá až teď, a že se nejadná o fičuru CD ale o velmi "vychytanou vlastnost" souborového manageru (nebo snad některého pluginu, který byl do poslení verze zařazen).
Toto mé podezření také potvrdila následná inspekce dalších audio CD, o kterých vím, že na nich žádná taková fičura určitě nebyla.
Zároveň přikládám snímek, který zobrazuje, jak se tato fičura projevuje. Šikovná je i velikost budoucího převedeného souboru. Naopak prapodivné datumy poslední změny jsem zaregistroval na všech zkoušených CD.
Tiskni
Sdílej:
Jj, tak nějak to bylo. Adresáře byly myslím rozdělené podle stereo/mono a kvality.
Nechci pusobit nepatricne, ale tuhle "ficuru" jsem mel v devadesatym sedmym ve Win95 takyhm, já ne ... ani o pár let později v 98 ... a myslímže ani ve 2000, AFAIR se s tím vytasili až v XP ... no nic.
Aha. Díky za info. Takže když používám předkompilovanou distribuci (Debian Lenny) tak smůla.
A ještě jedna věc. Dají se nějak konfigurovat parametry? Např. bitrate u mp3? Stereo/mono? apod.
abcde nagrabuje ogg v kvalitě 128 kbits/sabcde -o mp3:"b -320" -k nagrabuje mp3 v kvalitě 320 kbits/s a navíc ponechá stopy wav k vypálení dalšího CD a spousta dalších nastavení je k dispozici ..