Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Porušil jsem svoje předsevzetí. Kdysi a to už je dost dlouho, jsem se rozhodl, že nebudu pracovat manuálně. Od svých patnácti let do svých čtyřiceti čtyř let jsem tak poctivě se živil. Potom jsem se začal zabývat šamanstvím, jak by se dost často psychoterapie dala nazvat a usoudil jsem, že není vhodné a ani nutné abych vyvíjel nějakou nadměrnou tělesnou činnost. Tedy mimo sportu a chůze. Vzorem mi jsou britští gentlemani z devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
Dnes jsem cestoval do práce tramvají z několika zajímavými lidmi. Jeden z nich byl mocně páchnoucí bezdomovec, bíle pleti krátkých kalhot, tesilového saka a polobotek bez ponožek. V ruce držel pánskou košili, kterou se otíral. Zřejmě chtěl zahladit dojem neupraveného gentlemana. Měl to dobrý. Kolem něj ač jinak byla tramvaj plná se vytvořilo místo, kde se rozhodné nikdo nemačkal. Úžasný člověk. Něco si vykládal pro sebe a neměl ani obvyklou sadu igelitek, kterou skoro každý bezdomovec vlastní. Gentleman skutečně cestoval tramvají nalehko.
Tak mě opět jednou něco potěšilo. Jak jsem si studoval ten článek o vlc postupně jsem přicházel na (pro sebe) stále zajímavější věci. například podpora televize, poslech rádia a jiné. Jsem samozřejmě věděl, že to existuje, ale nevěnoval jsem tomu nějakou zvláštní pozornost. Moc se mi líbí jak je to vlastně jednoduché. U rádia si člověk stáhne playlist, vloží jej do přehrávače. A to i do xmms a už poslouchá. Sice ne všechno co jsem stáhnul a našel se připojilo, občas to vypíše error, ale to nehraje v mém nadšení pro internetové rádio žádnou roli. V notebooku to bude hrát taky a zbavím se toho starého křápu, co mám v práci. Přestože je mi ho líto vyhodit, protože „co kdyby.” Konečně jsem našel důvod. Ale dokud BBC vysílalo česky byl dobrý. Škoda že už BBC nevysílá česky. Dost mi to schází.
Pořád mi hlavou běží, ta diskuse kolem domácích zvířat. Tedy především koček. Vykašlu se na dohady jestli se chovají kočky tak či onak a zkusím se podívat na celý problém soužití člověka se zvířaty. Tedy jak ho vidím já. A dopředu říkám, nebudou se každému moje názory líbit. Neříkám názory aby s nimi byl někdo spokojený. Říkám je proto, že si je myslím a dokud kdokoliv nepředloží někdo fakta, že je to jinak, vyslovuji je a myslím si své názory i nadále. Za fakta nepovažuji tvrzení o tom že jsem hlupák a ničemu nerozumím, ani obviňovaní, že chci z někoho dělat blbce případně jakési filosofické názory a úvahy. Pouze jasně prokazatelná fakta.
Tak jsem včera večer mezi znaleckou debatou o kočkách a debatou o politické situaci a k tomu jsem ještě chatoval, zkoušel zprovoznit přehrávání cd na netbsd. K tomuto kroku mě přivedl článek o vlc přehrávačích. Vložil jsem CD do mechaniky a zkusil přehrát. Nic Začal jsem tedy pátrat v manuálu a zjistil jsem, že pokud použiji příkaz
Trošku v dnešním blogu zareaguji na některé komentáře k blogu „Tykat nebo vykat.” Lidé v nich projevili různé názory, které celkem nehodlám soudit nebo s nimi polemizovat. Jen tak trošku použiji svoje poznání, co jsem tak během života udělal. Všiml jsem si častokrát, protože jsem prošel nejrůznějšími komunitami lidí,že jsou lidé,kteří mají určitý odstup od druhých.
Dvacátý jednadvacátý a dvaadvacátý srpen to jsou tři dny, které mají pro mne svoji důležitost. Dvacátého srpna se narodila má dcera Katka, jednadvacátého před třiceti osmi lety přitáhly rabovací bolševický hordy s půlmilionovou armádou do Československa, den na to zemřel jeden z mých mnoha strejdů ve čtyřiačtyřiceti letech a patnáct let na to ve stejný den a téměř stejnou hodinu můj táta. Ale nějak to zas tolik už neprožívám. Táta je po smrti s mámou dost dlouho abych se s tím smířil. Katka slaví narozeniny vždy téměř někde jinde a bolševická svoloč po dvaadvaceti letech rabování odtáhla tam kam patří.
V životě se dějou někdy věci. Včera mi Justýna povídala o jednom svém známém, který se ji kdysi staral o pc, že si od záři půjde v rámci zvýšení kvalifikace dělat nějaký kurs: „ Jak zacházet s Linuxem.” Obrovsky mě to pobavilo, protože když jsem ji před několika lety přesvědčil o tom, že když ji nainstaluji Mandrake 10.1 pro ni bude mnohem lepší a jednodušší, než věčně někomu říkat aby se jí podíval co má s počítačem, na němž měla něco jako wokna dvoutisícovky, jež se ji systematicky zavirovávaly.
Jo jo světem nachodily, po světě nanosily, ale stárnete. Musel jsem se domu vrátit o dva dny dřív než jsem chtěl. A to jsem byl na cestě jen mizerný tři týdny. Loni jsem prozíravě vzal sebou do Chile vozík co jsem si dal udělat, a dorazil ve zdraví a v určeném čase domů. Ale letos mě holt popadla frajeřina a říkal jsem si, že to můžu zkusit odtahat na hřbetě jako za mlada a tak jsem učinil. Do včerejška to šlo a už jsem si liboval jaký že to jsem pašák a příští rok jak zase vyrazím bez vozíku, jenže ouha, dnes ráno jsem byl neskutečně líný a navíc jsem cítil jak mě začíná pobolívat kotník. Ona stará známá bolest, co ohlašuje přetažení.