Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Když na Primě začali vysílat VyVolené, považoval jsem to za vrchol nestoudnosti. Ptal jsem se, co dělá Rada pro rozhlasové vysílání, když zakazují reklamu na Fidorku, nabádající okrajově k vandalismu, ale pornografii a voyerství v hlavním vysílacím čase jim nevadí. Historky o tom, která ze soutěžících byla včera v osm večer ve sprše mě nechávaly chladným, ačkoliv jsem s hrůzou sledoval, jak se děti (odhadem 5. třída) v autobuse baví o tom, kdo byl včera v televizi s kým v posteli a co se dělo ve výřivce. Diskuse o špatném vlivu internetu a počítačových her na vývoj dětí byly a jsou a je dobře, že o tom lidé přemýšlí. Otázkou zůstává, kolik lidí přemýšlí o vlivu reality show na vnímání etiky a sociální chování dětí i celé společnosti.
Nedávno jsem kdesi četl, že je lepší placený software, protože má helpline, která je spolehlivější než komunitní diskuzní fóra. Hahaha! Prdlajs!...
V souvislosti se sháněním použitelné distribuce pro svou 386ku (viz předchozí zápis v mém blogu) mě napadlo, že označení x86 je ve velkém množství prípadů neoprávněné. Velká část projektů, které označují své hardwareové nároky na procesor "x86", totiž lze spustit až na 486kách. Přitom Linuxové jádro lze zkompilovat i pro 386, čili autoři takovýchto projektů mlží, neboť lze očekávat, že za x by se dala dosadit i trojka. Koneckonců i některé balíčky označené jako i386 na třiosmšestce nelze spustit!
Že to asi nepojede na 286ce se dá očekávat, ale co právě ty chudinky třiosmšestky???
Mimochodem, věděli jste, že RH 6.22 požaduje při instalaci základního systému, základních balíčků pro XFree a prostředí pro programování v C/C++ celých 259 MB? Tím samozřejmě odpadl tento systém, jako varianta pro můj "stroj" :-(
Nedávno se mi podařilo získat "nový stroj". Mašinka s procesorem AMD 386 DX/DXL-40, harddiskem o velikosti 110 MB, 3 MB RAM, s dokonce barevnou grafikou (Trident), jejíž možnosti rozšiřuje odcházející monitor (vytvářející přímo duhové barevné přechody), a se dvěma disketovými mechanikami, z nichž jedna je 5,25", se usídlila na místě, kde původně stával další můj muzeální kousek -- prozměnu 286ka s rokem výroby v roce mého narození. Přímo nedočkavě jsem si stáhl několik disketových distribucí, které jsem vypálil spolu se Slackware 3.3, který jsem si chystal jako možnou alternativu. Nakonec se ukázalo, že jedinou možnou volbou bude Slackware 3.3, jelikož Floppix je určen k testování pouze z diskety a nemá podporu harddisků a AlfaLinux i TinyLinux nezvládají procesory 80386, neboť požadují alespoň 486ku.