Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Kdysi dávno jsem četl článek o PC-BSD. Po úspěšném a zajímavém odzkoušení několika LiveCD v předchozích měsících a letech - abych „viděl“, jak „vypadají“ jiné UNIXy než Linux - jsem se rozhodl, že zkusím i tuto distribuci.
Už dlouho mě zajímalo, jak funguje VMware, a když jsem našel kompletní nainstalovaný virtuální počítač s PC-BSD pro VMware, hned jsem si ho stáhl. Kromě toho jsem si opatřil taktéž VMware Server. Zlí jazykové tvrdí, že je pomalejší než Player, protože neobsahuje VMware Tools. Já jsem i v této verzi VMware Tools našel a dál jsem se tím podrobněji nezabýval.
Po instalaci VMware a kompilaci kernelových modulů jsem bez problémů spustil stažený obraz. Vždy jsem si představoval, že virtuální stroj je něco strašného a rezatého, co hrozně vrže a kouří. (Aspoň virtuální stroj Javy mi tak vždy připadal, ačkoliv jde o něco zcela jiného.)
K mému velkému překvapení „počítač“ nabootoval nezvykle rychle. Protože mám pouhých 512 MB RAM, tu a tam se něco muselo odswapovat, ale jinak vše běželo hladce. Po nabootování se objevilo výborně nastavené prostředí KDE. Fungovala síť i systémový update. Prostě paráda.
Odezva systému ve virtuálním stroji byla tak rychlá, že jsem často zapomněl, které prostředí zrovna ovládám - zejména po sjednocení vzhledu KDE v PC-BSD a v ArchLinuxu. Jediné, co mi chyblělo, byla 3D akcelerace a fungující screensaver Euphoria. Ale mám za to, že tento problém by nenastal, kdybych provozoval FreeBSD na „skutečném“ hardwaru. Nijak důkladně jsem nepátral po tom, jak je to s emulací 3D hardwaru.
Pokud má někdo tu a tam kousek času na hraní, pak by tohle mohl být dobrý námět. Takový virtuální stroj může znamenitě posloužit třeba k ověření portovatelnosti nějakého kusu kódu, aniž by člověk musel přebootovat. Kdybych tak jen mohl mít víc RAM...
Tiskni
Sdílej:
Stejně jako třeba JVM není virtuální stroj v pravém slova smyslu. Význam toho slova je tak široký, že jeho pravý smysl bych opravdu radši nehledal.
cd /usr/ports/kategorie/název_programu make install cleana je to
Já jsem si ale stáhl balík zvaný Server a nic jsem z konzole neovládal. Jen se to z konzole nainstalovalo, protože kompilace kernelových modulů přece jen konzoli vyžaduje. Pak je tam grafické klikátko pro Gtk, které samozřejmě podporuje víc snapshotů, které mohou běžet i současně, a má VMware Tools a další vychytávky. S tou 3D akcelerací si nejsem jistý - možná by fungovala, kdybych se trochu pohrabal v konfiguraci X-serveru v PC-BSD. Ale není to pro mě až tak důležité. Kdybych se rozhodl ten systém opravdu prakticky používat, dal bych si ho přímo na disk.