OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Markéta dorazila v sobotu ráno. Samo sebou nejela ani autobusem, ani ji nikdo nepřivezl, jak slibovala, ale autem. Prý ji je lépe. Neříkal jsem nic. Musel bych mít dlouhou řeč a výsledek by byl stejný. Takže jsem si ji užil, co tu byla. Vypadala spokojeně. Já také byl spokojený. Sice mě trápil Solaris, respektive OpenSolaris, ale takové trápení je spíš zábava. Zvládl jsem nejhorší. Ani jsem přes víkend nevytáhl paty z domova. Nějak jsem neměl potřebu. Celý týden mimo domov, v MHD, takže vždy když se udržím takhle doma, přijde mi svět, po těch dvou dnech v odloučení za dveřmi bytu naprosto vzdálený a nedá se říci, že by ona vzdálenost byla nějak nepříjemná. Kupodivu, to není věkem, ale potřebou jíž mám od dětství, co si tak vzpomínám.
Někdy na mě přijde chuť žít v tichu a klidu. Jen bigbít hraje. Dokonce jsem se díval v televizi na hokej. Nechal jsem se zlákat NHL. Ale v Kanadě a Americe tohle divadlo bude zřejmě velkolepější a umocněné i diváckou kulisou. Také jsem nevěděl komu fandit. Stejně jako většina diváků na stadionu. Ani nevím jak se jmenuje.Ten stadion.
Názvy sportovních hal se mění. Stejně jako se mění mnohé jiné zaběhnuté. Život plyne. Tedy Hérakleitos pravil „ Pantha Rei.” Vše plyne. No nekecal. Prohlíželi jsme z Markétou fotky z cest, z dětství i rodinné. Díval jsem se na ty známé tváře, co tu už nejsou. A bylo mi dobře. Občas mě chytí sentiment a vypravuji rodinné historky při prohlídce fotografií. Markéta se mě ptala mimo jiné ,jako mnozí další na důvod pojmenování mé nejmladší dcery jménem Babeta.
Jediný důvod o němž vím, je ten, že Petra po rozchodu se rozhodla, že nebude dbát na dohodu a pojmenovala dítě podle svého uvážení. Není to ošklivé jméno, ale samozřejmě jsem tím dostal tehdy najevo, že nemám nárok. Pobavila mě jedna taková hvězdička z nějakého seriálu na Nově, která prohlásila, že otcové mají zbytečně mnoho práv. Četl jsem to v bulrváních příhodách na Seznamu.Taky si myslím. Uplně nejlepší by bylo, kdyby neměli žádná. Otcové. Žádná práva, žádné povinnosti a nechat dámám toužícím po klidu a svobodě trochu volnosti.
Sice takhle matkami „milovaným dětem” v životě moc pšenka nekvete, ale což. O děti jde až na posledním místě. Napřed práva na štěstí matek a pak teprve zájmy dětí. Markéta mi občas vypráví hrůzostrašné historky z dětského domova, kde pracuje, kde se prý jednoduše děti odloží, nebo jsou rodičům a především matkám, děti pro „skvělou péči” odebrány. Ale možná, že mě jen tak napíná. No nebudu se rozšiřovat nad svým oblíbeným tématem. Nikam by to nevedlo.
Důležitá je sledovanost, čtenost a hvězdička z Novy je jistě pro mnohé dámy „směrodatnější,” než dětská psycholožka, která s dětmi tohoto druhu pracuje dnes a denně. V případech, které mi popisovala, většinou ty matky neměly čas a otcové chuť. Fakt je jeden. Ústav asi není nejlepší místo pro malé děti a jejich citová deprivace se každým tam stráveným dnem prohlubuje, ale když nic jiného, jsou alespoň naživu.
Samozřejmě levicoví mluvkové budou mluvit o chudobě a strádání rodin, kde matky žijí jako samoživitelky. Žijí těžce, a je pravda, že to asi ty matky nemají lehké. Leckteré, ze zoufalství, si najdou prvního muže, který je ochoten snášet jejich děti. Snášet říkám, ne milovat. To se občas stane. Ale jen občas a velmi zřídka. Dost často ti muži ty děti nejenže nemilují, ale oni je ani nesnáší.
Obávám se ale, že se do situace, kdy to nemají lehké, dostávají matky minimálně z 80%, sami svou mylnou představou, že po rozvodu na ně čeká princ na bílem koni a ve zlatém brnění s cestovním váčkem plným briliantů pro ně a jejich děti volně k použití. Nečeká. Většinu rozvedených matek čeká jen hledání jiného partnera, který bude možná víc než jen k sexuálnímu použití. Prožívají mnohdy a mnohé podstatně nižší životní úroveň než jejich bývalí muži. Na ty se samozřejmě zlobí, že nebyli lepší.
Problém mnohých žen je v jedné věci. Neuvědomují si, že sice byly kdysi obletovány, byly cílem mnohých mužů, takže si například k otcům svých dětí dovolovaly věci, které jim procházely v dobách, kdy ještě jejich partneři byli zaslepeni zamilovaností, ale zamilovanost jejich mužů pominula, jejich krása zvolna odplývá, zůstávají starosti a nekonečná námaha, kde mnozí muži poslouchají drsná slova o své neschopnosti a najednou onen „neschopný muž” z ničeho nic zjistí, že pro jinou je ještě schopný, dobrý a v klidu odejde.
Pár takových mužů znám. Ono jich je bohužel víc než pár. Takže, jednoho dne, když takový chlápek po tisící pět set devadesáté osmé slyší, že může jít, tak jde. A rád a klidně jen s tím kartáčkem na zuby a taškou, kde má noviny a trenky. S pocitem, že to zlé už má za sebou a čekají ho krásné časy. Což je samosebou stejný omyl, jako ten dříve zmíněný princ na bílé hajtře.
Oba dva žijí v mylných představách. Jen na jejich děti, mylné představy rodičů dopadnou plnou vahou. Brilianty nejsou a děti se tátovi občas odcizí. Tratí nakonec všichni. Samosebou, občas je něčí odchod skutečně úleva pro všechny. Jenže myslím, že ta úleva je méně častá, než pozdní hořkost plynoucí z omylu. Od šedesátých let minulého století, kdy jsme se začali osvobozovat ode všech tradic a omylů minulosti, začala tradice, kdy, jak pan Pavlata kdysi napsal v jednom článku, že frackové vychovávají fracky. Fracky s malou sociální odpovědností. Rodina se pro mnohé z nich stala naprostým přežitkem, kterým se není nutné zatěžovat. Bez úcty k čemukoliv a komukoliv. Včetně rodičů.
Ale právě při prohlížení těch starých rodinných fotek, kdy jsem si uvědomoval tu chudobu, kterou moji rodiče a jejich sourozenci zažívali. Jsem si také uvědomoval ještě něco jiného. Na těch fotkách chudoba je evidentní. Jenže co je zvláštní, oni ji nikdy nebrali moc vážně. Tedy tu chudobu. Zřejmě jim nebránila v tom aby sami měli děti, vychovali je jak nejlépe uměli a v klidu umřeli. Za života si nikdy nijak zvlášť nestěžovali.
Oni si nestěžovali skoro vůbec. Nějak neměli, podle svého mínění, tak moc na co. Tedy oni říkali. Nerozváděli se, protože to v jejích očích byla hanba. Hanba protože věřili, že se s tou ženou, mužem musejí nějak domluvit. Byli tady děti o které bylo potřeba se postarat. Postarat znamenalo dát, najíst, obléknout a dát jim vzdělání. Nechat je vyučit.Vystudovat. Pak se děvče, hochu seber a starej se. Co jsme mohli udělali jsme. Nepamatuji se že by z těch devatenácti sourozenců, někdo něco zlého o svých rodičích před námi dětmi řekl. A mezi sebou teprve ne.
Deset dětí v jedné rodině, devět v druhé. Chudí jako kostelní myš a přece na rodiče vzpomínali s úctou a rozhodně žádný z nich neměl nevyřešené mindráky z dětství. Na mindráky nebyl čas a prostor. Maminka a tatínek, dokud byli děti doma, tak co dětem řekli, platilo.
Děti odešly a maminka už neporoučela, ale to neznamenalo, že by ji neměly v úctě. Maminka s tatínkem je vychovaly a jinak jim nic mimo té výchovy nedali.Nedej Bože, že by se mizerně chovali a maminka se to dozvěděla. Ten stud a ta hanba. Před matkou.
Světe div se. Žádná velká křivda se neprožívala. Matka pro ránu nešla daleko, ale žádný komplex, žádné trauma z dětství. Zřejmě nebylo tolik psychologů aby jim ty křivdy a komplexy vyrobili. Si občas myslím, když tak sleduji dění kolem výchovy dětí.
Tak i na tohle jsou ty staré fotky dobré. Konečně vůbec nebylo na škodu je prohlížet s dětskou psycholožkou. Podebatili jsme. Dokonce jsme se ani nepohádali. Ona Markéta také ví svoje. Což je dobře. Zřejmě ji ty teorie také moc nezkazily. Stejně jako mě.
Ono totiž skutečně stačí jen přemýšlet u starých fotek a zeptat se jak je to možné, že ty děti z těch zažloutlých fotek se tak rádi smály, o rodičích mluvily hezky a měly ty rodiče rádi. Sakra, vždyť neměli nic, když šli z domova. Na všechno si museli vydělat. A přesto... Jo jo, staré fotky někdy ukážou věci.
Tiskni
Sdílej:
zdravim, pane Jilek, dekuji za Vas blog a tento clanek. Mam stejny nazor na rodinu / deti / penize. Ano penize jsou dulezite, respektive hodne ovlivni, ale co by nemely ovlivnit je to uvnitr nas. System postaveny na "penize jsou vzdy az na prvnim miste" neni dobry, rekl bych dokonce ze je spatny. Stara pravda rika, ze ty nejdulezitejsi veci na svete jsou zadarmo, pripadne je nelze koupit - cas, zdravi a lasku....
Jirka
pekny den preji, zdravi dostavate do vinku pri narozeni.... Tedy vetsinou. Za nemoci s kterymi se potkate pozdeji si muzete sam, vetsinou. Pravdou ale zustava ze si zdravi nemuzete koupit.
Jirka
Pěkný blog k zamyšlení. Představa ideálního stavu mezi rodiči a dětmi v dobách dávno minulých, s tím jak je to dnes strašné a kam to spěje, mi přijde značně úsměvná. Předně ze starých vzpomínek se vždy vytrácí to špatné, takže vzpomínky na minulost jsou vždy "růžovější" než ve skutečnosti byla.
Dále mi přijde, že většina lidí má v určitém věku stejné utkvělé představy jako jejich vrstevníci. Puberťáci si myslí, že jsou středem vesmíru a rodiče jim jen brání v rozletu. Mladí si kreslí svět narůžovo, po prvním styku s realitou mají tendenci ho změnit k lepšímu, časem jim docvakne, že tudy cesta nevede, protože všechno má svůj smysl. No a ti starší mají zase tendenci říkat: "Kam ten svět spěje. Já už to nějak doklepu, ale vás mladé lituju. Jó to my, za našich mladých let, my jsme se chovali mnohem lépe".
A pak se časem člověk dozvídá, jak se chovali ve svém mládí tihle sedmdesátiletí "andílci". Neuměli žít ve vztahu, neměli tušení jak podpořit jeho rozvoj, případně se včas rozejít pokud zjistí, že to nikdy klapat nemůže. Neuměli vychovávat děti, dost často je poznamenali na celý život nejen fyzicky, ale i psychicky. Ale to je extrém, který je nejvíce vidět. To, že byla spousta lidí, kteří to dělali na jedničku už není tolik vidět, ale kdyby nebyla nejsme tam kde jsme. Zkrátka spoustu věcí, o kterých nás někteří starší poučují, s tím, že my mladí to děláme úplně špatně, dělali ještě mnohem hůř. POZOR: Tím nechci říct, že jsou horší než my. Jen to, že jsou právě úplně stejní jako my. Jsme jen lidé, tvorové nedokonalí a chybující. Je to naše přirozenost, tak proč si ji nepřiznat.
Zkrátka mi přijde, že je to již tisíce let úplně stejné. Kdyby generace 1940, 1960, 1980, 2000 vyrůstala v jiných dobách tj. za působění odlišných okolních vlivů, tak by se chovala +- stejně, jako ta původní. Z toho je krásně vidět, že chceme-li "lepší a spravedlivější" svět, nezmění to portace předcházejících "vše dobře dělajících" generací dávno minulých do dnešní doby, ale pomůže jen změna okolních vlivů. Tj. spousta lidí, kdyby měla zkušenost z krušných dob, tak by si víc vážila toho co má dnes, otázka je jak dlouho by trvalo než by daným jedincům opět "otrnulo".
pak prijdou problemy s erekci
dneska lidé ze vztahů utíkají i kvůli prkotinám. Prostě kdejaká blbost:-O ???!!!