Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento zápisek nebude asi příliš naučný, ale považuji za nutné vypustit do světa informaci, jací podvodníci pracují u Volného.
Asi před týdnem jsem přišel domů a táta (80letý pán, jako většina důchodců slyšící nekriticky na nabídky typu "sleva", "ušetříte" apod. a neschopný racionálně-logického myšlení) mi sdělil, že tu měl návštěvu a jak ušetřil. Zhrozil jsem se, komu se zase upsal, protože jeho myšlení je zcela nekritické a podvodníkovi by naletěl i kdyby zrovna nebyl ještě víc rozrušený tím, že jeden jeho kamarád před dvěma dny zemřel a druhý leží v nemocnici po infarktu a moc nekomunikuje.
Tohoto jeho stavu velice šikovně využila nějaká mladá slečna nabízející služby Volného. Je jasné, že pokud by smlouvu korektně uzavřel, byla by to jen jeho blbost (mimochodem proto bych zakázal domovní prodej u osob řekněme 75+ zcela, protože většina těchto případů končí podpisem nevyhovující smlouvy). Problém je ale jinde. Slečna mu namluvila, že je od O2 (ačkoliv byla od Volného) a že O2 je nucen kvůli stálému odlivu zákazníků, kteří si ruší pevnou linku, měnit ceny. Stačí prý podepsat nějaké lejstro a bude platit za telefon o dvě stovky míň. To brnkla na správnou strunu, na to táta slyší. Že je blbost, aby O2 posílal lidi po domech, když posílá každý měsíc výpis, že slovo "Volný" v záhlaví toho lejstra je název konkurenční firmy a že ke snížení ceny není třeba podpisu zákazníka tátovi nedošlo stejně jako to, že záhlaví toho papíru přeložené do normálního jazyka znamená "Změna operátora".
Pořád by se to zdálo beznadějné, protože bez audionahrávky těch lží, co slečna tátovi napovídala, nemáme důkaz a právo zrušit smlouvu podepsanou v bytě do 14 dnů je nanic, když manipulační poplatek za stornování tvoří sumu zřizovacího poplatku, jednoho měsíčního paušálu a nákladů na technické řešení přenosu čísla a přenastavení operátora (dvakrát). Podstatné ale je, že si slečna nevšimla, že táta je natolik sklerotický a nepraktický člověk, že vyplnil všechno až na podpis... Slečna si tedy odnesla smlouvu bez podpisu a měsíční vyúčtování od Telekomiky O2.
Asi si říkáte: "Tak kde je problém? Smlouva je neplatná...". Toho si slečna naštěstí všimla a tak volala. To už jsme jí s mámou důrazně vysvětlili, že se nic podepisovat nebude, protože o změnu oprátora nemáme zájem a ať ji ani nenapadne k nám ještě přijít. Slečna tedy prohlásila, že dobře, že to stornuje. Jenže dneska přišlo od O2, že nám na základě naší žádosti mění tarif. Jak je to možné? Volný zneužil naše referenční číslo, které je uvedené právě na měsíčním zůčtování od O2, které si slečna odnesla se slibem, že ho vrátí...
Máma zavolala na O2 a ti naštěstí provedli opětovné vrácení všeho do původního stavu. Problém ale je, že Volný teď vlastní naše referenční číslo, které má váhu hesla a tudíž může opět svévolně měnit nastavení našeho účtu u O2. Žádost o změnu posíláme zítra písemně.
Takže poučení? Nedávejte z ruky vyúčtování od O2, protože s údaji na něm lze bez podpisu měnit tarify apod. a vysvětlete to svým starším rodinným příslušníkům, aby se nedivili, až z dvousetkorunové slevy vznikne pětistovka stornopoplatků... Snad ta změna nebude placená...
Tiskni
Sdílej:
Snad ta změna nebude placená...No, ve státě, kde funguje efektivní vymáhání práva, je jasné, že bez podpisu neměl Volný žádné právo cokoliv měnit a všechny vzniklé škody musí nahradit. Jinak řečeno, doufej, že ta změna nebude placená...
.
Jinak soudy v Americe podle vaseho vypraveni vypadaji hezky, ale jestli je pravda to co se rika (ze kazdy kazdeho zaluje za kdejakou kravinu), tak to zas tak ruzovy taky neni - vsechno ma sva pro a proti. U nas vas nikdo nezazaluje, protoze nez by se toho dockal tak se na to radsi vyprdne
.
)
Tak mne napadá ... až jednou u mne bude zvonit někde takovej, klidně ho pozvu dál, necham se skoro zlákat a pak ho pěkně v těch jeho lžích vykoupu ...
) a pozorne ho vyslechnul. Pote jsem tu jeho pohadku o tech skvelych, uzasnych a prakticky zadarmo internetech radne rozebral. Uplne mi zkazil radost. Ani se se mnou nezacal hadat, jen se rezignovane otocil a sel. Pochopil ze mi proste nic neproda, srazil patky a uhanel o dum dal. Bohuzel, takhle spoustu lidi ulovi, sousedka projevila jen maly zajem a za 3 tydny na ni cekal balik s modemem od O2 - a to vubec nic nepodepsala! Proste to zkousej nebo co. Telekom, tedy pardon, O2 rekne, ze on za nic nemuze, maximalne ze to od tech "obchodniku" neni pekne a ze se jednalo urcite o nedorozumeni. ( V nasi ulici jsou dva co se asi spravne "nedorozumeli" s agenty O2 ) Psy* na ne postvat
*ted vazne nevim jestli psi nebo psy (jako pany?) - jsem mimo, laskavi ctenari me jiste opravi
(Máš to dobře
)
Jistě, že bys to vyhrál, jenže za dva roky a je otázka kdo by platil náklady řízení. Nakonec ti prodejci jsou určitě na živnosťák a tak firma za nic nemůže...
)
...a moje právem 'mít jednoduché, funkční a vymahatelné zákony'...Pokud bys chtěl tvrdit, že tohle platí o všech, tak ti doporučuju nastudovat daňové zákony; možná zjistíš, že první dva body neplatí vždy.
.
)? I kdybych měl žrát trávu a pít vodu z kaluže, tak vydělávat zlodějinou a podvodem bych nemohl.