Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zacinaji se tu objevovat diskuse o Asus EEE, dovolim si pridat par mych osobnich zkusenosti.
Tento laptop jsem zakoupil sve pritelkyni. Pozadavky byly jednoduche - maly lehky laptop, na kterem pobezi prekladatelske slovniky. Proto kdyz byl asus k dispozici, nevahal jsem a jeden zakoupil. (Samozrejme ze ne v CR, kde jsou ceny predrazene, navic nemecky layout klavesnice se pro preklady z nemciny hodi.)
Hardwarove postrehy
Dokud tento notebook neuvidite nazivo, nedokazete si predstavit, jak je opravdu maly. Vaha 920h je vynikajici, displej je opravdu maly, slot na SD kartu potesi, v podstate je i nutnost, nedokazu si predstavit ze by si nekdo koupil tu verzi z windows XP, ktera slot na SD kartu nema.
Softwarove postrehy
Uz pred koupi jsem na youtube pozoroval, co vsechno se da na tento laptop nainstalovat. Puvodne jsem chtel nechat originalni xandros linux, protoze nabihal neskutecne rychle, ale bohuzel software v repozitarich neni aktualni - starsi verze knihoven - nefunguje pak office bibliothek, starsi verze wine, nefunguje pak PC translator, atd. Pouzivat nejakou harakiri mixaz repozitaru xandros a debianu se mi moc nechtelo, buhvi jak by to nakonec vsechno dopadlo.
Proto jsem sahl opet k osvedcenemu ubuntu, protoze jsem se systemem chtel mit co nejmene starosti, sahl jsem jiz po upravene verzi. Nejprve Ubuntu EEE, ktere je beta verzi ubuntu 8.04. Instalace z USB klicenky byla sice bez problemu, vse fungovalo, krome nastaveni pripojeni na internet - bohuzel mam k disposici pouze silene ADSL pripojeni, kde se nachazi WLAN bridge, ke kteremu je nutno se pripojit pres WiFI s WEP kodovanim, uzivatel pak nedostane zadnou ip adresu, a pak je mozno zapnout pripojeni pomoci pppoe. To byl v teto verzi neprekonatelny problem, proto jsem hledal dal a nakonec se rozhodl nainstalovat eeebuntu
Instalace z USB klicenky opet v poradku, vsechny specialni klavesy funguji, uspani do RAM taky, pripojeni na internet taky, webkamera taky, ctecka SD samozrejme taky, parada. Pak stacilo nastavit aktualni wine repozitare, medibuntu, atd, a z mrnouse se razem stal plnohodnotny pocitac vhodny na kazdodeni pouziti. Slovniky funguji pres wine, pritelkyne si muze brouzdat po internetu, cist maily, zatim vsecho funguje tak jak ma, krome problemu s Lingea Lexikon, kde ve wine nefunguje klavesa ENTER, zatim se mi nepodarilo zjisit proc.
Zaver
Pro holky je tento laptop idealni, jeho velikost a vaha je jasne plus. Pro nas kluky je to na povazenou, co od laptopu ocekavame, jestli se nevyplati nosit o par set gramu vic.
Update - abych zapisek mohl vlozit, musel jsem odstranit odkazy, nevim proc system pise, ze znacka A neni povolena.
Tiskni
Sdílej:
Doma mame 2G Surf verzi.
Dneska jsem na nej nainstaloval eeePClinuxOS. Po instalaci zbylo cca 800MB volneho mista. Rekl bych, ze je to dost pohodicka. Vse funguje jak ma, i wifi s WPA sifrovanim. Start je sice mnohem pomalejsi nez u predinstalovaneho Xandrosu, ale pak samotna prace je jiz svizna.
Jinak doporucuji alespon vyzkouset..