Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Kdysi dávno jsem četl článek o PC-BSD. Po úspěšném a zajímavém odzkoušení několika LiveCD v předchozích měsících a letech - abych „viděl“, jak „vypadají“ jiné UNIXy než Linux - jsem se rozhodl, že zkusím i tuto distribuci.
Už dlouho mě zajímalo, jak funguje VMware, a když jsem našel kompletní nainstalovaný virtuální počítač s PC-BSD pro VMware, hned jsem si ho stáhl. Kromě toho jsem si opatřil taktéž VMware Server. Zlí jazykové tvrdí, že je pomalejší než Player, protože neobsahuje VMware Tools. Já jsem i v této verzi VMware Tools našel a dál jsem se tím podrobněji nezabýval.
Po instalaci VMware a kompilaci kernelových modulů jsem bez problémů spustil stažený obraz. Vždy jsem si představoval, že virtuální stroj je něco strašného a rezatého, co hrozně vrže a kouří. (Aspoň virtuální stroj Javy mi tak vždy připadal, ačkoliv jde o něco zcela jiného.)
K mému velkému překvapení „počítač“ nabootoval nezvykle rychle. Protože mám pouhých 512 MB RAM, tu a tam se něco muselo odswapovat, ale jinak vše běželo hladce. Po nabootování se objevilo výborně nastavené prostředí KDE. Fungovala síť i systémový update. Prostě paráda.
Odezva systému ve virtuálním stroji byla tak rychlá, že jsem často zapomněl, které prostředí zrovna ovládám - zejména po sjednocení vzhledu KDE v PC-BSD a v ArchLinuxu. Jediné, co mi chyblělo, byla 3D akcelerace a fungující screensaver Euphoria. Ale mám za to, že tento problém by nenastal, kdybych provozoval FreeBSD na „skutečném“ hardwaru. Nijak důkladně jsem nepátral po tom, jak je to s emulací 3D hardwaru.
Pokud má někdo tu a tam kousek času na hraní, pak by tohle mohl být dobrý námět. Takový virtuální stroj může znamenitě posloužit třeba k ověření portovatelnosti nějakého kusu kódu, aniž by člověk musel přebootovat. Kdybych tak jen mohl mít víc RAM...
Tiskni
Sdílej:
Stejně jako třeba JVM není virtuální stroj v pravém slova smyslu. Význam toho slova je tak široký, že jeho pravý smysl bych opravdu radši nehledal.
cd /usr/ports/kategorie/název_programu make install cleana je to
Já jsem si ale stáhl balík zvaný Server a nic jsem z konzole neovládal. Jen se to z konzole nainstalovalo, protože kompilace kernelových modulů přece jen konzoli vyžaduje. Pak je tam grafické klikátko pro Gtk, které samozřejmě podporuje víc snapshotů, které mohou běžet i současně, a má VMware Tools a další vychytávky. S tou 3D akcelerací si nejsem jistý - možná by fungovala, kdybych se trochu pohrabal v konfiguraci X-serveru v PC-BSD. Ale není to pro mě až tak důležité. Kdybych se rozhodl ten systém opravdu prakticky používat, dal bych si ho přímo na disk.