Po Canonicalu a SUSE oznámil také Red Hat, že bude podporovat a distribuovat toolkit NVIDIA CUDA (Wikipedie).
TrueNAS (Wikipedie), tj. open source storage platforma postavená na Linuxu, byl vydán ve verzi 25.10 Goldeye. Přináší NVMe over Fabric (NVMe-oF) nebo OpenZFS 2.3.4.
Byla vydána OpenIndiana 2025.10. Unixový operační systém OpenIndiana (Wikipedie) vychází z OpenSolarisu (Wikipedie).
České základní a střední školy čelí alarmujícímu stavu kybernetické bezpečnosti. Až 89 % identifikovaných zranitelností v IT infrastruktuře vzdělávacích institucí dosahuje kritické úrovně, což znamená, že útočníci mohou vzdáleně převzít kontrolu nad klíčovými systémy. Školy navíc často provozují zastaralé technologie, i roky nechávají zařízení bez potřebných aktualizací softwaru a používají k nim pouze výchozí, všeobecně známá
… více »Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.
Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Pokud MS výrazně nesleví...A to myslis jak? neslevi cenou?
a pokud tam něco nemám tak zadarmo si to stáhnu...A stejna situace je i u windows. Vetsina linuxovych aplikaci je i pro windows, obracene to bohuzel neplati.
Je tu plno jiných OS které se derou do popředí a postupně ukusují procenta z nadvlády MS.nojo, přímo jim ty procenta padaj z huby, jak mocně ukusujou














nezlob se, ale nemohl jsem si pomoct
Jen jsem se na IT pořád smál těm omezením a problémům s Windows XP.
Dorazila mě třídní, když koukala na putty, ze které jsem byl připojený domů. Prej: zavři ten chat
No flame, Gentoo je fakt dobrá distribuce a v Debianu mi spousta věcí z něj chybí, ale na notebook to fakt není zrovna košer, pokud ho nechcete měnit každý rok...
ale na notebook to fakt není zrovna košer, pokud ho nechcete měnit každý rok...Proč bych ho měl každý rok měnit? (NB doma zatím nemám, ale je v plánu, tak ať vím co mě čeká)
Prostě pořádněj CAD systém na Linuxu pokud možno svobodnej je prostě potřeba tečka.
Kdo ho jako potřebuje? Já ne, moje máma ne, táta ne, brácha ne, přítelkyně ne, všichni 3 spolubydlící ne, tety ne, strejdové ne, babičky ne, děda taky ne a to jsem vyjmenoval jen lidi se kterýma se stýkám každou chvíli. Co ty miliardy dalších co ho nepotřebují taky?
Bohužel všehno ostatní na co šaháš denodeně je vytvořeno pomocí CAD systémů. jezdíš autem?
Jsem si myslel, že něco takovýho vytasíš a reakce je jednoduchá. Proč bych měl kupovat Windows a CAD program jenom proto, že člověk/firma kterou jsem si zaplatil navrhla auto/kuchyň/most/.., který(kterou) já používám, v CAD programu ? Nikdo koho znám nenavrhuje nic k čemu by se používal nějakej ten CAD. Na CAD programech nestojí práce všech! btw: sedím občas na záchodě a dost nerad, ale zase těch her co tam člověk dohraje :)
Linux a svobodné programy je pro tatinky, maminky, děděčky, babičky...
Linux je od lidí pro lidi. Není to kupa binárního hnoje, kterej se snaží být cool i když po tom lidi netouží. Linux má obrovské možnosti a neexistují v něm takové hranice jako ve Windows. Linux je pro všechny a je jedno co dělají. To co se snažím říct je, že když chci Linux tak si na něj 20 minut počkám než se stáhne a mám vlastně to nejlepší co můžu mít (využití zdrojů). Když chci Windows musím někam zajít, zaplatit, podepsat smlouvu(?) kde pravděpodobně upíšu i duši, přečtu si letáček, kde mi MS sděluje co se svým PC od teď můžu a co ne a o několik hodin později se třeba dostanu k instalaci. Když za mnou soused příjde, že chce na svých Windows MS Office, že potřebuje něco do práce jak mu mám říct, že za to dá nehoráznej balík a ještě bude muset jak kokot čekat než se všechno vyřídí? Proč když si koupím hru na Windows mi to vykilluje všechny mechaniky? Windows a vůbec celej close source (až na výjmky) je honba za prachama a za tím jak lidem co nejvíce znepříjemnit život. Rozhodně to není o používání.
Prostě hračka na hraní ale nefunkční v normálním výrobním procesu. Tečka.
Nevím co si představuješ pod hračkou na hraní, ale já na tom pracuju a snažím se na tom přivydělat si nějaký peníze. Víš kolik jsem strávil nastavováním svého Kubuntu? Asi hodinku, víš kolik mi zabralo nainstalovat aktuálního software? Další hodinku. Víš kdy jsem tyhle dvě hodinky obětoval? Asi před půl rokem. Víš co jsem od té doby dělal? Jenom pracoval a užíval si svého počítače tak jak jsem uznal za vhodné já a ne operační systém.
Bohužel všehno ostatní na co šaháš denodeně je vytvořeno pomocí CAD systémů.To ale nic neříká o tom, kolik lidí potřebuje provozovat na počítači CAD.
Prostě hračka na hraní ale nefunkční v normálním výrobním procesu."Normální výrobní proces" je výrobní proces, který potřebuje CAD, možná podle tvojí definice, ale už ne podle definice firmy, která "vyrábí" software, potraviny, zemědělské produkty apod.
Ale kde není kritika, není opozice a kde není opozice není kvalitní produkt. Proto tu seru ze sebe tyhlety kecy, protožře pokud nenabídne svobodný software dostatečnou alternativu k windows programům tak nemá cenu žvástat o přechodu milionu lidí z windowsu na linux. Prostě to je fakt a tečka. Jednoduše nestačí plácat o tom že se tedka vytvořila nová distrubuce BLBUNTU A ŽE TÍM PÁDEM PŘEJDE NA LINUX milióny lidí...
Zrovna tedka jsme si zkusi nainstalovat to zkusrvené blbuntu a ani zvuk nefunguje. tak co si o tom mám myslet. Zpátky na debian a just FUCK OFF!
)))
A tou je fakt že tu existruje jakýsi začarovaný kruh který pkud nenabýdneš komplexní řešení na jiné platformě tak nemá cenu pokládat Linux s GNU programy za řešení ale hraní si na písečku s babovičkou a lopatičkou.Řešení existují, ale prozatím ne pro všechny úlohy
Jednoduše nestačí plácat o tom že se tedka vytvořila nová distrubuce BLBUNTU A ŽE TÍM PÁDEM PŘEJDE NA LINUX milióny lidí...To asi ne... na druhou stranu jsem nikoho neviděl to tvrdit (taky jsem tuhle diskuzi ale nečetl celou) Ty tvrdíš, že alternativy nejsou, podle mě je pravda spíš to, že alternativy nejsou pro některá odvětví. A i tam, kde by alternativy byly, je přechod na linux velmi pozvolný (i přesto že vyšlo nové bumbumtu). Zkrátka software pro Linux je pro přechod podmínka nutná, ale zdá se, že nikoliv postačující
)
Pravdepodobne prvni pohledy do sveta delal z CADU treba case tveho pocitace nebo i ta mys, kterou mas v ruce (i ta klavesnice - to kdybys chtel tvrdit, ze mys nepotrebujesOn tu klávesnici sice potřebuje, ale nepotřebuje si ji vyrábět, prostě jde do obchodu a tam si ji koupí. To je podstatný rozdíl.)
)
R.I.P Microstation (jak se dela brecici smajlik?)
))))) Asi se podivíš ale pošlou tě někam a ještě se ti vysmějou... Jiank obecně to se svobodnýmy CAD systémy na linuxu stojí za velkou vyliž prdel a žádný ITák na tom nezmění vubec nic pokud se o to nebude zajímat a něco plnohodnotnýho nepřinese....
tak jen dal stádo.
)))
. Jinak napsat správcům žádost o odstranění duplicitních příspěvků.
A za dalí? kde bereš jistotu co má být a co nemá být svobodný program? Někdo ti něco nakukal? Stýček sam něbo někdo z abíčka? víš napiš stallmanovi a zeptej se ho vole co on považuje za smysl tvoření svobodných programů.
))) Třebas ti to posvětí a ještě když mu pošleš distribuci BLUBUNTU na originálním CDčku s návodem na instalaci tak se dočkáš děkovného dopisu a práním aby jsi se stal jeho OSOBNÍM PORADCEM!
)))))) lol
))
root@ZIMA-Construction:/media/cdrom0# sh ./setup ./setup: 121: /media/cdrom0/getpmt.csh: Permission denied Starting PTC.Setup, please wait ... ERROR: /media/cdrom0/dsrc//obj/ptcsetup - file is missing. Check the name of the CD mount directory.
nebo./setup ./setup: 121: /home/vladimir/Zalohy/Programs/PTC-WF3-x86-Linux/CD1/getpmt.csh: not found Starting PTC.Setup, please wait ... ERROR: /home/vladimir/Zalohy/Programs/PTC-WF3-x86-Linux/CD1/dsrc//obj/ptcsetup - file is missing. Check the name of the CD mount directory.
mě utvrzují že KUbuntu alias ubuntu je sračka největší a udělal jsem jenom hloupost že jsem si to zkusil nainstalovat. je to prostě jeden velkej Mediální SHIT a lidi co to používaj jsou mediální OVCE!
)))
)))
Jo a pokoj nedám protože co ty tu píšeš jsou všechno bludy typu "jedna bába povídala" a né profesionální pojednání o výhodnosti, účinnosti atd. A tím se rozhodně nechci dotknout tohoto účetnictví nýbrž tvých neprofesionálních keců a blábolů!
jÓOOO TAK TO JÁ TAKY NĚKAM NAPÍŠU ŽE program rm -rf / je super věc na čištění OBSAHU STŘEV A jestli se chce někdo posrat at to vyzkouší protože mám menší firmičku na uvolnění sraček z těla a zaručuji ti po spuštění s právy roota sh ./střevočitič pročištění tvých trubek dle velikosti tvého disku tak +- za 10minut.)))
Tak ted jsi me znicil!
))))
Jinak celkem souhlas, akorat s tim Photoshopem pres Wine -- rekl bych, ze tak jedou jen dost stare verze. I kdyz otazka zas je, zda clovek potrebuje opravdu CS2 nebo tak...
Dříve platilo že Windows se nainstalovaly, a fungovalo to. To už neplatí. Dnes mám vyzkoušeno: Linux nainstaluju a funguje to.Slušelo by se před to dodat "Dle mého názoru", protože generálně to zcela jistě není pravda.
))
Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.
To se říkalo i v roce 48. A ti co tvrdili, že vydrží pět let byli pokládáni za podivíny a pesimisty. A když po nějakém čase svůj odhad zvýšili na 20 let, říkalo se na jaře 68, že přeci jen měli pravdu…
Tak by mě zajímalo ze který popelnice jste ten disk vytáhli , protože jsem nikdy větší blbost neslyšel . Jestli si chceš podělat počítač tak si tam dej Vistu
to už o tobě nikdy nikdo neuslyší protože z tý Visty dostaneš jednosměrný lístek do blázince .
Tiskni
Sdílej: