Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Francie je opět jednou z hlavních brzd. Už se alespoň mluví o snižování subvencí zemědělcům, importních cel a dalších prostředků, které mají v Evropě za následek přebytky a vysoké ceny, zatímco v rozvojovém světě pomáhají s udržením nemohoucného stavu. A Francie se staví proti...
Jednání probíhající na úrovni Světové obchodní organizace by mohla trochu zlepšit situaci zemí třetího světa, které nemají v podstatě jinou možnost vydělávání peněz, než prodávání zemědělských produktů. Prodávat však nemají kam, protože Evropa (EU) i USA své zemědělce hýčkají natolik, že se s nimi nedá soutěžit.
Evropský zemědělec vyrobí produkt draze (drahá pracovní síla, drahé pozemky, vysoké daně, ...), ale stát (resp. EU) mu dá tolik peněz, aby si mohl dovolit jej prodat za přijatelnou cenu. Případně mu zaplatí náklady za to, že produkt vyveze - často do rozvojových zemí, kde se za takto uměle vytvořenou cenu prodá a sebere trh místním. Dalším nástrojem jsou dovozní cla, která jsou nastavena tak, aby výrobkům dováženým do EU navýšily cenu nad ceny místních výrobků.
Výsledkem toho je, že evropští zemědělci žijí v netržním podivném vakuu nadvýroby, kterou sponzoruje EU (50 - 60 % rozpočtu EU, tj. moc a moc (desítek) miliard Euro, viz odkazy na konci; z toho Francie dostává téměř čtvrtinu). Zemědělci v zemích třetího světa utírají nos, protože nemají možnost s ekonomicky silnými státy (které dotují své nesoběstačné a prodělečné zemědělce) soupeřit.
Mezitím se evropští komisaři bijí v prsa a vykládají, jak se jim dílo daří.
Evropa by si měla uvědomit, že její síla neleží v zemědělství. Tržní prostředí by sice spoustu evropských zemědělců zlikvidovalo, ale současný stav je nechutný. Místo toho, abychom chudým státům umožnily si na sebe vydělat, nastavíme jim nepřekonatelné obchodní překážky a pak jim naše jídlo vozíme jako humanitární pomoc. Místo toho bychom měli nechat je, aby nás zásobovali potravinami. V Evropě by zůstaly jen specializované výroby. Regionální speciality, které by díky malým objemům mohly být vyráběny a prodávány za tržní cenu. Jenže to je utopie. Zemědělců je hodně, to znamená hodně voličů.
Tiskni
Sdílej:
U vsech o statnich oboru se dotace odbouraly a jsou povazovany za nezakonneNemáš tak docela pravdu. Např. část nákladů na vývoj Airbusu A380 šla z veřejných zdrojů. Nebo takový Alstom dostal nemalou dotaci už několikrát. Není to ale samozřejmě systematické jako u zemědělců, kteří je dostávají trvale.
Niet pochýb o tom, že v európe, či amerika stúpla produktivita práce a produkuje sa stále viac a viac. S tým, že počet ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve sa nezmenil je hlúposť. V EÚ tam pracuje okolo 2.7% a vo Francúzsku niečo cez 4%. Keď to porovnáš so situáciou spred dvadsiatich rokov, tak je to necelá polovica.
Samozrejme máš pravdu v tom, že vo Francúzsku sú poľnohospodári najsilnejší. Sčasti to súvisí s ich počtom, s množstvom pôdy a históriu, ale ... Francúzsko je po Nemecku najviac v mínuse, čo sa týka rozpočtu. Keď to sleduješ viac, tak vieš, že nemálo veľkých výskumných grantov (tzv. rámcové projekty) končí v Nemecku. A to buď vo východnom, kde ide o zlepšenie situácie, alebo sem k nám na francúzskych hraniciach, aby sa aj vlk nažral a aj koza zostala celá. Francúzsko sa rozhodlo, že si svoju časť vyžerie na poľnohospodárstve.
Iste dotácie neplnia tak úplne svoju funkciu, o tom niet pochýb. Keď je pomaly výhodnejšie pestovať pšenicu v Tatrách ako inde. Ale najchudobnejšie krajiny smú dodávať do EÚ prakticky čokoľvek za rovnaké garantované ceny ako majú európsky poľnohospodári (program Čokoľvek miesto zbraní). To je aj dôvod prečo boli (niektoré rozvojové krajiny) proti zjednodušeniu trhu s cukrom. Doteraz predávali za dvojnásobok svetových cien a takto dostanú polovicu. Ich výnosy doteraz boli síce dosť nízke, ale na nejaké peniaze to stačilo. Treba podotknúť, že sa jedná o oblasti, kde cukrová trstina/repa nemá práve ideálny podmienky, ale máločo iné má podobnú životaschopnosť (po dažďoch, suchách, víchrici, .. sa to ešte stále dá predať a dúfať, že bude lepšie).
Okrem toho má poľnohospodárstvo aj krajinotvorný efekt. V strednej európe by (snáď okrem časti Tatier) nemalo byť nič iné ako les a príroda sa o to vytrvalo snaží :) Ďalší problém s rozvojovými krajinami je ten, že oni nevedia koľko toho dopestujú, resp. či vôbec. A tak je jednoduchšie existovať s prebytkami a za tento luxus platiť. Otázkou zostáva koľko.
Do hypermarketů nechodím.To bude asi tím
výkupní ceny jsou nízkéVýkupní ceny nejsou nízké. Naopak, jsou uměle udržované v určité výši. Kdyby byly výkupní ceny tržní, evropští zemědělci by si neškrtli, protože by ceny ani nepokryly jejich náklady, natož aby přinesly zisk. V současné době sice také nepřinášejí zisk, ale ten rozdíl je dorovnáván dotacemi, které mnohdy přesahují i 100 procent.
Tak pozor!
Je vidět že ani jeden z vás nikdy v zemědělství nepracovat a víte o tom asi tolik co já vám o kernelu a svečí o naprosté dezorientovanosti v této tématice. Zemědělská výroba je strategická a žádný stát at už ho to stojí cokoli nemuže být nesamostatný a nechat si dodávat strategické zemědělské produkty z cizích zemí. Stát který je nesoběstačný se stává závislým a do budoucna se muže stát cílem spekulací jako je tomu v případě ropných produktů. A to panove dobře není.
Neřikám že současný stav dotování zemědělců je dobrý, ale navrhněte lepší řešení! Už dnes skoro všichni(ČR) malí zemědělci krachly, protože minimální výdělečná plocha se počítá od 400Hektaru. (1Hektar= 100mx100m). Problémeme je odbyt produktů. Běžně se stává že zemědělec prodává pod cenou a tržní hospodářství tu jaksi nefunguje. sám jsem byl svědky toho že zemědělec podepsal smlouvu s na výkup obilí a během roku musel podepsat dodatek na snížení ceny, tedy prodej za ziskovou hodnotu. Zemědělec celý rok něco dělá a to co vyprodukuje je záviské na počasí. Když třeba vyrábíte auta tak máte stroje haly, řeknete si že vyrobím tolik a tolik aut, kdežto v zemědělství bude jednou sucho a je po prdeli!
Takže možnosti jsou dvě!: stanovit minimální výkupové ceny a nebo zemědělce dotovat... chápete?
Výrazně bych vám doporučil se takovým tématům vyhnout, protože mám pocit že se tu chováte a přemíšlíte asi tak kdyby se stal kozel zahradníkem. Radši se věnujte Linuxu a ne zeměděským otázkám protože vaše úvahy nejsou na potřebné úrovni půdní a strategické vzdělanosti.
Zemědělec celý rok něco dělá a to co vyprodukuje je záviské na počasí.Proto také zemědělci chtějí jednou dotaci na sucho (urodilo se málo), nebo dotaci na dobré počasí (nadúroda).
Výrazně bych vám doporučil se takovým tématům vyhnout, protože mám pocit že se tu chováte a přemíšlíte asi tak kdyby se stal kozel zahradníkem. Radši se věnujte Linuxu a ne zeměděským otázkám protože vaše úvahy nejsou na potřebné úrovni půdní a strategické vzdělanosti.Taková doporučení mám nejraději - "nekecej do toho, h.... tomu rozumíš". Není nic horšího, než jednostranný pohled na věc. Kdyby o zemědělství rozhodovali pouze zemědělci, to by to dopadlo. To je stejné, jako když o zdravotnictví rozhodují pouze lékaři. V tuto chvíli je hlavním problémem českých zemědělců asymetrie dotací. Ve starých zemích EU jsou dotace velmi vysoké, kdežto čeští zemědělci dostávají mnohem méně, a stát jim to ani nesmí dorovnat na výši dotací ve starých zemích. Proto mohou těžko konkurovat u nás i jinde v EU.
Zatím nejsme ve většině komodit ani zdaleka nesoběstační. Naopak, máme velké přebytky.Kdyz jsem cetl nejak clanky o ropnem zlomu, stalo v nich, ze produkce nasich potravin je na rope velmi zavisla. Takze takove prebytky se v pripade ceny nafty 1000 Kc/litr muzou velice rychle promenit v nedostatky, protoze kamionova doprava se zastavi a s nimi i prisun levnych potravin z dotovane vyroby jinych statu. Likvidovat "prebytecne kapacity" mi tudiz nepripada moc moudre. Spis by to chtelo aspon podporu pro drobne zemedelce, kteri vyrabeji ekologicky (pro me za me zvlastni dotaci ;) a prodavaji ve svem okoli. A jeste statni propagandu pro takove vyrobky. Jenomze, ti nemaji lobby a cele je to vubec nejake slozite.... moc slozite pro uredniky na ministerstvech (Jiste, pane ministre) :P
Ano máme přebytky. A znovu vám říkám jednu dost podstatnou věc. VYNIKDY NEUHLÍDÁTE KOLIK TOHO VYROBÍTE! Toto není předem naplánovatelné. Takže pořád je dobře že přebytky jsou. Horší je to když budete mít mín, cena produktu tím pádem pujde nahoru.
ps. už dnes existují dotace na zalesnění aby se nepoužívaná půda zalesnila a neležela ladem. je to v podstatě taky nástroj na podporu snížení urodné plochy, tedy snížení produkce.
Co pak uděláme s pudou kterou už nebudeme mít...Ona se někam ztratí, někdo ji někam odveze
Mš třeba pole dvě, tři, a to co tam seješ se střídá. tedy jeden rok je na jednom poli obilí a druhý rok se to zamění třebas na kukuřici.To se ale zdaleka vždy neděje. Někde se pěstuje stále dokola kukuřice, někde stále dokola cukrovka atd.
nemyslíš že kdyby se pšstovalo jenom 1 výdělečná plodina tak bys nemohl to osetí střídat s jiným druhem?Copak jsem říkal jenom 1 plodina? Přečti si to pořádně.
A zemědělec je pro tebe asi Idiot s nízkým vzdělání. Ale já ti tvrdím že taky kecáš nehorázný hovadiny a nevíš která bije....Kdybys utlumil emoce (třeba studenou sprchou, ta pomáhá
Výrazně bych vám doporučil se takovým tématům vyhnout, protože mám pocit že se tu chováte a přemíšlíte asi tak kdyby se stal kozel zahradníkem. Radši se věnujte Linuxu a ne zeměděským otázkám protože vaše úvahy nejsou na potřebné úrovni půdní a strategické vzdělanosti.Zase nas necpete do fachidiotismu. Jednak se zde na portalu neschazeji pouze IT-odbornici, ale proste lidi, kteri pouzivaji Linux, coz je neco jako lidi, kteri dejme tomu jezdi terennimi vozy. To muzou byt stejne tak dobre ekonomove, ucitele, lekari i zemedelci. No a za druhe, zijeme v demokraticke a obcanske spolecnosti, volime si svoje zastupitele (doufejme) podle toho, jakou provadeji politiku, takze je v zajmu vsech volicu o te politice vedet co nejvic. Inteligentne vedena diskuse je k takove reflexi jako stvorena, uz jen proto, ze vy jako zemedelec(?) ci odbornik na tuto tematiku, muzete uvest na pravou miru nektere predstavy lidi, kteri se v tomto oboru nepohybuji (ale presto podle svych predstav pak budou volit!).
Výrazně bych vám doporučil se takovým tématům vyhnout, protože mám pocit že se tu chováte a přemíšlíte asi tak kdyby se stal kozel zahradníkem.Ještě štěstí, že tu máme někoho, kdo nám to vysvětlí
Zemědělská výroba je strategická a žádný stát at už ho to stojí cokoli nemuže být nesamostatný a nechat si dodávat strategické zemědělské produkty z cizích zemí.Podle této věty vypadáš jako dezorientovaný spíše ty, protože jaksi opomíjíš skutečnost, že téměř žádný evropský stát není zemědělsky soběstačný. ČR rozhodně ne. Kromě toho je taková věc v podmínkách současné Evropy a EU naprosto nesmyslná.
Neřikám že současný stav dotování zemědělců je dobrý, ale navrhněte lepší řešení!Jak prosté. Nedotovat zemědělce. Umělé udržování při životě, kterého se svou opatrovnickou politikou EU dopouští, je jen lhaním si do vlastní kapsy. Zemědělství v současné podobě v Evropě není a nemůže být profitabilní a konkurenceschopné, protože tu k tomu prostě nejsou podmínky. Evropa má rozvinutý průmysl, služby, finančnictví atd. A proto by neměla z peněz, které vydělávají tato odvětví, živit nesamostatného molocha. Navíc je tu jedna věc, která je možná ještě důležitější než absurdní rozpočty EU: tento dotační a celní systém je jednou z přímých a hlavních příčin neuvěřitelné chudoby rozvojových zemí. Když ty mluvíš o tom, jak má chudák zemědělec problém s odbytem, tak si uvědom, že díky tomuto protekcionismu má problém s odbytem velká část světa. My jim totiž nedovolíme přijít na náš trh s jejich levnějšími produkty. Místo toho jim dovezeme svoje produkty, které prodáme pod cenou, takže oni nemají šanci soutěžit ani u sebe doma. A nakonec jejich uměle zdevastovanému zemědělství zasadíme poslední ránu přivezením stovek tun potravin (které byly v EU státem vykoupeny jako přebytečné) úplně zdarma.
Takže možnosti jsou dvě!: stanovit minimální výkupové ceny a nebo zemědělce dotovat... chápete?Možnost číslo je tři je nechat zemědělce, ať podnikají v tržním prostředí jako každý jiný. Moc zemědělců tu pak nezbude, ale to je v pořádku, protože všechna ostatní odvětví jsou na tom úplně stejně -- také musí vyrábět tak, aby mohla prodávat. Zemědělci to teď dělají tak, že vyrobí všeho co nejvíc, ať to stojí, co to stojí, protože pak stejně dostanou od EU za všechno zaplaceno. A "dotace" jdou i z našich kapes, protože díky tomuto systému subvencí jsou potraviny dražší.
A z tebe mluví kdo? Jsi snad analytik na ministerstvu zemědělství? jako fakt už nevim jak ti mám jisté věci polopatě vysvětli, protože to by chtělo delší debatu a zamíchat do toho strategii a vubec nahlížení na svět. Omlouvám se za to že jsem se tu rozčílil nad některými názory, ale Roberte! brobud se! tento celý článek nemyslíš snad vážně!
ČR je ve strategických produktech soběstačná! Roberte ANO BANÁNY TU OPRAVDU NEROSTOU. Brambory ano, obilí ano(z toho se dělá CHLEBA)...
Výš co je to strategie??? To co čína dělá s textilem a by podle tebe měl měla čína dělat se zemědělskými produkty??? To snad nemyslíš vážně! My musíme být ve strategických dodávkách soběstační protože by nás pak mohl kdokoli vydírat a zvyšovat cenu! A CENA POTRAVIN JE PRO OBČANY JAKEHOKOLI STATU STRATEGICKÁ!!!
Soběstačnost je myšlěna na státní útvar, za což mužeme považovat i EU. pro to se taky EU chce vehementně rozšiřovat.
fakt už nevim jak ti mám jisté věci polopatě vysvětli, protože to by chtělo delší debatu a zamíchat do toho strategii a vubec nahlížení na světZamíchej. Zatím se oháníš jen autoritativními výkřiky typu "vy tomu vůbec nerozumíte, všechno je to jinak". Bez dalších argumentů jsou to spíše plané výkřiky.
Roberte! brobud se! tento celý článek nemyslíš snad vážně!Myslím to úplně vážně, proto jsem to napsal. Zatímco já se snažím diskutovat, ty k tomu přistupuješ tak, že žádná diskuze není nutná, protože ty sám víš všechno nejlépe. Abych to uznal, musel bys předložit přesvědčivější argumenty, než jen tvrzení "ty tomu nerozumíš".
Výš co je to strategie???Ano. Například 40 a více (až 80) miliard Euro ročně v plošných a přímých dotacích zemědělcům. To je strategie, s jejíž pomocí se daří držet nad vodou neprosperující evropské zemědělce. A zároveň se díky tomu úspěšně daří udržovat nepředstavitelně mizerné životní podmínky pro Afriku a části Asie a Jižní Ameriky.
To co čína dělá s textilem a by podle tebe měl měla čína dělat se zemědělskými produkty???Čína není zrovna vhodný příklad, ale obecně nemám nic proti tomu, aby trh ovládl ten, kdo přijde s levnějším zbožím, které jsou zákazníci ochotni kupovat.
My musíme být ve strategických dodávkách soběstační protože by nás pak mohl kdokoli vydírat a zvyšovat cenu!Kdežto my děláme co? Vydíráme, uměle zvyšujeme cenu. Zdá se ti to tak spravedlivé? Nebo je spravedlivé jen to, co je zároveň pro nás výhodné? Ostatně, i o výhodnosti by se dalo polemizovat, protože současný systém je příčinou vysokých cen mnoha potravinových produktů.
A CENA POTRAVIN JE PRO OBČANY JAKEHOKOLI STATU STRATEGICKÁ!!!NEKŘIČ. Cena potravin by šla po zavedení tržního systému v zemědělství dolů. Kromě toho by nenastal totální zánik místního zemědělství, takže katastrofické scénáře obsahující vydírání producentskými zeměmi jsou nepravděpodobné. Nehledě na to, že my (a EU) máme zase v ruce jiné věci, bez kterých se neobejdou čistě zemědělské státy - nenastala by tedy žádná nerovnováha, ze které bychom měli vyjít poražení a hladoví.
kdo se stará v prvé řadě o vlastní zájmy je zlý, sobecký a žere malé dětiI tak se to dá říci. Z tvých příspěvků to zase vypadá, že je ti jedno, když někdo jiný trpí, hlavně že ty se máš OK. Pravděpodobně to nebude tak zlé ani s jedním z nás. Člověk má tendenci svůj psaný názor přitvrzovat, aby mu dodal váhu. Přehlédl jsi však druhou část mé odpovědi: ani pro nás není dlouhodobě výhodné, když se více jak dvě třetiny světa potácejí mezi občanskými válkami, hladomory a epidemiemi. Podřezáváme si pod sebou větev. Samozřejmě, že z hlediska jednotlivce je to fuk. Ale to bychom tu nemuseli kecat ani o těch zemědělcích, volbách nebo patentech. S tím pivem se to dá vždycky nějak překlepat
No chce se mi blejt...
Víš proč jsou semeništěm nemocí? Protože jsme se k nim začali srát a přinesli jsme jim akorát samé špatnosti. Kdybychom nechali tyto kultury být tak jak jsou tak tam dneska pořád žijí v kmenech mají svého náčelníka i šamana, loví si zvěř a jsou v pohodě. Pochop že měřítko spokojenosti neleží v oblečení a plechovce cocacoly. Kdyby jsme se do těchto kultur nemíchali a nepřinášeli jim třeba i křesťanství tak tyto národy žijí dál v úplně spokojenostui? Nemyslíš si že třeba už tím že MY chytří evropané musíme vnucovat svoji mentalitu a svoji domělou vyspělost jim degradujeme přírodní životní rámec a vlastně tyto lidi degradujeme? Samozřejmě nechci tyto státy odříznout , ale musíme jim zajistit daleko větší možnosti využívat evropskou kulturu. A to nespočívá v tom že jim tam ten chleba dovezeš, ale ty lidi naučíš píct chleba vole. Proč myslíš že asi tyto národy nemaj na léky. Protože jsou patentovatelné a velké firmy si na tom mastěj kapsu. Tomu já říkám svinstvo "vyspělé" společnosti. Kdybychom radši zrušili vekeré patenty na léky a postup na výrobu by jsme uvolnili pod GPL tak těmto státům pomužeš víc než kdybys jim pujčil stovky miliard, voblíkl je všehcny do hadru a dovezl jim miliony tun potravin. Chápeš?
Protože jsme se k nim začali srát a přinesli jsme jim akorát samé špatnosti.Stalo se. Ani ty, ani já jsme se jim tam nesrali, takže musíme přijmout situaci, jaká je.
A to nespočívá v tom že jim tam ten chleba dovezeš, ale ty lidi naučíš píct chleba vole.A kdo jim tam chce dovážet chleba? Řekl jsem snad něco takového?
Kdybychom radši zrušili vekeré patenty na léky a postup na výrobu by jsme uvolnili pod GPL...Častý omyl. Vývoj léků není vývoj SW (a navíc, i u SW má každý právo zvolit si, jak se svou tvorbou naloží). Dobře, zrušme patentovatelnost. Vývoj léku trvá v průměru 10 let, stojí řekněme 100 mil. USD. Kdo do toho půjde, aby investoval tyto peníze, které se mu nevrátí (protože když to bude vyrábět každý, cena bude stlačena na úroveň výrobních nákladů)? Může to financovat stát. Ale který - muselo by se to přenést na mezinárodní úroveň (lokální vlády to nebudou chtít platit), a už to samo je komplikované. Navíc je tu další problém: jak to financovat. Lze to buď formou grantů firmám (jako běžné výzkumné projekty), anebo výzkumem ve státních ústavech (ale i tam grantově). První varianta výzkum prodraží (firmy budou raději nadhodnocovat náklady, aby se později nedostaly do problémů, navíc hrozí korupce), druhá bude mít malou efektivitu. Proto by zrušení patentů na léky nebyla nijak velká výhra.
Pokud ty dovážíš obilí a nebo jiné produkty rozvojovým zemím tak v nich vyvoláváš stejného efektu jako lidem bez práce vyplácíš dlouhodobě podporu. ŽÁDNÝ!Přečti si aspoň článek, pod kterým komentuješ. Vždyť tohle je přesně to, co v tom článku kritizuji. Protože tohle se děje teď kvůli systému, který tak sveřepě bráníš.
Lidi v rozvinutých zemích se musí vzchopit sami. A pro mě ROBERTE není cílem ty lidi oblíknout do hadrů a dát jim plechovku od cocacoly.Opět: přesně tohle se děje teď a já chci, aby to přestalo. Současná zemědělská politika EU a USA to však znemožňuje.
Mám názor, že bychom taky mohli být soběstační, pro vlastní a z vlastních zdrojů, minimálně pro pokrytí poptávky po základních potravinách. Jen pro omezování produkce a pro společný trh se omezuje i nabídka.
Zemědělství v současné podobě v Evropě není a nemůže být profitabilní a konkurenceschopné, protože tu k tomu prostě nejsou podmínky. Evropa má rozvinutý průmysl, služby, finančnictví atd. A proto by neměla z peněz, které vydělávají tato odvětví, živit nesamostatného molocha.Ano, ale tak, ze bude podporovat co mozna nejprirozenejsi vyrobu potravin, ktere se tu vyrabeli odjakziva. Pokud tedy nechces kompletne dovazet potraviny z Jizni Ameriky nebo odkud ... vesmes tak "trzne" vyrabene, az se to podoba feudalnim podminkam a nevolnictvi. Varianta jsou jeste nechutna vodova rajcata z holandskych velkoskleniku... Taky se mi hnusi masova zemedelska vyroba jako moloch, protoze taky produkuje de facto zmetky (uz jen to, jak se chovaji zvirata, je dostatecny duvod pro to, stat se vegetarianem). Jenze reseni neni zemedelskou vyrobu zlikvidovat, ale naopak zkvalitnit. Tedy nasmerovat pripadne dotace spravnym smerem: do kvalitni zemedelske vyroby, nebo zavest pokuty pro tu nekvalitni. Tzv. trzni hospodarstvi bohuzel zvyhodnuje tu nekvalitni produkci na ukor te kvalitni (jednoduse: masova neprirozena produkce umozni nizsi cenu a tim padem paradoxne ale logicky vyssi zisky).
Navíc je tu jedna věc, která je možná ještě důležitější než absurdní rozpočty EU: tento dotační a celní systém je jednou z přímých a hlavních příčin neuvěřitelné chudoby rozvojových zemí. ... My jim totiž nedovolíme přijít na náš trh s jejich levnějšími produkty. Místo toho jim dovezeme svoje produkty, které prodáme pod cenou, takže oni nemají šanci soutěžit ani u sebe doma.Ano, ale tohle je prece cil ekonomickych guru, ktere soucasna politicka pravice tak adoruje: zajistit stale se zvysujici profit pro vlastni rodinu, podnik, stat. Hezke, ze vidis, ze je to vzdycky na ukor nekoho jineho, protoze materialni svet jaksi neni nafukovaci a plati v nem zakon zachovani energie. Jenomze teorie penez a vubec podivne ekonomicke teorie se pohybuji spise v nadoblacnych sferach, kde z niceho vznika nekonecne rostouci bohatstvi pro vsechny.
Možnost číslo je tři je nechat zemědělce, ať podnikají v tržním prostředí jako každý jiný.To znamena produkuji co nejvetsi sajrajt za co nejvetsich skrytych nakladu (niceni zivotniho prostredi, niceni genomu jak zvirat tak rostlin, zamorovani vody, tyrani zvirat ve velkochovech) a prodavaji pod cenou do supermarketu? Ne to nestaci. PRotoze s touto konkurenci nemaji sanci ekologicke farmy, ktere dodavaji do sveho okoli, obstat. V zemedelstvi nikdy neslo neomezeny rust vyroby, ale o to, uzivit lidi v dosazitelnem okoli. Proto se mimochodem zavadela cla a ruzne dane, aby sedlak XY, ktery dodaval obili na trh ve meste N. a de facto ho tak zivil, nezjistil, ze je mu mesto N. ukradene a ze o kus dal ve meste P. mu daji o deset zlataku vic. Ze mesto N. zatim pomre hlady, to ho v "trznim prostredi" jaksi nezajima, protoze on ma v truhle o 10 zlataku. Vim, ze reknes, ze ma mesto N. zaplatit tedy "trzni cenu", tj. vic, ale nevis, ze mesto P. je bohatsi jen proto, protoze tenhle rok se rozhodlo zaplatit svym sefcum o 10 zlataku min, aby melo na obili, ktere by jinak chybelo. Ze par sefcu chcipne hlady... to se prezije. Navzdory modernim ekonomickym blabolum WTO neni tedy tzv. volny pohyb zbozi prinosem pro vsechny, ale jen pro ty nejbohatsi, kteri si mohou i pri tom "volnem" pohybu diktovat svoje vyhodne podminky. A cla a dane na cizi zbozi neni sikana, ale logicka ochrana prislusniku vlastniho kmene, statu, rodiny. Sedlak XY ma jiste pravo se vztekat, ze pri vyvozu do mesta P. musi zaplatit mestu N. zpatky tech 10 zlataku, ktere by jinak vydelal navic... Aspon mu mesto N. neoznami, ze rusi vsechny objednavky, nebot radeji bude dovazet z mesta Z., kdyz uz nejsou ty cla, kde maji na praci otroky a tudiz prodavaji za polovicni cenu. Coz je to, co se deje v "zone volneho obchodu" dnes.
Ano, ale tohle je prece cil ekonomickych guru, ktere soucasna politicka pravice tak adoruje: zajistit stale se zvysujici profit pro vlastni rodinu, podnik, stat.A přitom je hlavním bojovníkem za zachování současného dotačního systému především levice. V této debatě nemluvím o politické orientaci. Už z toho důvodu, že - jak už jsem psal - v současném klimatu jsou neproveditelné i daleko mírnější změny.
Možnost číslo je tři je nechat zemědělce, ať podnikají v tržním prostředí jako každý jiný. To znamena produkuji co nejvetsi sajrajt za co nejvetsich skrytych nakladu [...] Ne to nestaci. PRotoze s touto konkurenci nemaji sanci ekologicke farmy, ktere dodavaji do sveho okoli, obstat.Ale já už psal výše, že bych si představoval zkvalitnění výroby. Tržní prostředí by mělo být volné do té míry, aby neškrtilo možnost konkurence. Ale to neznamená, že má být bez pravidel. Stejně jako továrny by měly platit za emise, neeokologičtí zemědělci by měli platit za hnojiva. Atp. Když jsem mluvil o regionálních, úzce specializovaných výrobách, myslel jsem tím především zavedení přísných pravidel, která by vyloučila masovou výrobu levného zmetku. Místo toho by to byla ekologická výroba kvalitního (a drahého) produktu.
...neeokologičtí zemědělci by měli platit za hnojiva.... ))))))))))))
Tak tohle je sek roku! Doporučuji vystavit za největší hlášku ABCLinuxu!
))
Tak to jsi roberte už přestřelil tak hodně, že bych ti měl dát ocenění ZEMĚDĚLEC ROKU alias VÝZKUMNÝ PRACOVNÍK V OBLASTI HNOJIV!
Roberte! I ty HNOJÍŠ! jsi si toho vědom? tohle myslím fakt vážně! Když jseš na záchod! tak hnojíš! )) Hnojivo jsou ty sračky které jdou třeba i ztebe a nebo z krav! To se normálně dává na pole!
))))) A aby zemědělec platil za to že si hnojí pole....
)))) ty vole, výš ty vubec něco o zemědělství?
))))
Vsak netvrdim, ze "levicove reseni", tj. vsem zacpat hubu levnymi produkty a nizkymi cenami, je lepsi.Ano, ale tohle je prece cil ekonomickych guru, ktere soucasna politicka pravice tak adoruje: zajistit stale se zvysujici profit pro vlastni rodinu, podnik, stat.A přitom je hlavním bojovníkem za zachování současného dotačního systému především levice.
Když jsem mluvil o regionálních, úzce specializovaných výrobách, myslel jsem tím především zavedení přísných pravidel, která by vyloučila masovou výrobu levného zmetku. Místo toho by to byla ekologická výroba kvalitního (a drahého) produktu.Zato v tomhle s tebou naprosto souhlasim. Nevidim ovsem v nynejsi politicke reprezentaci proud, ktery by se k tomu hlasil.
Jenže když se nad tím zamyslíš, tak zjistíš, že to tak úplně není. Prodávat dotované potraviny zemím třetího světa má totiž náklady navíc - někdo musí zaplatit ty dotace. A kdo je platí? No přece všichni lidi a firmy, kteří nejsou zemědělci. Mnohem efektivnější by bylo nakupovat levné potraviny ze zahraničí (pro usamu zdůrazňuju: ne všechno, co potřebujeme). Potom by se ušetřilo na dotacích a navíc by potom zemědělci v rozvojových státech stržili nějaké peníze a mohli si za ně něco nakoupit - třeba zemědělské stroje vyrobené v EU. Tohle je cíl ekonomických guru a pravicový přístup - po tvém zboží (zemědělských produktech) není poptávka? Buď budeš vyrábět něco jiného (třeba místo obilí řepku na bionaftu), nebo zkrachuješ. Pak půjdeš dělat někam do strojírenství, které nabírá víc lidí, protože je poptávka po zemědělských strojích vyráběných pro ty, kteří způsobili tvůj krach. Pokud trh funguje správně, každý na tom vydělá.My jim totiž nedovolíme přijít na náš trh s jejich levnějšími produkty. Místo toho jim dovezeme svoje produkty, které prodáme pod cenou, takže oni nemají šanci soutěžit ani u sebe doma.Ano, ale tohle je prece cil ekonomickych guru, ktere soucasna politicka pravice tak adoruje: zajistit stale se zvysujici profit pro vlastni rodinu, podnik, stat.
To znamena produkuji co nejvetsi sajrajt za co nejvetsich skrytych nakladu (niceni zivotniho prostredi, niceni genomu jak zvirat tak rostlin, zamorovani vody, tyrani zvirat ve velkochovech) a prodavaji pod cenou do supermarketu?Ano, to je přesně tržní prostředí - dokud budou lidi chtít žrát levnej sajrajt, pak ho taky budou dostávat. Trh může ale fungovat opačně - ve chvíli, kdy bude poptávka po kvalitních potravinách, producenti sajrajtu zkrachují a naopak přibudou ti, kdo produkují potraviny.
Mnohem efektivnější by bylo nakupovat levné potraviny ze zahraničí (pro usamu zdůrazňuju: ne všechno, co potřebujeme). Potom by se ušetřilo na dotacích a navíc by potom zemědělci v rozvojových státech stržili nějaké peníze a mohli si za ně něco nakoupit - třeba zemědělské stroje vyrobené v EU.Ja myslim, ze naprosto neprirozene a proti logice, aby byl dovoz zemedelskych produktu levnejsi, kdyz budou fungovat stejne podminky pro vsechny. Proto je levnejsi dovoz mozny jen tehdy, kdyz v zahranici bud dotuji nebo vykoristuji. Krome toho mam neprijemny pocit (musel bych dohledat cisla), ze vyvoz potravin "rozvojove staty" spis ruinuje, protoze podrizuje statni ekonomiku zemedelskym monokulturam, takze nejsou sobestacne a za utrzene penize musi dovazet zase jine produkty nebo nechat zivorit lidi hladem (coz se deje spis). Coz byl ucel kolonialni politiky imperii.
Tohle je cíl ekonomických guru a pravicový přístup - po tvém zboží (zemědělských produktech) není poptávka? Buď budeš vyrábět něco jiného (třeba místo obilí řepku na bionaftu), nebo zkrachuješ. Pak půjdeš dělat někam do strojírenství, které nabírá víc lidí, protože je poptávka po zemědělských strojích vyráběných pro ty, kteří způsobili tvůj krach. Pokud trh funguje správně, každý na tom vydělá.Fakt je ten, ze diky technologiim je dnes mozne vyrabet cim dal vic s cim dal mene lidskymi delniky. V zemedelstvi take diky nerespektovani prirodnich procesu, protoze priroda neni technika (ackoliv funguje na principu dokonalych technologii). Pokud trh funguje spravne - to je prave ta zhoubna utopie. On nefunguje spravne, ale cas od casu se zatvarime, ze ano a upravime si svet k obrazu svemu (a vlastnimu profitu). Takze doba, kdy na tomhle "kazdy vydela", se rovna komunistickym "zarnym zitrkum".
dokud budou lidi chtít žrát levnej sajrajt, pak ho taky budou dostávat. Trh může ale fungovat opačně - ve chvíli, kdy bude poptávka po kvalitních potravinách, producenti sajrajtu zkrachují a naopak přibudou ti, kdo produkují potraviny.Dalsi utopie. Trh nebude fungovat opacne, protoze producenti sajrajtu maji prostredky na to, aby dokazali svuj sajrajt prodat jako superkvalitu (marketing, reklama) a neexistuje protivaha, ktera by je nutila deklarovat sajrajt jako sajrajt. Naopak, vetsina lidi (Gaussova krivka) se chova jako stado a chovat se tak bude, dokud nebude pozde, takze pujde po faktoru cislo 1: bezprostredni CENA, kterou zaplati u pokladny. Az ve 40 dostanou druhy infarkt nebo jejich dite bude odmalicka astmatik, tak bude pozde na to chtit se ptat "jak jsem se to vlastne choval?" Ale dobre, at si lide delaji, co chteji - ale proc jsou producenti smejdu dnes zvyhodnovani nad temi, co produkuji kvalitne? Tohle trzni prostredi taky neni, protoze se v naproste vetsine nezapocitavaji ty tzv. skryte naklady (na kvalitu lidskeho zivota, na kvalitu prostredi, vliv na zamestnanost urcitych regionu atd. atd.) - ony se totiz daji tezko vycislit. Ale tyhle vlivy pusobi a to tak, ze hodne.
Hezke, ze vidis, ze je to vzdycky na ukor nekoho jineho, protoze materialni svet jaksi neni nafukovaci a plati v nem zakon zachovani energie. Jenomze teorie penez a vubec podivne ekonomicke teorie se pohybuji spise v nadoblacnych sferach, kde z niceho vznika nekonecne rostouci bohatstvi pro vsechnyTo je ta demagogie v kostce. Predne - trh neni hrou s konecnym souctem. Prakticky vzdy je tomu naopak: trh vznika tam, kde dva jedinci svobodne smenuji sve statky, protoze jsou oba presvedceni o vyhodnosti smeny. Tudiz oba maji po smene VIC nez meli driv. Zakladnim zdrojem ekonomickeho pokroku je lidska iniciativa a kreativita, jejiz potencial je nevycerpatelny. Tudiz JE mozny nekonecny rust. Motat do toho omezenost fyzickeho sveta, "kulatost planety" a podobne je zavadejici hloupost svedcici pouze o nepochopeni zakladnich ekonomickych mechanismu.
Tudiz JE mozny nekonecny rust. Motat do toho omezenost fyzickeho sveta, "kulatost planety" a podobne je zavadejici hloupost svedcici pouze o nepochopeni zakladnich ekonomickych mechanismu.Vzdyt to rikam, ze ekonomicke mechanismy se popisuji, jako by probihaly nekde v Utopii (na miste ktere neexistuje). Tam je mozne nemichat do toho "omezenost fyzickeho sveta, kulatost planety a podobne"... nebo lidi a jejich realne potreby a kvalitu zivota vubec. PS. To o tom zdroji zkuste rict dnesnim hybatelum ekonomiky a tem, kteri o ty omezene (podle vas nepodstatne) fyzicke zdroje vedou valky nejen obchodni.
Dík za usměrnění. Netvrdím, že rozumím, ale když sem ten svůj "blud" napíšu, tak mne snad někdo usměrní a opraví?
Nevěřím totiž tomu že tu bude někdy fungovat tržní prostředí a z principu to tak ani být nemůže.Zajímavé. Nemůže? Takže by to mělo být v nějaké učebnici ekonomie popsáno a zdokumentováno, ne?
Já jsem v zemědělství makal a říkám vám že je to dřina jako hovado. A za ty peníze co z toho uškudlíš se ti to ani nevyplatí dělat.argumentum ad misericordiam
Tak pokud se podíváš na svět jako celek tak to pohopíš sám. Pokud se díváš do učebnic které napsal demagog a soudruh náčelník Václav Klaus alias MODRÝ PTÁK, tak to opravdu nenajdeš.... ))
Teorie neřízeného a soběstačného trhu(teorie chaosu) v celkku dobře funguje skoro ve všech odvětví a jsem rád za ni. Bohužel pokud jí aplikuješ na Zemědělství tak zkrachuješ. Jisté odvětví a obory prostě nepodléhají této teorii.
Zkusím to jednoduše popsat. Každá komunita či ekonomický suběkt má své strategické odvětví které musí být uchováno v komunitě. Pokud jí stratí bude muset nakupovat od jiné ekonomické jednostky. A ty si řekneš. to je fajn vyjde mě to levněji. Fajn, tekhle to budeš dělat do té doby až stratíš veškerou znalost a odvětví která ti vydělávala finance až zjistíš že nemáš zádné finance protože je nikdo uvnitř komunity neprodukuje. Hoto, Krach...
Takže pokud ty stratíš kontrolu nad strategickým odvětvím v rámci EU, strácíš svobodu, strácáš kontrolu nad chodem společnosti a komunita skrachuje. Fajn. V tržním prostředí se stane že suběkt pujde do konkurzu a koupí ji jiný suběkt. Ale toto když se stane státu! Tak tu vznikně Revoluce a nebo tu budeš místo ČESKY MLUVIT čínsky. CHAPEŠ?
TVRDÍM! ŽE ZEMĚDĚLSTVÍ JE STRATEGICKÉ ODVĚTVÍ!
Tak pokud se podíváš na svět jako celek tak to pohopíš sám. Pokud se díváš do učebnic které napsal demagog a soudruh náčelník Václav Klaus alias MODRÝ PTÁK, tak to opravdu nenajdeš....Odzbrojující argument. Popiš mi ten "svět jako celek". Btw, jestli se nepletu, tak Klause jsi v této diskuzi zmínil poprvé teď ty. Můžeš mi říct, jak s tím souvisí? Argumentoval jsem snad jeho názory? Nikoliv. Podkládal jsem svou argumentaci materiály, které najdeš v odkazech pod článkem. Přečetl jsi je? Zjevně ne, protože jinak bys nevytahoval věčného strašáka Klause, o kterém nepadla ani zmínka.))
Teorie neřízeného a soběstačného trhu(teorie chaosu)Teorie chaosu? Nemáš v tom náhodou chaos? Tržní hospodářství má své nevýhody, ale _chaos_ mezi ně nepatří
v celkku dobře funguje skoro ve všech odvětví a jsem rád za ni. Bohužel pokud jí aplikuješ na Zemědělství tak zkrachuješ. Jisté odvětví a obory prostě nepodléhají této teorii.To je tvrzení. Takže opakuji: máš k tomu nějaký zdroj, který by takové tvrzení dokladoval?
Takže pokud ty stratíš kontrolu nad strategickým odvětvím v rámci EU, strácíš svobodu, strácáš kontrolu nad chodem společnosti a komunita skrachuje. Fajn. V tržním prostředí se stane že suběkt pujde do konkurzu a koupí ji jiný suběkt. Ale toto když se stane státu! Tak tu vznikně Revoluce a nebo tu budeš místo ČESKY MLUVIT čínsky. CHAPEŠ?Úsměvné. Těch chyb v tvé logice je nějak hodně... Slippery slope.
TVRDÍM! ŽE ZEMĚDĚLSTVÍ JE STRATEGICKÉ ODVĚTVÍ!Všiml jsem si
Modrého ptáka jsem tam zmínil jenom proto že on se touto teorijí proslavil a mnozí o tomtéž nejsou přesvědčeni.
Svět jako celek?: nevim jestli jseš VŠ ale budu předpokládat že ano. Takže si přestav třeba nějaký integrál se spoustou okrajových podmínek. Ty víš že když tam zadáš ty známé okrajové podmínky žeti vyjde nějaké řešení. Jenomže vtip spočívá v tom že ty všechny okrajové podmínky nenalezneš. to v reálném světě momentálné nedosáhneš. Takže když změníž jedem parametr tak se ti muže stát něco přepokládaného a nebo taky ne. Nikdy nevíš, jenom se hrubě přibližuješ k výsledku. Z čehož vyplívá že jakoukoli brutální změnou o které jsi ty přesvědčen že zlepšíš svet si nikdy nedokážeš představit co se po tvém zásahu stane.
Tržní hospodářství dobře funguje v těch oblastech kde se dobře prodává a levně vydábí. Třeba takový obchodník(nic pro ti nim nemám) jenom nakoupí a prodá. Má obrovský zisk. zemědělec vyrábí 1 rok. a má za to Hovno. Chapeš?
Na tvoji otázku ti odpovím docela šalamounsky. Máš dukáz o tom že tržní hospodářství v zemědělství funguje?
Máš dukáz o tom že vubec žiješ? ))
Na světě by se vždy našlo dost dodavatelů, kteří by dodávali své produkty.Co si budeme povídat, SSSR nakupoval potraviny ze Spojených Států a Kanady.
JNa světě by se vždy našlo dost dodavatelů, kteří by dodávali své produkty.Otazka je, v jake kvalite a za jakou cenu. Uz ted je spousta dovozovych potravin temer nepozivatelna (holandska rajcata jsou v cele EU mezi lidmi vyhlasena), ale kupuji se, protoze jsou levna a lidi hlasuji nohama (tapajicima do supermarketu). Nerikam, ze vsechna produkce v Cesku musi byt a priori kvalitni, ale nikdo mi nevymluvi, ze kdyz dozrava jablko na lodi cestou z Argentiny a pak se prodava za polovicni cenu nez ty ceska, tak ze na tom neni neco shnileho... Co je tak strasne na predstave, ze v okoli mesta budou zemedelske farmy, ktere budou dodavat zakladni potraviny obchodnikum do toho mesta? (Vim, ze moloch jako Praha to asi neuzivi, ale velkomesto je stejne zvlastni pripad ekonomiky sam pro sebe.) (Ja vim co: ta neodbytna myslenka trzniho zemedelce, co kdyz mi za to v jinem meste zaplati o neco vic.)
Co je tak strasne na predstave, ze v okoli mesta budou zemedelske farmy, ktere budou dodavat zakladni potraviny obchodnikum do toho mesta?Zamysli se. Kolik kvalitních potravin vyprodukuješ v Mostecké pánvi a na Ostravsku. Kolik obilí vypěstuješ na Vysočině pro Jihlavu. Kolik tě bude stát, když místo obilí budeš v Labské nížině pěstovat brambory pro Ústí nad Labem. To, co navrhuješ, je sedmimílový krok zpět.
az ho budou chtit splatit tak si pujcime dva, pak 4 .. mno a pak umreme, ze ...Ne, pak skončí volební období a problémy už bude řešit někdo jiný
vetsina obyvatel je bud prestarla nebo/a zpohodlnena houpanim se v socialni siti, zcela neaktivni, neschopna se o sebe postarat, presvedcana o dlouhem vyctu svych narokuTo je přesně ono. Představa pečených holubů létajících do huby. Co by takoví lidé udělali, kdyby kleslo sociální pojištění na polovinu a místo toho by ty peníze dostali do ruky, ať si sami zařídí zajištění ve stáří? Mám pocit, že valná většina lidí by si koupila zájezd na Kanáry, větší televizi, auto s lepší výbavou atd. - a o nějaké zajištění by se nestarali. Až by pak šli do důchodu (který by měli logicky nižší), nadávali by na neschopnou vládu. Nafackovat by ale měli sami sobě.
Je to nepruchodne, protoze EU sefuji socialististi s presvedcenim, ze "Zdroje Jsou".Přesně. Bohužel je to linie, které se budou držet, dokud jim to lidi budou žrát.
Dovážet z Afriky? Politicky neprůchodné.To je pravda. Ale ne nutně špatné. Ostatně, zatím dost věcí nasvědčuje tomu, že by to bylo levnější, jednodušší a humánnější řešení. Že by to nikdy neprošlo u voličů, to je jiná věc...
tak jste první co tu neblábolí... Asi jsem se sekl když tvrdím že tu plácají samí nevzdělaní informatici...
Ještě pár věcí pro počítačem omezené jedince: Zemědělec není jenom chlapík co vydělává prachy na půdě, ale je krajinotvorným prvkem. Tedy když zeje pole ladem třeba rok tak už je tato půda nepoužitelná a nebude vám rodit. Budete čekat dalších X let než začne vynášet. Proto se musí tyto polnosti udržovat. Za další si musíme uvedomit že ropa dojde a my budeme muset začít využívat obnovitelné zdroje. Takže někteří by jste pole zrušili a když potom budem potřebovat polnosti kuli obnovitelným zdrojům co potom????!!!!!
Ještě pár věcí pro počítačem omezené jedinceŘíká ti něco Poisoning the well? A k ostatnímu: na světě nežijeme sami. To, co v oblasti zemědělství praktikuje EU a USA, by každý soud označil za kartelové jednání a podvodný prodej za dumpingové ceny. Bohužel tu není žádný soud, který by EU mohl efektivně odsoudit. Chtělo by to občas zvednout zrak a podívat se i na souvislosti vedoucí za hranice naší země, případně Evropy.
Docela si me zklamal. čekál jsem hlubší analýzu. Sice problémy zemí třetího světa mě taky štvou ale cesta povede asi jinudy.
Analýza: Jsme členy EU! Tedy pokud by jsme zrušily dotační systém tak by se tento krok musel udělat v celé EU. Tento krok by se nesměl udělat dřív než budeme mít všichni Euro a budeme vydělávat zhruba všichni stejně. Jinak by to totálně destabilizovalo celý systém. Dalším rozcestím je jestli by jsme zrušili cla na dodávky zemědělských produktů ze státu mimo EU.
Pokud by se zrušily dotace kompletně bez toho aby zemědělci byli v nějaké v uvozovkách odborové organizaci by se stalo to, že veké obchodní společnosti(řetezce) by začali zemědělce naprosto rujnovat protože oni chtějí vydělávat, a ty jako malý zemědělec by jsi byl v kyblu. Postupně by zemědělci krachovali, protože obchodní řetězec muže dovážet i z krajin mimo EU a bude to levnější. Ano nakrmíš lidi z třetích zemí, ale čím budeš krmit lidi uvnitř EU? ničím tvoje představa zní lidé přejdou do jiných odvětví. ANO. Přejdou a zemědělství se u nás zruší. Když pominu tu hrůzu že všechny polnosti budou ležet ladem protože se zemědělců nevyplatí na půdě pracovat a představa že je to lechá práce pánové tu je naprosto zcestná(dřete se od rána do večera a nepočítejte s žádnou dovolenou...), tak tu nastane stav, kdy budeme závislí na dodávkách zemědělských produktů třetích stran. Tedy už tu nebude jenom ROPA na které jsme zavislí už tu bude i zemědělství! SUPER! ENDE! totální chaos, upadek společnosti. To chceš?
Případ druhý, kdy se zemědělci združí do něaké totální odborové organizace. Tak tady nastane něco co tu už máme a jmenuje se to OPEC! Bude to tak silná odborová organizace která bude diktovat státu firmám kolik a za kolik budou prodávat své produkty. Prostě další kasta. To chceš?
Je to složitá cesta a shodnem se že dnešní stav není OK. ALe tvé návrhy jsou scestné protože nedohlédnou, a neřeší problémy jako celek. Pořád pokud chceš rozumě ovlivnovat život a chod ekonomiky a trčního hospodářství, zároven dbát na to aby potraviny byli co nejlevnější a počítal s životností společnosti na staletí a né na 1-2-3 roky tak ti zbývá nejjednodušší cesta.
Srovnat životní úroven EU, zavést všude Euro, chránit EU trh od vnějších vlivu a zamezit nesoběstačnosti EU v rámci zemědělské produktivity(tím chráníš pracovní trh). A tedka máš navýběr. Bud budeš dotovat zemědělce, a nebo stanovíš minimální výkupní cenu.
Co jsi ty osobně vybereš?
Kdyby se velké státy EU vykašlaly na podporu zemědělců a dovážely, vydělali bychom na tom jak my (rozšíření zemědělské produkce, která je u nás levnější než třeba ve Francii), tak oni (když prodáme potraviny, tak máme peníze na to, abychom je utratili třeba zrovna ve Francii na dovolené nebo nákupem jejich zboží, které tady vyrobit nejde)Akorat ti nekam zmizeli ti francouzsti zemedelci, co by se museli jit past nebo by je museli asi potajmu postrilet (coz zatim! neni bezny zpusob reseni hospodarskych prebytku...) Typicka pravicova rada je, at se o sebe postaraji sami, na coz nasleduje obvykle typicka levicova odpoved, ja se o sebe postaram tak, ze ti ukradnu, co sis nahrabal (komunisticka: a tebe povesim). To je tak cely efekt navrhovaneho reseni. Nynejsi nabozenstvi ekonomickeho rustu (co nejvyssi zisky s co nejnizsimi naklady) je proste zalozene na tom, ze lidi jsou jakozto pracovni sila cim dal tim zbytecnejsi a meli by byt hlavne a cim dal vic "konzumenti" (aby se mohlo vic a vic produkovat). Jeste zbyva vyresit "drobny" problem, kde maji lidi na tu stale vyssi a vyssi zadouci spotrebu brat penize, kdyz je nutne produkovat se stale nizsimi a nizsimi (mzdovymi) naklady... Babo rad.
přez své ruce které makaly a ryly se v zemiJá zase prozměnu ryl v zemi "držkou", a mockrát. To mi jistou kvalifikaci zaručuje
Toto je jenom zlomek návrhu které ti tu vznáším. Místo toho ty tu plácáš nepodložené věci které ti nakukal nějaký primitiv a znovu to opakuji že pokud se nezačneš o věci zemědělské zajímat víc,..... JSI KOZEL ZAHRADNÍKEM! ))))
plácáš nepodložené věci které ti nakukal nějaký primitivRozeber argumenty z odkazovaných zdrojů. Vyvrať je. Přesvědč mě, že jsi ty zdroje četl. Zatím jsi to neudělal.
řešení které ty navrhuješ není řešení, nýbrž povede ke kolapsu zemědělství v EU, snížení zaměstnanosti, zvýšení zaměstnanosti v jiných státech jako je třeba USA(které své zemědělce dotují) a tím pádek ke snížení životní úrovně Evropanu. Faktem je že pokud my ty dotace zrušíme tak jiné státy se budou radovat a vesele budou knám dovážet. Z čehož my nebudeme mít ani korunu a ještě budeme mít vyšší nezaměstnanost. To cheš???Slippery, slippery, slippery slope!
neošetřit to aby zemědělec, který něco vypěstuje, tak aby za to dostal zaplaceno je ZRUDNOST a HANEBNOST.Muhaha... jistě, soudruhu.
Prostě tvuj článek mě dost naštvat a proto jsem tady sprostej.Tak se nauč chovat slušně.
Tak se nauč chovat slušně....když mu slova schází, tak má v ruce obušek a ústa plná frází...
Protože když jsem ti řekl aby jsi se zašel pobavit se zemědělci a potom něco kvákal tak si na to nereagoval.Reagoval. Čti pozorněji.
Neboj na argumenty které jsem ti tu popsal nereaguješ a nebereš je v potaz. Apropo vyvrat mi je!Reagoval a vyvrátil. Čti pozorněji.)))
Fakt jsi tupec a to z čistě faktických nedostatku ve tvé znalosti zemědělského prostředí.Úderné. I když bezobsažné.
Apropo vyvrat mi muj názor fakt! Studiemi!Např. těmi, na které jsem odkazoval? Těmi, které zpracovala _Evropská unie_, která chce ty změny prosadit (ale Francie jí v tom chce zabránit)? Víš, že v tomto sporu proti sobě stojí EU a Francie? Že EU už dotace snížila, zavedla decoupling a teď chce ve WTO dosáhnout dohody? Asi by si pánové z EU měli přečíst tvé výplody o strategičnosti... Možná by ses jich měl zeptat, kdo z nich si povídá se zemědělci a ryje rukama v zemi. Protože oni se chystají tvé stoprocentně správné rady nevyslyšet.
Ale ty jelikož jsi z města asi nikdy nepochopíš...Jak víš, odkud jsem, co jsem zač? Nevíš. Ty jen zběsile mlátíš kolem sebe.))))
lidska vynalezavost je ten nevycerpatelny zdroj, ktery zene ekonomicky rust.Chamtivost je to, co zene ekonomicky rust. Jo, a kam ze ten ekonomicky rust zene? Jiste, ze by zemedelci neco vynalezli, napr. jak tu vladu, ktera jim skrtla dotace, zbavit rychle politickych postu. Takhle to zkratka vyhovuje jak zemedelcum, tak vlade. Ze se to nelibi nekomu nekde v zahranici... dokud mame narodni staty, tak nam muzou byt cizinci ukradeni, ne? Ona totiz nema vlada zemedelcum co misto toho nabidnout (ano, mohli by flexibilne nabidnout svoji pudu cinskym tovarnam a vepriny pro ubytovani cinskych delniku - to by ovsem musela vlada osvobodit takove podnikani od dani, cinske firmy taky, a smirit se s cinskymi platy). Jeden z duvodu, proc by se podle me mela Evropa co nejdriv stat (aspon federativnim) statem se spolecnou ekonomickou politikou. To samozrejme nemusi znamenat rovnostarstvi, stejne jako nynejsi staty se staraji o sve ruzne regiony taky ruzne. Ztratilo by se ovsem oficialni oduvodneni dotacni politiky "narodnimi zajmy" a mohlo by se snaze presunout na dotaci ekologicke a kvalitni produkce. A neplati, ze cim vice a drazsi techniky, tim kvalitnejsi zemedelska produkce, spis to byva naopak. Mozna je to taky utopie, ale dokud mi to nekdo nejakymi presvedcivymi argumenty nevyvrati, budu tento nazor zastavat :)
Nebudou národní zájmy, ale zájmy evropské - a jsme tam, kde jsme byli.Nejsme, porovnejte si obchodni bilanci se staty EU a se staty mimo EU.Vetsina evropske produkce se uplatni na vnitrnim trhu.
Ztratilo by se ovsem oficialni oduvodneni dotacni politiky "narodnimi zajmy"To je iluze. Ty tzv. "národní" zájmy budou fungovat i nadále. Ať už se tomu říká jak chce. Někdo to má zaškatulkované jako nacionalismus, jiný jako xenofobii, třetí jako "tohle je naše vesnice". I kdybys odstranil formální institucionální bariéry, nedocílil bys souladu. Ale to je jen podružný důvod, proč se nepouštět do federalizace. Já myslím, že by to bylo neefektivní i z jiných, "obyčejnějších" důvodů. To je však na jinou diskuzi (která by se stejně nedobrala k nějakému rozuzlení).
třetí jako "tohle je naše vesnice". I kdybys odstranil formální institucionální bariéry, nedocílil bys souladu.Tohle je mi jasne. Jenomze politika "tohle je nase vesnice" je na uplne jine urovni nez "tohle je nas stat", je totiz daleko bliz konkretnim lidem a skutecne jim muze prospivat. Krome toho povolit dotace pouze pro jednu vesnici (nebo jeden region) bude daleko tezsi obhajit vuci tem ostatnim (prave proto, ze neexistuje mysticke spolecenstvi MY FRANCOUZI). Paradoxne jsem tak pro vyssi spravni celek EU prave kvuli tomu, aby se realna vlada rozdelila na mensi spravni celky (regiony, mesta, vesnice), ktera pak muze skutecne zastupovat zajem lidi v miste. Podle me tomuhle brani prave existence velkych narodnich statu, ktere "v narodnim zajmu" pausalne bud dotuji nebo dani kompletni produkce vsech svych regionu, ackoliv jsou to mista s uplne rozdilnymi podminkami.
prave proto, ze neexistuje mysticke spolecenstvi MY FRANCOUZIIMHO se mýlíš. Tohle je právě ta iluze - i když jsem ji předtím nedostatečně popsal. Ve většině lidí existuje pocit (nehodnotím, jestli je to dobře nebo špatně), že náleží k nějakému národu. Někdo to určuje hranicemi současných států, jiný jazykem, další třeba folklórním krojem a pentlemi na sukních. Každopádně je naivní počítat s tím, že ty tzv. národní zájmy by mohly být eliminovány překopáním státního/evropského zřízení. Nehledě na to, že je to z čistě praktického hlediska stejně neprosaditelné jako rozsáhlá reforma CAP.
Paradoxne jsem tak pro vyssi spravni celek EU prave kvuli tomu, aby se realna vlada rozdelila na mensi spravni celkyNevěřím, že by to k tomu vedlo. Naopak si myslím, že čím "vzdálenější" by to "velké" vedení bylo, tím více by se přistupovalo k socializujícím prvkům: plánování, škatulkování, přerozdělování.
Naopak si myslím, že čím "vzdálenější" by to "velké" vedení bylo, tím více by se přistupovalo k socializujícím prvkům: plánování, škatulkování, přerozdělování.Kdo prosazuje nynejsi dotacni politiku EU, kterou ve svem blogpostu kritizujes (vsimni si, jak jsi ho nazval a cos napsal jako prvni vetu)? "Velke vedeni" nebo jednotlive narodni staty?
Státy (tj. především Francie, Španělsko, Portugalsko) zneužívají společných financí a svého výrazného vlivu v EU k tomu ... Takové zneužívání systému umožňuje právě centralizovanost EU.Takove zneuzivani umoznuje neumerne velky vliv jednoho narodniho statu na politiku celku. Je ti jasne, ze argumentujes negativnimi vlivy narodnich "statu" a pritom jsi pro de facto zachovani a jeste posileni jejich "moci" ci "vlivu"? Jak to jde dohromady? Ano, kdyby EU neexistovala, dotoval by si kazdy stat svoje zemedelstvi, jak se mu zlibi, Spanelsko, Recko, Portugalsko by byly dal chude zeme... a navic by se o dotacni politice nediskutovalo. Jenze EU existuje, a ted jde o jeji formu. Ja bych rad prave vliv techto jednotlivych statu omezil - nikoliv ve prospech centra, ale ve prospech nizsich spravnich celku, ktera nebudou s to uz z povahy veci tvorit nejaka "centra" (na to jich bude prilis mnoho a budou mit malo prostredku).
Francie je opět jednou z hlavních brzd. Už se alespoň mluví o snižování subvencí zemědělcům, importních cel a dalších prostředků, které mají v Evropě za následek přebytky a vysoké ceny, zatímco v rozvojovém světě pomáhají s udržením nemohoucného stavu. A Francie se staví proti...Dobrou noc :)
No, ono to není tak jednoduché, pro mne je příkladem třeba Zimbabwe (?), kde znárodnili velké soukromé farmy, vyhnali bílé majitele, zničili příslušnou infrastrukturu = technologii (zavodňování třeba) a tak je teď Zimbabwe místo vývozce obilí soběstačná asi z třetiny. Čili potíž je i ve vzdělání, praktických odborných schopnostech místních lidí, rodových (kmenových) vztazích, propletené historii.
Krom potíží zemědělců by ovšem ale nastal i pohyb ostatních, "nezemědělských" cen, ne? Třeba proto, že olejniny a nějaké textilní jsou vstupem pro nějaké další zpracování. Někdo by mne určitě ještě doplnil.
1) Co s "uvolnenymi" zemedelci? (Ten by musela resit vlada, ktera skrtne dotace)To je samozřejmě problém, a především proto je naivní doufat, že by se k tomu nějaká vláda odhodlala. Zajistila by si tím totiž expresní kopanec do zadku a hned další vláda by zase všechno vrátila do starých kolejí. Holt je zemědělců hodně. Čistě teoreticky však taková otázka není neřešitelná, protože hlavním aspektem by byly náklady. A tyto náklady by byly stejné nebo nižší než celková cena life-supportu, na který je napojené zemědělství (k tomu je možné připočíst i nevratné půjčky a dary zemím třetího světa). Také je potřeba si uvědomit, že ani takto drastické řešení by nepřineslo zánik zemědělství. Jen by v něm bylo zaměstnaných daleko méně lidí. Ti zbývající by se zaměřili na úzkoprofilové produkty s nižším objemem výroby, vyšší kvalitou a vyšší cenou.
Tak tohle je asi největší blabol co si tu řekl a svěcí o tvé naproste neprofesionalitě a zkreslené představě o zemědělství!
1) stěžovat si na to že zemědělcu je hold hodně je jako bych si stěžoval na to že hold lidí co mají jiný názor než já je většina. No prostě uplná blbost! Demokracie spočívá na principu, že pokud jseš volič tak volíš tu stranu která ti nabídne nelepší podmínky pro tvé žití. Tedy pokud je nějaká skupina ve většině tak zvolí stranu která jim jejich živobití zajistí. Takže vešina rozhoduje o menšině. Chápeš? Z toho vyplívá že pokud by jsi udělal nějaký krok který by byl sice dobře pro tebe, ale pro většinu je to hovadina a znamenalo by to pro většinu snížení životní úrovně tak ten systém nebde fungovat. Chápeš? A+B=C a když tuto rovnováhu porušíš tak ti systém klekne!
2) čistě teoreticky musíš zajistit práci lidem kteří tě volí a né lidem kteří si volí v jiném státu. tedy je hezké že bys chtěl dát práci lidem z třetího světa, ale to mužeš udělat jenom na úkor lidí vlastních. Takže by ses k vlastním voličům choval jako macecha. Aneb Dejte mi hlas a já vám seberu práci. CHAPEŠ?
3) Nekdy v počátku naší demokracie kolem 90týk let tu byla idea aby tu bylo spoustu malých zemědělců co se zaměřila na úzkoprofilové produky, atd jak ty říkáš. Nebyly ani tam moc dotace atd. Víš jak to zkončilo? Všichni malí zkrachovali protože neměli na to obnovovat svuj strojový park a zustali jenom velcí. ROBERTE! tohle co tu říkáš tu už bylo a NEFUNGOVALO TO! Zkus si něco přečíst a prostudovat, podívat se do historie a pak tu plácej. Protože takhle od tvého complu to muže sice hezky vypadat, že trh si pomuže sám a takovýhle keci, ale v reálném světě to tak nefunguje...
1) stěžovat si na to že zemědělcu je hold hodně je jako bych si stěžoval na to že hold lidí co mají jiný názor než já je většina. No prostě uplná blbost!Vypadá to, že máš oči zaslepené vztekem. Kdyby tomu tak nebylo, tak bys poznal, že a) nestěžoval jsem si; konstatoval jsem to
Demokracie spočívá na principu, že pokud jseš volič tak volíš tu stranu která ti nabídne nelepší podmínky pro tvé žití. Tedy pokud je nějaká skupina ve většině tak zvolí stranu která jim jejich živobití zajistí. Takže vešina rozhoduje o menšině. Chápeš?Vysvětli mi, kde v mém příspěvku zpochybňuji demokratické principy.
tedy je hezké že bys chtěl dát práci lidem z třetího světa, ale to mužeš udělat jenom na úkor lidí vlastních.Tohle je FUD, protože otázka rozhodně není tak černobílá.
Dejte mi hlas a já vám seberu práci. CHAPEŠ?Chápu, a proto jsem už v článku napsal, že je to utopie, a že neočekávám, že by k tomu v dohledné budoucnosti došlo. Viz však výše: není to tak jednoznačné, aby se dalo tvrdit, že tím prostě lidi přijdou o práci. Určitě by to ke zvýšení nezaměstnanosti vedlo, ale celkový dopad by záležel na tom, jak by byl přechod naplánován a zvládnut.
tohle co tu říkáš tu už bylo a NEFUNGOVALO TO!Ale kdepak. Tohle tu ještě nebylo. Tohle by bylo něco, co se nedá zařadit do jakékoliv škatulky dnešního zemědělství.
Zkus si něco přečíst a prostudovat,Přesně to dělám. A poměrně svědomitě. Chceš si promluvit například o materiálech, které jsem uvedl na konci článku jako odkazy? Možná bys své argumenty mohl vznést proti nim. Třeba tě bude zajímat, že přes velkou různorodost zdrojů docházejí k překvapivě podobným závěrům. Například v podstatě levičácký The Guardian...
Páči sa mi byť advocatus diabolus :) Takže zrušením dotácií by nepadlo celé poľnohospodárstvo to je určite pravda. Dajme tomu, že by sa podarilo zachovať štvrtinu zamestnancov, čo je podľa mňa dosť optimistické, pretože by zmizla ešte aj časť spracovateľov. Veď načo ti je cukrovar na repu, keď každý dováža cukor (v lepšom prípade trstinu na čo tá fabrika aj tak nie je stavaná). V poľnohospodárstve prevažujú ľudia s nižším vzdelaním. To znamená, že sa jedná prevažne o ľudí, ktorých nie je jednoduché zamestnať.
A teraz pár odhadov. Je potrebné začať tam, kde by to bolo najťažšie, takže Francúzsko. Momentálne máš nezamestnanosť niečo cez 10% (2.8 mil), nech po redukcii sa zníži počet miest v poľnohospodárstve na štvrtinu. Takže ti nezamestnanosť narastie z 2.8mil na 3.7-3.8 mil ľudí. Dosť slušný skok na ktorý sa nalepia sociálne výdaje (a nebodaj aj zmena cien potravín). V Európe máme 457mil ľudí, takže pri zachovaní podobných pomerov sa jedná o 9-10 miliónov pracovných miest. Myslím si, že prechodový krok by stál dosť (o politickom probléme nehovoriac).
Ti zbývající by se zaměřili na úzkoprofilové produkty s nižším objemem výroby, vyšší kvalitou a vyšší cenou.Ja bych videl reseni spise nez v tzv. trznim prostredi (trhni co muzes) v "zaporne dotaci", tj. dani na neprirozene (a tedy s mensimi celkovymi naklady) vyrabene produkty, tedy de facto ty nekvalitni. Takova vyroba nici jako lidi, tak prostredi, tak i samotne "suroviny". Nakonec pak ekonomiku jako celek. Obavam se, ze "trzne" se chovaji statni instituce i zemedelci prave ted: tak, aby jim to prineslo co nejmensi ztraty a co nejvetsi zisky. Bohuzel tolik opevovane "idealni trzni prostredi pro vsechny", ktere si samo vsechno reguluje k vseobecne spokojenosti, neexistuje. Tahle idea ma spolecneho s ideou komunismu to, ze se ji nikdy nepodari dosahnout a ze "cestou" k jejimu uskutecneni budou velmi mocne "letat trisky" (po nas potopa, pardon komunismus, pardon trzni prostredi). Kdyz chces, aby se stat choval rozumne, tak to znamena v souladu s rozumem zavest patricna omezeni nepatricneho vyvoje (nebo podporit ten patricny - stejne jako se clovek muze chovat rozumne jen tehdy, kdyz premysli o tom, co dela, a ZAKAZE si chovat se nerozumne - ne ze necha vsemu volny prubeh a pak pocka, co z toho vyleze).
Máte pravdu. Čisté trhové prostredie neexistuje, ale dá sa k nemu to určitej miery priblížiť. S komunizmom by som ho príliš nespájal.Nemyslel jsem to jako nejaky slovickareni. Podle me je problem v tom, ze sice vsichni vime, ze "trzni prostredi" je doslova utopie, ale presto se nekteri snazi vytrvale k te utopii "priblizovat" a to kroky, ktere prospivaji nekomu hodne a ostatnim prave "jen do te urcite miry" nebo vubec. To je spolecne s komunismem, v jehoz jmene se hlasalo z oficialnich mist, ze je nutne zatim prinaset obeti, ale ze pristi generace budou zit jinak. Kdyz si stanovite logickou prioritu, ze clovek ma prozit co mozna nejzdravejsi a nejstastnejsi zivot, a to tak, aby neznicil ani zdravi ani svoje prostredi, tak budete muset na kazdou takovou obet v jmenu nejake vzdalene utopie zapomenout a soustredit se na UDRZITELNY rozvoj. Coz neznamena stop moderni technologii, prave naopak - pouze se zmeni ucel, k jakemu tu technologii pouzijete. Bohuzel, tohle je dnes zpusob mysleni vyhrazeny pouze nabozenskym ci nejakym esoterickym sektam. "Rozumni" lide dnes mluvi hlavne o "rustu" (cti: zhoubnem bujeni) jako spase lidstva. Tomuto rustu je pak nutne podridit vsechno a jeho neomezenosti se neomezene "blizit". Amen.
Dík za ten názor o poli pšenice. Kdyby ses nejen o tom rozepsal více, rád bych si rozšířil obzory.
Přemýšlejte kolik je dnes alergiků. Určitě je pro alergika více nebezpečná louka zarostlá 1-2m vysokým plevelem, než pole na kterém roste pšenice.O alergicich dnes premyslim. A protoze louky zarostle plevelem provazeji cloveka odjakziva, ne tak masove alergie, tak nebude chyba v tech polich. Napr. si myslim, ze prave masova industrialni produkce nekvalitnich potravin je jednim z faktoru, ktere narust alergii v poslednich desetiletich zapricinily (ano, pred 20 lety byl alergik ve skolni tride vyjimkou, dnes je to naprosto normalni aspon u tretiny deti).
Zemědělství nemá moc společného s linuxem, nebo obecně s průmyslem, je tam moc věcí, které neovlivníte.
Linux je pro zemědělce výhoda, můžeš si na něm vést evidenci všech věcí které po tobě úředníci chtěli a porovnat si je s tím na co měli nárok, zadarmo.
Můžeš si taky napsat o dotace pěkně a úhledně v OpenOffice :))
 
Jinak, samozřejmě, bez dotací to nejde, bez jídla se nedá žít, a pseudo fungující trh to nezajistí. Je to jeden z důvodů proč jsou státy řízeny vládou a ne velkou korporací McJonald.
 
A pokud si hrajete s představou zbavit se zemědělců, co byste chtěl dělat s našim okolím? Přemýšlejte kolik je dnes alergiků. Určitě je pro alergika více nebezpečná louka zarostlá 1-2m vysokým plevelem, než pole na kterém roste pšenice.
 
apropos. Jedno velké pole je pro alergika nebezpečnější než normální louka a les. Víš-li pak proč?
 
Protože vzhledem ke koncetraci pylu, tam máš největší pravděpodobnost, že alergii dostaneš. (Štěstí, že pyl většiny zemědělských plodin je prakticky neškodný)
 
Obecně
Nejlevnější surovina, je vždy ta místní, tak proč by taky nemohla být rovnou nejlepší??
Takže i když by nám třeba "sloužili" Číňani,Chtels napsat "i kdybychom tu treba slouzili Cinanum..." :P
Reaktory na Thorium prakticky nejdou zneuzit na konstrukci jaderne zbrane, takze by byly optimalnim exportnim artiklem.Ale znáte v okolí někoho, kdo si takový šmejd koupí?
Já žasnu! Ale musím vás upozornit že dle mého názoru plácáte nesmysly a neustále jste nepochopil a nepřinesl argument zda se mají zemědělské dotace zrušit či ne. Jste trochu mimo....
Samozřejmě vysokoteplotní reaktor je zajímavé řešení ale poněkud neřeší otázku CO DO ÚST!
Prosím a ještě jednou vás žádám! Kde berete odvahu mluvit o zemědělství když evidentně nemáte o tomto odvětví ani páru. Chápu že vás zajímají jaderky ale to je uplně na jinou debatu....
1. Nafta je částečně nahraditelná obnovitelnými zdroji. pokud toto popíráte tak váš považuji za holého primitiva. Tedy v případě krize zemědělství není na ropě závislé. Za druhé svetové války se jezdilo na dřevěné uhlí a taky to šlo.
2. FAKTEM je že pokud nemáte obdělávanou půdu nemáte možnost v případě nouze rychle dosahovat výnosu, tedy zajistit lidem CO DO HUBY! Tedy podle vás by jsme sice měli perfektní průmysl a le nebyli bychom soběstační v otázce zemědělství? Přečtěte si také nějaké knížky o strategii a technologii moci. Jinak vám to vysvětlit nemužu. S vašim vedením by tato společnost zachviku pošla hlady....
3. TOTÁLNĚ JSTE NEPOCHOPIL PROČ SE DOTUJÍ ZEMĚDĚLCI. Dodují se proto protože jinak by se na to všichni vykašlali nic by se nevypěstovávalo a vy pane by jste najednou zjistil že se vám vyplatí dotovat zemědělce aby jste měl levné žrádlo na stole.
4. pokud argumentujete tím že vy problematice rozumíte. PROSÍM VÁS! VYJEĎTE SI ZE SVÉ MĚSTSK ULITY, DOJEĎTE SI NA VENKOUV A POBAVTE SE SE ZEMĚDĚLCI. POKUD TOTO NEUDĚLÁTE JE TO SAMÉ JAKO ŽE BUDETE PŘEMEJŠLET O TOM JAK NEJLÉPE NAVRHNOUT TURBÍNU KDYŽ O TOM VÍTE PRD....
Navic z obnovitelnych zdroju tezko ziskate hnojiva a prostredky na chemicke osetreni v potrebnem mnozstvi.To je velký problém "moderního zemědělství" - spoléhání se na umělá hnojiva a pesticidy. Kromě závislosti na ropě to má ještě další nepříjemný efekt, a to negativní vliv na zdraví lidí i zvířat.
Ze jste primitivni hulvat bez vychovani jste uz predvedl dostatecne, nemusite to zduraznovat v kazdem Vasem prispevkuNěkdo se hulvátem narodí, u někoho je to špatná výchova. Máme (nikoli prvního) hulváta v premiérském křesle i na jiných vysokých místech, tak co bychom nemohli mít hulváta tady v diskusi
Odpovídám vám znovu! ))) Z čeho vychází váš názor na zemědělství? muj z toho že jsme vlastníci půdy a podnikali jsme v zemědělství... 1) pracoval jste na poli? Ne Orat jde i koňma nebo pomocí krav. Nevim jak jste starý ale pokud by se něco sakra pokazilo jde to. Bez ropy se dá žít. Bez pudy ne. pokud toto nechápete výrazně doporučuji kriplojidním lidem z měst zajít na vesnici a zkusit nejezdit autem nepoužívat elektrinu a živit se z pole. kurva jde to!!!!
Akorát vy asi doma žerete ROPU!
)))
2)Poněkud jste nepochopil že až se tu něco stane(během 2.svetove valky to bylo bezne), tak budet prvni kdo u mých dveří na vesnici zazvoní a budete žebrat o jídlo.... ))
3)Proč se na to nevykašlou programátoři, atd? protože jsem tu už jednou napsal po méně inteligentní jedince, že programátor či jiný takto zaměstnaný jedinec chodí do práce a měsíčně dostane zaplaceno, kdežto zemědělec jde každý den do práce, nemuže se pomalu ani dostat na dovolenou, protože zvířata dovolenou nemaj, zaseje a rok se o to stará, vráží do toho své peníze a pak přijde sucho, neurodí se nic. Naopak zadaří se urodí se hodně. Takže v prvním případě on prodělá moře peněz a v druhém taky. A tyhle principy už snad nemusím vysvětlovat. Protože potom bych vás mohl nazývat nejen neinteligentním člověkem, nýbrž odborným lékařským výrazem, jedincem trpící kreténizmem.
4) Jsem si plně vědom svých drsných výrazů a využívám je v plné síle abych vám ukázal jak velice pohrdám lidmi kteří chtějí kecat o něčem aniž by alespoň rámcově pochopili problematiku. Uznávám že se k vám chovám jako hulvát a to z duvodu že vaše argumentace je na stejné urovni. Domníval jsem se že když se přiblížím jazyku vašich znalostí, poté lépe pochopíte co vám chci říci. Celý tento příspěvek mě usvědčil o tom že musím být ještě Hrubší... Z čehož mě samotnému je velice špatně... ))))))))))
Akorát vy asi doma žerete ROPU!ANO! Stearinový krajíc si mažu asfaltem a zapíjím to kerosinem
tak budet prvni kdo u mých dveří na vesnici zazvoní a budete žebrat o jídlo....Žádné žebrání. Vezmu brokovnici, a BUM!
že programátor či jiný takto zaměstnaný jedinec chodí do práce a měsíčně dostane zaplacenoZaměstnanec ano. Podnikatel ne. Podnikatel si může nabít rypák úplně stejně jako zemědělec, a ani k tomu nepotřebuje sucho nebo příliš dobré počasí.
odborným lékařským výrazem, jedincem trpící kreténizmemKdyž někdo používá nějaký odborný termín, bylo by docela dobré, aby věděl, co to znamená. Např. kretenismus je nemoc způsobená nedostatkem hormonů štítné žlázy. Používání tohoto termínu pro jiné případy je mírné faux pas
Žádné žebrání. Vezmu brokovnici, a BUM!Správný postřeh, vesnický kovář stačí tak na podkovy, ale tank vám nevyrobí![]()
Pokud chcete sve nazory prosazovat v normalni spolecnosti, naucte se logicky argumentovat, prestante pouzivat nesmyslne urazky, argumenty ad hominem, placani pateho pres devate a dalsi prohresky proti kulture debatovani.Obávám se, že je to marné. My všichni jsme v této diskuzi "usámovi" naletěli, když jsme měli snahu normálně argumentovat.