Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Zaujala mne diskuse pod oznámením o změně vlastníka Abíčka, tedy jen některá její čast a zároveň mě zaujala diskuse pod některými mými blogy. Z toho důvodu píši tento blog.
Některé komentáře vyjadřovaly jistou pochybnost o schopnosti a samostatnosti nových vlastníků portálu ABClinuxu. Údajně jsou mladí a Luboš ještě studuje. Což o to z mládí. Mládí je nemoc, které ze se většina lidí velmi rychle uzdraví. Jinak podnikání v téhle oblasti asi vyžaduje jistou míru odvahy a drzosti. Dále mě zaujaly požadavky, na sdělování obchodních ujednání, vlastnickou strukturu, případně finanční náklady. Což si myslím, že ze strany tázajících se je většinou bud mladická nezralost a nezkušenost. Nebo určitá naivita daná představou, že ABClinuxu je komunitní vlastnictví a majitelé jsou jen správci povinni se zodpovídat komunitě zájemců o Linux.
Od začátku svého působení zde, mi bylo jasné, že jde sice o zajímavý projekt sloužící veřejnosti, ale rozhodně se nejedná o charitativní podnik, mající za úkol podpořit Linux jako takový. Majitel zakladatel měl jednoduše ideu, že onen portál, když už ho nebude přímo živit, bude alespoň schopný se financovat, plus malý zisk. jak říkám ač nekuřák. „Na cigára.” Vím že jsem kdysi dávno četl, že pan Literák abíčko prodal, protože ho dotoval ze svého. Neznám podmínky prodeje, neznám zaměstnaneckou strukturu, která zde vládla do odchodu Literáka ze Stickfishu. Neznám je a jsou mi celkem lhostejné. Abíčko není moje, abych se staral nadmíru. Doufám, že pan Literák na tom příliš neprodělal. Stejně tak doufám, že noví majitelé nebudou prodělávat. To by tomuto portálu ublížilo ze všeho nejvíc.
Mnozí lidé si představují kapitalismus jako velké peníze točené velkými společnostmi. Což asi tak je. Já mám představu, že kapitalismus je kapitalismem, (z toho důvodu i úspěšným společenským uspořádáním) právě proto, že i malí vlastníci, točící malé peníze mají možnost točit ty malé peníze. . Jednoduše si vydělají na sebe, nemají zaměstnavatele, pouze zákazníka. Nemaje ekonomické vzdělání, používám selský rozum a selské počty. Mám za to, že nejdůležitější v kapitalismu mimo prodeje potencionálnímu zákazníkovi, jsou náklady na činnost. Pakliže náklady jsou nižší příjem, pak je podnikatel zřejmě úspěšný kapitalista. Rozmnožuje kapitál. Jde-li to bez úvěru, nemá-li dluhy, a po odečtení a zdanění má čistý zisk, pak se jedná o úspěch. Má-li takových malých činností několik a stačí příjmy pokrýt své osobní náklady a ještě dát stranou, investovat, pak osobně takového malého kapitalismu budu považovat za úspěšného.
Mám klienta, který podniká v oblasti stavebnictví. Dělá rozpočtáře, jeho jediný náklad byl notebook a program pro jeho práci, na kterém zpracovává rozpočty pro jednotlivé zákazníky. Zdá se mi, že nouzí netrpí a podle jeho vyjádření veškerý kapitál má v hlavě. Což se mi zdá jako velmi důležitý faktor. Konečně informace jsou slušným druhem obchodu. Pracuje pro několik firem najednou, stejně jako má několik privátních klientů. Stejně podobně pracují třeba účetní. Někteří programátoři. Vydavatele knih a další. Lidé, kteří mají jistou strukturu spolupracovníků na volné noze, kteří poskytují jednorázové služby. Korektoři, grafici, tiskaři. Takových povolání je mnoho a jestli mohou fungovat na volné noze, pak jedině díky tomu, že existuje tržní hospodářství. Plus ten kapitalismus.
Sám patřím k těm, kteří externě raději spolupracují s nějakou institucí jako je třeba ČT, než být jejím zaměstnancem. Mnohem raději bych spolupracoval s PL jako externí spolupracovník, než jako zaměstnanec. Byly doby, kdy jsem byl rád, že tam pracuji jako zaměstnanec, protože jsem měl pocit jistoty. Dnes mě už ta zaměstnanecká jistota nepřijde zas tak skvělá,ale zůstávám zatím na malý úvazek, protože pořád má ta spolupráce smysl. Pro mne má smysl. Nikoliv ovšem ten finanční.
Zřejmě asi už došlo mnohým, že nejsem příznivcem lidí, kteří si dělají „starosti” s tím, kdo koupil abíčko a za jakých podmínek. Jestli je mladý, starý, bohatý či chudý. Sám za sebe jsem rád, že ho někdo koupil, že ho někdo chce provozovat a někdo chce na něm vydělat. Spíše bych se znepokojil, kdyby to měl být dobročinný projekt, závislý na libovůli jednotlivců, zda přispějí, či nikoliv. Taková činnost funguje do určité chvíle.
Mám zkušenosti právě s takovou organizací, závislou na dobrovolnosti a zjistil jsem, že pokud skončí zapálený, motivovaný zakladatel, jen málokdy se pokračuje dále. V případě o kterém hovořím se dále nepokračovalo. Chyběl obchodní duch dobrovolníků, který byl nutný. Lidé na které zakladatel spoléhal, raději šli svou cestou, než aby třeli bídu s nouzí, jen proto, že by měli pocit jakési prospěšnosti. Když onu organizaci totiž chtěli dva převzít privátně, tak shromáždění tomu zabránilo. Pak se rozpadla. Je docela možné, že i s privátní činnosti na komerčním základě by mnozí další profitovali. Třeba tím, že by se scházeli, věděli o sobě, nebyli sami. Ale to nezjistíme, protože tamější komunita měla strach o ideje a nepřála si komerční pokračování. A zakladatel si ji také přál nekomerční.
Ti dva, co ji chtěli převzít a nepřevzali, odešli a uchytili se ve světě a žijí si svůj podnikatelský život. Co vím, tak pomáhají jednomu z nás, který je starý, nemocný a nepohyblivý. Přispívají mu finančně, občas za ním z přátelství zajdou. Zdá se mi takové jednání docela dobré. Napřed vydělali, pak pomáhali. Já i oni jsme přesvědčeni, že udržet ji tak, jak si přálo shromáždění nebylo možné. Aby se organizace udržela, měla by obrovské náklady, které by musel někdo hradit. Třeba stát nebo obec, nebo soukromník. Spolykala by obrovské náklady a možná by efekt nebyl takový jaký je dnes, kdy ti lidé vydělávají a podporují z přátelství potřebné mezi sebou. Nevydělávají těžké miliony, ale přesto mají na podporu těch potřebných.
I tohle je možné v „kapitalismu malých peněz.” Třeba abíčko najde nějakou cestu jak podpořit někoho nadaného, možná jen jednoho, možná najde cestu jak vytvořit efektivní kurs vzdělávání v Linuxu. Pro zájemce začátečníky. Finančně dostupný, a neprodělečný. Kurs, kde budou za peníze učit lidé zapáleni pro věc. Pro potřebné zájemce. Lépe jednou ukázat, jak dvakrát vysvětlit. Protože jak říká Písmo: „Hoden jest dělník mzdy své.” Někoho něco naučit za peníze není nic zlého. On zaplatí a získá dovednost, která mu umožní rozvoj osobnosti. Nechci tu dávat rady. Vlastníci mají svého rozumu dost a přijdou na to co mají nebo nemají dělat. Ale jak už jsem řekl, jsem rád, že ho někdo koupil. Někdo kdo má zájem aby abíčko pokračovalo a aby vydělávalo. Věřím, že z toho budou těžit všichni. Majitelé i komunita.
Tiskni
Sdílej:
jak muze nejakej takovej lempl vpohode preziva
A ještě vydělávat, to je pro bolševika typu KrotitelOSD naprosto nepochopitelné. Asi by se měl držet svýho ševcovskýho kopyta a ty botky podrážet a neřvat tak nahlas, nebo mu floky vylítají z tlamy.muze mi nekdo prozradit jak to dela, ze dokaze precist vic nez dva odstavce tech blafu.To je jednoduchý, na první stupeň základní školy jsem docházel pravidelně a čtení mi tudíž nedělá větší problémy. Jestli chceš a máš peníze, můžu tě po večerech doučovat...
Vedu, ale nejsem zastáncem laskavých metod.nazi-joga
A namísto toho někdo nedočkavý vynesl Lupě mlhavé informace v půlce celého procesu.Jako kdo, jak, proboha proč? copak neznáte business a lidi? Pokud něco takového dělám tak jednám snad s vedením firmy a Ti jistě nebudou mít důvod to celé nějak zveřejňovat. A tím co se stalo se dává prostor všem spekulacím na toto téma. Nebo si myslíte, že když nějaká firma chce převzít druhou firmu, že svůj úmysl bude někde ventilovat předem? Jistě, že ne. Nechci já ani myslím ostatní ubírat Vám zásluhy za rozvoj portálu, ale hodně lidem to připadá hodně divné a celé to je jako-kdyby strašné amatérské. Přeji hodně úspěchů a ať to dopadne vše jak má.
Jako kdo, jak, proboha proč?Přesně tohle jsme si říkali.
Dále mě zaujaly požadavky, na sdělování obchodních ujednání, vlastnickou strukturu, případně finanční náklady. Což si myslím, že ze strany tázajících se je většinou bud mladická nezralost a nezkušenost. Nebo určitá naivita daná představou, že ABClinuxu je komunitní vlastnictví a majitelé jsou jen správci povinni se zodpovídat komunitě zájemců o Linux.
Toto je ale důkaz, že abclinuxu.cz komunitní portál je. Těm lidem (nám) není hlostejné, co se děje s místem, kam mnoho let chodí a kde tvoří podstatnou část obsahu (blogy, poradna, faq, sw, hw). Někteří i články. Tyto otázky nejsou naivita, to je starost. A tohoto by si měl majitel velmi cenit.
A po ty 1/2 hodine i ten nejtupjejsi komunista pochopil, ze tady neco nehraje.
ten ted koucuje rozleskavacky z jilkova tímu
Budu se těšit na osobní setkání u souduA co takhle radši zajít na pivo na nějakém linuxovém sraze? Podle mých zkušeností se po tom lidi spíš uklidní, než že by si dali do huby.
za nasich casu nebyla devitka pane jilku poslu vam vsechny sve certifikaty i odpis z trestniho rejstriku
Pak mnohé by pochopil...
A proto marně v kruzích bloudí dál
Přitom cíl má vůl... opodál
Opovrhuji vámi a vaším mozkem jakožto podřadným strojem, ktarý nemá vlastní myšlení...
Jste hloupá blbkaTohle jste mi napsal v reakci na mé zcela věcné komentáře, aniž bych já Vás jakkoli napadla, zesměšňovala, atd. Takže hrajete-li si tu najednou na slušňáka a někoho mentálně na úrovni, zní to poněkud lživě a pokrytecky. Pan Jílek když tu sprosťačí, alespoň si na nic nehraje...A ve skutečnosti je chytřejší, než vypadá. U většiny platí pravý opak.
Zas a znovu tu dokazujete že jste podprůměreně inteligentní jedinec. Napsal jsem vám v jinotaji, načež vy reagujete primitivní sprostotou. To už není o tom že jste se přispůsobil sprostotě okolí, vy už nedokážete na stejné úrovni komunikovat. Jednoduše nestíháte mentální úroveň...Tak minimálně urážlivé hodnocení je to jak vyšité. A kdo hodnotí, u toho se dá předpokládat, že se považuje za lepšího. Podivuje se nad podprůměrnou inteligencí, sprostotě...Nebudu se zde dohadovat o to kdo tu kálí víc, což by bylo kontraproduktivní, nicméně nad vaší inteligencí se nepřestávám podivovat a bavit! Bravo, jen tak dál!
))