Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je zajimave, jake ruzne fantasmagorie se daji vymyslet, kdyz si nekdo plete pojmy s dojmy. Obzvlast kdyz PR oddeleni Novellu si da praci napsat oznameni plne citaci, dlouhych slov a jinych divnych veci, ale napsat to jednoduse mu trva tyden. Jo, jo, konecne je k dispozici FAQ, ktere opravdu odpovida na casto kladene otazky (cesky preklad tady). A jelikoz uz kdekdo zkousel interpretovat, co to vlastne znamena, tak proc bych nemohl i ja? Sice nejsem pravnik, nijak zvlast tomu nerozumim a nevim nic vic nez co je v tech oznamenich, ale to nakonec spoustu dalsich taky nezastavilo. Zbytek je citace z tehle diskuse. Kdyby neco z toho se zdalo byt mimo kontext, tak proto, ze je to jen ciste copy&paste te reakce. Rad bych tu jeste zduraznil, ze nerikam vubec nic o tom, jak se mi libi nebo nelibi ta smlouva, tohle je o smlouve a GPL.
Je zajimave, jake ruzne fantasmagorie se daji vymyslet, kdyz si nekdo plete pojmy s dojmy. Klidne se vsadim, ze ten, kdo z nas dvou vlastne cetl ta prohlaseni Novellu, jsem jen ja. I kdyz, pravda, jestli neco Novell udelal opravdu spatne, tak to jsou ta prohlaseni a spatne vysvetleni, o co vlastne jde. Hlavne na zacatku, ted nove FAQ jsou uz trochu lepsi.
Schvalne si nektere veci z tech FAQ zopakujeme:
A ted si je probereme:
Takze, Linux patenty neporusuje a Microsoft stejne asi nikoho zalovat nebude. Zadny slib od Microsoftu, ze nikoho zalovat nebude, ciste technicky neni treba. Proc potom Novell stejne jeste navic takovy slib ma? Neni to uplne zbytecne?
Neni. Technici tomu rikaji bezpecnost: Vytah, ktery ma na sobe napsano, ze ma maximalni nosnost 1 tunu a ma bezpecnost 2, unese klidne i 2 tuny, takze kdyz se do nej nahrne asi 20 silencu, kteri zrovna udelali maturitu, porad je unese (prakticky overeno :) ). Dokud se do vytahy neda vic nez 1 tuna, vsechno je v poradku a bezpecnost navic tam je bezpecnost navic. Stejne tak je hodne zakazniku Novellu, kteri se stejne boji, ze by jim Microsoft mohl neco udelat, prestoze oni nic spatneho nedelaji. Takze zvyseni bezpecnosti jim trochu vylepsi spani, vubec nic vic, stejne jako bezpecnost 2 u vytahu naproste nema vliv na nekoho, kdo tam nikdy vic nez tu 1 tunu neda. Stejne tak jako to nema vliv na lidi jezdici vytahem od jineho vyrobce, stejne tak smlouva nema vliv na nikoho jineho nez zakazniky Novellu. Microsoft mohl zkusit zalovat vsechny ostatni vcetne samotneho Novellu doted, muze je zkusit zalovat porad, se stejnym vysledkem.
A na zaver si jeste probereme ten puvodni prispevek:
Novell chce osrat GPL - Neni treba. Zadna GPL se neporusuje. Nikdo nedostal zadnou licenci, nikde neni zadne omezeni sireni nebo neco podobneho. Jedine, co je, je slib Microsoftu, ze nebude soudit zakazniky Novellu. Slib, ze nekdo nebude nekoho soudit, kdyz stejne nedela nic spatneho, neni v konfliktu s GPL.
Napr. vyjde GPL v3, kde budu podobne pripady uz osetrene - FSF obcas zachazi do docela slusnych extremu, ale az tak daleko, jako dat si tu praci ohnout GPLv3 tak, aby byla v konfliktem s nesouzenim se za nic spatneho, snad nezajde.
vsade kde je GPL v2 a neskor bachne GPL v3 a neskor a Novellu neostane nic ine, ako robit z tychto veci fork - Neni treba. Jak uz je receno nahore, GPL se neporusuje, nejsou zadna omezeni pro SUSE Linux a zadna pridavana nebudou (ze strany Novellu, minimalne). Linux kernel, GCC a podobne casti licencovane pod GPL neporusuji zadne patenty, nebudou porusovat zadne patenty a Novell na ne nedava zadna dalsi omezeni, ktera by mu zabranovala je podle GPL sirit.
(A ano, tady je asi potreba disclaimer o tom, ze tohle je jen soukromy nazor, ziskany vicemene jen tim, ze se dotycny obtezoval precist si prislusna oznameni Novellu a odolal nutkani zacit sirit prvni blbost, ktera ho hned po precteni napadla [dotycny by rad tuto posledni radu doporucil i vsem ostatnim]. Zamestnavatel (=Novell, specificky ceska pobocka SUSE, kdyby to snad nekdo nevedel) o tomhle ve skutecnosti zatim ani nevi a neni znamo, jak se mu to bude libit, obzvlast uvazime-li, ze dotycny se muze ve svem nazoru mylit, tak jako prakticky kazdy jiny. Take nedoslo k zadnemu tyrani zviratek nebo podepisovani cehokoliv krvi, bla bla bla, plky plk.)
Tiskni
Sdílej:
zatímco komunitě tvrdí, že je pevně na straně patentů. A takováto politika mi příjde neupřímná a nefér.Omlouvám se ... tvrdí, že je na straně proti patentům, tedy na té, která tvrdí, že Linux žalovatelný není.
Co se tyka toho nadherneho sveta, kde vsechno je fajn a fer, bojim se, ze mam spatnou zpravu: To neni tenhle svet, to musi byt nejaky omyl.To se nedělá, zkreslovat výpovědi jiných :o) Vůbec jsem o ideálním světě nemluvil, takže Tvá poznámka vyznívá jaksi naprázdno. Co jsem řekl, je to, že si myslím, že Novell nehraje s komunitou úplně fér. Pokud jsi tou poznámkou myslel, že to se stává, pak jasně. Nechme se překvapit, jestli popularita Linuxových řešení od Novellu díky tomu poroste či klesne. Stále jsem ten špatný pocit z této smlouvy nesetřásl, ale respektuju Tvoje rozhodnutí. Koneckonců souhlasím s titulkem: smlouva N. a M. GPL neporušuje.