Bylo vydáno Ubuntu 21.04 s kódovým názvem Hirsute Hippo. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je možnost integrace s Microsoft Active Directory, Wayland ve výchozím stavu a vývoj aplikací pomocí Flutteru.
Prohlášení (Twitter) Minnesotské univerzity k výzkumu proveditelnosti nenápadného začlenění bezpečnostních chyb do Linuxu: Situaci bereme vážně. Výzkum jsme pozastavili. Prozkoumáme výzkumnou metodu a její schválení. Stanovíme opatření…
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 16.0.0 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Přehled novinek v článku na Medium.
Na MFF UK pokračuje série on-line přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Dnes je na programu Live kernel patching, příští týden ladění kernelu a kdump, další přednášky jsou naplánovány až do 3. června.
… více »Byla vydána nová verze 3.3 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Program Zellij byl představen a vydán v beta verzi. Popis programu říká, že se jedná o terminálový pracovní prostor aneb program podobný programům tmux a screen. Naprogramovaný je v Rustu. Pluginy jsou ve WebAssembly.
Byla vydána verze 9.0 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší podporu Mapsforge map, pro jejichž prohlížení tak již není potřebná Java.
Zacinaji se tu objevovat diskuse o Asus EEE, dovolim si pridat par mych osobnich zkusenosti.
Tento laptop jsem zakoupil sve pritelkyni. Pozadavky byly jednoduche - maly lehky laptop, na kterem pobezi prekladatelske slovniky. Proto kdyz byl asus k dispozici, nevahal jsem a jeden zakoupil. (Samozrejme ze ne v CR, kde jsou ceny predrazene, navic nemecky layout klavesnice se pro preklady z nemciny hodi.)
Hardwarove postrehy
Dokud tento notebook neuvidite nazivo, nedokazete si predstavit, jak je opravdu maly. Vaha 920h je vynikajici, displej je opravdu maly, slot na SD kartu potesi, v podstate je i nutnost, nedokazu si predstavit ze by si nekdo koupil tu verzi z windows XP, ktera slot na SD kartu nema.
Softwarove postrehy
Uz pred koupi jsem na youtube pozoroval, co vsechno se da na tento laptop nainstalovat. Puvodne jsem chtel nechat originalni xandros linux, protoze nabihal neskutecne rychle, ale bohuzel software v repozitarich neni aktualni - starsi verze knihoven - nefunguje pak office bibliothek, starsi verze wine, nefunguje pak PC translator, atd. Pouzivat nejakou harakiri mixaz repozitaru xandros a debianu se mi moc nechtelo, buhvi jak by to nakonec vsechno dopadlo.
Proto jsem sahl opet k osvedcenemu ubuntu, protoze jsem se systemem chtel mit co nejmene starosti, sahl jsem jiz po upravene verzi. Nejprve Ubuntu EEE, ktere je beta verzi ubuntu 8.04. Instalace z USB klicenky byla sice bez problemu, vse fungovalo, krome nastaveni pripojeni na internet - bohuzel mam k disposici pouze silene ADSL pripojeni, kde se nachazi WLAN bridge, ke kteremu je nutno se pripojit pres WiFI s WEP kodovanim, uzivatel pak nedostane zadnou ip adresu, a pak je mozno zapnout pripojeni pomoci pppoe. To byl v teto verzi neprekonatelny problem, proto jsem hledal dal a nakonec se rozhodl nainstalovat eeebuntu
Instalace z USB klicenky opet v poradku, vsechny specialni klavesy funguji, uspani do RAM taky, pripojeni na internet taky, webkamera taky, ctecka SD samozrejme taky, parada. Pak stacilo nastavit aktualni wine repozitare, medibuntu, atd, a z mrnouse se razem stal plnohodnotny pocitac vhodny na kazdodeni pouziti. Slovniky funguji pres wine, pritelkyne si muze brouzdat po internetu, cist maily, zatim vsecho funguje tak jak ma, krome problemu s Lingea Lexikon, kde ve wine nefunguje klavesa ENTER, zatim se mi nepodarilo zjisit proc.
Zaver
Pro holky je tento laptop idealni, jeho velikost a vaha je jasne plus. Pro nas kluky je to na povazenou, co od laptopu ocekavame, jestli se nevyplati nosit o par set gramu vic.
Update - abych zapisek mohl vlozit, musel jsem odstranit odkazy, nevim proc system pise, ze znacka A neni povolena.
Tiskni
Sdílej:
Doma mame 2G Surf verzi.
Dneska jsem na nej nainstaloval eeePClinuxOS. Po instalaci zbylo cca 800MB volneho mista. Rekl bych, ze je to dost pohodicka. Vse funguje jak ma, i wifi s WPA sifrovanim. Start je sice mnohem pomalejsi nez u predinstalovaneho Xandrosu, ale pak samotna prace je jiz svizna.
Jinak doporucuji alespon vyzkouset..