Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Když na Primě začali vysílat VyVolené, považoval jsem to za vrchol nestoudnosti. Ptal jsem se, co dělá Rada pro rozhlasové vysílání, když zakazují reklamu na Fidorku, nabádající okrajově k vandalismu, ale pornografii a voyerství v hlavním vysílacím čase jim nevadí. Historky o tom, která ze soutěžících byla včera v osm večer ve sprše mě nechávaly chladným, ačkoliv jsem s hrůzou sledoval, jak se děti (odhadem 5. třída) v autobuse baví o tom, kdo byl včera v televizi s kým v posteli a co se dělo ve výřivce. Diskuse o špatném vlivu internetu a počítačových her na vývoj dětí byly a jsou a je dobře, že o tom lidé přemýšlí. Otázkou zůstává, kolik lidí přemýšlí o vlivu reality show na vnímání etiky a sociální chování dětí i celé společnosti.
Nedávno jsem kdesi četl, že je lepší placený software, protože má helpline, která je spolehlivější než komunitní diskuzní fóra. Hahaha! Prdlajs!...
V souvislosti se sháněním použitelné distribuce pro svou 386ku (viz předchozí zápis v mém blogu) mě napadlo, že označení x86 je ve velkém množství prípadů neoprávněné. Velká část projektů, které označují své hardwareové nároky na procesor "x86", totiž lze spustit až na 486kách. Přitom Linuxové jádro lze zkompilovat i pro 386, čili autoři takovýchto projektů mlží, neboť lze očekávat, že za x by se dala dosadit i trojka. Koneckonců i některé balíčky označené jako i386 na třiosmšestce nelze spustit!
Že to asi nepojede na 286ce se dá očekávat, ale co právě ty chudinky třiosmšestky???
Mimochodem, věděli jste, že RH 6.22 požaduje při instalaci základního systému, základních balíčků pro XFree a prostředí pro programování v C/C++ celých 259 MB? Tím samozřejmě odpadl tento systém, jako varianta pro můj "stroj" :-(
Nedávno se mi podařilo získat "nový stroj". Mašinka s procesorem AMD 386 DX/DXL-40, harddiskem o velikosti 110 MB, 3 MB RAM, s dokonce barevnou grafikou (Trident), jejíž možnosti rozšiřuje odcházející monitor (vytvářející přímo duhové barevné přechody), a se dvěma disketovými mechanikami, z nichž jedna je 5,25", se usídlila na místě, kde původně stával další můj muzeální kousek -- prozměnu 286ka s rokem výroby v roce mého narození. Přímo nedočkavě jsem si stáhl několik disketových distribucí, které jsem vypálil spolu se Slackware 3.3, který jsem si chystal jako možnou alternativu. Nakonec se ukázalo, že jedinou možnou volbou bude Slackware 3.3, jelikož Floppix je určen k testování pouze z diskety a nemá podporu harddisků a AlfaLinux i TinyLinux nezvládají procesory 80386, neboť požadují alespoň 486ku.