Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Zacinaji se tu objevovat diskuse o Asus EEE, dovolim si pridat par mych osobnich zkusenosti.
Tento laptop jsem zakoupil sve pritelkyni. Pozadavky byly jednoduche - maly lehky laptop, na kterem pobezi prekladatelske slovniky. Proto kdyz byl asus k dispozici, nevahal jsem a jeden zakoupil. (Samozrejme ze ne v CR, kde jsou ceny predrazene, navic nemecky layout klavesnice se pro preklady z nemciny hodi.)
Hardwarove postrehy
Dokud tento notebook neuvidite nazivo, nedokazete si predstavit, jak je opravdu maly. Vaha 920h je vynikajici, displej je opravdu maly, slot na SD kartu potesi, v podstate je i nutnost, nedokazu si predstavit ze by si nekdo koupil tu verzi z windows XP, ktera slot na SD kartu nema.
Softwarove postrehy
Uz pred koupi jsem na youtube pozoroval, co vsechno se da na tento laptop nainstalovat. Puvodne jsem chtel nechat originalni xandros linux, protoze nabihal neskutecne rychle, ale bohuzel software v repozitarich neni aktualni - starsi verze knihoven - nefunguje pak office bibliothek, starsi verze wine, nefunguje pak PC translator, atd. Pouzivat nejakou harakiri mixaz repozitaru xandros a debianu se mi moc nechtelo, buhvi jak by to nakonec vsechno dopadlo.
Proto jsem sahl opet k osvedcenemu ubuntu, protoze jsem se systemem chtel mit co nejmene starosti, sahl jsem jiz po upravene verzi. Nejprve Ubuntu EEE, ktere je beta verzi ubuntu 8.04. Instalace z USB klicenky byla sice bez problemu, vse fungovalo, krome nastaveni pripojeni na internet - bohuzel mam k disposici pouze silene ADSL pripojeni, kde se nachazi WLAN bridge, ke kteremu je nutno se pripojit pres WiFI s WEP kodovanim, uzivatel pak nedostane zadnou ip adresu, a pak je mozno zapnout pripojeni pomoci pppoe. To byl v teto verzi neprekonatelny problem, proto jsem hledal dal a nakonec se rozhodl nainstalovat eeebuntu
Instalace z USB klicenky opet v poradku, vsechny specialni klavesy funguji, uspani do RAM taky, pripojeni na internet taky, webkamera taky, ctecka SD samozrejme taky, parada. Pak stacilo nastavit aktualni wine repozitare, medibuntu, atd, a z mrnouse se razem stal plnohodnotny pocitac vhodny na kazdodeni pouziti. Slovniky funguji pres wine, pritelkyne si muze brouzdat po internetu, cist maily, zatim vsecho funguje tak jak ma, krome problemu s Lingea Lexikon, kde ve wine nefunguje klavesa ENTER, zatim se mi nepodarilo zjisit proc.
Zaver
Pro holky je tento laptop idealni, jeho velikost a vaha je jasne plus. Pro nas kluky je to na povazenou, co od laptopu ocekavame, jestli se nevyplati nosit o par set gramu vic.
Update - abych zapisek mohl vlozit, musel jsem odstranit odkazy, nevim proc system pise, ze znacka A neni povolena.
Tiskni
Sdílej:
Doma mame 2G Surf verzi.
Dneska jsem na nej nainstaloval eeePClinuxOS. Po instalaci zbylo cca 800MB volneho mista. Rekl bych, ze je to dost pohodicka. Vse funguje jak ma, i wifi s WPA sifrovanim. Start je sice mnohem pomalejsi nez u predinstalovaneho Xandrosu, ale pak samotna prace je jiz svizna.
Jinak doporucuji alespon vyzkouset..