Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Vždy po instalaci nové verze distra jsem "vykopal" všechny takové ty "nové" věci na které jsem nebyl zvyklý - různě automounty, networkmanagery a podobné věci... postupem času jsem měknul a nějaký ten udev a dbus jsem tam nechal, k něčemu to třeba někdy bude, možná, snad...
I řekl jsem si, dost již bylo mého konzervatismu a s instalací Ubuntu 8.04 jsem si řekl že kluci afričtí (a nejen oni) určitě zamakali a že nový Network Manager bude úplně boží.
Na "konfiguraci sítě" jsem používal /etc/network/interfaces, jednoduché, prosté. Když jsem se začal pohybovat mezi více síťěma tak netenv - což není nic jiného než skript co se mi dá při bootu na výběr mezi položkama a každá je vlastně skript co nahodí různou síť, nastaví smtpčko... prostě pohoda.
Ale úplná pohoda není třeba připojování do wifi sítí s WPA2, wpa_supplicant a všechny jeho volby mi k srdci nepřirostly:) (zvlášt parametry nalepené na přepínače -c/etc/... fuj.)
Tak jsem tedy nm-applet dostal do fluxboxu, ťuknu, vyberu síť "pelisek", nějaké to heslo, chvilku se to nějak točí a pak mě to připojí. OK, bezva, adresu dostanu z dhcpka, ale já si chci nastavit statickou...
Prolezl jsem to, proklikal, celé prohledal... jdu teda na web hledat. Na ubuntuforums našel že to nejde a že to nepůjde až do verze network-manageru 0.7, pak možná, jsou různé obkličky a obezličky...
Tak, možná jsem hloupý, ale jaký byl účel tohohle cvičení? Zjistit že alfa-omega nastavovač sítě neumí nastavit statickou ip, že musím vlézt do konzoly a cpát ipconfig? Eh. Stále věřím, že jsem něco přehlíd nebo že to musí jít jednodušeji, máte nápady? Nebo to mám odinstalit?
Tiskni
Sdílej:
ip link set wlan0 up
. Dokud to neudělám ručně, tak volba Povolit bezdrát nefunguje Jsi konzervativní zcela oprávněně. Konfigurace sítě je věcí administrátora a není důvod aby uživatel vůbec nějaký network manager viděl.
Ale musím se přiznat, že i já před časem svůj obsáhlý opustil /etc/wpa-supplicant.conf a skončil u nw. Naštěstí nepotřebuji stat. ip addr.
Konfigurace sítě je věcí administrátora a není důvod aby uživatel vůbec nějaký network manager viděl.To vypadá jako důkaz. Ultimátní. Teda za předpokladu, že NM není určen právě pro toho administrátora.
To není ultimátní důkaz, ale jen můj názor. Nevím jestli je nm úplně nástrojem pro admina, vzhledem k tomu, že konfigurace v něm provedená platí jen pro uživatele který ji vytvořil.
No zkrátka si myslím, že konfigurace sítě ma být společná pro všechny uživatele. Nadruhou stranu, v dnešní době má spousta strojů právě jednoho uživatele, tak má i nm právo na svoji existenci.
Konfigurace sítě je věcí administrátora
Žijete kde? Na Marsu? Už jste někdy vyděl, aby si běžný uživatel domácího PC najímal administrátora, kterej mu bude instalovat SW, nastavovat síť, atd.? Já teda ne. Ty Linuxáci jsou nějací vypatlaní, už jim s těch administrátorů hrabe. Vy si na nastavení domácí PC najímáte administrátora? Bože.
Ok, tak tedy aspoň se mluví o účtu s admin právama. A stejně, když už je nějaká síť, tak se obvykle nevypíná či nestěhuje bez vědomí admina. Tedy ani neni nutno nastavovat uživatelem.
Jardo, Jardo, já už toho vyděl
Hm, to už je o návrhu. Na LANce jsem ještě neforwardoval. Třeba to potřeba pro někoho přesto je.
Jasne, jen to zkuste vysvetlit vsem tem mobilnim lidem s notebooky...Jsi konzervativní zcela oprávněně. Konfigurace sítě je věcí administrátora a není důvod aby uživatel vůbec nějaký network manager viděl.
Pohybuju se cca mezi mezi 3 sítěma, provozuju pro ně skripty, jen když občas pouštim tftp, tak musim nahazovat ručně ethernet. Zatim mne to baví takhle.
Nechápu, jak by bylo pro BFU strašně zatěžující tlačítko "Advanced". (Mají se snad vyházet ze systému všechna nastavení, aby náhodou na nějaké z nich neklikl a nebyl zděšen?)Na to jsem nereagoval, protože souhlasím s nastíněnou odpovědí. (Vážně a bez ironie.) Ano, jsem cynik. Ale můj cynismus je založený na třech letech (mimo jiné) správcování sítě, kdy neuvěřitelně mnoho problémů vzniká tak, že si uživatel na něco klikne.
Jo, to chápu a soucítím.Nechápu, jak by bylo pro BFU strašně zatěžující tlačítko "Advanced". (Mají se snad vyházet ze systému všechna nastavení, aby náhodou na nějaké z nich neklikl a nebyl zděšen?)Na to jsem nereagoval, protože souhlasím s nastíněnou odpovědí. (Vážně a bez ironie.) Ano, jsem cynik. Ale můj cynismus je založený na třech letech (mimo jiné) správcování sítě, kdy neuvěřitelně mnoho problémů vzniká tak, že si uživatel na něco klikne.